założenie działaności gospodarczej

Moderator: Moderatorzy WBP

rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: rokada »

MeteorFT pisze: 22 marca 2024, 12:49 [własnie te artykuły ja cytowałem więc nie wiem czemu mi je przytaczasz.
Żeby pokazać, że wspomniane przez Ciebie "uprawnienia instruktora" to jedynie wewnętrzne twory MSWiA/Policji, które nijak sie nie mają do zderegulowanej rzeczywistości cywilnej/pozaresortowej.
Awatar użytkownika
MeteorFT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 09 kwietnia 2018, 16:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: MeteorFT »

rokada pisze: 22 marca 2024, 21:34 Żeby pokazać, że wspomniane przez Ciebie "uprawnienia instruktora" to jedynie wewnętrzne twory MSWiA/Policji, które nijak sie nie mają do zderegulowanej rzeczywistości cywilnej/pozaresortowej.
Być może tak - nie to jest jednak przedmiotem dyskusji.
Usiłuję się w tych chorym systemie opartym z jednej strony na próbach regulowania wszystkiego co się da i czego się nie da, i jednocześnie nadgorliwości, nadinterpretacji, nadmiernej uznaniowości i oczywiście wszechobecnej niewiedzy i niekompetencji ustalić status tego nieszczęsnego "instruktora"!! Ma być czy nie ma być? Jesli tak - to kto nadaje takie "uprawnienia" i jak dokładnie ma wyglądać tytuł w legitymacji (wiem - "wózek widłowy" :-D :-D :-D )
Moja konkluzja jest taka:
1. jedynym w miarę prawnie ustalonym tytułem jest "PROWADZĄCY STRZELANIE", jego obowiązki są wyszczególnione a zakres odpowiedzialności w zasadzie dość jasny. Nie wynika niestety wprost z tych praw i obowiązków żadne prawo do doraźnego szkolenia / przeszkolenia innej osoby NIE POSIADAJĄCEJ pozwolenia na broń. Logicznie by się wydawało, że powinien to być raczej INSTRUKTOR.
2. Zakres kryteriów aby być INSTRUKTOREM wynika z ustawy o sporcie (jak wyżej napisałem) ale ten zakres dotyczy zarówno szachów sportowych, jak i szermierki, rzutu młotem i ...strzelania.
3. PZSS, LOK i inne tego typu organizacje uzurpują sobie prawo do organizowania kursów i egzaminów, a wszystkie pozostałe "legitymacje instruktora" traktują prawie jak śmieci. Być może nawet i słusznie bo jak widziałem kilka programów kursów organizowanych z netu (nawet ONLINE) to się ostatnie włosy na głowie jeżą bo to taka sztuka jak dyplomy naszych niektórych polityków.

No i podstawowe pytanie JAK mając głowę na karku, mając do czynienia przez 25-30 lat z bronią (ale "bez papierów") jednocześnie chcąc byc porządnym obywatelem płacącym uczciwie podatki ale i nie bardzo chcąc iść na darmowy wikt i opierunek zorganizować sobie opcję doraźnego szkolenia wybranych przez siebie osób nie przyjmując jako podstawowego "JAKOŚ TO BĘDZIE".

Może o jakąś utopię pytam ale może zna ktoś odpowiedź??
...każdy powinien mieć jakiegoś korbla! ...czyli coś co Go kręci! :)
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: rokada »

MeteorFT pisze: 26 marca 2024, 09:51 1. jedynym w miarę prawnie ustalonym tytułem jest "PROWADZĄCY STRZELANIE",
To jest raczej funkcja niż tytuł/uprawnienie.
MeteorFT pisze: 26 marca 2024, 09:51 Nie wynika niestety wprost z tych praw i obowiązków żadne prawo do doraźnego szkolenia / przeszkolenia innej osoby NIE POSIADAJĄCEJ pozwolenia na broń.
Jaki przepis - ogólny bądź szczegółowy - zabrania komukolwiek prowadzenia szkolenia innej osoby w zakresie czynności, których wykonywanie nie wymaga żadnych szczególnych uprawnień formalnych? Posługiwanie się bronią na strzelnicach nie wymaga takich uprawnień.
MeteorFT pisze: 26 marca 2024, 09:51 2. Zakres kryteriów aby być INSTRUKTOREM wynika z ustawy o sporcie (jak wyżej napisałem) ale ten zakres dotyczy zarówno szachów sportowych, jak i szermierki, rzutu młotem i ...strzelania.
Mówisz o instruktorze strzelectwa sportowego, a nie o instruktorze strzelania w ogóle.
MeteorFT pisze: 26 marca 2024, 09:51 No i podstawowe pytanie JAK mając głowę na karku, mając do czynienia przez 25-30 lat z bronią (ale "bez papierów") jednocześnie chcąc byc porządnym obywatelem płacącym uczciwie podatki ale i nie bardzo chcąc iść na darmowy wikt i opierunek zorganizować sobie opcję doraźnego szkolenia wybranych przez siebie osób nie przyjmując jako podstawowego "JAKOŚ TO BĘDZIE".
Chcesz po prostu móc zaprosić znajomych na strzelnicę, żeby pokazać im jak wygląda strzelanie, a może nawet uczyć ich strzelania? To sprawdź, jakie są pod tym względem wymagania danej strzelnicy. Może się okazać, że nie ma żadnych (to mało prawdopodobne), może się okazać, że jest to niemożliwe (bo to w pewnym sensie zmniejsza przychód strzelnicy). Jest spora szansa, że okaże się, że się da, tylko strzelnica chce mieć jakieś minimalne uwiarygodnienie tego, że "wiesz o co chodzi w te klocki", więc jakiś kwit ("prowadzący strzelanie", coś innego z PZSS/LOK/PZŁ, coś "resortowego") im wystarczy.
Awatar użytkownika
MeteorFT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 09 kwietnia 2018, 16:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: MeteorFT »

rokada pisze: 26 marca 2024, 10:26 Chcesz po prostu móc zaprosić znajomych na strzelnicę, żeby pokazać im jak wygląda strzelanie, a może nawet uczyć ich strzelania? To sprawdź, jakie są pod tym względem wymagania danej strzelnicy. Może się okazać, że nie ma żadnych (to mało prawdopodobne), może się okazać, że jest to niemożliwe (bo to w pewnym sensie zmniejsza przychód strzelnicy). Jest spora szansa, że okaże się, że się da, tylko strzelnica chce mieć jakieś minimalne uwiarygodnienie tego, że "wiesz o co chodzi w te klocki", więc jakiś kwit ("prowadzący strzelanie", coś innego z PZSS/LOK/PZŁ, coś "resortowego") im wystarczy.
Dokładnie tego chcę i napisałem to już na samym początku odświeżając wątek i w dodatku chcę wystawić im nawet paragon/fakturę jeśli będą chcieli. To ma być DORAŹNA, może tylko kilkurazowa usługa w roku.

Dociekam natomiast maksymalnie nie w temacie czy strzelnica mi pozwoli zaprosić znajomego i z nim strzelać - to to juz dawno wiem że zależy to od wewnętrznych zasad strzelnicy (regulaminu), powtórzę jeszcze raz - czy mogę tej osobie NIE POSIADAJĄCEJ POZWOLENIA oddać swoją broń jako SZKOLONEMU bez ryzyka otrzymania zarzutów - niezależnie czy się coś stanie czy nie. UOBiA co do zasady tego zabrania, tworzy tez kategorię broni do "celów szkoleniowych" a ja takiej broni nie chcę bo to w moim przypadku głupota tylko mam zamiar zastosować inne rozwiązanie
Drugą sprawą jest czy ten SZKOLONY może mi zapłacić. Sprawa płatności i opodatkowania jest tu drugorzędna bo tej kwestii się nie obawiam w zasadzie prawie wcale.

Nie jest moją filozofią "jakoś to będzie" i tworzę bezpieczny algorytm na przyszłość dokładnie czytając to co jest napisane a nie to co mi się wydaje lub to co chcę przeczytać/usłyszeć Dlatego z uporem pijanego usiłuję się dowiedzieć jak to jest z tym instruktorem. Nie ma przepisów szczególnych dotyczących akurat instruktora strzelectwa - to jasne ale w orzeczeniach sądów z 2019 i z 2020 sąd się jednoznacznie opiera na ustawie o sporcie, mimo, że w ogóle to nie dotyczy zatrudnienia w związkach sportowych, policji, itp.
...każdy powinien mieć jakiegoś korbla! ...czyli coś co Go kręci! :)
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1130
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: Mateusz70 »

MeteorFT pisze: 27 marca 2024, 11:41 [...] i w dodatku chcę wystawić im nawet paragon/fakturę jeśli będą chcieli. To ma być DORAŹNA, może tylko kilkurazowa usługa w roku.

Dociekam natomiast maksymalnie nie w temacie czy strzelnica mi pozwoli zaprosić znajomego i z nim strzelać - to to juz dawno wiem że zależy to od wewnętrznych zasad strzelnicy (regulaminu), powtórzę jeszcze raz - czy mogę tej osobie NIE POSIADAJĄCEJ POZWOLENIA oddać swoją broń jako SZKOLONEMU bez ryzyka otrzymania zarzutów - niezależnie czy się coś stanie czy nie. UOBiA co do zasady tego zabrania, tworzy tez kategorię broni do "celów szkoleniowych" a ja takiej broni nie chcę bo to w moim przypadku głupota tylko mam zamiar zastosować inne rozwiązanie
Drugą sprawą jest czy ten SZKOLONY może mi zapłacić. Sprawa płatności i opodatkowania jest tu drugorzędna bo tej kwestii się nie obawiam w zasadzie prawie wcale.
Jeśli chodzi o usługę kilka razy w roku, to nie wiem, jak opłaci się taka działalność gospodarcza.
Jeśli zgodnie z prawem prowadzisz szkolenie, to chyba tak, jak wszyscy inni instruktorzy, którzy prowadzą szkolenia na strzelnicach, nie będąc ich pracownikami. Broń mianowicie udostępnić musisz.
Co do celów szkoleniowych - już się nie chce tłumaczyć, że tudno udostępniać drugiej osobie własnego Glocka, trzymanego do innych celów.
W kwestii być może kluczowej, cytuję: "Sąd podkreślił, że niedopuszczalne jest aby broń posiadana przez skarżącego w celach uprawiania przez niego sportu strzeleckiego, objęta zezwoleniem do jej wykorzystywania w takim właśnie celu, była jednocześnie wykorzystywana przez inne osoby, albo wykorzystywania przez skarżącego do prowadzenia działalności szkoleniowej (na takie korzystanie z broni należy uzyskać odrębne zezwolenie). Należy tu wyraźnie rozróżnić wydanie zezwolenia na posiadanie broni sportowej, od zezwolenia na posiadanie broni sportowej w celach szkoleniowych."
II OSK 382/13
Wyrok
Naczelny Sąd Administracyjny
2014-07-25
[link do powyższego, skąd pochodzi tekst cytowany: https://lexlege.pl/orzeczenie/13572/ii- ... stracyjny/]
I bądź tu przekonany, że jest inaczej ... .
raiden_pl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 353
Rejestracja: 02 kwietnia 2015, 09:27
Tematy: 11
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: raiden_pl »

MeteorFT pisze: 27 marca 2024, 11:41 Czy mogę tej osobie NIE POSIADAJĄCEJ POZWOLENIA oddać swoją broń jako SZKOLONEMU bez ryzyka otrzymania zarzutów - niezależnie czy się coś stanie czy nie.
Udostępnić broń na strzelnicy osobie bez pozwolenia - możesz, niezależnie od celu na jaki jest zarejestrowana. Zacytowany wyżej wyrok jest w zasadzie bez związku, bo dotyczy zaskarżenia odmowy rozszerzenia - poniekąd słusznie, bo uzasadnieniem zwiększenia ilości egzemplarzy "w celu sportowym" musi być uczestnictwo w sporcie.

Natomiast - nie bez ryzyka postawienia zarzutów jeżeli dojdzie do wypadku. Możesz zezwolić innej osobie na krótkotrwałe użycie w określonym celu, ale z zachowaniem kontroli i odpowiedzialności za to użycie i domniemaną możliwością odebrania tej broni w każdym momencie. Gdyby bowiem tak nie było, to wchodziłbyś w ustawowe użyczenie - gdzie jest domniemanie że biorący w użyczenie ma odpowiednie uprawnienia (pozwolenie na broń), sprawuje czasowe władztwo a właściciel - nie wie co się z bronią dzieje i nie ponosi za to odpowiedzialności.

Na aspekcie DG , faktur itepe sie nie znam więc się nie odnoszę. Ale wcześniej wspomniałeś, że uprawnienia prowadzącego strzelanie obowiązkowo. Otóż niekoniecznie, to już zależy od strzelnicy. Na tych na które uczęszczam - nie ma takiej potrzeby. Płaci się stawkę x ilość osób x ilość torów a funkcję prowadzącego strzelanie pełni opiekun strzelnicy. Inna sprawą jest, że na tych samych strzelnicach nie godzą się na komercję i chcąc uprawiać tam komercyjne (zarobkowe) strzelanie - trzeba się umówić (czytaj - podzielić zyskiem zapewne)

Natomiast jak głosi pradawna biurokratyczna mądrość - im więcej papieru, tym du** czystsza. Warto zrobić i PS, i instruktora i KPP i być może nawet SEP 1kv, jeżeli na strzelnicy trzeba operować światłem i tarczociągami samodzielnie ;)
--
KKS Arsenał
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1130
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: Mateusz70 »

Zacytowany wyrok nie dotyczy rozszerzenia. Jest w nim natomiast podtrzymane, że z broni do celów sportowych nie szkolimy, bo to inny cel. Były już inne tematy, dotyczące poruszanych tu kwestii.
Nie należy kombinować i szukać w prawie podstaw do uprawiania szkoleń znajomych. Wątpię, by takie były. Natomiast wynajęcie osi czy pojedynczego toru dla więcej niż jednej osoby jest możliwe - najwyżej jedna wpisze się jako prowadzący. Z pewnością nie ma problemu, by wymienić się podczas pobytu na osi bronią posiadaną z innym posiadaczem, jeśli obaj mają pozwolenie, które to umożliwia. Jeśli udostępni się komuś bez pozwolenia, to chyba tylko w ramach szkolenia tegoż.
To jednak zupełnie inne kwestie od tu podniesionej. - Zajrzyjcie w te pozostałe tematy. Może tam coś uda się wpasować, choć jeśli ktoś ma coś konkretnego, niech poda przepis, link do jakichś rozstrzygnięć prawnych czy choćby opinii. Argumenty "udowodnij, że coś nie jest" same się znoszą, bo nie da się udowodnić pozytywnie, najwyżej na zasadzie sprzeczności z czym innym. Zasada "co nie jest zakazane", to często nadużycie i właściwie nie występuje w postaci najczęściej przytaczanej wśród paremii prawniczych.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: rokada »

MeteorFT pisze: 27 marca 2024, 11:41 czy mogę tej osobie NIE POSIADAJĄCEJ POZWOLENIA oddać swoją broń jako SZKOLONEMU bez ryzyka otrzymania zarzutów - niezależnie czy się coś stanie czy nie.
Nikt nie zagwarantuje Ci, że - zwłaszcza wtedy, gdy "coś się stanie" - nie zostaną Ci postawione zarzuty, bo to zależy od szczegółów konkretnej sytuacji.
MeteorFT pisze: 27 marca 2024, 11:41 w dodatku chcę wystawić im nawet paragon/fakturę jeśli będą chcieli.
[...]
Drugą sprawą jest czy ten SZKOLONY może mi zapłacić
Tytuł wystawienia faktury musi się mieścić w zakresie prowadzonrej działalności. Jeśli użyte zostanie sforułowanie "szkolenie", to pewnie w naszej rzeczywistości będzie stanowiło to furtkę/"zaproszenie" do czepiania się Ciebie o to, że używana broń powinna być bronią, posiadaną na podstawie pozwolenia do celów szkoleniowych.

A może, żeby uniknąć napisu "szkolenie", faktura mogłaby zostać wystawiona za "organizację imprezy rekreacyjnej"?
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: rokada »

Mateusz70 pisze: 27 marca 2024, 19:31 Zasada "co nie jest zakazane", to często nadużycie i właściwie nie występuje w postaci najczęściej przytaczanej wśród paremii prawniczych.
W dodatku UoBiA w art. 2 explicite odwraca tą zasadę (w zakresie, który reguluje).
Awatar użytkownika
MeteorFT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 09 kwietnia 2018, 16:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: MeteorFT »

Panowie, z całym szacunkiem - ja juz nie wiem jak mam podkreślić aby sie trzymać spraw istotnych, doceniam bardzo Wasze informacje jednak rozpatruję konkretny scenariusz taki jak juz przedstawiłem kilkukrotnie i za każdym razem ten sam.

Kompletnie NIE JEST ISTOTNE czy to jest znajomy czy nie - mowa o OSOBIE TRZECIEJ NIE POSIADAJĄCEJ POZWOLENIA
Kompletnie NIE JEST ISTOTNE czy to się opłaca czy nie, to juz moja sprawa, zarabiam na czymś innym a mówimy o DORAŹNYCH sytuacjach, kwalifikowanych za każdym razem tylko i wyłącznie przeze mnie i według moich zasad - mam taki komfort.
NIE JEST ISTOTNE czy się na strzelnicy można dogadać, wynająć tor, lub zamówić instruktora zatrudnionego na strzelnicy i mu zapłacić - to akurat oczywiste. Tak jak i oczywiste jest, że ryzyka się nie da uniknąć - wg mnie nalezy ryzyko zminimalizować i przynajmniej tą część ryzyka, które się da przewidzieć należy uniknąć

Istotne jest że:
- można to zrobić TYLKO wtedy gdy Regulamin strzelnicy pozwala na udostępnienie (NIE UŻYCZENIE) broni osobie nie posiadającej pozwolenia
- może to zrobić osoba, która jest / posiada ..................... - własnie KIM JEST? i JAKIE KWITY POSIADA?
Mateusz70 pisze: 27 marca 2024, 19:31 Zacytowany wyrok nie dotyczy rozszerzenia. Jest w nim natomiast podtrzymane, że z broni do celów sportowych nie szkolimy, bo to inny cel. Były już inne tematy, dotyczące poruszanych tu kwestii.
Nie należy kombinować i szukać w prawie podstaw do uprawiania szkoleń znajomych. Wątpię, by takie były. Natomiast wynajęcie osi czy pojedynczego toru dla więcej niż jednej osoby jest możliwe - najwyżej jedna wpisze się jako prowadzący. Z pewnością nie ma problemu, by wymienić się podczas pobytu na osi bronią posiadaną z innym posiadaczem, jeśli obaj mają pozwolenie, które to umożliwia. Jeśli udostępni się komuś bez pozwolenia, to chyba tylko w ramach szkolenia tegoż.
To jednak zupełnie inne kwestie od tu podniesionej. - Zajrzyjcie w te pozostałe tematy. Może tam coś uda się wpasować, choć jeśli ktoś ma coś konkretnego, niech poda przepis, link do jakichś rozstrzygnięć prawnych czy choćby opinii. Argumenty "udowodnij, że coś nie jest" same się znoszą, bo nie da się udowodnić pozytywnie, najwyżej na zasadzie sprzeczności z czym innym. Zasada "co nie jest zakazane", to często nadużycie i właściwie nie występuje w postaci najczęściej przytaczanej wśród paremii prawniczych.
Tak - wyrok jest w innej kwestii choć problem jest podobny. To czy się dogadam ze strzelnica to tez inna kwestia - szukam rozwiązania legalnego a nie dogadywania choć oczywiście i tak dobra wola musi być i klimat wzajemnego zrozumienia.
A czy jakiś "wątek" uda się wpasować - no sorry! Po to odświeżam konkretny wątek aby temat był AKTUALNY na teraz
Przypominam też, że:
UOBiA Art. 11. [Odstępstwa od obowiązku posiadania pozwolenia na broń]
Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:
...
2) używania broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na strzelnicy działającej na podstawie zezwolenia właściwego organu;

Mateusz70 pisze: 27 marca 2024, 16:54 ....
Jeśli zgodnie z prawem prowadzisz szkolenie, to chyba tak, jak wszyscy inni instruktorzy, którzy prowadzą szkolenia na strzelnicach, nie będąc ich pracownikami. Broń mianowicie udostępnić musisz.
Tu dotknąłeś w 100% problemu - USIŁUJĘ SIĘ WŁASNIE DOWIEDZIEĆ JAK?!!! Dodam tylko po raz kolejny, że to nie ma być podstawowa a jedynie doraźna działalność
Mateusz70 pisze: 27 marca 2024, 16:54 ....
Co do celów szkoleniowych - już się nie chce tłumaczyć, że tudno udostępniać drugiej osobie własnego Glocka, trzymanego do innych celów.
W kwestii być może kluczowej, cytuję: "Sąd podkreślił, że niedopuszczalne jest aby broń posiadana przez skarżącego w celach uprawiania przez niego sportu strzeleckiego, objęta zezwoleniem do jej wykorzystywania w takim właśnie celu, była jednocześnie wykorzystywana przez inne osoby, albo wykorzystywania przez skarżącego do prowadzenia działalności szkoleniowej (na takie korzystanie z broni należy uzyskać odrębne zezwolenie). Należy tu wyraźnie rozróżnić wydanie zezwolenia na posiadanie broni sportowej, od zezwolenia na posiadanie broni sportowej w celach szkoleniowych."
II OSK 382/13
Wyrok
Naczelny Sąd Administracyjny
2014-07-25
[link do powyższego, skąd pochodzi tekst cytowany: https://lexlege.pl/orzeczenie/13572/ii- ... stracyjny/]
I bądź tu przekonany, że jest inaczej ... .
TAK - oczywiście ale od 2014 troche się zmieniło i te wyroki z 2019-2022 już inną linię interpretacji prezentują. W tamtych czasach NSA chyba jeszcze nie dostrzegł, że broń sportowa może być uzywana także do szkolenia tego lub innego uzytkownika/zawodnika.
Tak trochę z dużym uogólnieniem jest tak w każdym klubie, że broń słuzy czasami do ekspozycji, czasami do szkolenia a czasami jako sportowa (do zawodów lub ćwiczeń). Czyli może być o różnym przeznaczeniu ta sama broń.

Nie szukam luki dla znajomków, szukam legalnej procedury - zobaczcie! Niby prosty problem a jaka dyskusja :-D :-D :-D
...każdy powinien mieć jakiegoś korbla! ...czyli coś co Go kręci! :)
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1130
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: Mateusz70 »

Problem nie jest prosty, a nie wszystko jednak się zmieniło w orzecznictwie, jeśli chodzi o linię rozstrzygnięć.
Przepisy nie są interpretowane bez powiązania z innymi. Dlatego coś, co wydaje się rozstrzygnięte w jednej ustawie czy rozporządzeniu może prowadzić do zupełnie innych rozstrzygnięć. Nie powoływałbym się na zapis: "Art. 11. Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku: [...] używania broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na strzelnicy działającej na podstawie zezwolenia właściwego organu", jako na niepowiązany z innymi przepisami. Gdybyśmy chcieli tak to traktować, to moglibyśmy np. szkolić innych z dowolnej broni, która znajduje się na strzelnicy, nie posiadając żadnego pozwolenia ani kwalifikacji, co jest absurdem. - Nie dodaję różnych elementów, bo bardzo długi wywód wyszedłby.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: rokada »

MeteorFT pisze: 27 marca 2024, 22:03 Istotne jest że:
- można to zrobić TYLKO wtedy gdy Regulamin strzelnicy pozwala na udostępnienie (NIE UŻYCZENIE) broni osobie nie posiadającej pozwolenia
Moim zdaniem wystarcza, żeby regulamin nie zabraniał tego. Ogólne zezwolenie jest w UoBiA (art. 11 pkt. 2).
MeteorFT pisze: 27 marca 2024, 22:03 - może to zrobić osoba, która jest / posiada .....................
Moim zdaniem może to zrobić każda osoba, która posiada legalnie broń, i której nie zabraniają tego inne regulacje prawne (np. funkcjonariusze/żołnierze zapewne nie mogą udostępniać swojej broni służbowej, zresztą najpewniej nie mogą jej w ogóle używać prywatnie).
MeteorFT pisze: 27 marca 2024, 22:03 Niby prosty problem a jaka dyskusja[/b] :-D :-D :-D
Prosty? Bardzo wiele rzeczy, związanych z formalnymi aspektami posiadania i używania broni w Polsce, nie jest prostych...

Chcesz szkolić i mieć jak najmniejszą szansę wpadnięcia w kłopoty? Wspominane orzecznictwo wydaje się wskazywać, że szkolić mogą ci, którzy mają odpowiednie uprawnienia (na przykład instruktora PZSS albo trenera sportu), a wykorzystywać do szkolenia można broń, posiadaną na podstawie pozwolenia szkoleniowego. Czyli rób uprawnienia instruktora PZSS, zakładaj odpowiednią działalność i rób pozwolenie szkoleniowe, Potem kupuj broń, rejestruj ją na cel szkoleniowy i używaj tej broni do szkolenia. Jak chcesz mieć jeszcze więcej d**ochronów, to weź od zarządzającego strzelnicą kwit ze zgodą na to, żebyś na tej strzelnicy prowadził komercyjną działalność szkoleniową.

Rozumiem, że chciałbyś pominąć przynajmniej niektóre z rzeczy, opisanych powyżej. Ale wtedy wkraczasz w szarą strefę - nie jest napisane explicite, że nie można, ale nie jest też napisane explicite, że można.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: rokada »

Mateusz70 pisze: 27 marca 2024, 22:39 Gdybyśmy chcieli tak to traktować, to moglibyśmy np. szkolić innych z dowolnej broni, która znajduje się na strzelnicy, nie posiadając żadnego pozwolenia ani kwalifikacji, co jest absurdem.
Dlaczego jest absurdem? Na tym - w uproszczeniu - polega deregulacja: ktoś jest gotów zapłacić Ci za zrobienie czegoś, Ty jesteś gotów to zrobić, dogadujecie cenę i działacie (ocena tego, czy masz wystarczające kwalifikacje, należy do usługobiorcy/klienta, a nie osób/instancjo trzecich).
Na strzelnicy do użwania broni wystarcza zgoda właściciela tej broni (UoBiA mówi, że w tym miejscu nie potrzebazezwoleń) i brak zakazu ze strony zarządzającego strzelnicą (wyrażonych w regulaminie). Broń jest Twoja, w regulaminie nie ma zakazu, jest cacy.
BigCoal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 151
Rejestracja: 22 lutego 2020, 22:17
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: BigCoal »

Też nie widzę absurdu szkolenia bronią do celów nawet i pamiątkowych. Absurd prędzej widzę w tym, że coś takiego jak cel broni się utrzymuje.

Wracając do wątku - przewiajała się tu odpowiedzialność jak ktoś coś zrobi głupiego, wg mnie jest to sprzeczne z wzorcowym regulaminem,
1. Prowadzący strzelanie:
1) odpowiada za bezpieczeństwo użytkowników strzelnicy oraz osób im towarzyszących
Nie rozumiem, jak fakt, że ktoś komuś zapłaci za patrzenie czy zrywa strzał, czy co tam instruktor by nie robił, miało zmienić osobę odpowiedzialną za bezpieczeństwo? Jest przecież nawet sekcja zakazów na strzelnicy
2. Na strzelnicy zabrania się:
1) osobom towarzyszącym osobom korzystającym ze strzelnicy wchodzenia na stanowiska strzeleckie oraz styczności z bronią,
Tak więc dopóki taki instruktor się wpisze do księgi to nie widzę tutaj problemu.


Inna sprawa, że prawie wszystko na strzelnicy kontroluje ten PS - myślę, że bez bycia nim szkolenie może być ciężko przeprowadzić. Ale to już kwestia dogadania się ze strzelnicą, co jak słusznie autor zauważył nie ma żadnego znaczenia w tym temacie.

Wstawienie II OSK 382/13 nie ma tu żadnego sensu - też mi nikt nie rozszerzy sportu, że żonę strzelać uczę. Ale do więzienia tym bardziej nie pójdę, bo to bez sensu i nie ma pokrycia z żadnym przepisem polskiego prawa. Ktoś sobie kiedyś wymyślił jakiś bzdurny kurs "instruktora" i teraz obrosły mity - już sam fakt że kursy są 2 i powiązane ze sobą są tylko nazwą powinien podpowiedzieć, że coś tu jest nie tak.


PS
Koszty - zakup broni raczej NIE jeśli promesa jest sportowa
Toż to już 10 lat temu Leśny Dziadek pisał, że to bzdura i można - nikogo na świecie oprócz strzelców (z konieczności lub paranoi) i ewentualnej sprawy karnej o samoobrone ten śmieszny cel broni nie obchodzi :D
eskie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 126
Rejestracja: 26 lipca 2023, 08:41
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: eskie »

PKD 2007 nr 85.60.Z Działalność wspomagająca edukację.

wspiszcie sobie, bo bez tego, teoretycznie, nie można egzaminować. A w praktyce jak będziecie chcieli dofinansowanie z BUR to konieczne. Jak ktoś chce pogadać o wejściu do bur to PW. poniżej tekst tego pkd




Podklasa ta obejmuje:

doradztwo edukacyjno-zawodowe,
działalność w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
działalność komisji egzaminacyjnych,
działalność dotyczącą oceny szkoleń,
organizowanie programów wymiany studenckiej,
działalność edukacyjną zespołów przedszkoli i szkół.

Podklasa ta nie obejmuje:

badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych, sklasyfikowanych w 72.20.Z
działalności związanej z doskonaleniem zawodowym nauczycieli sklasyfikowanej w odpowiednich podklasach niniejszej Sekcji.
Bóg, honor, ojczyzna. Trzy najczęstsze przyczyny śmierci polskiej szlachty.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”