Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: PMB »

Gdybym sam organizował to strzelanie to pewnie bym się zastosował do tych wskazówek, a na pewno nie użyłbym tych tarcz. :-/
Średnica czarnego pola "9" - jedynego widocznego na tarczy - to 39 mm - kropka w celowniku PS-07 to 0-00,2 tysiączne - czyli na 300 metrów 60 mm. Kropka zasłania mi cały cel więc to trochę loteria, 1 klik na bębnach korekcyjnych to 0,5 MOA - na 300m to 43,5 mm więc też jest pewien kłopot ;laughing:
Ale bardzo lubię PS-07 na Recordzie i tak już zostanie.

Możliwości aranżowania tej konkurencji na 300 metrów nie miałem - można było przystąpić albo nie. 3 strzały próbne do osobnej tarczy i dwa razy po 5 strzałów ocenianych do dwóch tarcz. Przystąpiłem.
Ta grupa która zamieściłem to ta lepsza - wystrzelona jako druga. Pierwszą pięciostrzałową grupę zawaliłem i to niestety podwójnie - punktowo, fatalnie bo tylko "8" i "4" weszła w tarczę i w kwestii skupienia bowiem jedna "mucha" uciekła zupełnie poza papier - zostały na tarczy 4 przestrzeliny.
Ta 4 strzałowa grupa ma jakieś 0,95 MOA ale "uciekinier" powoduje, że już tak nie cieszy.

Obrazek
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
Awatar użytkownika
syberius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 486
Rejestracja: 17 września 2013, 22:55
Tematy: 12
Lokalizacja: Daleka Północ.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: syberius »

Dobra, jesli kropka celownika jest taka duza to zrob inaczej.
Nie strzelaj "w punkt".
Przystrzel bron tak zeby kropka celownika byla pod czarnym polem tarczy a SPT wychodzilo w centrum czarnego.
Wtedy ominiesz problem z zaslanianiem centralnego pola tarczy przez te nieszczesna wielka kropke.
Bedziesz celowal troche tak jakby z dioptera, muszka slupkowa( w Twoim przypadku kropka) podstawiona pod czarne pole tarczy.

To musi zadzialac.
PaPaj
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 96
Rejestracja: 23 maja 2015, 08:48
Tematy: 9
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: PaPaj »

Gdzie jest taka formuła konkurencji (3+5+5)?
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: PMB »

Faktycznie liczba strzałów próbnych nie była limitowana - ja strzeliłem 3 próbne ale można było więcej :

Obrazek
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
PaPaj
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 96
Rejestracja: 23 maja 2015, 08:48
Tematy: 9
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: PaPaj »

Moje pytanie nie było formą okazania zdziwienia, ale chciałem uzyskać lokalizację strzelnicy/organizatora.
Awatar użytkownika
syberius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 486
Rejestracja: 17 września 2013, 22:55
Tematy: 12
Lokalizacja: Daleka Północ.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: syberius »

Swoja droga to byloby dobrze jakby organizator tego konkursu wytlumaczyl skad pomysl na taka wlasnie tarcze?
Bo zasadniczo jest ona absolutnie niedopasowana do konkurencji - karabin centralnego zaplonu 300m.

Moze na benchrest by sie nadawala i organizatorowi sie wydawalo, ze to jest wlasnie ta konkurencja?
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: PMB »

syberius pisze: 20 lutego 2023, 13:16 Skupienia ponizej minuty katowej ten karabin powinien robic na kilkusetmetrowym dystansie. Na 100 powinny stykac sie ze soba wszystkie przestrzeliny z serii pieciu.
Na 200m i 300m to zalecenie poniżej minuty udało mi się z Recordem zrealizować.

Teraz postanowiłem wrócić do "krótkiego dystansu" i coś poprawić ze swoim strzelaniem, żeby się móc dochrapać "koniczynki".
Jeszcze się nie udało ale progres jest :-D
Dotąd moja najlepsza 5-strzałowa grupa na 100m to było aż 0,85 MOA - przy czym z amunicji wyklepanej własnoręcznie Lee Loader'em i młotkiem :shock:
Obrazek

Teraz wyrób powstał przy pomocy prasy Lee i jest poprawa - tylko czynnikiem poprawiającym wynik nie tyle jest chyba metoda elaboracji - Lee Loader vs prasa Breech Lock Reloader - ale chyba pocisk.
W drugiej partii próbnej powstało 10 naboi - 5 z pociskiem Hornady ELD-M 178gr ( taki sam jak poprzednio ) oraz Nosler CC 168 gr ( czyli ten który wybrałem w amunicji fabrycznej GGG, z której strzelałem 200m i 300m ).

Z pociskiem Hornady ELD-M wynik w zasadzie się powtórzył - 0,85 MOA, choć ułożenie przestrzelin względem siebie trochę się poprawiło.
Obrazek

Natomiast grupa z pociskami Nosler CC 168gr ścieśniła się do 0,54 MOA - łodyżka od "koniczynki" niestety się nie połączyła z "listkami" ale już jest całkiem blisko 8-)
Obrazek
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
Awatar użytkownika
syberius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 486
Rejestracja: 17 września 2013, 22:55
Tematy: 12
Lokalizacja: Daleka Północ.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: syberius »

Rozwijasz sie bardzo ladnie.
Wyniki masz dobre.
To co moge podpowiedziec to w zasadzie to samo o czym pisalem Ci od poczatku.
Jesli naprawde chcesz osiagac dobre a przede wszystkim POWTARZALNE wyniki to musisz koniecznie zainwestowac w dwie podstawowe sprawy.
1. Chronometr.
2. Niezbedne narzedzia pomiarowe.
A wszystko to w celu skladania amunicji o mozliwie rownej predkosci wylotowej.

Co do chronometru to sprawa jasne, na rynku sa i ceny tych podstawowych tez nie sa juz tak odstraszajace.
Dlaczego narzedzia pomiarowe sa tak wazne?
Ano dlatego, ze bez nich strzalasz z amunicji bedacej kompletnym mixem wymiarowym.
W praktyce daje to obraz na tarczy bardzo losowy i niemozliwe jest ustalenie dlaczego niekiedy strzela sie ciasno a niekiedy z amunicji skladanej niby tak samo jest juz luzniej.

Z mojego doswiadczenia wynika, ze na rozrzut predkosci wylotowej najbardziej wplywaja 2 czynniki.
1. Pojemnosc lusek / ich headspeace
2. Sila zacisku pocisku w szyjce luski.

I to prawidlowe przygotowanie lusek do tego aby predkosci pociskow byly wyrownane jest najwazniejszym zadaniem i wymaga najwiecej uwagi.
Reszta czynnikow nie ma tak duzego znaczenia jak te dwa.
To znaczy ma ale dopiero na znacznie wyzszym poziomie.

Dlatego polecalbym Ci zaopatrzyc sie w wielofunkcyjne urzadzenie pomiarowe Reddinga:
https://redding-reloading.com/online-ca ... comparator
Z tym, ze ono jest dosc drogie.

Ale mozna tez kupic cos tanszego, od Hornady co takze spelnia dobrze swoje zadanie, choc nie jest tak wygodne jak urzadzenie Reddinga.

https://www.hornady.com/headspace-bushings#!/

Jak sie w to zaopatrzysz i zaczniesz mierzyc luski to sam sie przekonasz jak bardzo one roznia sie wymiarem headspeace pomimo tego, ze formatujesz je ta sama matryca i odstrzeliwujesz je z tej samej broni.
U mnie luski, ktore sa po pierwszym formacie potrafia sie roznic o 0,1 mm, co oczywiscie wplywa bardzo na ich rozna pojemnosc a co za tym idzie na rozne predkosci wylotowe.

Dodatkowo powinienes sie zaopatrzyc w palnik turystyczny na gaz i zaczac zabawe w wyzarzanie lusek po kazdym uzyciu.
Z mojego doswiadczenia wynika, ze dopiero wyzarzane luski po kilkukrotnym uzyciu zaczynaja sie do siebie bardzo zblizac wymiarami.
A zanim to osiagam to aby uzyskiwac dobre wyniki musze je grupowac po wymierze hedspeace.
Obrazekgratis bilder att ladda ner

Osobiscie kupilem to urzadzenie z firmy Hornady.
Obrazek
Z poczatku uzywalem go bez tej opcjonalnej stopki na ktorej opieramy dna lusek.
Pozniej dokupilem te stopke ale musze pomyslec nad jej modyfikacja bo ona ma za szerokie wciecie na szczeki suwmiarki.
Stabilizowana jest ona tam dwoma malymi wkretami, umieszczonymi naprzeciw siebie i jesli ma byc wybazowana tak aby rowno sie pokrywala z przeciwlegla koncowka komparatora to w efekcie mocowanie to robi sie wiotkie i podatne na plywanie wymiarow przy niejednorodnym nacisku.
Obrazek
Obrazekbilder alltinggratis se
Jak sie ma wyczucie w rekach i doswiadczenie w pracy z narzedziami pomiarowymi to mozna to niwelowac w zadowalajacym stopniu.
Jesli brak doswiadczenia to trzeba brac pod uwage, ze ten rodzaj mocowania powoduje plywanie wymiarow o okolo +/- 1 do 2 setek przy nierownym docisku.

Takze jesli Twoja ambicja jest regularne i stabilne trzymanie ciasnych grup to w pierwszym rzedzie poloz nacisk na prawidlowe przygotowanie lusek do swojej amunicji.
Powodzenia!
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”