Broń alarmowa 6 mm a Art. 18 ust. 1 pkt. 4) UoBiA

Moderator: Moderatorzy WBP

1234strzelec
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 70
Rejestracja: 28 stycznia 2011, 18:32
Tematy: 9
Lokalizacja: Warszawa, Bytom
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Broń alarmowa 6 mm a Art. 18 ust. 1 pkt. 4) UoBiA

Post autor: 1234strzelec »

Dzień Dobry,

W ramach ćwiczenia i ze względu na zbliżającego się sylwestra przeprowadziłem sobie analizę obowiązujących przepisów dotyczących tkz. „rewolwerów hukowych” dostępnych na polskim rynku bez pozwolenia (np. Zoraki K-6L 6mm). I tutaj pewna niespodzianka. Wyszło mi że nie wolno nosić, przemieszczać ani tym bardziej strzelać z takiej broni pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Policja w przypadku ujawnienia takiego zdarzenia obligatoryjnie cofa nam pozwolenie na broń (wydane w innym celu) oraz podlegamy wówczas karze aresztu albo grzywny. Paskudna sprawa. I tak:
Art. 7. [Definicja broni palnej. Rodzaje broni palnej]
1. W rozumieniu ustawy bronią palną jest każda przenośna broń lufowa, która miota, jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowana do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania materiału miotającego.

Pytanie czy rewolwer „hukowy” jest w światle tej definicji bronią palną. No raczej jest. Jest sprzedawany z nasadką do wystrzeliwania rac, raca jest pewną formą pocisku chociaż tutaj można było by pewnie dyskutować.
Jak się okaże później nie ma to i tak znaczenia ponieważ kluczowy okazuje się Art. 4. oraz Art. 7 UoBiA
Art. 4. [Definicje]
1. Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć:
1) broń palną, w tym broń bojową, myśliwską, sportową, gazową, alarmową i sygnałową;

Art. 7. [Definicja broni palnej. Rodzaje broni palnej]
3 W rozumieniu ustawy bronią palną alarmową jest urządzenie wielokrotnego użycia, które w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, wywołuje efekt akustyczny, a wystrzelona z lufy lub elementu ją zastępującego substancja razi cel na odległość nie większą niż 1 metr.
Rewolwer hukowy jest z cała pewnością bronią palną alarmową bez względu na kaliber.
Pomimo iż w UoBiA mamy następujący zapis:
Art. 11. [Odstępstwa od obowiązku posiadania pozwolenia na broń]
Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:
11) posiadania broni palnej alarmowej o kalibrze do 6 mm.

Nie zmienia to nic w naszej sprawie ponieważ „rewolwer hukowy” nadal jest urządzeniem wielokrotnego użycia, które w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, wywołuje efekt akustyczny, a wystrzelona z lufy lub elementu ją zastępującego substancja razi cel na odległość nie większą niż 1 metr czyli bronią palną alarmową na którą nie jest wymagane pozwolenie.

Jeżeli tak jest jak napisałem, to wówczas:

Art. 18.[Cofnięcie pozwolenia na broń]
1. Właściwy organ Policji cofa pozwolenie na broń, jeżeli osoba, której takie pozwolenie wydano:
4) przemieszcza się z rozładowaną bronią albo nosi broń, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub substancji psychotropowej albo środka zastępczego.

Jak wcześniej napisałem użyte w Art. 18 ust. 1 pkt. 4) określenie „broń” w świetle Art. 4 ust. 1 pkt 1) również dotyczy broni alarmowej. W mojej opinii również broni alarmowej poniżej 6mm.

Tak więc „rewolwer hukowy” o kalibrze poniżej 6mm jest w świetle ustawy bronią (na którą nie jest wymagane pozwolenie). Jednak jego noszenie lub przenoszenie po użyciu alkoholu albo innego środka doprowadzi do cofnięcia takiemu sprawcy wszystkich posiadanych pozwoleń wydanych w oparciu o UoBiA.

Można by tu oczywiście próbować przyjąć linie obrony opartą o wykładnię funkcjonalną i twierdzić że ustawodawca w Art. 18 ust. 1 pkt. 4) miał na myśli jedynie noszenie i przenoszenie broni na jaką wydano pozwolenie ale była by to karkołomna konstrukcja logiczna.

Zapraszam uprzejmie do dyskusji. Jestem ciekawy czy gdzieś popełniłem błąd lub czy są jakieś inne okoliczności. Zdaje się np. że mignęła mi gdzie ekspertyza KGP którą chwili się jedna z firm sprzedająca tego typu „rewolwery hukowe” z której podobno wynika że nie jest to broń alarmowa.

Pozdrawiam
i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku
IŻ27ME12/70; Hatsan 12/76; CZ550Lux 308Win+S&B2,5-10x56; Works11S 7,62x39; WaltherPPS 9Para, CZ85combat 9Para, Taurus 22lr, WaltherGSP 22lr, Scorpion61S 7,65Br, Browning Baby 6,35Br, P-64 Czak
Maniusel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 812
Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 11:13
Tematy: 13
Lokalizacja: Swarzędz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń alarmowa 6 mm a Art. 18 ust. 1 pkt. 4) UoBiA

Post autor: Maniusel »

Nic nowego nie odkryłeś kolego, tak dokładnie jest jak powiedziałeś. Ale dziękuję że to napisałeś bo może ktoś nie jest świadom, to się dokształcił dzięki twojej pracy.
Compro...
Dariusz DC
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 931
Rejestracja: 09 lipca 2015, 20:54
Tematy: 34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Re: Broń alarmowa 6 mm a Art. 18 ust. 1 pkt. 4) UoBiA

Post autor: Dariusz DC »

Zgodnie z pismem Biura Prewencji Komendy Głównej Policji ENS-1389/13 z dnia 22 marca 2013 r. informujemy, że niżej wymieniona broń:

1. rewolwer ZORAKI K-10,

2. rewolwer KESERU K-10,

oraz inna broń działająca na podobnych zasadach, została uznana przez Departament Zezwoleń i Koncesji MSW „ZA BROŃ PALNĄ WYMAGAJĄCĄ POZWOLENIA NA BROŃ”.

Jednocześnie Komenda Główna Policji, podtrzymała dotychczasowe stanowisko, że pistolety WALTHER model P-22 oraz WALTHER model P-99 wprowadzane do obrotu przez firmę „KOLTER” jako broń alarmowa kal. 6 mm - są bronią palną gazową o kalibrze 9 mm, na której posiadanie, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 maja 1999r o broni i amunicji, jest wymagane pozwolenie. Opinię Policji odnośnie zakwalifikowania w/wym. pistoletów podzielił Departament Nadzoru MSW w piśmie z dnia 15 marca 2013r., l.dz. DN-NKSPP-0158-28/2013.

Ponadto informujemy, że w myśl stanowiska CLKP l.dz. L-Z2-1672/88/13 z dnia 19.03.2013r., przekazanego do wiadomości Naczelnikom WPA KWP/KSP pismem BP KGP nr ENS-1379/1169/13/AR, rewolwery SHOTGUM kal. 6 mm Flobert (.22) produkcji polskiej firmy MATEJA posiadają taką samą zasadę działania jak rewolwery Keseru K- 10 i Zoraki K-10 (…). Z uwagi na fakt, iż w/wym. rewolwery SHOTGUM nie spełniają wymogów definicji broni palnej alarmowej (zawartej w art. 7 ust 3 ustawy) na ich posiadanie wymagane jest pozwolenie.

Dodatkowo zgodnie z pisemną opinią nr L-Z2-7495/7209/14 z dnia 11 sierpnia 2014 r.z Instytutu Badawczego Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego rewolwer hukowo-kinetyczny kal. 6 mm/10 mm marki MAJOR EAGLE posiada konstrukcję oraz zasadę działania podobną do rewolwerów KESERU K-10, ZORAKI K-10 oraz SHOTGUM. Konstrukcja rewolwerów MAJOR EAGLE umożliwia wystrzeliwanie kulistych pocisków gumowych przy wykorzystaniu ciśnienia gazów powstających podczas spalania się materiału miotającego, którym jest materiał wybuchowy inicjujący, zawarty w nabojach alarmowych bocznego zapłonu kal. 6 mm wz. Flobert. W świetle ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (teks jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 576 ze zm..) rewolwery hukowo-kinetyczne kal. 6mm/10mm marki MAJOR EAGLE spełniają wymogi definicji broni palnej na posiadanie których wymagane jest pozwolenie.
DC jeszcze nie 9
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 835
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń alarmowa 6 mm a Art. 18 ust. 1 pkt. 4) UoBiA

Post autor: Hoplofob »

1234strzelec pisze: 31 grudnia 2023, 15:59Art. 18.[Cofnięcie pozwolenia na broń]
1. Właściwy organ Policji cofa pozwolenie na broń, jeżeli osoba, której takie pozwolenie wydano:
4) przemieszcza się z rozładowaną bronią albo nosi broń, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub substancji psychotropowej albo środka zastępczego.
Ale jak sobie "siedzę na ganku i piję piwo" nie przemieszczając się (bo przecież "majtam nogami", cytując klasyka) to mogę sobie strzelić, prawda? :033:
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 932
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń alarmowa 6 mm a Art. 18 ust. 1 pkt. 4) UoBiA

Post autor: Zbigniew Rybka »

Do pewnego stopnia prawda, ale...
https://www.infor.pl/prawo/nowosci-praw ... esz-t.html
Więc niekoniecznie, zależy kto cie podkabluje i od lokalnych uwarunkowań.
Mimo wszystko - szczęśliwego Nowego Roku! :033:
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
staszek4
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 25 lutego 2024, 16:45
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń alarmowa 6 mm a Art. 18 ust. 1 pkt. 4) UoBiA

Post autor: staszek4 »

Witam wszystkich, i mam pytanie odnośnie rewolweru
Fenix M1, bo widziałem w internecie te rewolwery mają numer po lewej stronie, a widziałem taki rewolwer i nie ma tego numeru, i nie wiem czy to jest tak że były produkowane te rewolwery bez tego numeru. Dziękuję
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1142
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń alarmowa 6 mm a Art. 18 ust. 1 pkt. 4) UoBiA

Post autor: VIS »

Nie wiem, czy wszystkie rewolwery produkcji START MATEJA miały numery, ale w trzech egzemplarzach jakie miałem w rękach to takie numery były. Dokładniej mogę opisać swojego. Mam poprzednika Rosomaka Feniksa, czyli rewolwer marki START-MATEJA, model BAFLO-9. To samo co FENIX, tylko że ma bęben dzielony na atrapę bębna i bęben właściwy. numery tam są nabite, tylko że mam wrażenie że te numery to wyłącznie w farbie są chyba wybite. Dodatkowo są mało widoczne, więc jakbyś tych numerów nie widział na jakimś egzemplarzu to są dwa wyjścia. Albo tych numerów tam nie było (w co wątpię), albo numery były tak wyraźne że ich po prostu nie zauważyłeś. Jest jeszcze trzecie wyjście. Może oglądany przez Ciebie egzemplarz był bardzo zużyty i te numery z farby po prostu zostały starte.

Jak Ciebie interesują tak hukowce, to powiem Ci, że numer na "broni jest identyczny jak numer na fabrycznym pudełku.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
staszek4
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 25 lutego 2024, 16:45
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń alarmowa 6 mm a Art. 18 ust. 1 pkt. 4) UoBiA

Post autor: staszek4 »

Witam, dziękuję za odpowiedź, i dodam że na pudełku nie ma żadnych numerów, a na rewolwerze farba wygląda na fabryczna, i ani śladu żeby co tam kolwiek było. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1142
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń alarmowa 6 mm a Art. 18 ust. 1 pkt. 4) UoBiA

Post autor: VIS »

No, cóż.

Skoro nie widziałeś tam numerów to pewnie ich tam nie ma i prawdopodobnie nie było.

Ale na świecie dzieją się rzeczy, które nawet agentom ubezpieczeniowym się nie śniły.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”