Tłumik do FAC (Artemis P15 6,35mm oraz Rainson Edge 5,5mm)

Czyli wiatrówki o energii powyżej 17 J

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Ruxpin
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 14 kwietnia 2023, 21:32
Tematy: 2
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Tłumik do FAC (Artemis P15 6,35mm oraz Rainson Edge 5,5mm)

Post autor: Ruxpin »

Witam Szanownych Kolegów,

Jestem całkiem zielony w FAC-ach i jednocześnie też w PCP. Od lat bawiłem się sprężyną oraz nabojem 88g.

Nie znając tematu kupiłem dwie sztuki PCP, w dwóch różnych kalibrach - chcąc poznać co mi bardziej odpowiada i ewentualnie wybrać coś.

Kupiłem nowiutkiego Rainsona Edge 5,5mm, który trafił prosto do rusznikarza na poprawki i rozruszanie. Nie znam się na tym, więc wolałem żeby temat ogarnął fachura. Wg zapewnień, które otrzymałem Rainson wali w okolicach 60 koników - i faktycznie czuć, że ma to siłę ale ja nie jestem specjalistą żebym mógł porównać czy odnieść się do innego sprzętu. Celność na 50mm jest w 5zł - co jak na moje umiejętności streleckie wydaje się być życiowym rekordem. Jest jednak potwornie głośny i wystrzał jest daleko wokół słyszalny, a nie chcę przeszkadzać sąsiadom i psuć kontaktów. Szukam jakiegoś tłumika i prośba o wskazówki: co to powinno być, żeby nie popsuć wyników.

Będę wdzięczny za konkretne wskazówki.


Oprócz tego trafił mi się w dobrej cenie idealny Artemis P15 6,35mm ze "śrubą zbijaka". Ponoć potrafi uderzyć w okolicach 60 koników. Fakt, że zasięg 100m osiąga bez zająknięcia. Celność na dystansie 50m - jak wyżej - również w 5zł. Jednak zamontowanie plastikowego tłumika, który otrzymałem od osoby sprzedającej w pakiecie mocno zmienia bieg śrutu. Na 50m schodzi około 10cm w dół i około 7 w bok (tylko, że raz w lewo - raz w prawo). Wewnątrz tłumika jest jakieś kłębowisko "włosków", które przebiegają wielokrotnie poprzezśrodkowy otwór, którym przelatuje śrut.

Czy to normalne, że z tłumikiem śruk skręca?

Czy to normalne, że w tłumiku nie ma idealnego korytarza dla przelatującego śrutu?
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 5
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do FAC (Artemis P15 6,35mm oraz Rainson Edge 5,5mm)

Post autor: wichura »

Jednego nie rozumiem, jak możesz przeszkadzać sąsiadom skoro strzelasz na strzelnicy :583: ? A wracając do tłumika, jeśli jest nierozbieralny to możesz go wyrzucić, te kłaki które są widoczne w przelocie zawsze będą zmieniać tor lotu śrutu.
PS.
Odnoszę dziwne wrażenie że Twoja obecność na tym forum zmierza ku końcowi :052:.
.177, .22, .25, .30, .44
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do FAC (Artemis P15 6,35mm oraz Rainson Edge 5,5mm)

Post autor: Yurko »

@Wichura (za przeproszeniem) wszędzie Ciebie pełno, a teraz jeszcze postanowiłeś zostać prorokiem? :)
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 5
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do FAC (Artemis P15 6,35mm oraz Rainson Edge 5,5mm)

Post autor: wichura »

A tak, przepraszam, kolega strzela w Holandii, tam limity nie obowiązują :wink:. Gdzie i z jaką energią by nie strzelał, tłumik jeśli jest nierozbieralny to jest tylko jako ozdoba. Filcowe wygłuszenie zostało wydmuchane i choćby tylko kilka kłaczkow było widocznych w przewodzie, to już mają wpływ na celność. Jeśli jest możliwość to rozkręcić, poprawić (wymienić) wkład i cieszyć się ze strzelania.
.177, .22, .25, .30, .44
Ruxpin
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 14 kwietnia 2023, 21:32
Tematy: 2
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do FAC (Artemis P15 6,35mm oraz Rainson Edge 5,5mm)

Post autor: Ruxpin »

Jednym słowem tłumik jest do bani i trzeba go wyrzucić... :(

Koszty będą.

PS. Nie lubię hałasu - od i cała tajmnica - dlatego nie bawię się bronią palną. Wkurza mnie taki jednorazowy, nagły huk. Okolicę wybrałem na życie spokojną, więc tym bardziej nie chcę sam zakłucać tego co cenię.
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 5
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do FAC (Artemis P15 6,35mm oraz Rainson Edge 5,5mm)

Post autor: wichura »

Jeśli tłumik ,,typowy,, czyli na 1/2 unf to za 100-150 zł można trafić w miarę skuteczny aluminiowy bądź plastik. Za 200-250 zeta kupisz carbon ważący tyle co nic, więc ceny nie zwalają z nóg. Chyba że ten który masz jest płaszczowy, dedykowany do jednego bądź drugiego karabinka, lub szukasz ,,markowego,, , wtedy będzie drożej.
.177, .22, .25, .30, .44
Awatar użytkownika
begies
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 171
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 00:38
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do FAC (Artemis P15 6,35mm oraz Rainson Edge 5,5mm)

Post autor: begies »

Hej
Ja np. założyłem na 2 wiatrówkach tłumiki Donny FL.
Na jednej TANTO, na drugiej TATSU.
Jeden i drugi działa super. Polecam.
Wiem, cena jest dość wysoka, ale warto.
Zresztą to się nie zużywa.
Gwinty 1/2UNF W pełni rozbieralne.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „FAC”