Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 306
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

tommylee pisze: 02 czerwca 2023, 08:01 Pytanie co jest na 42 metrze. Jak zmieścisz się w 1 cm to będzie bardzo dobrze.
Najlepszy wynik jaki mi wyszedł to groszówka 3x pod rząd - strzelając z worków BR, bez bipodu. Tarcza nawet jest na samej górze 2giej strony w tym wątku. Zejście z 15 na 10mm póki co się nie udało albo ze wzglądu na moje umiejętności, albo sprzęt/śrut.

Jestem niezwykle ciekawy testów w Bohuminie. Wybiorę się tam pewnie w ciągu najbliższych 2-3 tygodni. Wezmę też obecną matrycę 13/23 i strzelę z niej tam grupę z ciekawości - jeśli pozwolą. Będzie to świetne porównanie ja vs imadło w laboratoryjnych warunkach :) Jaja wyjdą jak się okaże, że obecna matryca jedną dziurą przeleci na 42m. Wtedy pozostaje tylko buraka strzelić :shame:, spakować czym prędzej gnaty i wziąć się za solidny trening ;laughing:
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2585
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: tommylee »

Zabierz, to bardzo dobry pomysł.
Na pewno Jirka się zgodzi.
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1331
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 32
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: Kacper_Potocki »

Dziś chciałem sprawdzić matrycę "54" w Exact, więc wziąłem oprócz niej dwa niezłe śruty i strzeliłem po kilka razy z 25m. Bardzo brakuje bipoda, ale i tak różnica jest spora. Z bipodem wynik powinien być lepszy. Śruty nie były myte, nie były ważone, prosto z puszeczki. Ta matryca "54" pięknie strzela w punkt.

Obrazek
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2585
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: tommylee »

Bardzo dobrze.
Jaki karabin?
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1331
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 32
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: Kacper_Potocki »

LGM-2. Kształt dołu aż sie prosi o bipod. Natomiast 400-setka świetnie leży na samej poduszcze.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
GC
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 480
Rejestracja: 12 września 2007, 15:19
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: GC »

tommylee pisze: 03 czerwca 2023, 07:01 Bardzo dobrze.
Jaki karabin?
Tomek to ten LGM-2 z lufą nr.5 (grawerowaną)
20230504_164016.jpg
52mx10
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 306
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

Dziś podjąłem drugą próbę testu na 42m. Tym razem stanowisko już było bardzo stabilne i wygodne, mugga zastosowana, wiec tylko strzelać. Stety niestety było też dość wietrznie. Zawiewało z godziny 2giej. Miejsce pomimo dość sporego osłonięcia od wiatru dawało poczuć podmuchy, co było widać na kołyszących się źdźbłach trawy. Wynikowo myślę jedno z najgorszych strzelań od początku kariery z PCP, ale pokażę tarczki, a co tam ;laughing:

Strzeliłem 8 grup po 5 strzałów z Exacta 13/23. Pierwsze 4 grupy (1,2,3,4) poszły z poduszek BR i stolika, ale szczerze mówiąc jakoś mi średnio leżą, więc kolejne 4 grupy (5,6,7,8) strzeliłem z palika HFT.
jsb.jpg
Czasem wiało mocniej, czasem mniej. Uznać można, że max który umiem wycisnąć na tej matrycy to grupy 1 (16x9 [mm]), 5 (15x12 [mm]) oraz 8 (9x14 [mm]), gdzie w nawiasach to prostokąt XY w jaki da się zmieścić grupę. Czyli patrząc na to, że groszówka ma 15mm, to mamy "grosza" dla tych 3 grup. Kiedyś przy dobieraniu matrycy testowałem po 3x10 i było bardzo zbliżone grupy, powiedzmy takie 16x16[mm] (bardzo delikatnie wystające po za groszówkę). Wynik "groszówka" posłuży zatem jako referencja w Bohuminie dla tej matrycy 13/23. Zobaczymy czy z Jirka z imadła zrobi dużo lepiej, a może się okaże, że ten śrut w tej lufie lepiej nie poleci :?:

Dalej zrobiłem szybko 4 grupy QYS i tutaj...szczęka opada. Oczywiście nie z zachwytu.
qys.jpg
Takiego siewnika na tym śrucie nie miałem nigdy. Nigdy też nie strzelałem nim w wietrze. Chyba potwierdziła się moja teoria, że ten śrut z racji większej powierzchni bocznej będzie bardziej wrażliwy na wiatr.

Zatem QYS ma już 2 minusy: większe poprawki i większa wrażliwość na wiatr. Powoli z początkowego zachwytu dochodzę do punktu, gdzie uważam, że spisuje się dobrze jedynie na bliższe dystanse i bez wiatru, czyli taki BR25 na hali - ideolo.

Po za wiatrem, testowałem nowe szmatki do przecierania lufy. Zwykła, sucha szmatka przeciągnięta na żyłce przez lufę. Czy to by mogło tak wpłynąć? Oczywiście przed testami "dotarłem" lufę tymi ~10 śrutami i na chrono było spokojne ~240 m/s.

Żeby się więcej nie denerwować na tym wyjeździe - resztę strzelania spędziłem ćwicząc KZ 35 na 32 metrze ze stójki i kolana. Tutaj zakres błędu jest na tyle duży, że nawet wiatr i siewnik nie przeszkadzały, by kłaść blachę raz za raz :-D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: Yurko »

Sorki, może zadam głupie pytanie bo niezbyt wnikliwie śledzę ten temat. Ale czy gdy robicie te testy śrutu różnych marek, to pomiędzy tymi testowymi seriami strzałów strzelacie jakieś serie, by wymienił się nalot w lufie na ołów innej marki, albo czyścicie lufy pomiędzy zmianami śrutu itp?

Może mi coś umknęło ale wydaje mi się, że nagła zmiana śrutu i zrobienie testu bez dania czasu lufie by się "ułożyła" to chyba błąd?

No chyba, że to taka oczywistość, że nikt już o tym nie mówi i tylko taki młody strzelec jak ja nie wie o co chodzi... :wink:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
G-FOX
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 05 czerwca 2022, 11:49
Tematy: 3
Lokalizacja: Oświęcim
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: G-FOX »

Przy zmianie śrutu powinno się przeczyścić lufę. Przestrzelić 50 śrucin i wtedy mamy dopiero pewność co do powtarzalności. W innym przypadku może siać, ale nie musi.
Małopolski Klub Strzelectwa Terenowego Dragon LOK
Weihrauch HW-97 KT + Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP :502:
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 306
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

Z mojej perspektywy: na 25m w HW 100 mogę strzelać na przemian Exact i QYS oba latają tak samo, tj. QYS jedna dziura, a Exact w miarę, ale z odskokami. Być może jednak na 42m trzeba faktycznie dotrzeć lepiej lufę.

Pytanie też gdzie postawić granicę przy "zmiana śrutu". QYS --> Exact to wiadomo, ale np. przy zmianie Exacta matrycy X/21 na Y/23 czy też to warto robić? Pewnie zależy od lufy. Ja po wystrzelaniu QYS'a (zostało mi ich około 300) robię gruntowne czyszczenie lufy z zapuszczeniem WD-40 i przetarciem kilkoma szmatkami do sucha. A potem już tylko dotrzeć Exactem i do Bohumina na testy matryc.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: Yurko »

Ja zakładam, że zmiany w ramach jednej fabryki można pomijać. Liczę na to, że mają jeden ustalony skład stopu i nie zmieniają go co chwilę. :583:

Ale już przesiadki pomiędzy JSB, H&N, QYS... to inna sprawa. No i fajnie jest też strzelać z lufy Weihrauch-a, do którego jakoś tak mniej ołowiu przywiera - więc chyba też szybciej się "układa". :one:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2585
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: tommylee »

GC pisze: 03 czerwca 2023, 15:57 Tomek to ten LGM-2 z lufą nr.5
Wiem że Kacper go kupił ale ma też LG 400.
Grupa rewelacja ale to dobra lufa jest.
jarni8 pisze: 03 czerwca 2023, 15:57 Wynikowo myślę jedno z najgorszych strzelań od początku kariery z PCP, ale pokażę tarczki, a co tam
Ważne żeby wiedzieć jak bardzo może być źle.
jarni8 pisze: 03 czerwca 2023, 15:57 Nigdy też nie strzelałem nim w wietrze.
Kolejna szkoła życia, śrut trzeba sprawdzić na wietrze.
jarni8 pisze: 03 czerwca 2023, 17:19 Pytanie też gdzie postawić granicę przy "zmiana śrutu"
To zależy od lufy.
Jak będziesz dużo strzelał to zauważysz po ilu strzałach, że skupienie zaczyna się poprawiać, pogarszać lub pozostaje bez zmian przy zmianie matrycy. Na temat luf hw się nie wypowiem tym bardziej że ja śrut myję i używam oleju.
W moim przypadku dla luf Walther skupienia zaczynają się układać od początku do 15-20 strzałów przy zmianie matrycy.
Czasami zaczynają się rozjeżdżać po 10-15 strzałach.
Dziwne ale takie zjawisko zaobserwowałem.
1 i 2 grupa jest obiecująca a 3-5 o wiele gorsza.
Na 25m strzelam zawsze grupy po 5 strzałów.
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1331
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 32
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: Kacper_Potocki »

Matryca "49" Exact jest dziwna - strzelam 10 śrucin z 25m i dziurka w dziurkę, a nagle jedna śrucinka i odskok 1cm :) Kolejne 10 śrucin dziurka w dziurkę i nagle bum, odskok 0,8cm, ale w inną stronę :) Normalnie szkoda, bo gdyby nie te odskoki, to by była najcelniejsza jaką sprawdzałem. Bardzo fajnie u mnie tala też "30".
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 306
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

Udało mi się dziś upiec 2 pieczenie na jednym ogniu i strzeliłem zawody w Bohuminie i.... potestowałem no nieco na ich stanowisku testowym z imadła w tunelu. Przed strzelaniem przeciągnąłem szmatkę przez lufę i chyba był to zły pomysł, bo pierwsza matryca na 50m miała dosłownie rozrzut wielkości pięści ;laughing: .

Jednak w miarę kolejnych matryc było lepiej i lepiej. W końcu siadła matryca 54. 14 strzałów, 50m:
54.JPG
Druga grupa też 14 strzałów to samo, z 1 odskokiem 1cm w górę. 27 z 28 śrucin pod groszówką.
Patrząc na to mogę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony i niewiele więcej do szczęścia potrzebuje :)

Chcąc się upewnić, że po za tunelem jest też ok, podjechałem po zawodach w teren. Co prawda czułem sie już jak koń po westernie, ale udało się pyknąć takie coś. Paralaksa w obu przypadkach na 25m, pierwsza grupa 5 strzałów 26m, druga grupa 10 strzałów 42m. Patrząc na obecne podczas testu zmęczenie i występujący na tym dystansie błąd paralaksy przy obiektywie 40mm powiedziałbym, że wyszło przyzwoicie.
jsb2.JPG


Podsumowując, ten śrut prosto z fabryki jest nieco inny niż np. ten co miałem od Krzyśka. Co zauważyłem:
- ma delikatnie większy opad - około 4-5mm na maxie,
- jest wysmarowany czymś bardziej paskudzącym palce niż ten od Krzyśka,
- w miarę strzelania prędkość spadła z 240 na 237 m/s. Po podkręceniu regulacji ponownie na 240 m/s znów zjechało po 100 pestkach na 237 m/s. Chyba po prostu bardziej paskudzi lufę, aczkolwiek celność od początku do końca taka sama,
- trochę większe wahania na chrono niż poprzednia matryca 13. Czasem potrafi i o 3-4 m/s bujnąć.

Do zrobienia w przyszłości - potestować z myciem, ważeniem iiii może smarowaniem...ale raczej głównie 2 pierwszymi. Czuję, że odskoki na prędkości mogą być również odskokami w masie. Baza wyjściowa jest niezła.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 18 czerwca 2023, 07:13 przez jarni8, łącznie zmieniany 1 raz.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 472
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: bruno_Hof »

..
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2024, 09:25 przez bruno_Hof, łącznie zmieniany 1 raz.
HW95K HW50S
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”