amunicja wojskowa

Moderator: Moderatorzy WBP

coolphonic
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 27 lutego 2014, 20:20
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

amunicja wojskowa

Post autor: coolphonic »

Czy mozna gdzies jeszcze kupic amunicje wojskowa w kal. 8x57 JRS?
Vlad
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 355
Rejestracja: 19 lutego 2005, 14:55
Tematy: 3
Lokalizacja: Górne Łużyce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: amunicja wojskowa

Post autor: Vlad »

Raczej 8x57 JS (R oznacza kryzę wystającą)? Zapytaj Leśnego Dziadka, jakiś czas temu ściągał drugowojenną amunicję mauserowską z Czech.
"Tak się naucz robić bronią, by naturą swą służyła"
coolphonic
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 27 lutego 2014, 20:20
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: amunicja wojskowa

Post autor: coolphonic »

Chodzi doladnie o te z wystajaca kryza, czyli JRS.
Dzieki za podpowiedz.

Pozdro.
Vlad
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 355
Rejestracja: 19 lutego 2005, 14:55
Tematy: 3
Lokalizacja: Górne Łużyce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: amunicja wojskowa

Post autor: Vlad »

Co, w takim razie, masz na myśli pisząc "wojskowa"? Nabój 8X57 JS (bez litery "R") w nazwie był używany w wielu armiach, a jego wersja JRS z wystającą kryzą, raczej tylko w myśliwskiej broni kombinowanej (gdzie ta kryza ułatwia ekstrakcję łusek).
"Tak się naucz robić bronią, by naturą swą służyła"
coolphonic
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 27 lutego 2014, 20:20
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: amunicja wojskowa

Post autor: coolphonic »

Mam Mausera K98 z 1941 roku i nie jest to skladak i jest na naboje JRS. Stemplowanie mowi, ze byl przeznaczony dla wojsk ladowych (Heer), wiec domyslam sie, ze i amunicja wojskowa do niego byla prodkukowana.
Generalnie chodzi mi o amunicje z pociskiem pelnoplaszczowym (FMJ) i zeby byla po 5 w lodkach. JRS z pociskiem FMJ nie widzialem, a JS chyba tylko to: https://www.sellier-bellot.cz/en/produc ... etail/120/
Mozliwe jest strzelanie z broni na amunicje JRS zamiennie amunicja JS, bede tylko musial wymienic ekstraktor lusek, ale to ostatecznosc.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1441
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: amunicja wojskowa

Post autor: LongTom »

Sprawdzałeś jakie naboje pasują do komory nabojowej?
Trudno uwierzyć, aby w trakcie trwania wojny wyprodukowano dla wojska coś na inne ammo niż stardardowe.
Tak więc albo jest literówka w papierach broni a jest ona na 8x57 IS (miałem tak z Mannlicherem)
albo broń może i nie jest składakiem, ale rusznikarz zmienił jej kaliber na "cywilny" dla myśliwych (zmienił komorę nabojową).
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
coolphonic
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 27 lutego 2014, 20:20
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: amunicja wojskowa

Post autor: coolphonic »

Do komory nabojowej pasuja JRS, ale to oznacza, ze JS bedzie tez pasowal. Natomiast pazur zamka jest tylko pod JRS.

Zaiste, rozne rzeczy dzialy sie z tymi karabinami po wojnie i niestety odtworzenie 80 lat historii tego egzemplarza jest niemozliwe.
Blad w papierach nie wchodzi w gre, bo kaliber i rodzaj naboju sa nabite na broni. Jednak podsunales mi mysl i faktycznie przyjrzalem sie tym znakom i cos chyba bylo zmieniane. Wydaje sie, ze wczesniej bylo IS, albo JS.

W ostatecznosci pozostanie mi zmienic pazur na taki pod JS i kupic ta amunicje pelnoplaszczowa od S-B, albo strzelac do papieru z mysliwskiej, dwa razy drozszej.

P.S.
Po dokladnym obejrzeniu broni wnioskuje, ze ktos przerobil ja na amunicje JRS, poprzez zeszlifowanie pazura zamka. Wymiana tego pazura na niedlubany pozwoli strzelac z amunicji JS. Wiec koryguje pytanie: czy ma ktos namiary na wojskowa amunicje 8x57JS?
Vlad
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 355
Rejestracja: 19 lutego 2005, 14:55
Tematy: 3
Lokalizacja: Górne Łużyce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: amunicja wojskowa

Post autor: Vlad »

Ciekawy przypadek. Ja bym na Twoim miejscu udał się jednak z tą bronią do rusznikarza, który sprawdzi co i jak, bo wydaje się, że przy takiej adaptacji musiało być też poszerzone wybranie na dno łuski w czole zamka, a nie tylko zeszlifowany wyciąg. Trzeba też sprawdzić jak ustalane jest położenie naboju w komorze: na kryzie czy ramionach łuski. Jeśli chcesz przywrócić oryginalny kaliber, to lepiej, by to zrobił fachowiec, który wystawi na to dokument. Gdybyś chciał zostawić tak, jak jest, to możesz zacząć samemu składać naboje.
Ostatnio zmieniony 28 marca 2023, 22:26 przez Vlad, łącznie zmieniany 2 razy.
"Tak się naucz robić bronią, by naturą swą służyła"
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1441
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: amunicja wojskowa

Post autor: LongTom »

A dlaczego chcesz wojskową ammo?
Wojskowa ma najczęściej spłonki berdana i stalowe łuski co praktycznie uniemożliwia elaborację.
Tu masz naboje do mausera z pociskami pełnopłaszczowymi.
https://stef-mar.pl/amunicja/5991-amuni ... ztuk-.html
albo
https://astroclassic.pl/p/naboj-kulowy- ... ie-100szt/
Łusek jeśli nie napełnisz ponownie możesz sprzedać.
Pzdr

Pazur wyciągu możesz kupić tutaj
https://bombatyka.com/karabin-mauser-98k-p-11.html
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
coolphonic
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 27 lutego 2014, 20:20
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: amunicja wojskowa

Post autor: coolphonic »

Dzieki za info. Widzialem ta amunicje na stronie SB.
Jak napisal kolega Vlad czolo zamka zostalo rowniez lekko przefrezowane, zeby zmiescic wystajaca kryze, wiec do wymiany jeszcze trzon zamka. Ale to wszystko nie jest problemem. Jesli sklep sprzeda mi amo JS na papiery JRS to wymienie te dwie rzeczy, jak bede wybieral sie na strzelnice i gitara. Jesli nie, to po prostu postrzelam od swieta amunicja JRS.
Generalnie kupilem ten karabin troche przez przypadek. Zawsze o takim marzylem, mam kolekcje bagnetow niemieckich i polskich do K98 i teraz bede mogl sobie wreszcie pozakladac na karabin 8-) .
Bylem w sklepie za czyms innym i akurat rzucil mi sie w oczy ten Mauser. A ze w dobrym stanie, choc nie bez blizn, bez rdzy, zgodny numerycznie, z niemieckiej fabryki i okresu drugowojennego to dlugo sie nie zastanawialem. No i cena byla dosc atrakcyjna.
Co do amo wojskowego to oprocz FMJ chcialem, zeby byla w lodkach po 5. Ale to generalnie taka moja fanaberia, jesli byloby mozliwe. Dlatego pytam.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1441
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: amunicja wojskowa

Post autor: LongTom »

Łódki do ammo kupisz oddzielnie, bardzo dawno nie widziałem łódkowanych użytkowych nabojów do mausera w sprzedaży.
Naboje łódkuję przed wyjazdem na strzelnicę.
Tu są trzony
https://allegro.pl/listing?string=mauser%20trzon
Sklep raczej nie sprzeda ammo IS (JS) na papiery JRS bo to są dwa różne naboje.
Udaj się (z częściami) do rusznikarza. Dokona konwersji i wystawi Ci zaświadczenie dla WPA (ŻW) o zmianie kalibru, na podstawie którego zmienią wpis w czerwonej książeczce dotyczący kalibru.
Posiadanie ammo kalibru nie wpisanego do czerwonej książeczki jest śliskie prawne i lepiej się nie podkładać.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
coolphonic
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 27 lutego 2014, 20:20
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: amunicja wojskowa

Post autor: coolphonic »

Co do czesci zamka, to zrobilem juz rozeznanie i nie ma z tym problemu, jak z reszta pokazales.
Ja nie podlegam pod polskie prawo min. w zakresie posiadania broni ze wzgledu na miejsce zamieszkania.
Jak juz pisalem, nie mam az tak wielkiego cisnienia na strzelanie z JS, zeby spowrotem przerabiac karabin u rusznikarza. Po prostu od swieta postrzelam z JRS. I nie bede ladowal z ludek :cry: .
Mialem nadzieje, ze byla produkowana amo wojskowa JRS, taka FMJ i w ludkach. Sam takiej informacji nie znalazlem, ale to o niczym nie swiadczy, moze poza moimi umiejetnosciami poszukiwawczymi.
Zastanawia mnie tylko przyczyna dla ktorej ktos przerobil ten karabin na JRS. Czyzby nieograniczony dostep do amunicji tego typu? Coz, tego sie juz nie dowiemy.
Tak czy owak dzieki za zainteresowaie tematem.
Vlad
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 355
Rejestracja: 19 lutego 2005, 14:55
Tematy: 3
Lokalizacja: Górne Łużyce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: amunicja wojskowa

Post autor: Vlad »

Możliwe, że mogło się tak stać z powodów prawnych. Czytałem, że w niektórych krajach obowiązuje zakaz posiadania wojskowej amunicji przez cywilów. Jest tak np. w Austrii i Włoszech, gdzie z tego powodu cywile używają amunicji 9 mm w wersji 9x21, zamiast zwyklej 9x19, dostępnej dla mundurowych.
"Tak się naucz robić bronią, by naturą swą służyła"
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”