Rozliczanie kosztów elaboracji amunicji w działalnosci gospodarczej

Moderator: Moderatorzy WBP

maciekd
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 10 kwietnia 2017, 09:51
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Rozliczanie kosztów elaboracji amunicji w działalnosci gospodarczej

Post autor: maciekd »

Witam,
Mam pytanie dotyczące elaboracji amunicji na własny użytek. Wiem że nie mogę jej sprzedawać podczas szkoleń ale czy istnieje możliwość elaboracji na własne cele i rozliczać koszt w dzielności gospodarczej jako element, który wykorzystuje do podnoszenia własnych umiejętności, które są mi potrzebne w celu szkolenia innych ludzi. Czy ktoś z Was coś takiego praktykuje?
Maciek
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1948
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozliczanie kosztów elaboracji amunicji w działalnosci gospodarczej

Post autor: Dexter »

O to to chyba swojego księgowego zapytaj najlepiej...
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozliczanie kosztów elaboracji amunicji w działalnosci gospodarczej

Post autor: Mumin_ »

Zabronione jest posiadanie amunicji szczególnie niebezpiecznej w postaci: [...] amunicji wytworzonej niefabrycznie, w tym także takiej, do której wytworzenia wykorzystywane są fabrycznie nowe elementy amunicji, z wyłączeniem amunicji wytwarzanej na własny użytek przez osoby posiadające pozwolenie na broń myśliwską, sportową lub kolekcjonerską.
To teraz wyjaśnij sobie, czy działalność gospodarcza dotyczy myślistwa, sportu czy kolekcjonerstwa (każdego z nich na własny użytek oczywiście).
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
maciekd
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 10 kwietnia 2017, 09:51
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozliczanie kosztów elaboracji amunicji w działalnosci gospodarczej

Post autor: maciekd »

Ok. To jest dla mnie jasne. Nadal tylko nie wiem czy jest to niezbędny element (elaborowana amunicja na własny użytek) do prowadzenia mojej dzialnosci i tym samym czy może to być jej kosztem?
Maciek
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozliczanie kosztów elaboracji amunicji w działalnosci gospodarczej

Post autor: Mumin_ »

Chciałem odpisać ale mi ręce opadły i nie trafiam w klawiaturę...

Ale się zmusiłem: Dz. U. 2019 poz. 1214
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1109
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozliczanie kosztów elaboracji amunicji w działalnosci gospodarczej

Post autor: Mateusz70 »

Nie wiem, jak ta ustawa ma się do kwestii wytwarzania amunicji na własny użytek i zarazem w ramach działalności gospodarczej typu "usługi edukacyjne". Kto ją podsuwa, powinien wskazać konkretne miejsce, które omawianej sprawy dotyczy.
Rzeczywiście, oryginalny pomysł z tym doskonaleniem własnych umiejętności w ramach działalności gospodarczej.
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozliczanie kosztów elaboracji amunicji w działalnosci gospodarczej

Post autor: Mumin_ »

Mateusz70 pisze: 20 marca 2023, 23:24 Nie wiem, jak ta ustawa ma się do kwestii wytwarzania amunicji na własny użytek i zarazem w ramach działalności gospodarczej typu "usługi edukacyjne".
Nie wiem, jak można nie widzieć różnicy w określeniach "na własny użytek" i "w ramach działalności gospodarczej". Przecież to jest rozłączne.

Więc wrzucajcie w koszty. Albo udowodnicie, że to było na własny użytek - wrzucenie tego w koszty działalności to albo wykroczenie skarbowe (grzywna chyba do ok. 60 tys. zł) albo przestępstwo skarbowe (grzywna do 30mln). Ew. udowodnicie, że to było w ramach działalności gospodarczej, wtedy skarbowo jest wszystko OK i grozi jedynie 10lat za nielegalny wyrób amunicji. Tertium non datur.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1109
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozliczanie kosztów elaboracji amunicji w działalnosci gospodarczej

Post autor: Mateusz70 »

Ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym
To zupełnie inny typ działalności niż szkolenie, więc nie da się jej zastosować. Rozumiem jednak, że bierzesz pod uwagę "nielegalny wyrób amunicji". Dlaczego jednak nielegalny? Przecież nie w ramach wykonywania "działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu" w sposób niezgodny z ową ustawą a jedynie na własny użytek, dozwolony innymi przepisami.
Problem jest taki, czy w ogóle da się w jakiś sposób uzasadnić prawnie włączenie w koszty działalności gospodarczej (nie podpadającej pod powyżej wzmiankowaną ustawę) wytwarzanie amunicji na własny użytek (nie podpadające pod działalność gospodarczą)?
Pomysł jest oryginalny. W każdym razie OK, nie znajdujesz takiej możliwości.
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 373
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozliczanie kosztów elaboracji amunicji w działalnosci gospodarczej

Post autor: wujo1 »

Jak dla mnie, od strony księgowej nie widzę różnicy pomiędzy uznaniem jako KUP nabycia amunicji, a kosztów elaboracji.
Ograniczenia w mojej ocenie mogą wynikać z innych (nie skarbowych) przepisów, ograniczających zakres wykonywania elaboracji do "własnego użytku".
Stąd pytanie: czy "własny użytek" może być uznany za koszt prowadzenia działalności?
Moim zdaniem odpowiedź jest twierdząca, o ile ten użytek jest związany bezpośrednio z generowanym przychodem.

Zatem osobiście bym powiedział: tak, możesz.
Natomiast gdybym sam tak robił, to intensywnie pomyślałbym nad ewentualnym uzasadnieniem. Tutaj moim zdaniem Twoja koncepcja nie jest doskonała. "Doskonalenie się i trening" jest w mojej ocenie wątpliwym i mocno ryzykownym uzasadnieniem. Tak jak nie jesteśmy w stanie wrzucić w koszty codziennych zakupów spożywczych, mimo, iż kalorie są niezbędne m.in. do wykonywania działalności. Ale już katering możemy. Stąd pomyślałbym o właściwym uzasadnieniu Twoich potrzeb. Wydaje mi się, że zużywasz te składniki do elaboracji nie po to by trenować, tylko na przykład w celu szkoleniowym (uczysz swoich kursantów elaboracji, o ile jako DG masz szkolenie ze strzelectwa). Albo po to, by pokazywać podczas szkolenia swoim kursantom jak się strzela i strzelasz z tego sam (nie kupujesz amunicji, która jest droższa i gorsza, więc w tym celu elaborujesz). A jeżeli nie szkolisz, lecz na przykład prowadzisz działalność sportowca i wystawiasz takie rachunki, to już bym spokojniej podchodził do kwestii uzasadnienia zużycia samodzielnie wykonanej amunicji i zaliczenia jej wytworzenia w KUP. Jeżeli zaś w ramach DG jedynie prowadzisz strzelanie, to mocno bym się zastanowił nad uzasadnieniem ilości vs przychody. Wszakże do prowadzenia strzelania nie ma potrzeby zużywania amunicji przez siebie samego.

I teraz najważniejsze: wątpię, by US znał i stosował przepisy z UOBiA i weryfikował do jakich potrzeb możesz używać elaborowaną amunicję. Tak samo, jak wątpię by oni zadawali tak szczegółowe pytania, o ile wykazujesz jakieś przychody i ta działalność "się spina" (czyli nie rzuca się w oczy). Tu sporo zależy od US i faktu czy jesteś dla nich zauważalny oraz, o dziwo, czy jesteś VATowcem i czy masz zwroty VATu, bo zwroty są kontrolowane z automatu. "Spinanie się" działalności nie jest też jakimś mega potrzebnym warunkiem, ale brak efektu ekonomicznego ewidentnie zapala czerwone światełko w urzędzie i sprzyja kontroli. A dopiero na kontroli ktoś zacznie dopytywać się o Twoje uzasadnienie. I tutaj to kwestia indywidualna: albo urzędnik jest strzelcem bądź zna ograniczenia i chce się wykazać, albo nie.
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 373
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozliczanie kosztów elaboracji amunicji w działalnosci gospodarczej

Post autor: wujo1 »

Mumin_ pisze: 20 marca 2023, 23:34
Mateusz70 pisze: 20 marca 2023, 23:24 Nie wiem, jak ta ustawa ma się do kwestii wytwarzania amunicji na własny użytek i zarazem w ramach działalności gospodarczej typu "usługi edukacyjne".
Nie wiem, jak można nie widzieć różnicy w określeniach "na własny użytek" i "w ramach działalności gospodarczej". Przecież to jest rozłączne.
Bynajmniej. DG - to działalność wykonywana osobiście. Wg mnie wiele składowych prowadzenia działalności realizujesz w ramach własnego użytku, gdyż dopiero produkt/usługa jest przekazywany dalej. Przykładowo: jesteś ślusarzem, kupujesz spawarkę. Używasz jej sam, spawasz nią elementy ogrodzenia, sprzedajesz produkt. Użytek własny.
Teraz skomplikuje: dystrybucja energii elektrycznej jest koncesjonowana. Ale hotele, restauracje zaliczają ją w KUP, bo zużywają, choć nie mogą jej sprzedawać. Wyżej wspomniany spawacz również. Idąc tropem Twojej logiki nie mogliby tego robić.

W mojej ocenie "własny użytek" nie ogranicza w żaden sposób formy użytkowania, lecz podmiotowość użytkowania. Samodzielnie wykonaną amunicję może używać wyłącznie elaborujący. Wg mnie użyciem amunicji jest jest wystrzelenie. Czyli nie można doprowadzić do tego, by ktoś inny niż elaborujący wystrzelił tę amunicję. Czyli nie możesz udostępnić, podarować, sprzedać. Ale spokojnie możesz sam wystrzelić i o ile owe wystrzelenie jest związane z prowadzeniem DG - to możesz zaliczyć koszty jej wytworzenia w KUP.

Pamiętaj, że DG nie ma osobowości prawnej.
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1109
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozliczanie kosztów elaboracji amunicji w działalnosci gospodarczej

Post autor: Mateusz70 »

Okazuje się, że kwestię też rozważał kilka lat temu nie znany. Podaję cytat, niżej źródło. Tyle, że powołuje się na ustawwę o wytwarzaniu sprzed 2019 r., ale stosowny punkt nie uległ zmianie.
"Uważna lektura przepisu wywołuje pewną wątpliwość. Przepis art. 10 ust 6 pkt 4 ustawy o broni i amunicji posługuje się sformułowaniem: posiadające pozwolenie na broń myśliwską, sportową lub kolekcjonerską. Ustawa nie mówi pozwoleniem do celów, jakim posługuje się art. 10 ust. 2 ustawy. Istnieje np. przypadek posiadania pozwolenia na broń sportową ale w celu szkoleniowym. Na to pozwala przepis art. 10 ust. 4 pkt 5 w zw. z art. 10 ust. 4 pkt 4 ustawy o broni i amunicji. Czy to oznacza, że osoba posiadająca pozwolenie na broń sportową, ale do celów szkoleniowych korzysta z prawa wytwarzania amunicji na własny użytek? Literalnie przepis prawa wydaje się, że tak można go czytać. Przy poszukiwaniu poprawnego brzmienia norma prawna, trzeba uwzględnić przepis art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 roku o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Przepis ten stanowi: proch strzelniczy i spłonki sprzedaje się osobom, które okażą legitymację posiadacza broni myśliwskiej, sportowej oraz posiadaczom broni kolekcjonerskiej. Uwzględniając to, że istotnych elementów amunicji do jej wytworzenia nie może kupić inny posiadacz pozwolenia na broń niż w celu myśliwskim, sportowym i kolekcjonerskim, wątpliwość zdaje się rozwiązana" [https://trybun.org.pl/2016/04/11/wytwarzanie-amunicji/].
I teraz, jeśli można wciągnąć w koszty działalności gospodarczej zakup amunicji, to zapewne i komponentów. wujo1 ma najpewniej rację w tym, co pisze. Cała sprawa jest dość ryzykowna przy szkoleniach,zwłaszcza kiedy sprowadzają się do prowadzenia strzelania i instruowania kursantów w zakresie techniki strzelania. Jak uzasadnić, że się przy tym zużywa wiele tysięcy sztuk amunicji elaborowanej we własnym zakresie, pokazując komuś z czego zbudowany jest nabój? Elaborację w ramach szkoleń też pewnie przyjdzie rozliczyć co do ilości sztuk.
Sceptycznie jestem do całego pomysłu nastawiony, ale czy on dałby się zrealizować zgodnie z przepisami prawa to rzecz osobna. Co jeszcze można wrzucić w koszty działalności? W każdym razie pomysł ciekawy teoretycznie.
Awatar użytkownika
mar_kow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 303
Rejestracja: 23 września 2012, 11:11
Tematy: 4
Lokalizacja: Mazury
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozliczanie kosztów elaboracji amunicji w działalnosci gospodarczej

Post autor: mar_kow »

Mateusz70 pisze: 21 marca 2023, 00:51 [...]
Cała sprawa jest dość ryzykowna przy szkoleniach,zwłaszcza kiedy sprowadzają się do prowadzenia strzelania i instruowania kursantów w zakresie techniki strzelania. Jak uzasadnić, że się przy tym zużywa wiele tysięcy sztuk amunicji elaborowanej we własnym zakresie, pokazując komuś z czego zbudowany jest nabój? Elaborację w ramach szkoleń też pewnie przyjdzie rozliczyć co do ilości sztuk.[...]
Cała sprawa jest bardziej ryzykowna jeżeli z jakiejś nawet niezależnej przyczyny zdarzy się wypadek podczas szkolenia. Mówię tu o przypadku "technicznym" a nie błędach instruktora czy szkolonego.
Pozwolenie do celów szkoleniowych i wypadek na elaborowanej "na własny użytek" amunicji - nie wiem czy opłaca się takie ryzyko. Z pozycji prokuratora taki "szkoleniowiec" jest już stracony...
Wiem, wiem, że takie wypadki zdarzają się bardzo rzadko - ale...
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 373
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozliczanie kosztów elaboracji amunicji w działalnosci gospodarczej

Post autor: wujo1 »

mar_kow pisze: 21 marca 2023, 10:25 Cała sprawa jest bardziej ryzykowna jeżeli z jakiejś nawet niezależnej przyczyny zdarzy się wypadek podczas szkolenia. Mówię tu o przypadku "technicznym" a nie błędach instruktora czy szkolonego.
Pozwolenie do celów szkoleniowych i wypadek na elaborowanej "na własny użytek" amunicji - nie wiem czy opłaca się takie ryzyko. Z pozycji prokuratora taki "szkoleniowiec" jest już stracony...
Wiem, wiem, że takie wypadki zdarzają się bardzo rzadko - ale...
"Ale" potencjalny wypadek o nie wpływa na sprawy podatkowe ani nie jest związany w żaden sposób z uznaniem kosztów elaboracji jako KUP. A o tym rozmawiamy. I również rozmawiamy o tym, że nadal amunicja jest używana wyłącznie przez elaborującego.
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozliczanie kosztów elaboracji amunicji w działalnosci gospodarczej

Post autor: Mumin_ »

wujo1 pisze: 21 marca 2023, 08:50 Przykładowo: jesteś ślusarzem, kupujesz spawarkę. Używasz jej sam, spawasz nią elementy ogrodzenia, sprzedajesz produkt. Użytek własny.
"Sprzedajesz produkt" według Ciebie oznacza "użytek własny" Ooookeeeey...
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 373
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozliczanie kosztów elaboracji amunicji w działalnosci gospodarczej

Post autor: wujo1 »

No tak, bo nie sprzedajesz maszynę za pomocą której samodzielnie wytwarzasz produkt, tylko produkt.

Wystarczy wnikliwie przeczytać to co napisałem.

Jak samochodem jedziesz do pracy - to auto użytkujesz osobiście? Pytanie retoryczne.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”