Droga do wyboru lunety.

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

grafZero
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 03 marca 2023, 17:15
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Droga do wyboru lunety.

Post autor: grafZero »

Cześć,

witam wszystkich forumowiczów. Od niedawna stałem się posiadaczem HW100 i w związku z tym mam dylemat
związany z wyborem celownika. Na tą chwilę potrzebuję optyki do rekreacji, ale nie wykluczam w przyszłości zawodów(jak się podszkolę).
Na razie nie wiem jakie, bo na żadnych nie byłem. Najlepiej, aby luneta była wyposażona siatkę FFP wyskalowana w miliradianch, regulację paralaksy i dobrą transmisję światła.
Dokształciłem się z podstaw, ale pozostają jeszcze tematy wynikające z doświadczenia.

Bardziej, niż konkretna odpowiedź jaką lunetę wybrać, interesują mnie informacje o tym jaka była Wasza droga do
wyboru tej właściwej lunety. Co jest lepszym wyborem, kupić budżetowy celownik np.:

Delta Optical Classic 3-9x40 MilDot
Hawke Vantage 3-9x40 AO Mil Dot

poćwiczyć, zodobyć doświadczenie czy może wydać więcej i kupić

Hawke Frontier FFP 5-25x56 Mil PRO
Vortex Viper PST II 5-25x50 FFP 30 mm AO EBR-2C MRAD

czy może od razu zainwestować w coś droższego np.: Delta Stryker HD 4,5-30x56 FFP.
Jeśli chodzi o budżet to 2-4k, chyba, że warto wydać 8k. Olbrzymia dostępność lunet sprawia, że nie wiem co wybrać.
Awatar użytkownika
Jezzman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 418
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 12:18
Tematy: 6
Lokalizacja: Wado-Vice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Droga do wyboru lunety.

Post autor: Jezzman »

Najlepszym wyborem jest pójść na zawody i popatrzeć przez różne lupki, a potem samemu dokonać wyboru w oparciu o te doświadczenia.
Na forum każdy będzie wypisywał różne opinie na temat różnych lunet i wybór będzie tak samo ciężki.

P.S. Wypisane przez Ciebie lunety z wyższych półek są raczej średnim pomysłem, jeżeli chodzi o zawody (domyślam się, że chodzi o HFT).
P.S.2. Pod kątem HFT masz w tym dziale bardzo obfity w propozycje i opinie temat, dotyczący lunet pod zawody.
viewtopic.php?t=136309
"Człowiek nieskalany treningiem" :) - - - - - -|- - - - - - TSAR + EFR, Impact + XXX, Diana 75
-----------------------------------------------------------------
Małopolski Klub Strzelectwa Terenowego Dragon LOK
grafZero
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 03 marca 2023, 17:15
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Droga do wyboru lunety.

Post autor: grafZero »

@Jezzman dzięki za podpowiedź z zawodami. Zakres odległości na zawodach wg. regulaminu PFTA to 7-50m (FT, HFT, nHFT). Czy jest sens zatem kupować lunetę z regulacją paralaksy od 20y?
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 406
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Droga do wyboru lunety.

Post autor: zbisz41 »

z tego co widzę większość kolegów z HFT ma ustawioną paralakse na zakresie 20-28 m więc 20 Y spokojnie może być . Oczywiście są wyjątki ale to nieliczne, lunetę dobiera i ustawia sie pod siebie to bardzo indywidualna sprawa.
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”