Przenoszenie broni kolekcjonerskiej

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Mario334
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 24 września 2022, 00:39
Tematy: 11
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Przenoszenie broni kolekcjonerskiej

Post autor: Mario334 »

Witam wszystkich , chciałem prosić o potwierdzenie lub też zaprzeczenie mojemu rozumowaniu dotyczącego przenoszenia broni kolekcjonerskiej.

Z infomracji które zebrałem jeżeli broń jest pusta bez naboju w komorze i z odpiętym magazynkiem, natomiast sam mamagazynek znajduje się obok , ale z nabojami w środku jest to dalej przenoszenie , i nie musi być w czasie kontroli w żaden sposób uzasadnione?

Dodam że nie zamierzam chodzić z bronią , sam temat mnie zwyczajnie interesuje a opinie są mocno zbieżne z tego co widziałem, daltego chciałęm dopytać brać strzelecką z większą wiedzą prawną. Pozdrawiam serdecznei :)
nzpetter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 08 października 2016, 02:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Elbląg
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przenoszenie broni kolekcjonerskiej

Post autor: nzpetter »

"Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji" reguluje tylko noszenie broni (dokładnie paragraf 8 tego rozporządzenia). Nie ma ani w ustawie o broni i amunicji ani w żadnym rozporządzeniu norm ani ograniczeń związanych z przenoszeniem broni.

Wobec braku takich przepisów teoretycznie możesz iść po mieście z rozładowanym kałachem na plecach (Tutaj pewnie policja by Ci przyklepała art. 51 KW, ale na bank WPA skierowałoby Cię na badania psychologiczne do WOMP-u).

Dodatkowo art10 ust.8 który zabrania noszenia broni kolekcjonerskiej jest lex imperfecta, bo ustawa nie wprowadza sankcji za jego złamanie. Pisał o tym Trybun
-----------------------------------------
Obrazek
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przenoszenie broni kolekcjonerskiej

Post autor: LARPAK »

Jak pisał ś.p. 9 x 19 - nie ma przenoszenia, przerzucania itd. a jest NOSZENIE i PRZEMIESZCZANIE broni!

Noszenie to zgodnie z przepisami każdy sposób przemieszczania załadowanej broni.
Mogę ciągnąć broń na sznurku, wieźć na tylnym siedzeniu samochodu itd. - jeżeli broń jest bez amunicji to mówimy o przemieszczaniu, natomiast jeżeli w broni jest amunicja to mamy do czynienia z noszeniem broni (bez znaczenia czy będzie w kaburze na pasku, pokrowcu, plecaku, tylnym siedzeniu samochodu itd.).
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1109
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przenoszenie broni kolekcjonerskiej

Post autor: Mateusz70 »

Mario334 pisze: 07 marca 2023, 17:58 Z infomracji które zebrałem jeżeli broń jest pusta bez naboju w komorze i z odpiętym magazynkiem, natomiast sam mamagazynek znajduje się obok , ale z nabojami w środku jest to dalej przenoszenie , i nie musi być w czasie kontroli w żaden sposób uzasadnione?
W mojej opinii nie jest to "noszenie" broni, bo magazynek jest odłączony, a w komorze - zakładam intencję pytającego - nie ma naboju.
LAPRAK dobrze pisał w kwestii generalnych słownych odróżnień, choć nie zdziwiłbym się, gdyby ktoś zamieścił w przepisach lub w "odpowiedzi na pismo" coś o przenoszeniu. - Trochę mnie rozłożył "cel rekreacyjny" posiadania broni - w innej sprawie.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przenoszenie broni kolekcjonerskiej

Post autor: LARPAK »

@Mateusz70: przeczytaj przytoczony cytat, do którego się odniosłeś - jest to ewidentnie przemieszczanie.

Jeżeli odnosisz się do jednego z moich poprzednich wpisów to ma to o tyle znaczenie, że w razie spisania jakiegoś protokołu policjant nie musi odróżniać ustawowego noszenia i przemieszczania, wpisze "przenosił" - ktoś inny stwierdzi, że chodziło o "noszenie" i trzeba będzie prostować.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”