[HW40] No to pobawmy się różnymi lunetami pistoletowymi

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1334
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: [HW40] No to pobawmy się różnymi lunetami pistoletowymi

Post autor: Kacper_Potocki »

Najchętniej to bym ją rozbił o drzewo i zapomniał o niej, ale chcę zbierać lunety pistoletowe, więc zostaje w kolekcji.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1334
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: [HW40] No to pobawmy się różnymi lunetami pistoletowymi

Post autor: Kacper_Potocki »

Recenzja #5 - Luneta pistoletowa Leupold VX3 Handgun 2,5-8x32

Nie mogłem się doczekać tego testu, bo to najdroższa lupka w mojej małej kolekcji. Trochę zwlekałem, nawet celowo, bo bałem się, że jak przetestuję tę lupkę zbyt wcześnie, to inne nie będą mnie interesować z racji duuuuuuuuuuuużo gorszej jakości. Leupold VX3 nie zawiodła mnie, choć nie wszystko jest tak dobre, aby rekompensować wysoką cenę. Oczywiście mówię tutaj o wiatrówkach, bo może ta lupka broni się tym, że nie rozleci się nawet na 44 Magnum po 2000 strzałów? Kupiłem ją nową za 3500zł. Doskonale wpasowała się w pojedynczy, niski montaż.

Wygląda bardzo dobrze. Głównie za sprawą matowości oraz złotego paska na obiektywie. Robi wrażenie bardzo porządnie wykonanej. Na pierwszy rzut oka wygląda na długą i pokaźną w obwodzie, oraz na ciężką. Czy faktycznie taka jest? 28,9cm to długa luneta. 309g to luneta średniej wagi. Nie mam silnych łap i dla mnie z ręki jest zbyt ciężko. Po kilku strzałach łapa musi odpocząć.

Przykładamy do oka i... jest dobrze. Tylko trzeba faktycznie wyciągać ręce, bo tak jest skonstruowana. Jest to taka typowa pistoletówka, gdzie wymagamy strzelania z wyprostowanych łokci. Inaczej się da, ale nie jest zbyt przyjemnie. Czego oczekuję, przecież to pistoletówka, a ja mam odruch, aby to do oka przykładać i strzelać jak ze snajperki ;)

Co fajne? Regulacja ostrością jest świetnej jakości. Kręcimy okularem, a potem dokręcamy pierścieniem. Moje oko jest dziwne i prawie nigdy nie umiem tak ustawić, aby krzyż był ostry, ale tutaj mi się prawie udało. A kiedy podniosłem oko do góry i krzyż zawędrował pod tubus, wtedy zrobił się ostry. Co prawda pole się bardzo zawężało, ale dało się celować w punkt.

Nie mam się do czego przyczepić. Na siłę znalazłbym dwie wady. Pierwsza to gorsza ostrość krzyża (lepszą miała Leapers UTG), a druga wada znaleziona na siłę, to zbyt delikatne kliki w wieżyczkach. W innych lunetach możne je dokładnie policzyć, bo klika mocno, tutaj są delikatne. Ok, ostatnia wada to po zamontowaniu na HW40 podczas sprężania tłoka odkręcają się dekielki od wieżyczek.

Ładne to, takie rasowe :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Krzyż jest taki jak lubię, prosty, na środku cieniutki. Wydaje się dużo bardziej brązowy niż w innych (tam był czarny), choć jak celujemy to nie robi różnicy.

Obrazek

Paralaksa jest ustawiona na 50m. Jeśli chodzi o odległości od oka, to pomierzyłem. Na przybliżeniu x2,5 możemy strzelać z odległości od 44cm, a maksymalnie z 65cm. Na przybliżeniu x5 można celować z 49cm, a maksymalnie z 63cm. Na maksymalnym przybliżeniu x8 można strzelać od 53cm do 61cm. Oczywiście możemy te odległości jeszcze naciągnąć, ale nie jest to wygodne.

Tutaj trzy tarczki. Bardzo dobrze sprawdził mi się H&N Sport. Nie znałem wcześniej tego śrutu, a warto się nim zainteresować. No i moja rewelacja do HW40, czyli JSB Exact Heavy 4,52. On strzela w punkt, choćbym robił wygibasy z tym pistoletem. Nie ma sobie równych, tylko szkoda, że jest tak ciężki i ma taki opad. Niestety Exacty RS, Express i zwykłe sieją aż miło z tej lufy, a QYS to w ogóle porażka jest ;)

Obrazek

Jeśli o czymś zapomniałem to piszcie śmiało. Ja się biorę za montowanie i testowanie kolejnej, tym razem będzie to luneta ze stałą ogniskową x4. Powoli mi się sprzęty kończą, jeśli macie jakieś na zbyciu lub znacie jakieś modele w które miałbym się zaopatrzyć, to napiszcie. Czekam jeszcze na Burris, którą kupiłem już dawno w sklepie zagranicznym, ale okres oczekiwania to nawet kilka miesięcy. Kilka innych znalazłem na ebayu amerykańskim i wysyłają do Polski, tylko moja karta nie chciała współpracować i odrzucało płatności, a szkoda, bo znalazłem kilka ciekawych lupek, których w Polsce się nie dostanie.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [HW40] No to pobawmy się różnymi lunetami pistoletowymi

Post autor: Yurko »

Kacper_Potocki pisze: 11 lutego 2023, 14:24 Najchętniej to bym ją rozbił o drzewo i zapomniał o niej, ale chcę zbierać lunety pistoletowe, więc zostaje w kolekcji.
Ja swojego sprzedałem:

Obrazek

Lepiej wyglądał z boku niż przez okular... :wink:

Ale że Leupold Cię nie zachwycił to mnie zdziwiłeś. Za swoją cenę powinien być adekwatnie tyle samo lepszy, od np. Leapers-a.

Może trzeba poszukać czegoś taniego. Tylko dlaczego te pistoletowe lunety tak znikają z rynku... :(

Obrazek
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1334
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: [HW40] No to pobawmy się różnymi lunetami pistoletowymi

Post autor: Kacper_Potocki »

Powinna być o wiele lepsza, a nie jest. To znaczy jest: jakością, wykończeniem, rasowością w wyglądzie, ale jak się zaglądnie w okular i zacznie strzelać to mam wrażenie, że nawet czasem Leapers był przyjemniejszy od Leupolda. Ale aby to stwierdzić musiałbym postrzelać zaraz po sobie, bo tamtą to ostatnia strzelałem kilka tygodni temu.

Przetestuję jeszcze kilka lupek i wybiorę tę jedną, która zagości na stałe na pistolecie i pójdzie do walizki na szafkę, aby była gotowa do natychmiastowego sięgnięcia, naładowania i strzału. Nie zdziwię się jeśli to będzie właśnie Leapers. Potem to samo zrobię z Zorakim i też się nie zdziwię jeśli będzie ta sama. Ale nie chcę jeszcze przesądzać, niech przyjedzie ten Burris i mam na oku jeszcze cztery szkła, które muszę nabyć jako używane. Tylko czy je gdzieś znajdę?

Muszę jeszcze zedytować i dopisać. Nie zrozum mnie źle, to jest bardzo dobra luneta. Tylko, że za taką cenę człowiek oczekuje czegoś, czego do tej pory nie doświadczył. Ta lupka pięknie wygląda, pięknie się ją dotyka, dobrze się przez nią patrzy. Tylko przez tę cenę oczekiwałem chyba za dużo. Gdyby kosztowała 1500zł, to byłaby genialnym sprzętem. Niemal tak dobrze by się patrzyło jak przez Leapersa, a jakością by biła na głowę. No ale kosztowała 3500zł, a gdy ją kupiłem to natychmiast cena poszybowała do 4000zł (po tyle teraz w Polsce jest). Cały czas mam w głowie - wytrzyma nawet na armacie kilka tysięcy strzałów, a na wiatrówce pca nie pokaże swojej klasy. Być może na HW45, albo łuczniku ? ;) I chyba tutaj upatruję przyczynę tej ceny - ona ma wytrzymać na wielkich rewolwerach w USA.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [HW40] No to pobawmy się różnymi lunetami pistoletowymi

Post autor: Yurko »

Ja może wybrałbym nieco tańszego Burris-a. Ale wszystkie aktualnie dostępne lunety pistoletowe, przynajmniej z tego sklepu: https://www.optics-trade.eu/en/riflesco ... copes.html z powiększeniami 7/8x są moim zdaniem za wielkie i za ciężkie jak na pistolet. A ten Leopold jest z nich największy 30 cm! (Chyba że coś źle przeczytałem)

Dobre wymiary i powiększenie z tych lunet ma tylko Leupold Handgun FX-II 4x28. Ale za tą cenę mogła by mieć zmienne powiększenie. Np. w zakresie od 1,5-4x. Wtedy to był by mój ideał. I to nie jest coś niemożliwego. Przecież robiono już kiedyś takie lunetki kiedyś:

Obrazek
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”