Jednostka ognia 7,62 x 39 mm i 5,45 x 39 mm w WP/LWP.

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jednostka ognia 7,62 x 39 mm i 5,45 x 39 mm w WP/LWP.

Post autor: LARPAK »

Hoplofob pisze: 07 grudnia 2022, 01:11 Masz olbrzymią wiedzę, ale nawet Tobie zdarzają się pomyłki.
Tobie również zdarzają się pomyłki czy też często przedstawiasz swoje poglądy jako coś co jest obowiązujące, a tak nie jest.
Hoplofob pisze: 07 grudnia 2022, 01:11 Niestety, zamiast się do niej przyznać i przedyskutować, ponoszą Cię emocje i chwytasz się brzydkich argumentów ad personam.
LARPAK pisze: 06 grudnia 2022, 22:30Wypowiadasz się o rzeczach, o których nie masz żadnego pojęcia.
Szkoda czytać takie teksty :roll:
Nic mnie nie ponosi, zwyczajnie chcesz aby coś było faktem kiedy nie do końca wiesz o czym mówisz.

Dziwi mnie tylko fakt, że nie odpowiadasz na moje pytania, które są dla Ciebie niewygodne bo udzielone odpowiedzi jak i samo pytanie nie potwierdza ani nie wpisuje się w Twoją teorię.
Hoplofob pisze: 07 grudnia 2022, 01:11 Gdybyśmy spotkali się osobiście, to pewnie błyskawicznie wyjaśnilibyśmy nieporozumienie i rozstali się w zgodzie. Niestety, w Internecie to nie działa :-?
Uważasz, że jak byśmy się spotkali osobiście to przyznałbym Ci rację mimo tego, że jej nie masz?
Hoplofob pisze: 07 grudnia 2022, 01:11 Polecam jeszcze raz sprawdzić, czym jest jednostka ognia :516:
No to w końcu jednostka ognia czy jednostka kalkulacyjna?
Operujesz pojęciem jednostka kalkulacyjna, która odnosi się nie tylko do amunicji, ale znacznie szerszego zakresu jaki obejmuje logistyka - z tego co pamiętam to są cztery klasy zapasów - amunicja/środki bojowe, MPS, żywność i umundurowanie z tego co pamiętam.

Jednostka ognia czy też jednostka kalkulacyjna wg NO z 2016 roku jak i wcześniejsze obejmuje zapas przydzielony na sprzęt lub żołnierza.

To teraz wyjaśnij skoro miałeś te 120 szt. amunicji a JO = 300 szt. to zapas wynosił 180 szt. a nie był dopełnieniem do 120 szt. i jak to się ma do dalszego zapotrzebowania w zapasy w czasie działań?
Hoplofob pisze: 07 grudnia 2022, 01:11 P.S. Dzięki za dane z pierwszego postu, ale one są dość powszechnie dostępne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jednostka_ognia
Jeżeli swoją wiedzę opierasz tylko na wikipedii to wydaje mi się, że nie bardzo mamy o czym rozmawiać, tym bardziej, że nie bardzo chcesz odpowiadać na zadane pytania.

A wykaz na wikipedii zawiera JO do AKM, PK/PKS (pochodne) oraz BWP-1 i kilka czołgów, gdzie w 2001 roku wyszło uzupełnienie/zmiany do tej instrukcji, ale średnio mi się chce sprawdzać poprawność tego wykazu względem instrukcji.
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 820
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jednostka ognia 7,62 x 39 mm i 5,45 x 39 mm w WP/LWP.

Post autor: Hoplofob »

LARPAK pisze: 07 grudnia 2022, 17:44
Hoplofob pisze: 07 grudnia 2022, 01:11 P.S. Dzięki za dane z pierwszego postu, ale one są dość powszechnie dostępne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jednostka_ognia
Jeżeli swoją wiedzę opierasz tylko na wikipedii to ...
Jakież to było łatwe do przewidzenia :roll:

Terminologia "fachowa" późnego PRL była ustalona dwoma oficjalnymi wydawnictwami:
- Leksykonem wiedzy wojskowej, pod redakcją Mariana Laprusa z 1979 roku,
- Encyklopedią techniki wojskowej, pod redakcją gen. dyw. prof. dr. hab. inż, Jerzego Modrzewskiego z 1987 roku.
(Planowano wydać obie te prace jako całość, ale się nie udało i część techniczna miała kilkuletni poślizg.)

W żadnym z tych wydawnictw definicja jednostki ognia nie wspomina o tym, że to jest:
LARPAK pisze: 15 listopada 2022, 21:21...jednostka ognia czyli zapas amunicji jaki żołnierz ze sobą przenosi...
Będę zobowiązany, jeśli podasz mi źródło, w którym jest napisane, że "j.o to zapas amunicji jaki żołnierz ze sobą przenosi".
:568:
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jednostka ognia 7,62 x 39 mm i 5,45 x 39 mm w WP/LWP.

Post autor: LARPAK »

Hoplofob pisze: 08 grudnia 2022, 23:14
LARPAK pisze: 07 grudnia 2022, 17:44
Hoplofob pisze: 07 grudnia 2022, 01:11 P.S. Dzięki za dane z pierwszego postu, ale one są dość powszechnie dostępne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jednostka_ognia
Jeżeli swoją wiedzę opierasz tylko na wikipedii to ...
Jakież to było łatwe do przewidzenia :roll:
Tak samo jak to, że nie odniesiesz się do żadnego zadanego Ci pytania czy też do faktów takich jak JO dla granatów jest równa temu co żołnierzowi zostaje wydane czy też innych pytań, na które nie odpowiadasz bo odpowiedzi nie wpisują się w Twoją narrację.
Hoplofob pisze: 08 grudnia 2022, 23:14 Terminologia "fachowa" późnego PRL była ustalona dwoma oficjalnymi wydawnictwami:
- Leksykonem wiedzy wojskowej, pod redakcją Mariana Laprusa z 1979 roku,
- Encyklopedią techniki wojskowej, pod redakcją gen. dyw. prof. dr. hab. inż, Jerzego Modrzewskiego z 1987 roku.
(Planowano wydać obie te prace jako całość, ale się nie udało i część techniczna miała kilkuletni poślizg.)
To ciekawe co określało jednostkę ognia, którą zastąpiło wspomniane przeze mnie w pierwszym poście wydawnictwo, które zastępuje poprzedzającą publikację:
Obrazek

Jak widzisz zatwierdzoną, a i co za tym idzie opracowaną przed wspomnianą przez Ciebie publikacją z 1979 roku.
To jakiej publikacji użyto do opracowania wykazu zatwierdzonego i wprowadzonego do użytku w 1978 roku?
Hoplofob pisze: 08 grudnia 2022, 23:14 W żadnym z tych wydawnictw definicja jednostki ognia nie wspomina o tym, że to jest:
LARPAK pisze: 15 listopada 2022, 21:21...jednostka ognia czyli zapas amunicji jaki żołnierz ze sobą przenosi...
Fajnie.
A powiedz mi ile wynosi "magazyn" amunicji do 73 mm armaty 2A28 zamontowanej w BWP-1?
Hoplofob pisze: 08 grudnia 2022, 23:14 Będę zobowiązany, jeśli podasz mi źródło, w którym jest napisane, że "j.o to zapas amunicji jaki żołnierz ze sobą przenosi".
:568:
A ja będę zobowiązany, abyś odpowiadał na zadane przeze mnie pytania.
Dopóki nie będziesz tego robił to i ja nie mam zamiaru odpowiadać na Twoje.
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 820
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jednostka ognia 7,62 x 39 mm i 5,45 x 39 mm w WP/LWP.

Post autor: Hoplofob »

LARPAK pisze: 15 listopada 2022, 21:21...jednostka ognia czyli zapas amunicji jaki żołnierz ze sobą przenosi...
Nie! Jednostka ognia nie jest równoważna z "zapasem amunicji, jaki żołnierz ze sobą przenosi"!
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jednostka ognia 7,62 x 39 mm i 5,45 x 39 mm w WP/LWP.

Post autor: LARPAK »

Odpowiesz na zadane pytania czy dalej będziesz dopisywał sobie to co Ci się podoba byle było na Twoje?

Aby Ci było łatwiej to powtórzę zadane pytania bo wiem, że masz problem z ich odczytaniem i znalezieniem pośród całości postów jakie są do ciebie kierowane:
1. Dlaczego JO granatów dla pojedynczego żołnierza jest naliczona jako 1 + 1 (regularne wojsko) i 2 + 2 (desant)?
2. Dlaczego JO granatów dla regularnego wojska jak i desantu nie jest naliczona większa bo przecież powinna ona być odpowiednio większa bo amunicji jest naliczone więcej?
3. Jaki jest magazyn amunicji do 73 mm armaty 2A28 zamontowanej w BWP-1?
4. Jaka instrukcja czy publikacja definiowała JO w 1978 roku?

Odpowiedzi na zadane pytania się z pewnością nie doczekam.
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jednostka ognia 7,62 x 39 mm i 5,45 x 39 mm w WP/LWP.

Post autor: variag »

Definicja jednostki ognia z Małej Encyklopedii Wojskowej. Tom 1 A-J, wydawnictwo MON 1967 rok.
Obrazek
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jednostka ognia 7,62 x 39 mm i 5,45 x 39 mm w WP/LWP.

Post autor: LARPAK »

@variag:
definicja ta jest obecnie prawie identyczna i jest mi znana.

Problemem jest jej definiowanie i określanie jakby żołnierz nie mógł tej JO mieć wydanej bo jak ma cztery magazynki to miał mieć tylko 120 naboi - obecnie JO określa się nieco inaczej wg potrzeb czy zadań, w dokumentach planistycznych, ale to już nie jest miejsce na taką dyskusję.

Zwróć uwagę na poniższe stwierdzenie:
Hoplofob pisze: 16 listopada 2022, 00:17 Pewnie tak samo - tylko że bardziej niechlujnie - było i w lWP: w 4 magazynkach było 120 nabojów do AK, a 180 w taborach.
W Tantalach też było 120 sztuk przy żołnierzu. I 330 w taborach.
O ile dobrze pamiętam :-D
Tylko już jakoś granaty wydane żołnierzowi nie wpisują się w tą definicję czy też sposób interpretacji wydania/posiadania danej JO.
Tak samo jak JO amunicji do armaty w BWP-1.

Niestety @Hoplofob nie chce lub nie umie odpowiedzieć na pytanie dlaczego amunicja do AK była wydana w ilości 120 szt. żołnierzowi, a 180 szt. w "taborze" miało się znajdować, ale twórcy tego dokumentu nie pomyśleli, aby zrobić zapas granatów do "taboru" bo JO = 1 x F1 i 1 x RG42 (regularne wojsko).
Tak samo nie przewidzieli zrobienia zapasu amunicji do "taboru" dla BWP-1 czy innego sprzętu.
Jedynie co jest dość zastanawiające to JO dla RPG-7, ale też z kolei RPG-76 (zamiennie granat RPG-43) był naliczany JO=1, ale na każdych 10 żołnierzy wojsk operacyjnych.
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 820
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jednostka ognia 7,62 x 39 mm i 5,45 x 39 mm w WP/LWP.

Post autor: Hoplofob »

Dialog A:
- Jednostka ognia czyli zapas amunicji jaki żołnierz ze sobą przenosi...
- No nie do końca...
- Faktycznie, nieco mnie entuzjazm poniósł, ale dla dobra dyskusji możemy przyjąć, że tak jest?
- Pewnie, dyskutujmy dalej!

Dialog B:
- Jednostka ognia czyli zapas amunicji jaki żołnierz ze sobą przenosi...
- No nie do końca...
- Nie wiesz, o czym mówisz!!! Wypowiadasz się o rzeczach, o których nie masz żadnego pojęcia!!! Swoją wiedzę czerpiesz z Wikipedii!!! Żle stawiasz przecinki!!! Odpowiadaj na pytania, jakie Ci zadałem!!!
- :651:
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jednostka ognia 7,62 x 39 mm i 5,45 x 39 mm w WP/LWP.

Post autor: LARPAK »

Hoplofob pisze: 10 grudnia 2022, 23:15 Dialog A:
- Jednostka ognia czyli zapas amunicji jaki żołnierz ze sobą przenosi...
- No nie do końca...
- Faktycznie, nieco mnie entuzjazm poniósł, ale dla dobra dyskusji możemy przyjąć, że tak jest?
- Pewnie, dyskutujmy dalej!
To jest coś czego nie prowadzisz bo uważasz, że prawidłowa jest część "dialogu B":
Hoplofob pisze: 10 grudnia 2022, 23:15 Dialog B:
- Jednostka ognia czyli zapas amunicji jaki żołnierz ze sobą przenosi...
- No nie do końca...
Tak więc...
Hoplofob pisze: 10 grudnia 2022, 23:15 - Nie wiesz, o czym mówisz!!! Wypowiadasz się o rzeczach, o których nie masz żadnego pojęcia!!! Swoją wiedzę czerpiesz z Wikipedii!!! Żle stawiasz przecinki!!! Odpowiadaj na pytania, jakie Ci zadałem!!!
- :651:
Jak na razie:
- swoją wiedzę poparłeś linkiem z wikipedii,
- podałeś dwa źródła definicji JO, ale żadne z nich nie wpisało się datami w owy wykaz jak i we wcześniejszy,
- nie odpowiadasz na zadane pytania i próbujesz ciągnąć dyskusję w swoją stronę uważają, że jak przemilczysz zadane pytanie i na nie nie odpowiesz to racja będzie po Twojej stronie - niestety ale to tak nie działa,
- napisałem coś gdzieś o przecinkach? Akurat poprawne ich stawianie znacząco zmienia sens zdania, taki przykład z pamięci:
* "rozstrzelać nie wolno wypuścić" - wstawienie tutaj przecinka znacząco zmienia sens wypowiedzi:
a) rozstrzelać, nie wolno wypuścić;
b) rozstrzelać nie wolno, wypuścić.

Pamiętaj też, że jest różnica w używaniu odpowiednich znaków bo "możesz mi zrobić laske" albo "możesz mi zrobić łaskę" i odpowiedzieć na zadane pytania, aby ta dyskusja miała jakiś sens bo jak na razie to nie jesteś w stanie poprzeć swojej tezy, że część amunicji była w dwóch taborach, a żołnierz miał tylko jej część przy sobie, ale jednocześnie nie jesteś w stanie tego odnieść do braku zapasu w JO granatów czy pocisków do armaty w BWP-1 co by oznaczało, że w owych "taborach" nie ma zapasów tego typu środków i nie są one wcale naliczane, aby można było je w późniejszym czasie uzupełnić.

To jak odpowiesz na zadane pytania, aby poprzeć swoją tezę czy dalej będziesz mi zadawał pytania lub podawał stwierdzenia pomijając pewne przedstawione fakty?
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 820
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jednostka ognia 7,62 x 39 mm i 5,45 x 39 mm w WP/LWP.

Post autor: Hoplofob »

Facet! Jaką tezę ja mam poprzeć?
Ja stwierdzam fakt: podałeś błędną definicję jednostki ognia, a upierasz się, że jest słuszna.
Jeśli jest słuszna - to poprzyj ją jakimś źródłem.
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jednostka ognia 7,62 x 39 mm i 5,45 x 39 mm w WP/LWP.

Post autor: LARPAK »

Koleś, definicję masz podaną wyżej - gdzie w niej jest napisane to co ty twierdzisz?

Jaką twoją tezę?
Ile razy mam ci te same pytania zadawać, ile razy pytać o amunicję w taborach, o których napisałeś, gdzie 180 z 300 naboi miałoby się w zapasie znajdować, ale granatów już to nie dotyczy, tak samo jak amunicji do BWP-1?

No ile jeszcze razy?

Odpowiedz na zadane pytania albo nie bij piany bo nic z tego twojego pieniactwa nie wynika.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jednostka ognia 7,62 x 39 mm i 5,45 x 39 mm w WP/LWP.

Post autor: LARPAK »

Gdybyś @Hoplofob dalej nie widział bezensu i braku logiki w swoim stwierdzeniu:
Hoplofob pisze: 16 listopada 2022, 00:17 Pewnie tak samo - tylko że bardziej niechlujnie - było i w lWP: w 4 magazynkach było 120 nabojów do AK, a 180 w taborach.
W Tantalach też było 120 sztuk przy żołnierzu. I 330 w taborach.
O ile dobrze pamiętam :-D
to weź mi i innym wytłumacz jaki jest sens tych jednostek ognia skoro zawierają one tylko wg Ciebie w taborach zapas amunicji do broni strzeleckiej.

Według tego co sugerujesz to tworzący ową instrukcję jak i definicję JO stosują zabezpieczenie logistyczne tylko w wybrane środki różnych klas, dostarczając jedne środki a drugich już nie.

Jakby nie patrzeć to wg Twojego toku myślenia wygląda to tak:
1. JO do AK = 300 szt. z czego żołnierz ma 120 szt. wydane a resztę ma gdzieś w "taborze".
2. JO granatów na żołnierza = 2 szt. (F1 i RG42) z czego wydane ma 2 i zero w "taborze".
3. JO dla 73 mm armaty w BWP-1 = 40 szt. wydane z czego zero w "taborze".

W związku z czym wg Twojej interpretacji cała instrukcja JO to zabezpieczenie żołnierzy tylko w amunicję do broni strzeleckiej i nic więcej.

Mamy rozumieć, że jak żołnierz przyjdzie do tego "taboru" to dostanie tylko amunicję, ale jak będzie chciał granatów to każą mu sp....ać?

Podasz jakieś źródło tych swoich wywodów?
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 820
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jednostka ognia 7,62 x 39 mm i 5,45 x 39 mm w WP/LWP.

Post autor: Hoplofob »

LARPAK pisze: 11 grudnia 2022, 08:40to weź mi i innym wytłumacz jaki jest sens tych jednostek ognia skoro zawierają one tylko wg Ciebie w taborach zapas amunicji do broni strzeleckiej.
Że co proszę? ;laughing:
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jednostka ognia 7,62 x 39 mm i 5,45 x 39 mm w WP/LWP.

Post autor: LARPAK »

:568:

To, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem i masz problem z ogarnięciem tego co się do Ciebie napisało to już wiemy w sumie nie od dziś, ale przestań już zaśmiecać wątek skoro nie potrafisz napisać nic konstruktywnego.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”