Zasady HFT a zalety stosowania pośrednich wymiarów killzon

Ogólne sprawy organizacyjne strzelców pneumatycznych

Moderatorzy: mrpgxx, Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 295
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Zasady HFT a zalety stosowania pośrednich wymiarów killzon

Post autor: rek »

Chociaż nie potrafię ocenić realnych możliwości wpłynięcia przez PFTA na obowiązujące przepisy międzynarodowe dot. zasad HFT (bez czego cała idea nie będzie miała szans powodzenia), to zastanawiam się nad kwestią podniesienia pomysłu powrotu do wyłącznie kilku dozwolonych rozmiarów killzon 15/20/25/30/35/40.
Domyślam się, że wprowadzenie rozmiarów pośrednich wynikło z chęci podniesienia rywalizacji na wyższy poziom, oraz większego zróżnicowania wyników zawodów.
Argumentując anegdotycznie (czyli nieprawidłowo) mógłbym napisać, że związanie nóg zawodnikom również podniesie stopień trudności. Ale na takim przykładzie widać, że niekoniecznie o utrudnianie "dla zasady" komukolwiek chodziło.

Czynniki przemawiające za dotychczasowym stanem to np.:
1 i 2. właśnie oba wspomniane powody tj. poziom i zróżnicowanie wyników
3. posiadanie przez poszczególne grupy pewnej ilości figurek o pośrednich wymiarach killzon

Z drugiej strony można zyskać na:
1. paradoksalnie, właśnie ułatwieniu osiągania atrakcyjnych wyników, co np. podczas dyskusji nt przejścia z punktacji 2-1-0 na 1-0 okazało się nader istotnym oczekiwaniem (nie moim jakby co)
2. ułatwienie zbliżenia się do oczekiwań zawodników FT z torami budowanymi z myślą o HFT (myślę że ew. zbędne różnice pomiędzy dyscyplinami finalnie nie służą żadnej ze stron), a zarazem większą łatwość w ustawianiu toru
3. rozwinięciu umiejętności oceny odległości przez ocenę wielkości celu (nie praktykuję poza pneumatykami, ale niektóre siatki celownicze sugerują że odnoszenie się do pewnych przedziałów typowej wielkości celów ma zastosowanie w strzelaniu bojowym, i podejrzewam że w myślistwie jest podobnie; i tak, stąd wziął się ten cały pomysł).

Czy warto ruszać taki temat?
Awatar użytkownika
Paulo76
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 90
Rejestracja: 01 marca 2017, 19:17
Tematy: 4
Lokalizacja: Pszczyna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zasady HFT a zalety stosowania pośrednich wymiarów killzon

Post autor: Paulo76 »

Może i warto ,ale patrząc na regulaminy toru ft I hft oba się różnią wobec tego innym klubom jest ,
Ciezko ustawić prawidłowy tor wspólny w/ g regulaminu pfta aby pogodzic obie, dyscypliny wspólnie strzekac treningowo ale zawody osobno każdy na swoich warunkach 25x2
STEYR Challenge FT + S&B
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 295
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zasady HFT a zalety stosowania pośrednich wymiarów killzon

Post autor: rek »

Miałem na myśli że wybierając z figurek 15/20/25/30/35/40 łatwiej jest dobrać coś pasującego i do FT'owych 15/25/40 i do warunków toru, niż wybierając z np. 17,26,32 czy 37-mek. Oczywiście moja propozycja nie jest lekiem "na całe zło", ale zawsze ciut łatwiej.

Kwestia torów 25x2 vs innych - to zupełnie osobny temat i na inny wątek. Ale skoro już mowa, to w niedawnych Kaletach 2x50x1 wartość umiejętności strzeleckich mniej przeważała nad elastycznością krążków międzykręgowych :evil:

edit:
ad. I pkt. 3 - jakkolwiek rozwiercić zwykle można 8-)
Awatar użytkownika
ktr21
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 115
Rejestracja: 07 czerwca 2020, 10:47
Tematy: 1
Lokalizacja: Lubaczów, podkarpackie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zasady HFT a zalety stosowania pośrednich wymiarów killzon

Post autor: ktr21 »

Moim zdaniem najprostszym rozwiązaniem problemu jest rozdzielić HFT od FT. Kluby z przeważającą większością strzelców HFT niech robią tory i zawody pod HFT, a kluby typowo FT niech robią swoje zawody.
Różnice w KZ to tylko jedna z wielu kwestii. Dochodzą też różnice w stanowiskach, gdzie FT musi mieć płasko i wygolone, a HFT np może mieć stanowisko na skraju skarpy, strzelając przez krzaki.
Rozdzielenie zawodów ułatwiło by życie każdemu, Tory FT były by w 100% regulaminowe, a tory HFT były by jeszcze ciekawsze.
TX200 + Valiant 10x32
Dragon Team
Awatar użytkownika
bartusia
Moderator inf. o zawodach
Moderator inf. o zawodach
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 26 grudnia 2019, 11:05
Tematy: 6
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Moderator informacji o zawodach

Re: Zasady HFT a zalety stosowania pośrednich wymiarów killzon

Post autor: bartusia »

Gdybyśmy mieli 100 strzelców na każdych zawodach, 10 grup aktywnie i regularnie organizujących zwody albo zawody komercyjne z wpisowym pewnie 200 albo 300 PLN to pewnie byłby dobry albo bardzo dobry pomysł... Niestety realia są zdecydowanie inne. Mówię tu o dedykowanych torach...
Awatar użytkownika
mrpgxx
Moderator inf. o zawodach
Moderator inf. o zawodach
Reactions:
Posty: 2203
Rejestracja: 26 lipca 2010, 19:32
Tematy: 161
Lokalizacja: Kraków / KSP Jura
Grupa: Moderatorzy PFTA
Kontakt:

Re: Zasady HFT a zalety stosowania pośrednich wymiarów killzon

Post autor: mrpgxx »

ktr21 pisze: 20 października 2022, 08:38(...) a HFT np może (...) strzelając przez krzaki.
A gdzie jest napisane, że tak może być? Zachęcam do zapoznania się z regulaminem. To właśnie ustawianie celów dla FT jest prostsze i mniej wymagające niż dla HFT (w Polsce nie obowiązuje zasada widoczności celu dla FT z postawy leżącej).

Co do rozmiarów stosowanych HZ. Nikt nie wymusza na organizatorach wykorzystywania HZ innych niż pełne (tj. 15/25/40 itd.) - ta decyzja leży w gestii organizatora i jego podejściu do wszystkich zawodników, których zaprasza do udziału w zawodach. Jeśli robi rozmiary pośrednich HZ na figurce, którą przeznaczył do strzelania zarówno dla HFT jak i FT, to świadczy to tylko o nim. Jeśli natomiast robi to na dedykowanych celach (a nawet zawodach) to niech robi - byle w zgodzie z regulaminem.

Poza tym pośrednie HZ'ty zostały wprowadzone tak dawno (i to przez WHFTA), że nawet nie będę ryzykował, aby stwierdzić ile to było już lat temu ale oceniam, że co najmniej 10.
Paulo76 pisze: 19 października 2022, 20:57 Ciezko ustawić prawidłowy tor wspólny w/ g regulaminu pfta aby pogodzic obie, dyscypliny wspólnie strzekac treningowo ale zawody osobno każdy na swoich warunkach 25x2
Nie jest ciężko. JURA ustawia takie tory od lat. Jak się chce to wszystko można - w tym zrobić dobry i satysfakcjonujący dla obu konkurencji wspólny tor. Pisanie o osobnych torach nie sprawi, że one się pojawią - nie pojawią się. Amen.
rek pisze: 19 października 2022, 21:44Kwestia torów 25x2 vs innych - to zupełnie osobny temat i na inny wątek. Ale skoro już mowa, to w niedawnych Kaletach 2x50x1 wartość umiejętności strzeleckich mniej przeważała nad elastycznością krążków międzykręgowych :evil:
:piwo: :piwo: :piwo: :piwo: :piwo:
Walther Dominator + SIII / FWB P70 + SIII
www.kspjura.pl
www.pfta.pl
Awatar użytkownika
krzysztofk
Sponsor Forum
Sponsor Forum
Reactions:
Posty: 62
Rejestracja: 12 października 2013, 20:57
Tematy: 88
Lokalizacja: Bytom
Grupa: Sponsor Forum
Kontakt:

Re: Zasady HFT a zalety stosowania pośrednich wymiarów killzon

Post autor: krzysztofk »

mrpgxx pisze: 21 października 2022, 08:50 Jeśli robi rozmiary pośrednich HZ na figurce, którą przeznaczył do strzelania zarówno dla HFT jak i FT, to świadczy to tylko o nim.
Z Regulaminu organizacji zawodów FT/HFT/nHFT pkt 3.3
Ze względów technicznych lub organizacyjnych, na torach łączonych dla FT i HFT cele wspólne dla obu konkurencji, strzelane z postawy dowolnej FT mogą mieć pośrednie średnice HZ i być ustawione na dystansach właściwych dla HFT.
Może ja po prostu czegoś nie rozumiem.

Co do pośrednich KZ to przy obecnym poziomie zawodników HFT upraszczanie konkurencji nie ma sensu. W strzelaniu z postawy dowolnej liczy się ocena wiatru i odległości, a umiejętność oceny rozmiaru KZ jest jednym z elementów oceny dystansu. Poprawa wyników powinna być efektem treningu a nie upraszczania konkurencji. Może wyniki byłyby wyższe, ale najprawdopodobniej miejsca w klasyfikacji by to nie zmieniło.
W FT po 2 zawodach wydaje mi się, że pośredni rozmiar KZ nie ma żadnego znaczenia. Odległość ocenia się w inny sposób, szansa trafienia jest prawie identyczna (2-3 mm na średnicy niewiele zmienia). Jednak to tylko 2 starty, więc jeśli się mylę będę wdzięczny jeśli ktoś mnie doinformuje.
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 295
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zasady HFT a zalety stosowania pośrednich wymiarów killzon

Post autor: rek »

Właśnie ta "umiejętność oceny rozmiaru KZ" w sytuacji jego znacznej dowolności (poza paroma ograniczeniami) wydaje mi się tak bardzo podatna na błąd i poza HFT niepraktyczna, że przez to znacznie mniej przydatna niż mogłaby być. W tej sytuacji po prostu pozostaje mi podziwiać tych, którzy potrafią dokonać tego już zupełnie "na oko" (skoro brak ograniczenia do kilku standardowych wymiarów) i wykorzystywać potem do oceny dystansu.
Pozostaje zastanowić się nad działaniem w 2-gą stronę tj. rezygnacją z 3 wymiarów obowiązujących w FT, co ułatwi zabawę na wspólnych torach.
edit:
PS.
Zainteresowanie tematem przyszło po lekturze https://www.bfto.org.uk/uploads/pdf/dow ... inding.pdf str. 8 wskazującej, że jednym z kluczy do sukcesu w HFT może okazać się znajomość wymiarów mechanizmów celów dostępnych na danym rynku, co zdaje się robić coraz mniej "strzeleckie" i sztucznie pozostawiać część zawodników w drugiej części stawki.
Awatar użytkownika
mrpgxx
Moderator inf. o zawodach
Moderator inf. o zawodach
Reactions:
Posty: 2203
Rejestracja: 26 lipca 2010, 19:32
Tematy: 161
Lokalizacja: Kraków / KSP Jura
Grupa: Moderatorzy PFTA
Kontakt:

Re: Zasady HFT a zalety stosowania pośrednich wymiarów killzon

Post autor: mrpgxx »

krzysztofk pisze: 25 października 2022, 16:18
mrpgxx pisze: 21 października 2022, 08:50 Jeśli robi rozmiary pośrednich HZ na figurce, którą przeznaczył do strzelania zarówno dla HFT jak i FT, to świadczy to tylko o nim.
Z Regulaminu organizacji zawodów FT/HFT/nHFT pkt 3.3
(...)
Chyba numer punktu z treścią Ci się rozjechał. Jednocześnie zachęcam do czytania i organizacji zawodów w odniesieniu do całego regulaminu, a nie jedynie wybranych przez siebie punktów... :roll: Patrz tegoroczne MP i punkt 1 przytoczonego regulaminu.
rek pisze:(...) Pozostaje zastanowić się nad działaniem w 2-gą stronę tj. rezygnacją z 3 wymiarów obowiązujących w FT, co ułatwi zabawę na wspólnych torach. (...)
Taka zmiana w regulaminach nie nastąpi, a poza tym regulamin takie odstępstwo umożliwia, ale tak jak pisałem - dla mnie świadczy to jedynie o organizatorze.
Walther Dominator + SIII / FWB P70 + SIII
www.kspjura.pl
www.pfta.pl
Awatar użytkownika
krzysztofk
Sponsor Forum
Sponsor Forum
Reactions:
Posty: 62
Rejestracja: 12 października 2013, 20:57
Tematy: 88
Lokalizacja: Bytom
Grupa: Sponsor Forum
Kontakt:

Re: Zasady HFT a zalety stosowania pośrednich wymiarów killzon

Post autor: krzysztofk »

Faktycznie miał być punkt 3.7, co nie zmienia faktu, że jest to zgodne z regulaminem, wiec nie wiem jak to świadczy o organizatorze. Zawodników HFT na wszystkich zawodach jest znacznie więcej niż FT, więc nadal będą tory HFT z dostawionymi celami FT. Na zawodach, na które przyjeżdża max 5 zawodników FT nikt nie będzie dostawiał 20 figurek, żeby strzelali cały to zgodnie z e swoim regulaminem. Wymuszanie w jakikolwiek sposób na organizatorach traktowania FT jako głównej konkurencji jest jak dla mnie co najmniej dziwne.

Co do punktu 1 regulaminu to zostało to już wyjaśnione z Olą i nie wiem dlaczego niektórzy muszą o tym wspominać praktycznie w każdym temacie.
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 587
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zasady HFT a zalety stosowania pośrednich wymiarów killzon

Post autor: Januszpelle »

Wiadomo, że wszystkim się nie dogodzi, ale można się zastanowić co jest lepsze, strzelanie na torze mającym 2 figurki na stanowisku i w grupach po 6 osób - zawodnik strzela co 15 min. ? (ja miałem taką grupę)
Czy zawody po 1 figurce na stanowisko i strzelanie co 3 min lub 4 min?
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Awatar użytkownika
Paulo76
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 90
Rejestracja: 01 marca 2017, 19:17
Tematy: 4
Lokalizacja: Pszczyna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zasady HFT a zalety stosowania pośrednich wymiarów killzon

Post autor: Paulo76 »

Jakoś nie widziałem grup po 6 osób a strzelanie po jednym celu na stanowisku jest bez nadziejne a regulamin pfta i między narodowy jest po to aby strzelać w tym cyklu 2x20 lub 2 x25 i.
STEYR Challenge FT + S&B
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 587
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zasady HFT a zalety stosowania pośrednich wymiarów killzon

Post autor: Januszpelle »

Paulo76 pisze: 28 października 2022, 19:35 Jakoś nie widziałem grup po 6 osób a strzelanie po jednym celu na stanowisku jest bez nadziejne a regulamin pfta i między narodowy jest po to aby strzelać w tym cyklu 2x20 lub 2 x25 i.

Ja miałem grupę 6-ci osobową!
Spróbuj Pawle być w takiej grupie i zaznać przyjemności strzelania co 15 minut. . Pamiętam, że były wtedy pytania - " Dlaczego nie zwiększyliście toru? " Odpowiedź - Że chyba strażacy się nie zgodzili.

Trzeba jakoś wypośrodkować sprawy, by zawody nie były udręką.
Po takich doświadczeniach wolę dwie osoby w grupie i jedną figurkę na stanowisku, niż dwie figurki i kupę ludzi.

Tu jest lista osób które strzelały, organizatorzy nawet zrezygnowali ze strzelania bo byłoby jeszcze ciaśniej :-)
http://kspjura.pl/wyniki/2022/zls22-3.xls

Ps. Czekam teraz, jak się odniesiesz do grupy 6-cio osobowej?
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Awatar użytkownika
Paulo76
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 90
Rejestracja: 01 marca 2017, 19:17
Tematy: 4
Lokalizacja: Pszczyna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zasady HFT a zalety stosowania pośrednich wymiarów killzon

Post autor: Paulo76 »

Może raz ci takie coś się zdarzyło i teraz byś chciał zmian? Janusz większość z nas FT jeździ nie tylko w kraju na zawody ale i też jako reprezentanci kraju NA MŚ,ME I nie wyobrażam sobie aby cały sezon strzelać 50x1 ,bo ktos ma jakies widzi misie ,dla mnie to żadne strzelanie .Nawet treningowo więcej się strzela niż to co ty proponujesz
STEYR Challenge FT + S&B
pitols
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 17 stycznia 2022, 18:10
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zasady HFT a zalety stosowania pośrednich wymiarów killzon

Post autor: pitols »

Co tu się spierać.
Ja lubię strzelać i czy to będzie formuła 1x50 czy 2x20 to skoro organizator zdecydował się na taką a nie inną to miał w tym jakiś cel. Jeszcze nigdy nie spotkałem się z organizatorem który zrobił taką formułe bo chciał komuś dokuczyć czy zrobić na złość. Zawsze chce żeby strzelcy byli zadowoleni i na zawody wracali.
Każdy klub robi ogłoszenie jak zawody będą wyglądać jak mi nie pasuje to siedzę w domu.
A co do KZ i celów dla FT to jak rozumiem że jest ich za mało i są rozstawiane za blisko... moje zdanie jest takie, narzekać można wtedy jak jedziesz na zawody raz robisz komplet, jedziesz drugi raz znowu komplet no to coś nie tak... chcesz wyższego poziomu. Jak nie ma kompletów to znaczy jest co doskonalić.
Pozdrawienia :piwo:
Scyzor HFT
Tx200Hc
Steyr LG110
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne sprawy organizacyjne - Wiatrówki”