Lufa Hammerli AR20 CR20 do poprawy?

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Precess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 309
Rejestracja: 07 września 2008, 14:39
Tematy: 29
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Lufa Hammerli AR20 CR20 do poprawy?

Post autor: Precess »

Mój CR20 przerobiony przez Kuffel22 na PCP stał ładnych kilka lat w szafie czekając, aż wygospodaruję trochę czasu na strzelanie. Kilka, czyli ok. 4 lub 5. Powietrze z niego zeszło i nie dał się napompować. Autor konwersji nie był zainteresowany naprawą, więc zawiozłem go do lokalnego, mniej znanego na forum speca. Główne jego zajęcie to rusznikarz, a i wiatrówkami też się zajmuje. Interwencja miała się ograniczyć do wymiany uszczelek, ale okazało się, że energia początkowa pocisków spadła do poziomu sporo poniżej 10J. Spec zajął się więc regulatorem i ustawił go na ok. 16J.

Po powrocie okazało się, że karabinek stał się wybredny na śrut. Tzn. kilka lat temu prawie każda śrucina latała tak precyzyjnie, że można było regulować okoliczną populację much w promieniu 15 metrów. Teraz zaś te same rodzaje śrutu robiły siewnik w postaci odskoków 1-2cm na dystansie 20m. I to tylko na ciężkich śrutach z małym nadkalibrem typu Baracuda Match 4,51. Ten sam typ w kalibrze 4,52 lata gorzej, a lżejsze śruty typu Exact lub Field Target dużo gorzej.

"Lufa ucierpiała", pomyślałem, "może przy rozkręcaniu karabinka coś się stało koronie". Zdjąłem osłonę, uwolniłem przy okazji lufę (wyjąłem uszczelkę pomiędzy końcówką lufy i płaszczem). Ale nie, korona wygląda ładnie:
20220923_082008.jpg
20220923_082020.jpg
20220923_082028.jpg

Hm, w takim razie wyciągam lufę z bloku, a tam na drugim końcu niewymienione, przycięte uszczelki:
20220923_081857.jpg
20220923_081910.jpg

Jest to zapewne przyczyna spadku energii, bo podejrzewam, że część powietrza ucieka tyłem. Z tego też powodu mogła wzrosnąć wybredność karabinka. Zamierzam je oczywiście wymienić. Zdam sprawę czy i co się poprawiło.

Dwa pytania do koleżeństwa:
- jakie są wymiary i materiał uszczelek lufy? Mam oryginały, ale przez tyle lat mogły stracić początkowy kształt (kupiłem kilkuletnią używkę).
- czy warto modyfikować otwory transferu powietrza do lufy? Teraz są trzy: jeden od dołu i dwa po bokach. Zastanawiam się czy dodać czwarty od góry lub czy nie zwiększyć średnicy istniejących.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
rafhie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 133
Rejestracja: 25 sierpnia 2021, 10:19
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lufa Hammerli AR20 CR20 do poprawy?

Post autor: rafhie »

Ponoć śruty obecnie produkowane odbiegają jakością tym sprzed kilku lat więc teraz nie każda matryca musi latać idealnie, jednak kolega kupił Ar20 i jakos na 25m grupy z randomowych matryc wyglądają przyzwoicie. Jesli masz sporadycznze odskoki to moze byc wina srutu. Polecam CI w pierwszej kolejności nim rozbabrasz karabinek na atomy (chociaz chyba za późno) polecam postrzelać grupy przez chrono. Będziesz wiedział czy odskoki to wina zmian prędkości początkowej . Wiatr tez potrafi zrobić psikusa. Jak kiedys strzelał idealnie to trzymaj dystans od korony lufy.
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lufa Hammerli AR20 CR20 do poprawy?

Post autor: rokasa58 »

Precess pisze: 23 września 2022, 09:19
Dwa pytania do koleżeństwa:
- jakie są wymiary i materiał uszczelek lufy? Mam oryginały, ale przez tyle lat mogły stracić początkowy kształt (kupiłem kilkuletnią używkę).
- czy warto modyfikować otwory transferu powietrza do lufy? Teraz są trzy: jeden od dołu i dwa po bokach. Zastanawiam się czy dodać czwarty od góry lub czy nie zwiększyć średnicy istniejących.
- oringi- FPM 70 wystarczy a co do wymiaru,to zmierz rowek i fi bloku.
- te trzy otwory transferportu,to fajny patent na bananlufę :-D. Wystarczy jeden.
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lufa Hammerli AR20 CR20 do poprawy?

Post autor: Yurko »

Obrazek 8x1,65 :-D
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Precess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 309
Rejestracja: 07 września 2008, 14:39
Tematy: 29
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lufa Hammerli AR20 CR20 do poprawy?

Post autor: Precess »

Muchos gracias! Jak poskładam, to napiszę co i jak.

Nb. korony oczywiście nie zamierzałem ruszać, przecież wygląda elegancko.
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lufa Hammerli AR20 CR20 do poprawy?

Post autor: rokasa58 »

Precess pisze: 23 września 2022, 18:17 Muchos gracias! Jak poskładam, to napiszę co i jak.

Nb. korony oczywiście nie zamierzałem ruszać, przecież wygląda elegancko.
Ale przewód lufy,jakiś taki czarny :-D Nie brudzi się za bardzo?
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
Awatar użytkownika
Precess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 309
Rejestracja: 07 września 2008, 14:39
Tematy: 29
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lufa Hammerli AR20 CR20 do poprawy?

Post autor: Precess »

No więc... Poskładałem go dzisiaj założywszy nowe uszczelki lufy. Nie czyściłem jej jeszcze, jak to sugeruje rokasa58, bo nie mam czym. I strzeliłem jeden zestaw z niecałych 25m. Były lekkie podmuchy wiatru, czasem prawie bezwietrznie. Bipod i stolik, taki ogródkowy "prawie" benchrest. Luneta Hawke Varmint 4-16x44 (ta starsza, nie SF).

Tarczki poniżej (dzięki tommylee!). Wygląda to dużo lepiej niż poprzednio. Zwłaszcza na wyższych nadkalibrach, które na starych, popuszczających uszczelkach latały o wiele, wiele gorzej. Teraz jest odwrotnie. Pozostało jeszcze sprawdzić stabilność V0 na chrono, ale to dopiero po zalegalizowaniu butli i nabiciu zapasu powietrza.

Najpierw rozgrzewka i sprawdzenie ciężkich śrutów (tarczki 11-25): Exact Beast, Monster, HN Rabbit Magnym i takie tam.

26-30 Barracuda Match 4.53, 31-35 4.52, 36-40 4.51, 41-45 4.50.

Skoro Barracuda 4.53/4.52 lata najlepiej, to sprawdziłem też Exacta 4.52 (tarcze 46-50 i 6-10). Hm, w sumie też nieźle.

Tarcze 1-5 RWS Superfield strzelone na koniec. Nic ciekawego, ale pokazują różnicę na korzyść HN i JSB.

Czyli lufa raczej OK, winne były uszczelki. Choć to jeszcze nie jest to, co pamiętam sprzed lat. Po chrono zobaczę jeszcze co z regulatorem. Tak jakby szybciej zużywał powietrze. Poza tym wiem, wiem, snajperem nie jestem. Ale trening u-czyni mistrza :502: Jeszcze może lunetę zmienię na taką z mniejszym błędem paralaksy.

Zdjęcie "leży" na lewym boku, choć na kompie jest w pionie. Kilka prób kręcenia w edytorach nie pomogło.
20220925_145019a.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”