Noktowizory i optyka do AK

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: PMB »

Operacja "pieczeń" zakończyła się sukcesem. Oba wkłady osuszacza - główny i zapasowy - po pobycie w piekarniku ( termoobieg, temp. 120 °C ) nabrały pięknego turkusowego koloru. Dziękuję za ściągawkę oraz konsultacje na PW.
Kazuar wraca do pełnej sprawności. Udało się ożywić ładowarkę baterii i stary akumulator Д-0,55C ( zdaje się że wyprodukowany w III. 1993 r. ) także wrócił do żywych :-D

Dwa kolory nadziei :
turkus
Obrazek

i zieleń:
Obrazek
telefonem trudno uchwycić jakość obrazu ale chyba trochę udało się.
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
JAC72
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 762
Rejestracja: 11 września 2009, 20:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: JAC72 »

Yyy... Słabo trochę, bo sąsiadki nie widać 8-)
JAC72
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: PMB »

Sąsiadki nie można pokazać - RODO, żona* ( niepotrzebne skreślić )

Więc tylko "Kazuar" z nosicielką.
Obrazek
Duet jeszcze nie przystrzelany.
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
Awatar użytkownika
jasi3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 344
Rejestracja: 11 października 2016, 15:01
Tematy: 14
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: jasi3k »

PMB, jak już postrzelasz, to daj znać proszę. Zawsze ciekawiło mnie jak z trzymaniem zera po demontażu przy optykach na tak długim ramieniu.
Logiczne że na poligonie ktoś to przystrzelał, ale do transportu na miejsce operacji musiał zdejmować ten teleskop. Toteż bardzo mnie ciekawi czy po ponownym montażu na szynę dało radę z zestawu choć w samochód z 300m trafić...
Z góry dziękuję
Waszym zadaniem nie jest umierać za swoją Ojczyznę, ale zrobić wszystko by wróg zdechł za swoją...
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: krzychu22lr »

PMB pisze: 10 lutego 2022, 01:18 "Kazuar" z nosicielką.
Duet jeszcze nie przystrzelany.
Nie znam tego typu, on ma bębenek/pokrętło poprawki na odległość skalibrowane dla konkretnej broni (np. SWD)? Czy na tym etapie rozwoju towarzysze ze wschodu zrezygnowali z "BDC"?
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3021
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: strk »

Tam w zestawie są różne wieżyczki nastaw dla różnych kalibrów z tego co wiem.
Piękny zestaw :piwo:
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: PMB »

krzychu22lr pisze: 10 lutego 2022, 18:04ma bębenek/pokrętło poprawki na odległość skalibrowane dla konkretnej broni
Na zdjęciu na poprzedniej stronie wyłożone są wszystkie wymienne bębny korekcyjne z zestawu dla 1PN51 - 7 szt. w futerale + 1szt. założona na noktowizor. Według instrukcji są to bębny dla następujących rodzajów broni : SWD, AK74, PK, RPG-7, AKM, RPK-74, RPK, WSS ( BCC ).
jasi3k pisze: 10 lutego 2022, 12:06jak już postrzelasz, to daj znać proszę
Chciałbym jak najszybciej ale ostatnio nie mam jak i kiedy się wyrwać na strzelnice a przydałby się dłuższy wypad bo kolejka do przystrzelania robi się coraz dłuższa. Przed Kazuarem w kolejce czeka jeszcze PS-07.
Obrazek
A i tak na koniec docelowo trzeba będzie przystrzelać NPZ 3-9x24.
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: krzychu22lr »

Dzięki - moja wiedza o rosyjskiej noktowizji zatrzymała się gdzieś tak na latach 70., i pomylił mi się 1PN51 z (jak już się doczytałem) nowszym celownikiem 1PN93, który już wieżyczki z "BDC" nie ma.

A tak w ogóle - widzę ten PS-07... Jest jeszcze jakaś optyka rosyjska, której nie masz? :-D Oczywiście poza noktowizją, wiadomo, że to trudne do dostania.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: PMB »

krzychu22lr pisze: 12 lutego 2022, 14:08Jest jeszcze jakaś optyka rosyjska, której nie masz?
Ałaaa... nie dźga się w miejsce które boli. Moja rosyjska kolekcja ma więcej luk i pustych miejsc niż lunet i celowników :-/
A chciałoby się więcej i więcej. Tylko że są albo niedostępne albo poza zasięgiem cenowym jak choćby 1П59 "Giperon". Był do kupienia jego protoplasta/poprzednik 1П21 "Minuta" a właściwie cywilna wersja "Minuty" w postaci białoruskiego ПO 3-9x42 ale cena odstraszała ( opinie o walorach użytkowych zwłaszcza "Minuty" też trochę odstręczają - powiązanie przelicznika balistycznego z krotnością powiększenia i odległością do celu w teorii kuszące w praktyce ponoć sprawiało kłopoty ). W kolekcji przydałby się 1П29 "Tulipan" pod nabój 7,62x54r. Chętnie przytuliłbym też lunetę korekcyjną НПЗ МП 4-20x23, która niekiedy była wydawana jako uzupełnienie "wyprawki" dla SWD.

Podsumowując - niestety ciągle jest jeszcze taka optyka rosyjska, której nie mam, choć drobnymi krokami staram się tą sytuację zmieniać :-D
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: PMB »

Powiększyła mi się "kolejka" do przystrzelania ( z czego sie jednak cieszę ) bowiem udało się zrobić kolejny drobny kroczek i kupić celownik 1P29 Tulipan. Na strzelnice nie dałem rady wygospodarować czasu ( pamiętam wezwanie Kolegi jasi3k i postaram sie zrelacjonować efekty praktycznego stosowania moich nabytków ) więc do nacieszenia się pozostaje "ekspozycja statyczna". Oto i ona :

Obrazek

Celownik jest z osią korekcyjną dla AK pod nabój 5,45x39 ( niestety osi dla RPK i PKM nie było z celownikiem - poszukuje ich swoją drogą ) a mój karabin to co prawda Saiga MK 7,62x39 ale prace studyjne na forach anglo i rosyjsko-języcznych pozwoliły ustalić, że możliwe jest przystrzelanie "Tulipana" pod nabój 7,62x39 tak by PoA i PoI na 100m znajdował się na czubku grota celownika a wtedy nastawa osi korekcyjnej "6" odpowiadać będzie odległości 250 m. Prawidłowość wyliczeń dla 250 metrów będzie mi trudno zweryfikować ale na 100 metrów wyzeruję "Tulipana" pod 7,62x39 i sprawdzę, mam nadzieje, że za niedługo.
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: krzychu22lr »

Gratulacje i życzę powodzenia w dalszych poszukiwaniach!
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3021
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: strk »

Kilka ciekawych kolimatorów serii PK-A widzę na allegro.

Wisi to od dłuższego czasu - myślicie że to jakieś oszustwo/wyłudzenie czy dobra oferta?
Jest tu ktoś z okolic kto może zweryfikować te celowniki (Białystok)


Przy okazji, 1P29 też dostępny.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: PMB »

1P29 nawet w lepszym ukompletowaniu niż mój - dwie dodatkowe osie korekcyjne i "papiery" - brakuje już tylko klucza regulacyjnego, dodatkowej osłony okularu i torby/pokrowca ale nawet z jednym nie wyskoczyłem dotąd na strzelnice więc drugiego nie ma sensu sobie sprawiać [ choć kusi - ten drugi z aktualnej oferty jest produkcji NPZ z indywidualnym "logo" zakładów z Nowosibirska, ciekawy - PSO1 do "Wiosełka" mam z Zakładów NPZ też z zakładowym "logo" stąd i kuszenie ze strony tego "Tulipana" z oferty :) ].

W sprawie PK-A nie podpowiem - do Białegostoku kawałek drogi. W ofercie PK-A raz na zdjęciu jest ciemnoszary a raz czarny a nawet jasnoszary więc nie wiem który faktycznie jest w sprzedaży a które to zdjęcia poglądowe ( chyba te z bronią ?). PK-AT i PK-AB mają po jednym zdjęciu i to chyba tylko reklamowym a nie real foto przedmiotu - wersje z opisami anglojęzycznymi manipulatorów i numerami seryjnymi wskazującymi na produkcje z 2018 r. ( w PK-A nie widać niestety początku numeru seryjnego ). Chyba pozostaje poprosić sprzedawcę o dokładniejsze zdjęcia sprzedawanych celowników i dokumentacji - mają mieć w komplecie "paszporty" więc data produkcji będzie w papierach.
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”