Pompa z filtrem do basenu.

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Waldo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 217
Rejestracja: 21 stycznia 2004, 19:07
Tematy: 14
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Pompa z filtrem do basenu.

Post autor: Waldo »

Witam
Potrzebuję do basenu pompy z filtrem piaskowym. Mój basen jest basenem betonowym wkopanym w ziemię, ma poj. 13 tys. litrów, głębokość 1,6 m., kształt nieregularny ( ni to serce ni nerka :-D ). Szukałem w sieci tego typu urządzeń, lecz praktycznie wszystkie dedykowane są do basenów naziemnych; pompa znajduje się pod lustrem wody. W moim przypadku ( basen wkopany ) pompa musi stać nad lustrem wody. Importerzy / sprzedawcy pomp INTEX i BESTWAY ( te królują na rynku ) odpisują zgodnie że ich pompy muszą znajdować się na poziomie dna basenu; nie są to pompy zatapialne więc muszą stać na zewnątrz basenu a ich węże podłączone są do specjalnych wejść w ścianie basenu co w moim przypadku nie wchodzi w rachubę. Więc potrzebowałbym pompy ssąco-tłoczącej która zassie z głębokości do 1,6 m, przefiltruje wodę przez zbiornik z piaskiem i "odda" do basenu.
Ktoś przerabiał podobny temat i coś podpowie ?
Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Arnoldd
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 330
Rejestracja: 11 czerwca 2004, 22:38
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Arnoldd »

Pozdrawiam serdecznie w imieniu ekipy z portalu Airguns.pl
KNI
Marcin Pałucha Parol
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 421
Rejestracja: 16 lipca 2004, 22:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Poręba k/Zawiercia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Marcin Pałucha Parol »

Prawie wszystkie pompy muszą być przynajmniej poniżej poziomu lustra wody, ze względu na ograniczenie ryzyka pracy na sucho. Kup jakiś zestaw filtracyjny wydajnością odpowiednią do basenu a obok basenu wkop w ziemię pojemnik na piasek albo zrób coś na kształt piwniczki tam wstaw pompę podłącz sztywną rurą sięgającą dna basenu i już. Na zimę spuścisz wodę z układu i nawet nie musisz demontować zestawu.

Dobre ceny ma www.vimaro.pl
Klub Normalnych Inaczej
chemic
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 15 lipca 2010, 13:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Tumidaj
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pompa z filtrem do basenu.

Post autor: chemic »

Waldo masz dwie możliwości:

Opcja pierwsza, moim zdaniem "druciarstwo" ale się da jeżeli jesteś fanem prowizorki:
- Pompa zanurzeniowa (IMHO do wody brudnej) o wysokiej mocy - musi przepchnąć piach
- Węże zbrojone ~38 40 mm
- Filtr stojący obok basenu ~25-50 kg piachu kwarcowego koniecznie z funkcją "backwash" do czyszczenia złoża

Minusy rozwiązania:
- !! Niebezpieczeństwo porażenia!! - kabel i cała pompa w wodzie, filtrowanie możliwe tylko wtedy gdy nikt się nie kąpie.
- Dodatkowo przedłużacze i same węże, osobiście dla mnie bajzel nie do przyjęcia.
- Filtrowanie wody z dna coś tam da, ale nie wyeliminuje listków pyłu i robali z powierzchni.
- Nie mam pojęcia jaką moc musiała by mieć pompa ale pewnie kosztowała by z 500+ pln

Opcja druga:
Tu nie obędzie się bez kosztów, ale basen będzie czysty, obsługa łatwa i częściowo zautomatyzowana, dodatkowo wygląd cieszący oko. Nie można niestety zapomnieć, że sam basen jest dobrem luksusowym i jeżeli chcemy żebyśmy my, nasze kobiety i dzieci kompali się w bezpiecznej czystej wodzie trzeba za to zapłacić. Praca jest do wykonania raz, a później przy odrobinie wprawy woda wytrzymuje w postaci kryształowo czystej przez całe lato.

- W samym basenie konieczne będą 2 otwory. Pierwszy większy prostokąt ~25*20 cm położony +10 -10 cm od lustra wody (może być do samej górnej krawędzi basenu ale nie wygląda najlepiej i chlapie). Tędy woda będzie wpływać do studzienki i później węża zasilającego pompę. Drugi otwór około 20-40 cm pod najniższym poziomem lustra wody (tędy woda wraca do basenu). Można podpatrzeć jak to jest zrealizowane na basenach wolnostojących, ale przepusty do basenów murowanych będą nieco inne.
- Temat wkopania pompy i samego filtra jest nie do przeskoczenia. Za cenę 2-3 kręgów studziennych masz wszystko schowane. Co ważniejsze w przypadku bardzo małych basenów jak Twój sama pompa ma tendencje do uciążliwego "wycia". Pompa jest wirnikowa NIE samozasysająca więc potrzeba ją umieścić na takim poziomie, żeby szczyt bańki z filtrem był ~10 cm poniżej najniższego lustra wody.
Warto wykopać 20-50 cm głębszy otwór dodać jeden krąg i postawić zestaw filtracyjny na betonowych bloczkach. Takie rozwiązanie daje możliwość spuszczenia na zimę wody z bańki, pompy i węży bez zalewaia samej pompy. Dodatkowo Jest możliwość odpompowania wód gruntowych zanim zaleje pompę i wystrzeli różnicówkę.
-Zakładam, że skoro chcesz bawić się w pompę do basenu to masz wyłącznik różnicowo prądowy. Jeżeli nie, to koniecznie załóż!
- Warto kupić gotowy zestaw filtracyjny, do tego lekko przewymiarowany (wolniej się zapycha złoże, szybciej się oczyszcza basen, krócej musi chodzić pompa) tu polecam zestaw na max 50 kg piasku (u mnie sprawdza się 100 kg przy 56 m3 ale czyszczę co 2-3 tygodnie)
- Węże - tu bywa ciekawie, bo często przy pompach są króćce na 38mm (włoszczyzna) a dostępne bardzo tanio węże zbrojone (praktiker 15 pln mb) mają 40 mm. ale myślę, że w porządnej hurtowni hydraulicznej da się kupić i podmienić.
- Warto zwrócić uwagę na to czy pompa ma producenta i części zamienne są dostępne. Ja po pęknięciu pokrywy filtra wstępnego (dekla) na pompie szukałem nowej pompy...
- węże (te zbrojone) nie powinny widzieć słońca (szybko niszczeją)

Sama obsługa będzie też istotna dla wydajności zestawu:
- PH wody musi być odpowiednie
- Zawartość chloru musi być utrzymana na odpowiednim poziomie (polecam tabletki chlor triplex w bojce)
- Złoże powinno być czyszczone wtedy gdy manometr na filtrze zaznie pokazywać zbyt wysoką wartość, lub min raz na miesiąc
- Poziom wody musi zapewniać cyrkulację bez zasysania powietrza do pompy
- Automatyka - załączanie filtracji kilka razy dziennie i w nocy (wymieszanie ciepłej wody z wierzchu z zimną na dnie daje komfort i nie ogranicza parowanie. Pisma zalecają minimum 8 godzin filtrowania dziennie łącznie, ale z doświadczenia u mnie wystarczają 4, jak odpowiednio przewymiarujesz filtr i pompę to nawet mniej

Dodatkowo brzeg basenu powinien być gładki - kafelki, farba, folia. Inaczej glony będą trudne do usunięcia.

Wyszedł z tego mini poradnik :)

Mam nadzieję, że troszkę rozjaśniłem temat.
Dodam, że nie jestem sprzedawcą ani instalatorem tego typu urządzeń tylko użytkownikiem i to od około 10 lat, więc jeżeli na forum są spece, to zapraszam do dyskusji.
grajek17
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 0
Rejestracja: 08 sierpnia 2022, 11:28
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pompa z filtrem do basenu.

Post autor: grajek17 »

Kurde, ciężki temat skoro faktycznie masz takie kryteria, no ale człowiekowi czasami ciężko przewidzieć. Coś tutaj jest o piaskowych, Sam korzystam z tych montowanych na dnie...
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 820
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pompa z filtrem do basenu.

Post autor: Hoplofob »

Obrazek

Bo szpadel to za mało...
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
Awatar użytkownika
Jorguś
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 590
Rejestracja: 27 kwietnia 2008, 07:44
Tematy: 19
Lokalizacja: Lublin FrontWschodni
Grupa: Użytkownik komercyjny

Re: Pompa z filtrem do basenu.

Post autor: Jorguś »

Temat z przed siedmiu lat, ale ktoś to odkopał z jakiegoś powodu.
Jest jeszcze jedeno rozwiązanie takiego problemu. Pompa samozasysająca powinna sobie poradzić z takim problemem, trzeba tylko zapoznać się ze specyfikacją pompy z jakiej głębokości zasysa wodę i na jaką wysokość jest w stanie ją podać. Jej umiejscowienie powinno się znajdować między tymi parametrami najlepiej w środkowym zakresie. Jeszce jeden parametr, to ile wody ma przepompować w ciągu godziny.
Szycie Osprzętu Strzeleckiego viewtopic.php?t=116842
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”