EKB na CP w świetle nowej ustawy

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7298
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Re: EKB na CP w świetle nowej ustawy

Post autor: marekp »

Oczywiscie nie chcialo Ci sie przeczytac watku. To wyjatek dla Ciebie specjalnie zrobie. W mysl rozporzadzenia MSWiA nie ma broni kat. D w Polsce. I policja sie dostosowuje do tego. Nie moga wpisac D bo nie ma takiej kategorii wiec pisza kreska. Moga Ci wpisac B jak sie bedziesz upieral. Tylko ze wowczas jak gdzies pojedziesz to poprosic Cie moga o pozwolenie ktorego nie masz.
Polecam najpierw czytac potem pisac. Ciesze sie ze dostales EKBP i mozesz juz kupic proch. A nawet pojechac za granice tam gdzie rewolwery sa na pozwolenie. A czy rozporzadzenie jest zgodne z ustawa? To oddzielny problem i jego roztrzasanie na pewno nie spowoduje zmiany.

MarekP
Reming
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 28 marca 2017, 09:05
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

EKB w Opolu

Post autor: Reming »

Jak by kogoś interesowało to w Opolu proces otrzymania EKB wygląda następująco:
Należy wypełnić wniosek dostępny na stornie http://opolska.policja.gov.pl/download/ ... palnej.doc i wysłać na adres "Komendant Wojewódzki Policji w Opolu ul. Korfantego 2 45-077 Opole" lub dostarczyć osobiście do wydziału postępowań administracyjnych (Opole, ul. Powstańców Śląskich 20 pok. 3).
Zamiast jednego zdjęcia wymagane są dwa. UWAGA: We wniosku tego nie piszą ale podczas dalszej procedury wymagana jest kopia faktury lub umowy zakupu broni CP koniecznie z numerem seryjnym broni (kopia musi być potwierdzona za zgodność z oryginałem - czyli np. notarialnie lub na miejscu w WPA).
Najszybciej i najtaniej można załatwić sprawę osobiście w WPA.
POWODZENIA!
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5748
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKB na CP w świetle nowej ustawy

Post autor: sas88 »

A jak chcę EKB na oryginał, to skąd mam wziąć numer seryjny?
Nabić numeratorem? :shock:
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKB na CP w świetle nowej ustawy

Post autor: MaciekSz »

Reming, swego czasu chyba 9x19 pisał - jako prawnik - że sposobem na prawo powielaczowe jest załatwianie spraw z WPA korespondencyjnie. Załączasz 1 zdjęcie, piszesz oświadczenie, że replika jest Twoja a fakturę myszy zjedli lub kupiłeś od kolegi na zawodach i prosisz o odesłanie EKB pocztą. Jak będą marudzić, to prosisz o podanie podstawy prawnej marudzenia.
Nie wiem czy wiernie przytoczyłem, ale duch był mniej więcej taki :)
Ostatnio zmieniony 28 marca 2017, 23:36 przez MaciekSz, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciek
.62 i .69
Reming
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 28 marca 2017, 09:05
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: EKB na CP w świetle nowej ustawy

Post autor: Reming »

MaciekSz pisze:Reming, swego czasu chyba 9x19 pisał - jako prawnik - że sposobem na prawo powielaczowe jest załatwianie spraw z WPA korespondencyjnie. Załączasz 1 zdjęcie, piszesz oświadczenie, że replika jest Twoja a fakturę myszy zjedli lub kupiłeś od kolegi na zawodach i prosisz o odesłanie EKB pocztą. Jak będą marudzić, to prosisz o podanie podstawy prawnej marudzenia.
Nie wiem czy wiernie przytoczyłem, ale duch był mniej więcej taki :)
Pewnie jest jak piszesz tylko do takiego przepychania się to trzeba mieć czas i nerwy. Ja załatwiłem tak jak chcieli i dzięki temu mogłem napisać post jak jest aktualnie w Opolu :) Ty napisałeś jak być powinno.
nerokpl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 28 lutego 2017, 19:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKB na CP w świetle nowej ustawy

Post autor: nerokpl »

Właśnie otrzymałem pocztą moje EKBP z WPA Komendy Stołecznej. Wysłałem wniosek, zgodnie z wzorem na stronie WPA KSP, 1 zdjęcie oraz kopię faktury otrzymanej w licencjonowanym sklepie. Wszystko poleconym za potwierdzeniem odbioru. Po dniach 7 kalendarzowych dzwoni miły Pan z informacją, że może się do nich wybiorę ponieważ nie do końca może wystawić dokument, powód: kopia faktury nie została potwierdzona z oryginałem. Dodał również, że ewentualnie mogę wstąpić do WPA z bronią. Spokojnie i miłym głosem, acz rzeczowo poinformowałem Pana, że niezrozumiałym jest dla mnie jego żądanie ponieważ nie znajduję w przepisach takiego obowiązku. Stwierdziłem, że jest pewna dowolność w podejściu różnych komend wojewódzkich etc., ale finalnie dokument nabycia wysłany to gest z mojej strony dla ułatwienia Panu pracy. Stwierdziłem jednocześnie, że w prawie natomiast znajduję termin "niezwłocznie", który w praktyce stosowania prawa, dla w/w czynności, uznawany jest jako dni 7, które już są przekraczane. Dodatkowo zaproponowałem, że jeżeli ma wątpliwości co do faktury ma możliwość sprawdzenia dokumentu, ponieważ zakup był dokonany w licencjonowanym sklepie i podlegał rejestracji. Miły Pan stwierdził, że pogłębi wiedzę u przełożonych i oddzwoni do mnie jeżeli w dalszym ciągu będzie widział przeszkody. Nie zadzwonił, data nadania EKBP jest z dnia następnego po rozmowie. Z Panem rozmawiałem również o tym, że nie zależy mi na procesowej wymianie z nimi poleconych tylko ułatwieniu im i sobie życie. Wszystko spokojnie, bez ciśnienia, jak człowiek z człowiekiem w rozmowie na argumenty, a nie na ślinę.
Jeżeli byłby opór w przyjęciu argumentacji, no cóż, pozostaje poproszenie o przesłanie żądania uzupełnienia wniosku o wymagane dokumenty z podaniem podstawy prawnej rzeczonego żądania. Powodzenia z podstawą prawną.
W EKBP dla "Kategoria według dyrektywy" kreska, "Szczegółowe dane o pozwoleniu na broń" wpis "Broń niewymagająca pozwolenia", "Uwaga" kreska.
Tylko czemu ten dokument to niemal książeczka. Jest prawie większa od mojego Colta Navy 1861 w wersji militarnej od Uberti.
Długa historia.
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7298
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Re: EKB na CP w świetle nowej ustawy

Post autor: marekp »

Mowilem to nie raz. I nie tylko ja. EKBP to jest zaswiadczenie, ze ktos posiada dana bron. Wiec przy przepychankach dobrze miec to w tyle glowy. Moga zarzadac zeby bron przyniesc i pokazac. I nie bede dalej podpowiadal co jeszcze mozna zrobic. Obie strony musza zachowac pewnien umiar.

MarekP
Ostatnio zmieniony 30 marca 2017, 22:07 przez marekp, łącznie zmieniany 1 raz.
RuttenMorg
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 07 sierpnia 2021, 00:33
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: EKB w Opolu

Post autor: RuttenMorg »

Reming pisze: 28 marca 2017, 09:26 Najszybciej i najtaniej można załatwić sprawę osobiście w WPA.
Jeżeli ktoś wyrabia ekb to do środka nie wpuszczają. Trzeba wrzucić dokumenty zafoliowane/zakoszulkowane do skrzynki przy drzwiach. Po wrzuceniu tydzień czekamy na telefon. Polecam też zadzwonić domofonem do sekretariatu WPA jeżeli chcecie się upewnić. Faktura musi być oryginalna. Wpłatę polecam dokonać przy wydziale komunikacji bo w ratuszu jest tylko wpłatomat.
piotr7
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 63
Rejestracja: 31 stycznia 2020, 15:26
Tematy: 12
Lokalizacja: Mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKB na CP w świetle nowej ustawy

Post autor: piotr7 »

I w każdym WPA w Polsce jest tak samo?
A jak faktura jest w wersji elektronicznej to co rozumiemy przez oryginał? Pendriva?
P.
AirMaster 25 (BLOW H-01), LOV 2, UMA SP50, 2x IŻ-53M, RECORD mod.3, GAMO P900, Perfecta S3, SNOWPEAK SP500,
Remington New Army, 1858, .44, 8",
Major Eagle long.
nerokpl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 28 lutego 2017, 19:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKB na CP w świetle nowej ustawy

Post autor: nerokpl »

Niestety nie ma jednolitego stanowiska w tej kwestii we wszystkich WPA w Polsce. Poniżej dla przykładu zapisy z wzoru wniosku Komendy Stołecznej Policji:
- potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej na kwotę 105 zł
- 1 (jedną) fotografia
-dokument potwierdzający prawo własności broni, wskazujący jej cechy identyfikacyjne oraz potwierdzający, że stanowi ona broń palną rozdzielnego ładowania wytworzoną przed rokiem 1885 lub replikę tej broni

Jak widać zdjęcie szt.1, a nie dwa i ciekawa definicja o dokumencie.
lucasgg
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 31 marca 2022, 22:42
Tematy: 0
Lokalizacja: Trójmiasto
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: EKB na CP w świetle nowej ustawy

Post autor: lucasgg »

Aktualizacja jak to wygląda po stronie Gdańska.

Wniosek wysłany 07.06, EKB uzupełniony z datą 15.06, stempel na liście poleconym 17.06 a doszedł on 22.06. Przy sprawnej poczcie (nie u mnie) można w 2 tygodnie się uwinąć.
Wymagane:
- wniosek - wg pani z komendy, może być odręczny - ale tak by wiedzieli o co chodzi; zaznaczyć, że chodzi o broń rozdzielnego ładowania ("bezpozwoleniową") i napisać jaki model; nr broni nie jest wymagany we wniosku, pani wręcz odradzała, mówiąc "i tak się często mylicie"
- faktura zakupu broni
- opłata 105zł - może być wydrukowane potwierdzenie z banku
- jedno zdjęcie

Wniosek wysyłamy do wydziału na ul. Harfowej, nie ma możliwości załatwienia na miejscu.
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7298
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Re: EKB na CP w świetle nowej ustawy

Post autor: marekp »

Skonczylo mi sie EKBP po 10 latach. Wlozylem do koprety napisalem wniosek o nowe EKBP z uwaga żeby przyslali poczta zdjeciem i wydrukiem z komputera ze zapłaciłem 105zl. Po niedługim czasie dostałem przesylka polecona za potwierdzeniem odbioru nowa EKBP. Uprzedzam pytania. Raz po 5 latach mozna przedluzyc EKB. Po 10 latach potrzeba nowa wyrobic i zaplacic 105zl. Zdjecie jedno. Nie ma to znaczenia i tak jest wydrukowane na EKBP. Wiec nie wiem skad macie koledzy jakies wątpliwości. Wyslac to poczta i po wszystkim. Trzask prask i po wszystkim! jak mawiał dziad Poszepszynski.

MarekP

PS. Szkoda tej starej EKB bo tam mialem wpisane pozwolenie na bron na Hiszpanie i Węgry i na jaki czas. Szczesliwie na Portugalie mam oddzielne pismo wiec to nie przepadło. Szkoda ale co zrobic. Tylko raz mozna przedluzyc EKB.
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKB na CP w świetle nowej ustawy

Post autor: Mumin_ »

marekp pisze: 22 czerwca 2022, 20:28 Szkoda tej starej EKB bo tam mialem wpisane pozwolenie na bron na Hiszpanie i Węgry i na jaki czas.
A nie oddali starej? Z paszportem tak robią, jak masz wielorazową wizę/zameldowanie ważne dłużej, niż paszport, to przy wymianie dziurawią pozostałe strony a te z wizą zostawiają nietknięte. I oddają stary i nowy. I na granicy pokazujesz oba.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo CP”