enfield PH

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Maykito
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 92
Rejestracja: 30 listopada 2011, 19:12
Tematy: 0
Lokalizacja: KRK
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: enfield PH

Post autor: Maykito »

Na swoim Enfieldzie miałem English Creedmor-a USA 446 + mucha tunelowa z wymiennymi insertami.

Byłem właśnie na stronie Davide Pedersoli i doznałem szoku. Pedersoli wprowadził do oferty prawie identyczną podstawę pod ten sam diopter do ich Volunteer-a! Tantiem raczej nie będzie bo rozwiązanie podpatrzone z USA ale przyjamniej byłem parę lat przed DP. :-D
W przypadku tej opcji odpada zatem mozolne rzeźbienie w z kawałku stali a, że Volunteer-owi do Enfielda znacznie bliżej niż Mortimer-owi, więc ona chyba jest bardziej spójna ta koncepcja.

Odnośnie przesuniętego punktu trafienia. Jeśli to kwestia przesuniętej szczerbinki to IMHO rzeczywiscie najłatwiej jest dorobić jej regulację L/P ale w Lamarmorze czy Minie to nie przejdzie.

Mój pierwszy Enfield P58 Euroamrsu (końcówka produkcji) bił na 50m ok 35cm w prawo. Nie pomogły zmiany pocisków, prochów, naważek czy inne czary mary z koroną lufy, siłą spustu i beddingiem. Czy brudny czy czysty, zaołowiony lub nie karabin strzelał tak samo. Finalnie karabin dostał nową podstawę muchy z jaskółczym ogonem i przerobioną szczerbinkę. Co ciekawe wymiana przyrządów i ich centryczne ustawienie względem osi lufy nic nie dało, a sam przewód lufy nie wyglądał na krzywo nawiercony. Po wymianie lufy na inną problem znikł jak ręką odjął. Do tej pory nie mam pojęcia co było przyczyną tego zjawiska. Stara lufa była mega celna na 50 i 100m ale za żadne skarby nie chciała strzelać prosto. Lufy już nie mam, a szkoda bo można by było gdzieś ją podesłać na dokładne pomiary.

Pozdrawiam
Buying a rifle is like getting married, better to do it right the first time.
motyl 60
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 17 września 2016, 04:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: enfield PH

Post autor: motyl 60 »

Zamieniłem się z kolegą na góry szczerbinek dostałem od volunteera z blaszką regulowaną na śrubkę.
Musiałem maksymalnie poszerzyć otwór regulacji ale wtedy po przesunięciu maksymalnie w prawo nie da się prawidłowo złożyć do strzału.
Zostało odklejenie i powtórne umocowanie.
Po przesunięciu blaszki karabin strzelał w punkt.
U mnie widać, ze szczerbinka jest nieosiowo przyklejona.
Założę diopter i wszystko będzie jasne.
hw 100, diana 75,hw 30s, fwb 80, walther lp3, hw 40
polemass
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 563
Rejestracja: 11 października 2014, 20:04
Tematy: 17
Lokalizacja: Przegnily Wychodek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: enfield PH

Post autor: polemass »

Maykito pisze: 15 maja 2022, 07:30 Po wymianie lufy na inną problem znikł jak ręką odjął. Do tej pory nie mam pojęcia co było przyczyną tego zjawiska. Stara lufa była mega celna na 50 i 100m ale za żadne skarby nie chciała strzelać prosto. Lufy już nie mam, a szkoda bo można by było gdzieś ją podesłać na dokładne pomiary.

Pozdrawiam
Rozwiazanie tego problemu bylo raczej prostsze(hm,teoretycznie)niz wymiana lufy...Nalezalo ja przekrecic o 90stopni-z godziny trzeciej na dwunasta.Zebranie paru setek mm metalu aby sie blokowalo w tym polozeniu lub podkladka.Oczywiscie zostaje problem z przyrzadami celowniczymi do przeniesienia ale czego to Polak nie potrafi.
Awatar użytkownika
kozichwost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 592
Rejestracja: 18 listopada 2006, 23:21
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Tarnobrzega
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: enfield PH

Post autor: kozichwost »

Pomyśl ciekawy aczkolwiek pozostałby do przeniesienia kominek i warkocz lufy a to trudniejsze niż przyrządy
Przepraszam - pan tu nie stał
motyl 60
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 17 września 2016, 04:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: enfield PH

Post autor: motyl 60 »

Zakładam taki diopter i muszkę tunelową na objemce
Diopter "Target Creedmor Sight" USA 468
hw 100, diana 75,hw 30s, fwb 80, walther lp3, hw 40
Awatar użytkownika
Maykito
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 92
Rejestracja: 30 listopada 2011, 19:12
Tematy: 0
Lokalizacja: KRK
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: enfield PH

Post autor: Maykito »

polemass pisze: 15 maja 2022, 10:13 Rozwiazanie tego problemu bylo raczej prostsze(hm,teoretycznie)niz wymiana lufy...Nalezalo ja przekrecic o 90stopni-z godziny trzeciej na dwunasta.
Niech Kolega poprawi mnie jeśli się mylę ale w ten sposób możemy jedynie „naprostować” przyrządy które są względem siebie w jednej osi ale są przechylone w lewą lub prawą stronę. Jeśli podstawa szczerbiny jest przekoszona/krzywo osadzona to nie za bardzo rozumiem jak taki zabieg miałby ją naprostować.

Kolego motyl 60 przy wyborze dioptera oprócz sposobu mocowania radziłbym również zwrócić uwagę na dwa aspekty. Mianowicie możliwość założenia dysku Hadley-a oraz wysokość dioptera. Dobór wielkości otworu w zależności od warunków swietlnych jest bardzo pomocny, a zbyt niski diopter może utrudniać wygodne złożenie się do strzału. Kolby Enfieldów nie mają zbyt dużego „drop-u”. Niektórzy specjalnie podwyższają sobie przyrządy żeby uzyskać nieco więcej miejsca i podnieść komfort celowania.
Buying a rifle is like getting married, better to do it right the first time.
motyl 60
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 17 września 2016, 04:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: enfield PH

Post autor: motyl 60 »

Szczerbinka jest klejona wystarczy po odklejeniu przykleić na osi równo z muszką.
Diopter wybrałem taki jaki montują do volunteera, osada jest taka sama.
Problem może być z muszką tunelową bo trzeba ją dać ciut powyżej oryginalnej.
Muszka jest i tak za wysoka jak będzie trzeba to trochę zeszlifuję.
Najważniejsze, żeby dało się wygodnie złożyć.
hw 100, diana 75,hw 30s, fwb 80, walther lp3, hw 40
polemass
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 563
Rejestracja: 11 października 2014, 20:04
Tematy: 17
Lokalizacja: Przegnily Wychodek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: enfield PH

Post autor: polemass »

Maykito pisze: 15 maja 2022, 12:15
polemass pisze: 15 maja 2022, 10:13 Rozwiazanie tego problemu bylo raczej prostsze(hm,teoretycznie)niz wymiana lufy...Nalezalo ja przekrecic o 90stopni-z godziny trzeciej na dwunasta.
Niech Kolega poprawi mnie jeśli się mylę ale w ten sposób możemy jedynie „naprostować” przyrządy które są względem siebie w jednej osi ale są przechylone w lewą lub prawą stronę. Jeśli podstawa szczerbiny jest przekoszona/krzywo osadzona to nie za bardzo rozumiem jak taki zabieg miałby ją naprostować.
Z opisu problemu wynikalo,ze po roznych kombinacjach z przyrzadami,karabin i tak walil caly czas w prawo.Jezeli gwint nie byl naciety osiowo na poczatku lufy (lub przewiercona pod kaliber niecentrycznie) to daje taki skutek.Wtedy mozna to skompensowac ustawiajac odchylke aby szla w gore.Oczywiscie,piszac z doswiadczen z bronia centralnego zaplonu ominalem kominki i reszte,sorki-poprawie sie....
Awatar użytkownika
Maykito
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 92
Rejestracja: 30 listopada 2011, 19:12
Tematy: 0
Lokalizacja: KRK
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: enfield PH

Post autor: Maykito »

polemass pisze: 15 maja 2022, 18:31 Z opisu problemu wynikalo,ze po roznych kombinacjach z przyrzadami,karabin i tak walil caly czas w prawo.
Dokładnie tak. Wymiana przyrządów i dokładne i centryczne ich ustawienie nie przyniosło rezultatu. W praktyce żeby trafiać prosto muszka i szczerbinka musiały być prawie w skrajnych pozycjach. Działało ale brzydko to wyglądało. Nie doczytałem, iż nie chodzi Koledze o skorygowanie szczerbinki, tylko o zmianę położenia lufy. Mea culpa :-D
polemass pisze: 15 maja 2022, 18:31 Jezeli gwint nie byl naciety osiowo na poczatku lufy (lub przewiercona pod kaliber niecentrycznie) to daje taki skutek.
OK. Chyba zaczynam rozumieć. Czyli delikatnie wykręcając lufę z komory przesunelibyśmy punkt trafienia w lewo i do góry. To miałoby sens. Zatem wykręcamy minimalnie lufę z komory, komora z brandką i korkiem lufy zostaje w tym samym położeniu, a poźniej przekładamy muchę i szerbinkę coby były prosto i osiowo względem siebie. Dodatkowo pewnie przesunąłby się otwór zapałowy w gwincie lufy względem otworu w brandce ale to najmniejszy problem.

Szczerze mówiąc słyszałem o takim zabiegu ale jak pisałem wcześniej tylko jako remedium na przekręcone w lewo lub prawo przyrządy celownicze. Fajnie jest wiedzieć, iż można w ten sposób również korygować pkt trafienia. Dzięki!

Wychodzi zatem, iż stara lufa musiała mieć mimo wszystko krzywo nawiercony przewód lufy. I zagadka rozwiązana. Kolejne dzięki Koledze za podpowiedź. :piwo:

Mam nadzieję, iz w Enfieldzie PH Kolegi motyla 60 za przesuniety punkt trafienia odpowiada tylko przekoszona podstawa szczerbiny i żadne dodatkowe zabiegi z lufą i komorą nie będą potrzebne. :-D
Buying a rifle is like getting married, better to do it right the first time.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń - CP”