Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Włodek61
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 414
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 15:08
Tematy: 0
Lokalizacja: PT już nie, teraz Łowicz i TM - czasami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Włodek61 »

no nie bardzo , oczywiście nasze prawo jest tak niejednoznaczne , ze zależy od interpretacji : w tej sytuacji sklepu. Pamiętaj , że możesz nabyć amunicje tylko do broni którą posiadasz , nieważne co jest w pozwoleniu . Jeżeli nie masz w posiadaniu broni do strzelania " wyłącznie czarnym prochem" sklep może odmówić Ci sprzedaży cp. Konia z rzędem temu kto po wpisie do książeczki jest w stanie stwierdzić czy dana broń spełnia warunki czy nie :-D W książeczce masz tylko kategorie broni , kaliber no i oczywiście nazwę broni. Jeśli się mylę w powyższym wywodzie proszę o sprostowanie .
Natomiast jak chcesz EKB musisz posiadać broń CP i pozwolenie nie ma nic do tego.
Zawsze zostają Czechy :)
Moim zdaniem większość sklepów Ci odmówi .
chcę wrócić do dawnego hobby .....i tyle :kukaracza:
Awatar użytkownika
Marekj
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 392
Rejestracja: 27 lutego 2009, 20:18
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Marekj »

ciakul pisze: 28 czerwca 2021, 02:50 To zapytam tak.
W pozwoleniu na broń mam napisane,
Cytat : .......i broni przystosowanej do strzelania wyłącznie z prochu czarnego (dymnego)......
Koniec cytatu :)
Czy muszę też wyrabiać durne EKB? :568:
Ja w czerwoną książeczkę mam wpisany kaliber 45-70 gov i próbowałem przekonać panią z Pionek że to do tego kalibru potrzebuję CP. Próżny trud! Musi być EKB i już! :cry:
Awatar użytkownika
Włodek61
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 414
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 15:08
Tematy: 0
Lokalizacja: PT już nie, teraz Łowicz i TM - czasami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Włodek61 »

Ja to się nie dziwię i rozumiem panią z Pionek. Ona nie jest specjalistą z broni historycznej , jest fachowcem od sprzedaży :-D To ustawodawca nie zadbał o jednoznaczne określenie w książeczce rodzaju pędnika , z założenia jedynym jest nitro. To typowy przykład ustawy pisanej na kolanie , pełnej sprzeczności . Posiadacz pozwolenia może kupić sobie , choćby tonę amunicji nitro, nie może natomiast kupić kilograma cp. Generalnie filozofia naszego państwa polega na tym ,że to nie państwo ma udowodnić , że obywatel jest nygusem . To obywatel ma udowodnić , że nygusem nie będzie i z tego wynikają takie paradoksy.
Pozdrawiam strzelców , w szczególności strzelców CP :one:
chcę wrócić do dawnego hobby .....i tyle :kukaracza:
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Mumin_ »

Włodek61 pisze: 28 czerwca 2021, 19:26Posiadacz pozwolenia może kupić sobie , choćby tonę amunicji nitro, nie może natomiast kupić kilograma cp.
Ależ może. Problem jest, czy sklep może sprzedać. I tutaj odpowiedź też jest twierdząca! Posiadaczowi broni czarnoprochowej wpisanej do czerwonej książeczki może:
Ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (tekst ujednolicony)

Art. 61. 1. Materiały wybuchowe, broń, amunicję, wyroby oraz technologię o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym sprzedaje się wyłącznie podmiotom, o których mowa w ust. 2–10.
[...]
7. Proch czarny sprzedaje się pełnoletnim właścicielom strzeleckiej broni palnej rozdzielnego ładowania przystosowanej do strzelania wyłącznie przy wykorzystaniu prochu czarnego, którzy okażą dowód tożsamości oraz Europejską kartę broni palnej, a jeżeli na taką broń jest wymagane pozwolenie na broń – legitymację posiadacza broni.
Marekj pisze: 28 czerwca 2021, 18:15 Ja w czerwoną książeczkę mam wpisany kaliber 45-70 gov i próbowałem przekonać panią z Pionek że to do tego kalibru potrzebuję CP. Próżny trud! Musi być EKB i już! :cry:
No niestety, pani miała racje. Wg ustawodawcy czarny proch jest tylko do rozdzielnego ładowania...
Ostatnio zmieniony 28 czerwca 2021, 21:03 przez Mumin_, łącznie zmieniany 1 raz.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Zbigniew Rybka »

Ale do książeczki może być wpisana tylko broń pozwoleniowa, czyli np. czarnoprochowa współczesna lub inna CP nie spełniająca warunków rozdzielności ładowania lub roku 1885 (np. Lefaucheux). I w przypadku takiej broni EKB nie jest potrzebna. Dla repliki bezpozwoleniowej tylko EKB jest dowodem jej posiadania i umożliwia zakup prochu.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Yogi81
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 28 czerwca 2020, 20:56
Tematy: 3
Lokalizacja: Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Yogi81 »

To nie był czarny proch tylko mieszanka chloranu, fosforu i siarki. Mieszanka b. wrażliwa na tarcie itp. Jeżeli już obierać z masy papierowej to tylko po intensywnym zwilżeniu wodą - nigdy na sucho !
strk pisze: 20 lutego 2021, 11:56
kozichwost pisze: 20 lutego 2021, 08:53 W korkach za komuny nie było czarnego prochu, a jakaś różowa masa. Do końca życia będę pamiętał jak mi pizdło w rękach przy którejś kolejnej próbie oskórowania tej masy z obudowy
Chloran potasu. Obecnie podpada pod ustawę o prekursorach.

Za młodu wszystkich by nas posadzili...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo CP”