Strzelanie "na wiwat" poza strzelnicami?

Moderator: Moderatorzy CP

JaxsonIan
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 20 sierpnia 2020, 11:57
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Strzelanie "na wiwat" poza strzelnicami?

Post autor: JaxsonIan »

Witam
Pierwszy raz piszę w tym dziale, więc standardowo proszę o wyrozumiałość i witam wszystkich miłośników CP.

Dzisiaj z samego rana zawitał do mnie znajomy z pytaniem czy poprowadzę strzelanie? Wstępnie się zgodziłem, ale spytałem ile osób, kto przynosi broń, ile ma trwać strzelanie itp... Gdy doszło pytanie na której strzelnicy, to znajomy odpowiada "nam strzelnica nie potrzebna bo strzelamy tylko z prochu, kul nie ładujemy, strzelamy na wiwat" no i mnie mój gość nieco zdziwił.
Dlatego mam pytanie czy tak wolno? Kuli nie ładują, strzelają na przysłowiowy "wiwat", czy łamią prawo? Może ktoś by mógł wskazać zapis w ustawie która na to pozwala? Nawet nie wiem pod co to można podciągnąć? Rekonstrukcja, obchodzenie jakiś uroczystości np. 3 maja?
Irek M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 887
Rejestracja: 21 grudnia 2014, 13:44
Tematy: 71
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie "na wiwat" poza strzelnicami?

Post autor: Irek M »

Pewnie znawcy dadzą tobie nie jedną odpowiedź. Ale ja takie strzelanie prowadziłem w mojej szkole na festynie rodzinnym. Oczywiście wcześniej pismo określające co i jak do Policji i Straży Pożarnej i chyba Miejskiej. Wszystko po to by byli przygotowani na telefony od zaniepokojonych. A było czym bo gościliśmy wojska napoleońskie, których wystrzały na komendę robiły potworne wrażenie - trzęsły się szyby, włączały się alarmy w samochodach :-) Policja też jest zapraszana na nasze festyny ze swoim sprzętem ale oni robili swoje , a my swoje. I fajnie było. W tym roku wirus popsuł wszystko.
Awatar użytkownika
Włodek61
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 414
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 15:08
Tematy: 0
Lokalizacja: PT już nie, teraz Łowicz i TM - czasami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie "na wiwat" poza strzelnicami?

Post autor: Włodek61 »

Jakiś czas temu też miałem przyjemność uczestniczyć w strzelaniu na wiwat , bardziej z konieczności , gdyż aktualne władze wojskowe odmówiły udziału wojska w imprezie. Chodziło o odsłonięcie kamienia pamiątkowego , impreza organizowana przez żołnierzy rezerwy , oczywiście nie tej co trzeba. Polegało to na oddaniu kilku strzałów z rewolweru CP i też muszę potwierdzić , że najważniejsze to dogadać się z Policją. Impreza wiązała się z przemarszem po drogach publicznych , więc był patrol . Pierwsze o co poprosiłem organizatorów to było spotkanie z Policją , było miło i sympatycznie i nikt się nie dziwił , że ktoś lata z rewolwerem i strzela :-D Znaczek z imprezy mam do dziś :)
chcę wrócić do dawnego hobby .....i tyle :kukaracza:
Awatar użytkownika
Railman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 358
Rejestracja: 05 grudnia 2010, 12:13
Tematy: 64
Lokalizacja: Wrocław/Kiełczów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie "na wiwat" poza strzelnicami?

Post autor: Railman »

Na tym forum już była dyskusja na ten temat. (chyba można znaleźć) Sam chyba zainicjowałem dyskusję. Wyszło że takie strzelanie podpada pod "paragraf".
Awatar użytkownika
Smerf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 382
Rejestracja: 02 marca 2009, 07:33
Tematy: 11
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie "na wiwat" poza strzelnicami?

Post autor: Smerf »

JaxsonIan pisze: 22 sierpnia 2020, 09:22 Witam
Pierwszy raz piszę w tym dziale, więc standardowo proszę o wyrozumiałość i witam wszystkich miłośników CP.

Dzisiaj z samego rana zawitał do mnie znajomy z pytaniem czy poprowadzę strzelanie? Wstępnie się zgodziłem, ale spytałem ile osób, kto przynosi broń, ile ma trwać strzelanie itp... Gdy doszło pytanie na której strzelnicy, to znajomy odpowiada "nam strzelnica nie potrzebna bo strzelamy tylko z prochu, kul nie ładujemy, strzelamy na wiwat" no i mnie mój gość nieco zdziwił.
Dlatego mam pytanie czy tak wolno? Kuli nie ładują, strzelają na przysłowiowy "wiwat", czy łamią prawo? Może ktoś by mógł wskazać zapis w ustawie która na to pozwala? Nawet nie wiem pod co to można podciągnąć? Rekonstrukcja, obchodzenie jakiś uroczystości np. 3 maja?
Hmm bezkarnie na wiwat możesz sobie strzelać z prochu korkowców i innych tylko w SYLWESTRA i tylko.
Natomiast inne strzelanie po uzgodnieniu z Policją i tylko z nimi i powiadomieniu Straży Pożarnej. Ale musisz mieć zgodę policji, to jest zakłócanie spokoju itp oraz przepisy jasno określają że tylko raz w roku obywatel tego zniewolonego kraju może sobie bezkarnie pohałasować :( .
art. 51 Kodeksu wykroczeń
Bo i Sylwester i Nowy Rok też są wątpliwe ale jest to dopuszczalne by hałasować :)
Darek vel Smerf

"U początku filozofii stoi - zdziwienie. "
"Strzelmistrz - Łódź"
Awatar użytkownika
mar_kow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 303
Rejestracja: 23 września 2012, 11:11
Tematy: 4
Lokalizacja: Mazury
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie "na wiwat" poza strzelnicami?

Post autor: mar_kow »

JaxsonIan pisze: 22 sierpnia 2020, 09:22 [...]Dzisiaj z samego rana zawitał do mnie znajomy z pytaniem czy poprowadzę strzelanie? [...]
Dlatego mam pytanie czy tak wolno? Kuli nie ładują, strzelają na przysłowiowy "wiwat"[...]
Zakładam że masz uprawnienia do prowadzenia strzelanie - więc powinieneś pamiętać z kursu gdzie i na jakich zasadach można prowadzić strzelanie...

Uczestniczyłem w imprezie masowej ze strzelaniem z dział i broni czarnoprochowej. Napisany wcześniej program przesłany celem uzyskania zgody od władz miasta i policji. Pełne zabezpieczenie ppoż i medyczne. Bez odpowiednich zgód impreza typowo nielegalna bez względu że strzelają na wiwat... Nie pamiętam jaki jest wymagany czas zgłoszenia "przed", w każdym razie lepiej i szybciej umówić się na strzelnicy. Nie musi to być oś strzelecka ale np. wydzielony plac na terenie obiektu z zachowaniem bezpieczeństwa obecnych podczas strzelania. Oczywiście z zachowaniem regulaminu obiektu (prowadzący, zapoznanie z regulaminem, wpis do książki itp.).
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo CP”