postępowanie karne a wniosek o pozwolenie

Moderator: Moderatorzy WBP

kal_800
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 05 kwietnia 2024, 00:04
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

postępowanie karne a wniosek o pozwolenie

Post autor: kal_800 »

Cześć wszystkim,

Jestem Krzysiek i pochodzę z Trójmiasta. Obecnie jestem na początkowym etapie uzyskania pozwolenia. Kończę kurs na patent, pod koniec maja mam egzamin, w międzyczasie badania lekarskie, licencja i można działać. Niestety mam problem - nie złożyłem sprawozdania finansowego w terminie, policjant, który nie przesłuchiwał starał się o umorzenie, ale prokurator się uparł i wysłał sprawę do sądu. Zapytałem policjanta jakie to może mieć konsekwencje jeżeli chodzi o uzyskanie pozwolenia, dostałem radę, żebym składał wniosek, bo nawet jeżeli sąd orzeknie prawomocny wyrok w tej sprawie, to miną długie miesiące, a jak już dostanę pozwolenie, to nikt go nie odbierze za tę sprawę. Mam pytanko - czy sam fakt, że sprawa się toczy w sądzie przy tak błahym zarzucie może być przesłanką, żebym dostał odmowę na uzyskanie pozwolenia i jeżeli tak się stanie, to czy to przekreśli moje szanse w przyszłości? Czy ktoś miał podobne doświadczenia?

pozdrawiam

K
Stolem
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 23 czerwca 2022, 12:29
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: postępowanie karne a wniosek o pozwolenie

Post autor: Stolem »

Niestety, ale w przypadku wyroku skazującego podpadniesz pod art 18 UOBiA.
Czy toczące się postępowanie stanowi przesłankę do zastosowania przez WPA art 15 kt 6. Formalnie nie, bo pkt 6 mówi o prawomocnym wyroku.
Cytując klasyka na pięcioro babka wróżyła, bo wyroku możesz nie dostać w pierwszej instancji, twoje odwołanie zostanie uwzględnione w wyższej instancji przy złym obrocie sprawy itd. itp.
Próbuj, najwyżej się nie uda.
I zmień księgową.
Dariusz DC
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 933
Rejestracja: 09 lipca 2015, 20:54
Tematy: 34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Re: postępowanie karne a wniosek o pozwolenie

Post autor: Dariusz DC »

Postaraj się w US/sadzie o tzw DPO ( dobrowolne poddanie się odpowiedzialności) To wraz z niewielką grzywną kończy temat, a nie brużdzi w papierach
DC jeszcze nie 9
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1027
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: postępowanie karne a wniosek o pozwolenie

Post autor: slepe_oko »

Sprawa jest w sądzie a nie w okienku US.
:512:
Awatar użytkownika
rawla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 185
Rejestracja: 24 sierpnia 2023, 12:47
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: postępowanie karne a wniosek o pozwolenie

Post autor: rawla »

Dariusz DC pisze: 26 kwietnia 2024, 16:27 Postaraj się w US/sadzie o tzw DPO ( dobrowolne poddanie się odpowiedzialności) To wraz z niewielką grzywną kończy temat, a nie brużdzi w papierach
A czyż nie jest tak, że dobrowolne poddanie się karze wciąż jest skazaniem, a więc osoba figuruje KRS jak skazana? Jeżeli tak , to jednak bruździ w papierach.
Osobiście doradziłbym jeżeli a czy grozi kara nie wyższa niż 5 lat i spełnia się jeszcze klika dodatkowych warunków art.66 KK starałbym się o warunkowe umorzenie postępowania karnego.
kal_800
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 05 kwietnia 2024, 00:04
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: postępowanie karne a wniosek o pozwolenie

Post autor: kal_800 »

Zarówno DPO jak i warunkowe umorzenie postępowania nie powodują wpisu w Rejestrze Skazanych, a przy tak błahej w sumie sprawie, zwłaszcza mając na uwadzę, że sprawozdanie już złożono raczej bez problemu ogarnie dobry adwokat, a takiego będę w stanie sobie zapewnić. Ponadto, nawet gdyby sąd się uparł, żeby mnie skazać za wszelką cenę, to i tak zajmie to rok albo i dłużej, zanim to się ostatecznie uprawomocni.

Mi w zasadzie chodzi tylko o to, czy WPA rozpatrując wniosek podczas trwania postępowania, bez żadnego zapadniętego wyroku będzie mogła na podstawie tego faktu odmówić mi pozwolenia. I druga sprawa - czy jak komuś raz odmówiono, to czy to już nie jest "wilczy bilet", który przekreśla temat na zawsze.
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3261
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: postępowanie karne a wniosek o pozwolenie

Post autor: biper »

Nie mam pojęcia o takich sprawach.. Zaskoczyło mnie to, że w niewielkim przewinieniu skarbowym uruchomiono prokuraturę..
Ale jeśli chodzi o kwestie prawne, w dodatku łączące się w jakiś sposób z pozwoleniem to polecam skontaktować się z mec. Krzysztofem Kuczyńskim z Gdańska.
Nie dość, że prawnik, to jeszcze strzelec. Masz 2 w 1.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 806
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: postępowanie karne a wniosek o pozwolenie

Post autor: muczacz »

może to nie jest niewielkie przewinienie skarbowe nie ubliżając nikomu , wszystko zależy od ilości zer , jak kolega dostanie wyrok za oszustwo skarbowe to niezależnie od tego czy teraz dostanie pozwolenie zostanie ono mu odebrane
kal_800
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 05 kwietnia 2024, 00:04
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: postępowanie karne a wniosek o pozwolenie

Post autor: kal_800 »

To nie jest sprawa karno-skarbowa. To jest złamanie ustawy o rachunkowości, a więc sprawa karna - zarządy spółek kapitałowych mają obowiązek publikować roczne sprawozdanie finansowe do krajowego rejestru sądowego, sprawozdanie, którego potem nikt absolutnie nie czyta, ale przepis jest przepis. Przez całe lata absolutnie nikogo to nie obchodziło i nieliczni wysyłali te sprawozdania. Aż do afery Amber Gold - zrobiło się głośno, że Amber podobnie jak zresztą wszyscy nie wysyłali sprawozdań i potem zdziwka, że nikt nie wiedział w jakiej kondycji jest spółka. I od tego czasu prokuratura zaczęła z urzędu ścigać każdego, kto tego nie złoży.

Jeżeli chodzi o kwestię pozwolenia, to przepisy mówią jasno, że nie może uzyskać pozwolenia osoba skazana prawomocnie za umyślne przestępstwo albo przestępstwo karno-skarbowe i tu nie ma o czym mówić, natomiast jeżeli mając pozwolenie jest się skazanym za przestępstwo które nie jest przestępstwem przeciwko zdrowiu, życiu lub mieniu, to policja może cofnąć pozwolenie, ale nie jest to obligatoryjne, a z tego co mi mówił policjant, to za KRS nikt pozwolenia nie zabierze.
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3261
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: postępowanie karne a wniosek o pozwolenie

Post autor: biper »

Pozostaje pytanie, czy w toku sprawy sądowej WPA może przeciągać postępowanie administracyjne do czasu wydania wyroku..
Ja bym się nie pytał na forum tylko zwrócił do prawnika (polecam ponownie jak wyżej).
Jeśli WPA nie będzie mialo podstaw do przeciągania sprawy, to w sumie nic nie stoi na przeszkodzie, aby papiery składać.
Ale z samymi zakupami zabawek to bym się wstrzymał do wyroku.. Ewentualnie kupić sobie 1-2 sztuki do strzelania, ale tez takie, które potem (w razie problemów po wyroku) można łatwo i szybko sprzedać (Glock + tani AR/AK ;) )
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
kal_800
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 05 kwietnia 2024, 00:04
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: postępowanie karne a wniosek o pozwolenie

Post autor: kal_800 »

Taki miałem zamysł na początek tak czy inaczej - Glock 17 obowiązkowo, do tego jakiś rewolwer z lufą 2" .357 Mag do noszenia oraz AK - jeszcze nie wiem który - strzelałem tylko z naszego rodzimego Beryla, nie mam porównania z innymi.
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 806
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: postępowanie karne a wniosek o pozwolenie

Post autor: muczacz »

no to teraz trochę rozjaśniłeś w sprawie , a z długiej polecam jakiegoś AKMS-a w jedynym słusznym kalibrze, przynajmniej krótki jak się złoży :-D
Stolem
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 23 czerwca 2022, 12:29
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: postępowanie karne a wniosek o pozwolenie

Post autor: Stolem »

kal_800 pisze: 26 kwietnia 2024, 21:51 To nie jest sprawa karno-skarbowa. To jest złamanie ustawy o rachunkowości, a więc sprawa karna - zarządy spółek kapitałowych....
Przepraszam, ale wiesz tylko że dzwonią.
Polecam lekturę obu ustaw i definicję podmiotów obowiązanych bo to nie tylko spółki kapitałowe.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1146
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: postępowanie karne a wniosek o pozwolenie

Post autor: VIS »

kal_800 pisze: 26 kwietnia 2024, 21:51 ...
Jeżeli chodzi o kwestię pozwolenia, to przepisy mówią jasno, że nie może uzyskać pozwolenia osoba skazana prawomocnie za umyślne przestępstwo albo przestępstwo karno-skarbowe i tu nie ma o czym mówić, natomiast jeżeli mając pozwolenie jest się skazanym za przestępstwo które nie jest przestępstwem przeciwko zdrowiu, życiu lub mieniu, to policja może cofnąć pozwolenie, ale nie jest to obligatoryjne, a z tego co mi mówił policjant, to za KRS nikt pozwolenia nie zabierze.
Nie wiem kto Ci takich informacji udzielił.
Nie wydaje się pozwolenia osobom, które stanowią zagrożenie dla siebie lub innych, tj. osoby skazane za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe oraz nieumyślne przestępstwo przeciwko zdrowiu i życiu oraz przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (w tym przypadku połączone z alkoholem, psychotropami czy ucieczka z miejsca wypadku) - art. 15 ust. 1 pkt 6 UoBiA.

Jest też jeszcze jeden ciekawy artykuł, czyli art. 18 ust. 1 pkt 2 UoBiA, który mówi że właściwy organ Policji cofa pozwolenie na broń (obligatoryjnie), jeżeli osoba której je wydano należy do osób o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2-6. czyli m.in osób skazanych za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe oraz nieumyślne przestępstwo przeciwko zdrowiu i życiu.

Czyli skazanie za przestępstwo umyślne (jakiekolwiek) zamyka drogę do pozwolenia, a jeżeli pozwolenie było wcześniej przyznane ma być cofnięte. I to nie tylko w przypadku przestępstw przeciwko zdrowiu, życiu lub mieniu. Cofnięcie pozwolenia jest obligatoryjne w przypadku wszystkich przestępstw z winy umyślnej.
Biorąc pod uwagę powyższe - daj sobie z pozwoleniem spokój do czasu zatarcia skazania, bo nawet jak pozwolenie dostaniesz to jest ryzyko, że Ci je po uprawomocnieniu wyroku cofną. No, chyba że niezłożenie sprawozdania finansowego nie jest przestępstwem z winy umyślnej.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Awatar użytkownika
Gruzin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 06 lutego 2024, 13:21
Tematy: 1
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: postępowanie karne a wniosek o pozwolenie

Post autor: Gruzin »

79 pkt 4 ustawy o rachunkowości
Art. 79.
Kto wbrew przepisom ustawy:
4) nie składa sprawozdania finansowego, skonsolidowanego sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności, sprawozdania z działalności grupy kapitałowej, sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej, skonsolidowanego sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej we właściwym rejestrze sądowym,

- podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
https://www.filipiakbabicz.com/przestep ... nansowego/


więc niezłożenie sprawozdania finansowego jest przestępstwem umyślnym. Też bym sobie odpuścił.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”