Amator w sporcie strzeleckim

Moderator: Moderatorzy WBP

wandzolor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 157
Rejestracja: 25 marca 2013, 20:58
Tematy: 19
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Amator w sporcie strzeleckim

Post autor: wandzolor »

Czy zawodnik po 23 roku życia posiadający licencje zawodniczą PZSS, który nie jest w kadrze narodowej ani wojewódzkiej oraz uprawia sport strzelecki mówiąc kolokwialnie dla fanu i przyjemności ale startujący od czasu do czasu w zawodach organizowanych przez PZSS może być uznany za amatora?
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1949
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amator w sporcie strzeleckim

Post autor: Dexter »

A jakie konkretniej jest pytanie? W tym sporcie na zawodach które w nazwie mają "open" wymagana jest licencja więc tego, pomieszanie z poplątaniem. Pytaj konkretniej. Dopóki nie miałem kontaktu z PZSSem żyłem w przeświadczeniu, że "amator" to taki, co uprawia sport amatorsko a posiadanie licencji sprawia, że jesteś de facto zawodowcem (może i słabym zawodowcem ale jednak) a zawody "Open" oznaczają zawody Open. PZSS uświadomił mnie, ze się mylę :D.
wandzolor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 157
Rejestracja: 25 marca 2013, 20:58
Tematy: 19
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amator w sporcie strzeleckim

Post autor: wandzolor »

Chodzi o orzeczenie lekarskie dopuszczające do uczestnictwa w zawodach, czy nadal trzeba posiadać Książeczkę sportowo-lekarską zawodnika z aktualnymi wpisami czy wystarczy oświadczenie zawodnika...
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1949
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amator w sporcie strzeleckim

Post autor: Dexter »

Nie spotkałem się jeszcze z zawodami, gdzie musiał bym podpisywać, że mój stan zdrowia pozwala na bla bla bla i na własną odpowiedzialność. To zastępuje fakt posiadania licencji- tam już lekarz sportowy stwierdził, że się nadaję. Przybił pieczątkę i złożył swój podpis. Pewnie dlatego później już nikt o to nie pyta. W strzelectwie. W przypadku np biegania (amatorsko biegam) nie posiadam licencji PZLA i na każdych zawodach podpisuję oświadczenie, że mój stan zdrowia pozwala na bla bla bla i na własną odpowiedzialność. Książeczki sportowo lekarskiej to ja już nie pamiętam... A ze sportem miewam do czynienia tak od około 9 roku życia. Czyli od 23 lat. W większości przypadków (w większości sportów z którymi miałem do czynienia) albo masz licencję a więc lekarz już wydał swoją opinię, że się nadaję albo podpisuję oświadczenie.
wandzolor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 157
Rejestracja: 25 marca 2013, 20:58
Tematy: 19
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amator w sporcie strzeleckim

Post autor: wandzolor »

Tu masz wymagania dla zawodników do 23 roku życia oraz czasookresy a nawet katalog badań więc badania do licencji nie rozwiązują do końca tematu. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 190395.pdf
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1949
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amator w sporcie strzeleckim

Post autor: Dexter »

No to skoro wiesz to po co pytasz? Idź i skompletuj, spełnij wszystkie warunki to będziesz spał i startował w pełni spokojnie. Ja mówię o rzeczywistości tj o praktyce w strzelectwie, gimnastyce sportowej, bieganiu oraz tenisie ziemnym (tylko z tymi sportami mam lub miałem do czynienia) u zawodnika po 23 roku życia (bo o to pytałeś). Ty masz przepisy. Rzeczywistość nie wygląda tak jak rozporządzenie ale jeśli chcesz być w 101% pewny swego- kieruj się przepisami co do joty. Wtedy na pewno i nigdy nikt i niczego nie zakwestionuje.
wandzolor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 157
Rejestracja: 25 marca 2013, 20:58
Tematy: 19
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amator w sporcie strzeleckim

Post autor: wandzolor »

Nie wiem, dlatego pytam, chyba zauważyłeś, że w rozporządzeniu jest mowa o zawodnikach do 23 roku życia a ja pytam o zawodników po 23 roku życia, nie pytam o bieganie, tenis ziemny, gimnastykę tylko o strzelectwo...
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1109
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amator w sporcie strzeleckim

Post autor: Mateusz70 »

Strzelanie na zawodach w klubie, przy posiadaniu licencji zawodniczej, nie czyni nikogo zawodowcem. Nie zarabia się na tych startach.
Jekieś tam badanie było przy ..., sam nie pamiętam dokładnie. Nie ma badań okresowych. To nie te przepisy. Ćwiczyłbyś jakieś nawalanki, to musiałbyś mieć badania przed walką, przynajmniej żeby lekarz poświadczył, że można do niej przystąpić.
wandzolor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 157
Rejestracja: 25 marca 2013, 20:58
Tematy: 19
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amator w sporcie strzeleckim

Post autor: wandzolor »

Dziękuje za komentarz. Może wypowiedziałby się jakiś sędzia lub zawodnik, który brał udział w zawodach ogólnopolskich organizowanych prze PZSS z delegatem, czy były sytuacje, że podczas kontroli na stanowisku zawodnik nie miał Książeczki sportowo-lekarskiej ale miał oświadczenie?
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1949
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amator w sporcie strzeleckim

Post autor: Dexter »

No to Ci przecież napisałem :D. Nikt nie ma książeczki sportowo-lekarskiej. Nikt kogo znam. Oświadczenia też nikt nie ma bo to załatwia licencja. Na zawodach ogólnopolskich, z delegatem PZSS. Nie dalej jak w zeszły weekend. Z tym, że organizatorem akurat rzadko kiedy jest PZSS sam w sobie. Organizatorem zwykle są kluby. Przykład: (cytuję z regulaminu)

MISTRZOSTWA POLSKI OPEN
Data 26-28.05.2023, Bydgoszcz

2. ORGANIZATOR ZAWODÓW
CWZS ZAWISZA Klub Strzelecki, ul. Gdańska 163 85-915 Bydgoszcz, www.strzelectwozawisza.pl, Anna
Trybuchowicz-Anaszewicz, 796-795-899, biuro@strzelectwozawisza.pl

5. UCZESTNICTWO
posiadający licencję zawodniczą PZSS, kategoria OPEN

Generalnie wygląda to tak samo na każdych zawodach o jakie pytasz. Na zawodach niższej rangi można startować bez licencji, PK czyli "poza klasyfikacją" i tez nikt sobie nie zaprząta głowy wtedy oświadczeniami ani książeczkami (bo strzelców PK jest po prostu na zawodach niewielu i zwyczajnie- się nie liczą).
Napiwu
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 13 grudnia 2015, 01:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amator w sporcie strzeleckim

Post autor: Napiwu »

Karta zdrowia sportowca wraz z wbitymi do niej orzeczeniami lekarskimi jest wymagana przez zawodników do ukończenia 23 roku życia, potem wystarczy już oświadczenie (o ile ktokolwiek o nie poprosi).

Książeczkę z badaniami jak najbardziej sprawdzają, jednak głównie na zawodach liczących się do SSM (np. FOOM) i pozostałych, w których startuje młodzież. Nie spotkałem się jeszcze ze sprawdzaniem badań osób startujących w kategorii wiekowej kobiety/mężczyźni.
Rlyeh
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1554
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 19:39
Tematy: 73
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Amator w sporcie strzeleckim

Post autor: Rlyeh »

Dexter pisze: 03 czerwca 2023, 23:13 Przykład: (cytuję z regulaminu)
A następnie podpisywaliśmy oświadczenia i był stempelek na kwicie kt.
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amator w sporcie strzeleckim

Post autor: Mumin_ »

wandzolor pisze: 03 czerwca 2023, 18:05 chyba zauważyłeś, że w rozporządzeniu jest mowa o zawodnikach do 23 roku życia
W rozporządzeniu jest mowa o LEKARZACH:
§ 2.
1. Orzeczenie wydaje lekarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej, a w odniesieniu do zawodników niepełnosprawnych orzeczenie może wydać także lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej.
2. W odniesieniu do dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia oraz zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia orzeczenie może wydać lekarz posiadający certyfikat ukończenia kursu wprowadzającego do specjalizacji w dziedzinie medycyny sportowej.
3. W odniesieniu do dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia orzeczenie może wydać również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie profilaktycznego badania lekarskiego (bilansu zdrowia), o którym mowa w wykazie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej wydanym na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373, z późn. zm.3)), oraz posiadanej dokumentacji medycznej.
4. W odniesieniu do zawodników pomiędzy 19. a 23. rokiem życia orzeczenie może wydać również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie posiadanej dokumentacji medycznej.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Awatar użytkownika
oryks
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1912
Rejestracja: 23 czerwca 2006, 12:10
Tematy: 19
Lokalizacja: Osielsko
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amator w sporcie strzeleckim

Post autor: oryks »

Dexter pisze: 03 czerwca 2023, 23:13 ... Oświadczenia też nikt nie ma bo to załatwia licencja. Na zawodach ogólnopolskich, z delegatem PZSS. Nie dalej jak w zeszły weekend. Z tym, że organizatorem akurat rzadko kiedy jest PZSS sam w sobie. Organizatorem zwykle są kluby. Przykład: (cytuję z regulaminu)

MISTRZOSTWA POLSKI OPEN
Data 26-28.05.2023, Bydgoszcz

2. ORGANIZATOR ZAWODÓW
CWZS ZAWISZA Klub Strzelecki, ul. Gdańska 163 85-915 Bydgoszcz, www.strzelectwozawisza.pl, Anna
Trybuchowicz-Anaszewicz, 796-795-899, biuro@strzelectwozawisza.pl

5. UCZESTNICTWO
posiadający licencję zawodniczą PZSS, kategoria OPEN

Generalnie wygląda to tak samo na każdych zawodach o jakie pytasz. Na zawodach niższej rangi można startować bez licencji, PK czyli "poza klasyfikacją" i tez nikt sobie nie zaprząta głowy wtedy oświadczeniami ani książeczkami (bo strzelców PK jest po prostu na zawodach niewielu i zwyczajnie- się nie liczą).
Właśnie na pierwszej rundzie tej imprezy sędzia zaskoczył mnie pytaniem o badania lekarskie i był bardzo oburzony moim zaskoczeniem. Miałem w związku z tym podpisać jakieś oświadczenie ale organizator miał rozsądniejsze podejście do tej kwestii.
Mam to samo zdanie - mam licencje to lekarz mnie dopuścił a okresowości badań jakoś w przepisach nie widzę. Ten sędzia coś mówił, że to ustawa o sporcie wymaga. Gdyby tak to taki co idzie na Orlika w gałę popkopać też by musiał mieć badania. To ten sam poziom sportu co moje strzelanie.
KUJAWSKO-POMORSKA GRUPA STRZELECKA
boromistrz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 160
Rejestracja: 21 sierpnia 2013, 22:03
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amator w sporcie strzeleckim

Post autor: boromistrz »

O konieczności orzeczenia mówi Art 37 w Ustawie o sporcie:

Rozdział 7
Bezpieczeństwo w sporcie
Art. 37. 1. Zawodnik uczestniczący we współzawodnictwie sportowym
organizowanym przez polski związek sportowy jest obowiązany do uzyskania
orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia umożliwiającym bezpieczne uczestnictwo
w tym współzawodnictwie.
2. Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem
właściwym do spraw kultury fizycznej określi, w drodze rozporządzenia,
kwalifikacje lekarzy uprawnionych do wydawania orzeczeń lekarskich, o których
mowa w ust. 1, a także zakres i częstotliwość wymaganych badań lekarskich,
uwzględniając specyfikę współzawodnictwa sportowego.


Na 3 rundzie Pucharu Polski we Wrocławiu, która niedawno się skończyła, orzeczenia były sprawdzane podczas kontroli broni. Sędzia tłumaczył to faktem, że na zawodach organizowanych prze PZSS masz mieć ważne orzeczenie o braku przeciwwskazań do uprawiania sporu strzeleckiego właśnie zgodnie z Art 37 Ustawy o sporcie.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”