Ranking/katalog broni i amunicji

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Gruzin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 06 lutego 2024, 13:21
Tematy: 1
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Ranking/katalog broni i amunicji

Post autor: Gruzin »

Od kilku lat interesuję się bronią i strzelam. Mam pozwolenie i niebawem zamierzam kupić pierwszą sztukę. To forum jest najlepsze w polskim internecie, można w nim znaleźć odpowiedź na każde niemal pytanie, o każdy niemal model, kwestie prawne, elaborację itd. Co natomiast mnie intryguje to fakt, że nie ma żadnego sensownego miejsca (ani tutaj, ani nigdzie indziej w polskim internecie), gdzie zebrane byłyby marki/modele broni dostępne w Polsce. Modeli jest bardzo wiele, wiem, natomiast nie ma nawet podstawowych zestawień z kilkudziesięcioma typami broni. Są pewne cechy broni, obiektywne, które fajnie byłoby mieć w jednym miejscu (waga, cena, MOA (?), długość lufy, materiał wykonania, producent, etc.). Pytam, bo robiąc research zrobiłem sobie w excelu taki katalog, może 50 (tylko tylu, bo wrzucałem tylko te, które biorę pod uwagę ze względów estetycznych i cenowych) modeli dostępnych w polskich sklepach.

Czy jest jakaś strona, która mi umyka? Czy może po prostu nie zdaję sobie sprawy jak trudno byłoby coś takiego skatalogować? Anglojęzyczne internety mnie nie interesują, bo ze względu na specyfikę polskiego rynku nie wydają mi się przydatne. Książek kilka przeczytałem, ale zawiodłem się na nich - były chaotyczne, niekompletne.
Dariusz DC
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 931
Rejestracja: 09 lipca 2015, 20:54
Tematy: 34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Re: Ranking/katalog broni i amunicji

Post autor: Dariusz DC »

cieżko jest to skatalogować, gdyż jest to dosyć żmudna praca, która w dodatku wymaga ciągłego uzupełniania, gdyż broni ciągle przybywa, wchodzą nowi producenci czy nowe modele
a kasy z tego nie ma, więc nikomu się nie chce
jest porównywarka cenybroni, tam są też parametry
cenybroni.pl
DC jeszcze nie 9
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking/katalog broni i amunicji

Post autor: LARPAK »

Po przeczytaniu tego o co pytasz to w sumie nie wiem o co pytasz.

Bo takie pytanie czy stwierdzenie jest bardzo nieprecyzyjne:
Gruzin pisze: 24 marca 2024, 18:49 Co natomiast mnie intryguje to fakt, że nie ma żadnego sensownego miejsca (ani tutaj, ani nigdzie indziej w polskim internecie), gdzie zebrane byłyby marki/modele broni dostępne w Polsce. Modeli jest bardzo wiele, wiem, natomiast nie ma nawet podstawowych zestawień z kilkudziesięcioma typami broni. Są pewne cechy broni, obiektywne, które fajnie byłoby mieć w jednym miejscu (waga, cena, MOA (?), długość lufy, materiał wykonania, producent, etc.).
Czego oczekujesz od polskiego internetu w zakresie broni palnej?
To, że ktoś porówna Glocka w .45 GAP z Glockiem w .357 SIG i Sigiem w 9 mm PARA albo PM w 9 x 18 mm?

Do tego stwierdzenie "to co jest dostępne w Polsce" jest takie sobie bo sporo modeli jest dostępnych od ręki, a pozostałe na zamówienie, ale nadal dostępne, a do tego pytanie na przestrzeni jakiego okresu?
Awatar użytkownika
Gruzin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 06 lutego 2024, 13:21
Tematy: 1
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking/katalog broni i amunicji

Post autor: Gruzin »

Pytam o katalog broni. Typu:

CZ - SCORPION EVO 3 S1 CARBINE SUPRESSOR- 9x19 pcc/NATO czy jaka tam - AR- Cena 7400 - MOA 1 - syntetyk

I tak 500 wierszy :)
Awatar użytkownika
Gruzin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 06 lutego 2024, 13:21
Tematy: 1
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking/katalog broni i amunicji

Post autor: Gruzin »

Dariusz DC pisze: 24 marca 2024, 18:56 cieżko jest to skatalogować, gdyż jest to dosyć żmudna praca, która w dodatku wymaga ciągłego uzupełniania, gdyż broni ciągle przybywa, wchodzą nowi producenci czy nowe modele
a kasy z tego nie ma, więc nikomu się nie chce
jest porównywarka cenybroni, tam są też parametry
cenybroni.pl
Tak, to najbliższe temu co szukam
Awatar użytkownika
Gruzin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 06 lutego 2024, 13:21
Tematy: 1
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking/katalog broni i amunicji

Post autor: Gruzin »

Katalog broni. Nie bardzo wiem co mam więcej powiedzieć, to dość prosty koncept. Nie rozumiem Twojego przykładu, co on ma prześmiewać z tym gejem. Wskazane przeze mnie cechy są obiektywne, to nie opinia. Z tym pcc to było po prostu przykład bo nie wiem jaka jest amunicja do tego skorpiona.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking/katalog broni i amunicji

Post autor: LARPAK »

Dobra, to może inaczej - co chcesz znaleźć?
Awatar użytkownika
Gruzin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 06 lutego 2024, 13:21
Tematy: 1
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking/katalog broni i amunicji

Post autor: Gruzin »

Np najcelniejszy karabin typu sztucer czy karabinek wyborowy do 5 tysiecy. Samych CZ biore pod uwage z 10
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 757
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking/katalog broni i amunicji

Post autor: muczacz »

to jest temat morze , u jednego karabinek będzie strzelał tak u innego inaczej , nie ma i nie będzie takich katalogów , celność nie zależy tylko modelu broni , podstawowe informacje uzyskasz od wujka Google , ale żeby go zapytać musisz wiedzieć czego potrzebujesz i czego od broni oczekujesz i do czego ma służyć
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 415
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking/katalog broni i amunicji

Post autor: wujo1 »

Gruzin pisze: 24 marca 2024, 18:49 Od kilku lat interesuję się bronią i strzelam. Mam pozwolenie i niebawem zamierzam kupić pierwszą sztukę. To forum jest najlepsze w polskim internecie, można w nim znaleźć odpowiedź na każde niemal pytanie, o każdy niemal model, kwestie prawne, elaborację itd. Co natomiast mnie intryguje to fakt, że nie ma żadnego sensownego miejsca (ani tutaj, ani nigdzie indziej w polskim internecie), gdzie zebrane byłyby marki/modele broni dostępne w Polsce. Modeli jest bardzo wiele, wiem, natomiast nie ma nawet podstawowych zestawień z kilkudziesięcioma typami broni. Są pewne cechy broni, obiektywne, które fajnie byłoby mieć w jednym miejscu (waga, cena, MOA (?), długość lufy, materiał wykonania, producent, etc.). Pytam, bo robiąc research zrobiłem sobie w excelu taki katalog, może 50 (tylko tylu, bo wrzucałem tylko te, które biorę pod uwagę ze względów estetycznych i cenowych) modeli dostępnych w polskich sklepach.

Czy jest jakaś strona, która mi umyka? Czy może po prostu nie zdaję sobie sprawy jak trudno byłoby coś takiego skatalogować? Anglojęzyczne internety mnie nie interesują, bo ze względu na specyfikę polskiego rynku nie wydają mi się przydatne. Książek kilka przeczytałem, ale zawiodłem się na nich - były chaotyczne, niekompletne.
Powiem Ci tak: na początku swojej kariery przy wyborze pierwszego karabinu zrobiłem sobie taką tabelę. Dziś uznaje to za totalny nonsens. Ale przez ten etap trzeba przejść i Twój post pokazuje, że nie byłem sam w realizacji tej "potrzeby".

Dodam: parametr "celność" w zakresie o jakim myślisz jest abstrakcją. Nie patrz na cyferki. Tłumaczę: mój Savage 110 ma deklarowaną przez producenta "celność" <1 MOA. Udawało mi się uzyskać wiele grup na poziomie 0,23MOA na 300m. W zawodach widzę, że z tej broni ludzie uzyskują 0,8-1 MOA. A taki Daniel Defence Delta 5 pro ma deklarowane skupienie 0,5moa. Tyle, że w zawodach wyniki nie lepsze od savage-a. Co wpiszesz w tabelkę? Niestety, w zakresie celności moim zdaniem należy bazować na subiektywnych opiniach i własnych testach.

W pistoletach to samo: fabryczne karteczki z przestrzeliwania wskażą Ci skupienie na poziomie 3cm z 25m. A w realu będziesz strzelał lewo dół z jednej marki, a dobrze z drugiej. Zapomnij o scyfryzowaniu tego parametru.
Awatar użytkownika
Gruzin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 06 lutego 2024, 13:21
Tematy: 1
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking/katalog broni i amunicji

Post autor: Gruzin »

Dzięki, to super odpowiedź na moje pytanie. Jestem tabelkowy i miałem nadzieję, że istnieje jakiś obiektywny parametr jak wspomniany przez Ciebie MOA, ale trochę się spodziewałem że to się nie da, bo za wiele zmiennych: broń, konkretny egzemplarz podobno nawet, amunicja, etc. Druga częśc pytania to katalog - ale to już dostałem odpowiedź, że nie ma czegoś takiego w zasadzie (może ta porównywarka cen)

Co byś kupił/doradził do celnego strzelania do 5 tysięcy dla początkującego - będę raczej strzelał na otwartych strzelnicach i w dal. Żeby było dobre na 50 ale i na 300? Nie interesują mnie na razie AR/AK.
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 415
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking/katalog broni i amunicji

Post autor: wujo1 »

Mówisz o pistolecie, karabinie semi, repitierze, bocznym zapłonie, centralnym?
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2022
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking/katalog broni i amunicji

Post autor: Dexter »

Do 300m i zaznacza, że nie AK ani nie ar to pewnie o pistolet mu chodzi ;).
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3762
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking/katalog broni i amunicji

Post autor: bezduszny »

Gruzin pisze: 25 marca 2024, 08:09 Co byś kupił/doradził do celnego strzelania do 5 tysięcy dla początkującego - będę raczej strzelał na otwartych strzelnicach i w dal. Żeby było dobre na 50 ale i na 300? Nie interesują mnie na razie AR/AK.
Celne strzelanie na 300m do 5k ?

- jakieś 4k rokująca luneta
- jakieś 6k karabin repetier 223REM
- jakieś 0.8k bipod
- jakieś 1k montaż do lunety

To tak na początek jak ma być "celnie"...
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 415
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking/katalog broni i amunicji

Post autor: wujo1 »

Dexter pisze: 25 marca 2024, 08:45 Do 300m i zaznacza, że nie AK ani nie ar to pewnie o pistolet mu chodzi ;).
Zgadza się. Pistolet się łapie pod każdym względem w zadane parametry.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”