Ściąganie strzałów Glock 17 i Glock 44

Moderator: Moderatorzy WBP

Belos88
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 23 lutego 2022, 21:30
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Ściąganie strzałów Glock 17 i Glock 44

Post autor: Belos88 »

Dzień dobry,

jestem stosunkowo świeżym strzelcem. Ostatnio zakupiłem swoje pierwsze pistolety: Glock 17 ( 9mm) i Glock 44 ( 22 l.r.). Wiem, że opinie na temat tej platformy są skrajne, ja ją po prostu lubię:) Strzelam statycznie, do tarczy na 25 m (tak zdaję sobię sprawę, że nie są to idealne pistolety do tego celu). Moje pytanie do bardziej doświadczonych strzelców jest następujące: przy strzelaniu z Glock 17 wszystkie strzały skupiają się na prawo od centrum tarczy z kolei przy strzelaniu z Glock 44 wszystko układa się analogicznie na lewo od centrum tarczy. Domyślam się, że problemem jestem ja i moja praca na spuście, trzymanie broni, ale może ktoś coś może mi zasugerować co do tego jakiego rodzaju błędy popełniam. Skupienie co do zasady jest ok. Jestem praworęczny, pistolety są nowe ze sklepu, nic nie było mieszane i przestawiane przy spuście i przyrządach. Całość fabrycznie ustawiona. Z góry dziękuję za merytoryczne uwagi.
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3222
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ściąganie strzałów Glock 17 i Glock 44

Post autor: biper »

Jeśli to tylko prawo/lewo bez przesunięć także w dół (najczęściej praworęcznym ściąga w lewo-dół) to może nie tyle sama praca na spuście, ale głębokość wsadzenia palca wskazującego.
Osadzenie na spuście palca środkiem opuszki nie jest JEDYNYM słusznym, o czym sam się przekonałem po kilku latach.
W moim przypadku na znoszenie w lewo pomogło po prostu głębsze wsadzenie palca w kabłąk. Spust obecnie naciskam powierzchnią bliżej stawu.

Bo wszystko jest kwestią geometrii danej broni i anatomii danego osobnika. Ja mam palce długie.. ponoć niczym pianista (ale ucho za to drewniane :) ).
Do prostego sprawdzenia, jakie ustawienie palca będzie dla Ciebie najlepsze, posłuży dobrze ta tarczka (drukowana na kartce A4):

https://tacticalperformancecenter.com/w ... Stripe.pdf

Można ją powiesić także poziomo (korekta znoszenia góra/dół).

Oczywiście, można też wykluczyć podejrzenie mniej prawdopodobne, że to nie wina strzelca, tylko ustawienia przyrządów: albo daj strzelić komuś doświadczonemu, albo strzel z podpórki.
Ja kiedyś myślałem (jak wielu średnio-początkujących), że to na pewno "już" nie moja wina, tylko coś z bronią nie tak.. Już pojawiała się myśl, żeby coś z innej stajni kupić. Przed samym sobą głupio mi się zrobiło, jak zobaczyłem jaki wynik "zrobił" pistolet (właśnie z podpórki) kiedy mu strzelec nie przeszkadzał aż tak bardzo :052:
Wciąż gonię tego króliczka :101:
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Belos88
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 23 lutego 2022, 21:30
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Ściąganie strzałów Glock 17 i Glock 44

Post autor: Belos88 »

Cenne uwagi:) generalnie mam przekonanie, że problem leży we mnie, w popełnianych błędach. Niestety nie potrafię tylko zrozumieć co robię źlę, nad czym pracować:) Również myślałem, że przyczyną może być źle osadzony palec na spuście, ale niestety próby zmian nic nie dają a dodatkowo zagadką pozostaje fakt odwrotnego osadzania przestrzelin w przypadku g17 i g44 mimo tej samej techniki. Dawałem strzelać dwóm bardziej doświadczonym ode mnie strzelcom, co ciekawe u obu przestrzeliny na jednym i drugim pistolecie ukladaja się podobnie. Tyle, ze zaden z nich nie ma doswiadczenia z glockami i sa przyzwyczajeni do lekkich, sportowych spustow w "konwersji". Nie chce mi sie tez wierzyc ze mialbym takiego pecha ze dwa, fabrycznie nowe pistolety mialyby zle ustawione fabrycznie przyrzady:)
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 820
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ściąganie strzałów Glock 17 i Glock 44

Post autor: Hoplofob »

Wbrew nazwie obie bronie to zupełnie inne platformy, co może mieć znaczenie. I nie chodzi tu bynajmniej o kaliber.

Jak duże są te odchylenia? Ile pocisków wysłałeś z obu broni? Czy próbowałeś iść na trening tylko z jedną bronią, czy zawsze chodzisz z dwiema? Czy podobny problem masz strzelając z innych pistoletów?

Jak wygląda praca spustów? Wydaje mi się, że w "17" porządnie trzymasz broń lewą ręką i bardzo silnie naciskasz spust prawą, a w "44" - lewa ręka jest bezwładna, a prawa zbyt słabo naciska spust. Ale to strzał w ciemno :wink:
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1939
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ściąganie strzałów Glock 17 i Glock 44

Post autor: Dexter »

Po pierwsze to przystrzelaj się z podpórki. Po drugie to po to przyrządy są regulowane abyś je regulował. Być może uprzedzasz huk i odrzut ale być może nie. Znajdź kolegę na strzelnicy lub trenera który być może załaduje Ci bez twojej wiedzy jeden zbijak na magazynek i zaobserwuje z boku twoje nieświadome zachowania kiedy strzał nie padnie. To co piszesz to jest za mało danych, żeby Ci doradzić zdalnie, na forum. Problem może jest w Tobie a może w broni. Najlepiej na takie przypadki działa obserwacja muszki kiedy sam nie wiesz kiedy zamiast naboju będzie zbijak :). Wszystko wtedy wyjdzie. Warunek jest taki, że nie wiesz kiedy jest nabój a kiedy zbijak. Bardzo łatwo jest powiedzieć, abys strzal na ciepło zrobił tak samo jak strzał na sucho... Strzelanie z pistoletu jest przecież takie łatwe: równowaga, obserwacja przyrządów i płynna praca na spuście. A w praktyce... :)
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3222
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ściąganie strzałów Glock 17 i Glock 44

Post autor: biper »

Właśnie.. Dobrze, że Dexter przypomniał o sztuczce ze zbijakami.
Nie musi to być druga osoba. Ja to robię tak, że trzymam w garści 6-7 sztuk normalnej ammo i 3-4 zbijaki. Magazynek ładuję z zamkniętymi oczami.
Zazwyczaj jeden normalny najpierw odkładam na bok i daję go "na wierzch", tak żeby pierwszy strzał zawsze był z "kaboom".
Warunek jest jeden - zbijaki muszą być takie samo wagowo i "organoleptycznie" jak ostra (np. zrobione samemu lub te od kolegi _rorta z forum).
Plastikowe, czy aluminiowe przy samodzielnym ładowaniu "na ślepo" nie podejdą, bo będziesz czuł pod palcami, który nabój jest fałszywy.

Warto też rozważyć po prostu lekcję z dobrym instruktorem/trenerem, aby szczególnie zwrócił uwagę na to co robisz z bronią przy strzale.
Wydasz na instruktora, ale zaoszczędzisz na ammo i na nerwach :101:
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
DingKong
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 113
Rejestracja: 26 września 2019, 16:03
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ściąganie strzałów Glock 17 i Glock 44

Post autor: DingKong »

Kolego, zanim zaczniesz naprawiac potencjalne bledy w ciemno, zacznij od podstawy podstaw tj wez statyw strzelecki i zrob sobie tak ze max 3/4 serie po 5 na spokojnie, dla każdego pistoletu. Moze byc podporka z worka strzeleckiego ale, przynajmniej dla mnie, statyw jest lepszy bo pozwala ustawić bron na takiej samej wysokosci oka i ramienia jak strzelam bez statywu. Przy strzelaniu z worka point of impact dla mnie sie przesuwa, moze dlatego ze siedzę i celuje pod większym katem.

Jesli bedziesz miał powtarzalne grupy to wtedy mozesz myśleć o przyczynach przesunięcia puntu trafienia po Twojej stronie lub regulacji przyrządów pod własnego zeza.

P.s. Nie napisałeś jakiej wielkości grupy strzelasz. Dla mnie glock 17 strzelający z podparcia na 25m w czarne to celny glock. Co do 42 sie nie wypowiem bo nie strzelalem wiele.
Belos88
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 23 lutego 2022, 21:30
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Ściąganie strzałów Glock 17 i Glock 44

Post autor: Belos88 »

Dziękuję wszystkim za porady, rzeczywiście chyba trzeba spróbować opcji przestrzelania z podpórki. Numer ze zbijakiem to również bardzo interesujący pomysł:) powalczę, poćwiczę, wyciągnę wnioski:)
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1109
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ściąganie strzałów Glock 17 i Glock 44

Post autor: Mateusz70 »

Jeśli skupienie było na normalnym poziomie, to warto chyba pomyśleć, co różni oba modele, że z jednego na prawo, z drugiego na lewo układają się przestrzeliny. Zapewne inna jest praca na spuście i inna energia oraz masa pocisków. Zbijaki według wielu pomagają oduczyć się "uprzedzania odrzutu", jeśli są ładowane pomiędzy nabojami, bez wiedzy strzelca. Podpórka? Byle nie kupić własnej. Do karabinu się tego używa.
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3657
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ściąganie strzałów Glock 17 i Glock 44

Post autor: bezduszny »

No i Glock17 z seryjnym spustem to jednak też problem pracy samego spustu.
Dobrze jest go poprawić tzw. "polerką" i innym przerywaczem.
Wyraźnie poprawia to komfort strzelania.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Hoz85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 26 czerwca 2018, 22:33
Tematy: 10
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ściąganie strzałów Glock 17 i Glock 44

Post autor: Hoz85 »

mmmmmmmmmmmmmmmm

Z tymi polerkami i wymianami seryjnych spustów nie galopowałbym tak bardzo w przypadku osoby, która dopiero kupiła swój pierwszy pistolet.

Z seryjnego glocka 17 można robić 90+ na tarczy. Widziałem, patrzyłem, podziwiałem. Ja z pistoletu na 25m strzelam bardzo nierówno - czasami zrobię słaby wynik na poziomie 60+, a czasami (co w moim przypadku uznaję za bardzo dobry wynik) 80+. Wszystko zależy od mojego wstrzelania.

Pamiętam jak swego czasu miałem problem z "lewo dół". Irytowało mnie to. Poszedłem na trening z kolegami z klubu - przez 1,5h non stop robiliśmy drille na sucho z timerem gdzie czas był skracany z każdym powtórzeniem. Z palców lewej ręki zeszła mi skóra od przeładowywania zamka i polała się krew - plastry poszły w ruch i dalej ćwiczyłem. Po 1,5h strzeliłem sobie serię na 25m i wszystkie przestrzeliny miałem w polu 8+. "Lewo dół" magicznie zniknęło.

Ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć.
Do czasu gdy rzeczywiście sprzęt będzie ograniczać początkującego użytkownika broni, jest daleka droga.
Osobiście uważam, że bardziej satysfakcjonujące jest polepszanie umiejętności na standardowym sprzęcie i obserwowanie lepszych wyników na tarczy niż kupienie tych wyników kupując spust, przyrządy celownicze, hamulce wylotowe itp. Na to wszystko przyjdzie czas.
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3657
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ściąganie strzałów Glock 17 i Glock 44

Post autor: bezduszny »

Polerowanie i wymiana przerywacza jest banalnie prosta i miła w wykonaniu.
Jest kilkanaście (?) filmów jak to zrobić.. a dodatkowo budowa Glocka jest na tyle prosta, że nawet poczatkujący to wykona bez problemu.

Na pewno spustu nie będzie jak w CZ TS2 ale będzie pracował płynnie.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
wierzba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 667
Rejestracja: 04 kwietnia 2003, 14:45
Tematy: 27
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ściąganie strzałów Glock 17 i Glock 44

Post autor: wierzba »

A może wystarczy po prostu przestawić szczerbinkę...
"Reloaders are the nicest people on the face of the earth. They share
many common quality traits. They hate waste and can't bear to throw
away a perfectly good cartridge case simply because it's empty"
Belos88
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 23 lutego 2022, 21:30
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Ściąganie strzałów Glock 17 i Glock 44

Post autor: Belos88 »

Hoz85 pisze: 09 sierpnia 2022, 14:04 mmmmmmmmmmmmmmmm

Z tymi polerkami i wymianami seryjnych spustów nie galopowałbym tak bardzo w przypadku osoby, która dopiero kupiła swój pierwszy pistolet.



Ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć.
Tu się zgadzam w 100%. Również wydaje mi się, że przynajmniej na początku strzeleckiej kariery szukanie przyczyny w samym sprzęcie i jego ulepszanie nie do końca jest słuszną drogą. Wydaje mi się, że broń jest sprawna i fabrycznie ustawiona a wyniki na tarczy to kwestia własnych błędów (których póki co jeszcze nie umiem zdiagnozować). Oczywiście szanuję poglądy innych, którzy preferują inny sposób poradzenia sobie z problemem. Ja jednak nie chciałbym nic mieszać w ustawieniach pistoletu dopóki nie będę w 100%, że problem nie leży w moich błędach strzeleckich. W przeciwnym wypadku będę miał poczucie "oszukiwania" własnych niedoskonałości poprzez ich nadrabianie ustawieniami broni:) może to głupie, ale w sumie cała przyjemność w strzelectwie polega na analizowaniu i poprawianiu błędów:)
wierzba pisze: 10 sierpnia 2022, 11:44 A może wystarczy po prostu przestawić szczerbinkę...
Myślałem o tym na początku, ale doszedłem do wniosku, że przestawienie szczerbinki będzie małym oszustwem. Broń będzie nadrabiała moje braki a ja prawdopodobnie wciąż będę powielał i utrwalał błąd, który leży u podstaw problemu:) Chyba, że to nie tak...nie znam się więc liczę na uwagi bardziej doświadczonych strzelców:)
Awatar użytkownika
wierzba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 667
Rejestracja: 04 kwietnia 2003, 14:45
Tematy: 27
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ściąganie strzałów Glock 17 i Glock 44

Post autor: wierzba »

To niestety działa również w drugą stronę a stałe szczerbiny w broni krótkiej zwykle są fabrycznie ustawione tak sobie.
"Reloaders are the nicest people on the face of the earth. They share
many common quality traits. They hate waste and can't bear to throw
away a perfectly good cartridge case simply because it's empty"
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”