Mechaniczne przyrządy celownicze do ARa

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
konsky
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 04 lutego 2017, 09:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Mechaniczne przyrządy celownicze do ARa

Post autor: konsky »

Na swoim karabinku mam zainstalowany kolimator. Tym niemniej chciałbym założyć dodatkowo składane, mechaniczne przyrządy celownicze. Dobrym wyborem oczywiście jest Magpul MBUS, jednak jest to dość droga opcja jak na zapas. Czy ktoś z Was używa muszkę i szczerbinkę innej marki i jest w stanie ją polecić? Może ktoś w ogóle nie używa posiadanych a chciałby je spieniężyć - chętnie odkupię :)

Zastanawiałem się nad osprzętem ASG tylko nie jestem przekonany, jaka jest trwałość i skuteczność tego typu rozwiązania. Oto przykład:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 10 sierpnia 2017, 20:01 przez konsky, łącznie zmieniany 1 raz.
Łatwo już było...
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mechaniczne przyrządy celownicze do ARa

Post autor: Ghostdog »

Zadaj sobie pytanie, po co Ci jest zapas jak masz kolimator. Jeżeli masz dobry kolimator, to do zastosowań cywilnych nie powinieneś się martwić uszkodzeniem, bo szansa jest stosunkowo niska. Jeżeli nie masz dobrego kolimatora - trzeba było dołożyć do niego, a nie myśleć o zapasie. Jak chcesz kupić zabawki do ASG - kup, to mała strata pieniędzy, ale nie spodziewaj się po nich absolutnie niczego.

Jeżeli myślisz o broni "w razie W", etc. to zdecydowanie NIE powinieneś oszczędzać na zapasowych przyrządach celowniczych. Kup dobre, metalowe z nastawieniem na wytrzymałość a nie na fikuśne rozwiązania (typu światłowód). MBUSy nie są jedynymi przyrządami wartymi zainteresowania, ale na naszym rynku broni i osprzętu nie ma sensu polecać nic innego, bo praktycznie nic innego nie ma w stałej i pewnej dystrybucji, albo za miesiąc dwa nie będzie. Jeżeli podstawowe MBUSy są dla Ciebie za drogie, to ciężko będzie Ci znaleźć cokolwiek sensownego, bo większość będzie w podobnej cenie albo droższa ( np. Diamondhead ).
Ostatnio zmieniony 10 sierpnia 2017, 20:12 przez Ghostdog, łącznie zmieniany 1 raz.
I love my SIGs.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mechaniczne przyrządy celownicze do ARa

Post autor: LARPAK »

Zapasowe przyrządy może mieć choćby po to, aby od czasu do czasu z nich strzelić lub jak wysiądzie mu bateria w kolimatorze, a będzie chciał skończyć tor lub dalej cieszyć się strzelaniem.

Jak na razie testowałem i mam założone (przeziernik) MBUS od ASG - na 50 metrów jak na razie trafiam, dalej nie testowałem jeszcze.
Jedno co zauważyłem to wychodząca na bok oś przyrządów - zalałem klejem w żelu.
Dla mnie to są jednak przyrządy mocno zapasowe bo nie przepadam za strzelaniem z przeziernikiem.
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mechaniczne przyrządy celownicze do ARa

Post autor: Ghostdog »

LARPAK pisze:Zapasowe przyrządy może mieć choćby po to, aby od czasu do czasu z nich strzelić lub jak wysiądzie mu bateria w kolimatorze, a będzie chciał skończyć tor lub dalej cieszyć się strzelaniem.
Jeżeli chcesz sobie strzelić mechanicznych, to nie są to już przyrządy zapasowe ale główne. Ja strzelam z mechanicznych tylko po to, żeby wiedzieć jak będą faktycznie użyte jako zapas. Jeżeli mają to być przyrządy główne, to tak samo warto się zastanowić nad czymś sensownym.
Przyrządy mechaniczne nie są po to, żeby na zawodach używać ich zamiast kolimatora. Umówmy się, przy dzisiejszym czasie życia baterii w kolimatorze i cenie baterii taki przypadek nie ma prawa bytu. Lepiej przed każdym startem wymienić baterie niż spieprzyć sobie start przełączając się z kolimatora na mechaniczne.

Widziałem "przyrządy" do ASG odpadające od AR, łamiące się, wyginające, nie trzymające zera (ten sam zestaw - po jednym dniu do wyrzucenia). Widziałem też takie, które zero podobno trzymały od dawna (ja widziałem tylko jedną sesję), ale nie jest im nawet blisko do sensownych metalowych.
I love my SIGs.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mechaniczne przyrządy celownicze do ARa

Post autor: LARPAK »

Ghostdog pisze:
LARPAK pisze:Zapasowe przyrządy może mieć choćby po to, aby od czasu do czasu z nich strzelić lub jak wysiądzie mu bateria w kolimatorze, a będzie chciał skończyć tor lub dalej cieszyć się strzelaniem.
Jeżeli chcesz sobie strzelić mechanicznych, to nie są to już przyrządy zapasowe ale główne.
Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem.

Przyrządy składane są właśnie po to, aby można było ich użyć jak wysiądzie optoelektronika.

Już widzę jak wymienia co start baterie - bez przesady.
Sam miałem dwa razy awarię na torze właśnie z powodu baterii - raz się rozładowała prawie całkowicie i kolimator sygnalizował to migającą plamką (o czym nie ma w instrukcji - SPARC II), a raz po prostu coś nie zadziałało jak trzeba - tutaj jednak pomogło "wstrząśnięcie", ale gdyby nie to to pewnie bym zrezygnował ze startu lub musiałbym zdjąć szynę z kolimatorem, aby strzelać z mechanicznych (AKMS). Przy AR15 wystarczyłoby, abym postawił sobie przeziernik.

Chce mieć to niech ma. U mnie jak na razie wersja od ASG się spisuje, a mam je tylko jako awaryjne bo przeziernika nie lubię (przynajmniej ten "AR-owy" mi nie podchodzi) i nie mam ochoty wydawać na niego zbyt wiele.

Oczywiście jeżeli ma to mu służyć długo i ma zamiar tego częściej używać to lepiej jest kupić coś lepszego.
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mechaniczne przyrządy celownicze do ARa

Post autor: Ghostdog »

LARPAK pisze:
Ghostdog pisze:
LARPAK pisze:Zapasowe przyrządy może mieć choćby po to, aby od czasu do czasu z nich strzelić lub jak wysiądzie mu bateria w kolimatorze, a będzie chciał skończyć tor lub dalej cieszyć się strzelaniem.
Jeżeli chcesz sobie strzelić mechanicznych, to nie są to już przyrządy zapasowe ale główne.
Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem.

Przyrządy składane są właśnie po to, aby można było ich użyć jak wysiądzie optoelektronika.
Określenie "zapasowe" (https://sjp.pwn.pl/szukaj/zapasowy.html) odnosi się do przyrządów, które wykorzystujesz w momencie kiedy nie możesz użyć głównych. Jeżeli chcesz ich po prostu używać, niezależnie od stanu głównych, to już określenie "zapasowe" nie jest właściwe i trzeba je traktować jako normalne przyrządy, a nie "zapasowe".
LARPAK pisze: Już widzę jak wymienia co start baterie - bez przesady.
Pod względem wyników jest to lepsze rozwiązanie niż liczenie na mechaniczne przyrządy w klasie z kolimatorami. Ja w swoim Aimpoincie (włączonym 24/7) wymieniam baterie co określony interwał czasowy. Zawsze, niezależnie od poziomu zużycia. Koszty znikome, a bezpieczeństwo jest.
LARPAK pisze:Sam miałem dwa razy awarię na torze właśnie z powodu baterii - raz się rozładowała prawie całkowicie i kolimator sygnalizował to migającą plamką (o czym nie ma w instrukcji - SPARC II), a raz po prostu coś nie zadziałało jak trzeba - tutaj jednak pomogło "wstrząśnięcie", ale gdyby nie to to pewnie bym zrezygnował ze startu lub musiałbym zdjąć szynę z kolimatorem, aby strzelać z mechanicznych (AKMS). Przy AR15 wystarczyłoby, abym postawił sobie przeziernik.
Błędy popełnione przez zawodnika w przygotowaniu do zawodów powinno się zwalczać na poziomie ich przyczyn, a nie dokupienia kolejnego osprzętu.
Ostatnio zmieniony 10 sierpnia 2017, 21:22 przez Ghostdog, łącznie zmieniany 1 raz.
I love my SIGs.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mechaniczne przyrządy celownicze do ARa

Post autor: LARPAK »

Ghostdog pisze:
LARPAK pisze:
Ghostdog pisze: Jeżeli chcesz sobie strzelić mechanicznych, to nie są to już przyrządy zapasowe ale główne.
Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem.

Przyrządy składane są właśnie po to, aby można było ich użyć jak wysiądzie optoelektronika.
To Ty nie czytasz ze zrozumieniem. Określenie "zapasowe" (https://sjp.pwn.pl/szukaj/zapasowy.html) odnosi się do przyrządów, które wykorzystujesz w momencie kiedy nie możesz użyć głównych. Jeżeli chcesz ich po prostu używać, to już określenie "zapasowe" nie jest właściwe i trzeba je traktować jako normalne przyrządy, a nie "zapasowe".
No i o co Ci chodzi?
Jeżeli rozpatrujesz użycie "od czasu do czasu" lub w celu dokończenia sobie treningu, zawodów etc. jako użycie główne kiedy jest to użycie ich jako zapasowe to nic nie poradzę, że masz mylne pojęcie na ten temat.
Ghostdog pisze:
LARPAK pisze: Już widzę jak wymienia co start baterie - bez przesady.
Pod względem wyników jest to lepsze rozwiązanie niż liczenie na mechaniczne przyrządy w klasie z kolimatorami. Ja w swoim Aimpoincie (włączonym 24/7) wymieniam baterie co określony interwał czasowy. Zawsze, niezależnie od poziomu zużycia. Koszty znikome, a bezpieczeństwo jest.
Twój cyrk, Twoje małpy.
Nie każdy musi tak robić. Właśnie po to powstały (a może raczej nadano im nową rolę) przyrządy składane wykorzystywane jako zapasowe, a nie główne.
Ghostdog pisze:
LARPAK pisze:Sam miałem dwa razy awarię na torze właśnie z powodu baterii - raz się rozładowała prawie całkowicie i kolimator sygnalizował to migającą plamką (o czym nie ma w instrukcji - SPARC II), a raz po prostu coś nie zadziałało jak trzeba - tutaj jednak pomogło "wstrząśnięcie", ale gdyby nie to to pewnie bym zrezygnował ze startu lub musiałbym zdjąć szynę z kolimatorem, aby strzelać z mechanicznych (AKMS). Przy AR15 wystarczyłoby, abym postawił sobie przeziernik.
Błędy popełnione przez zawodnika w przygotowaniu do zawodów powinno się zwalczać na poziomie ich przyczyn, a nie dokupienia kolejnego osprzętu.
Nie, zwyczajne wyczerpanie się baterii, gdzie na treningu dzień wcześniej działała idealnie. Życie. Nawet wtedy dobre miejsce zająłem bo na pudle.
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mechaniczne przyrządy celownicze do ARa

Post autor: Ghostdog »

Chodzi mi o to, że kwestia zakupu przyrządów mechanicznych zapasowych a głównych to różne kwestie. Tyle.

Przy kwestii zakupu przyrządów zapasowych pojawia się pytanie, czy są Ci potrzebne i jak bardzo. Planujesz na wypadek "W" czy apokalipsy zombie? Musisz móc polegać na sprzęcie.
Przy kwestii zakupu przyrządów głównych to samo pytanie się nie pojawia, bo odpowiedziałeś na nie swoją decyzją o zakupie takowych.

Nie mówię nigdzie, żeby nie montować mechanicznych przyrządów na AR czy to zapasowych czy głównych. Ja na swojej AR mam przyrządy mechaniczne, które traktuje jako zapasowe i to nie wyklucza ani dbania o kolimator i jego gotowość ani strzelania z mechanicznych w celu podtrzymania podstawowych umiejętności.

Jakby Ci się skończyła amunicja podczas toru, to też powiedziałbyś, że to "zwyczajne wyczerpanie amunicji, gdzie tydzień wcześniej an treningu miałeś wystarczająco" ? Baterie trzeba zmieniać i tyle, to też część osprzętu, a strzelanie z kolimatorem jest nieporównywalnie szybsze niż z przeziernika. Jeżeli nie wiesz ile używałeś dane baterie, to lepiej zmienić na zapas i mieć pewność. Popatrz na koszt baterii, a koszt amunicji w jednym przebiegu.

Co do wyników na zawodach w Polsce - przykro mi ale są one absolutnie niemiarodajne. Widziałem zawody regionalne "dynamiczne" z karabinkiem i poziom zazwyczaj jest po prostu słaby i czysto amatorski (co nie znaczy, że ja jestem lepszy - po prostu wiem co można zrobić z bronią).

A wracając do tematu przyrządów. Myślę, że zgodzimy się, że przyrządy do ASG to loteria i nie można na nich polegać. Jeżeli ktoś chce mieć przyjemność ze strzelania, to sprzęt ma mu pomagać, a nie przeszkadzać - walka ze sprzętem dla większości ludzi nie jest przyjemna i wolą walczyć z innymi, ze sobą, etc.
1. Jeżeli przyrządy mają być ot tak do postrzelania - kup cokolwiek co Ci się podoba - najwyżej wywalisz pieniądze w błoto i się nauczysz na przyszłość nie oszczędzać.
2. Jeżeli mają być zapasem na czas "W" czy inne problemy - kup dobre, wytrzymałe przyrządy, które Cię nie zawiodą w ciężkich warunkach.
3. Jeżeli mają być zapasem, żeby mieć z czego postrzelać w weekend na strzelnicy jak zepsuje Ci się kolimator, zapomnisz go, czy nie zmienisz baterii, to jest to nawet mniej istotnie niż punkt pierwszy.
Ostatnio zmieniony 10 sierpnia 2017, 21:53 przez Ghostdog, łącznie zmieniany 1 raz.
I love my SIGs.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mechaniczne przyrządy celownicze do ARa

Post autor: LARPAK »

Pod takim warunkiem to tak.
Jednakże mowa jest o posiadaniu kolimatora i zakupie przyrządów "na zapas".

Zmiana baterii to jedno - co z tego jak na mrozie (ok. -15 st. C) baterie mi padły dwie mimo, że jedna była już jakiś czas używana, a druga świeża i nie były to najtańsze baterie - nie ma reguły.

Nie porównuj amunicji do baterii bo to dwie różne sprawy - chociaż tez widziałem takich i samemu mi się zdarzyło wrzucić do ładownicy pusty magazynek i go nie wymienić - to są sytuacje, które mogą zdarzyć się każdemu i wcale nie świadczą o tym jak bardzo super pro czy amatorem jesteś.
Co do poziomu - ciężko się wypowiedzieć bo startowałem w zawodach z ludźmi, którzy wyglądali na prawdę "pro" - koszulki IPSC z nazwiskami, wózki za grubą kasę, wieszaki itp. bajery, wyjazdy na zawody i treningi, a jakoś na liście wyników byli za mną... Też nie ma reguły - raz będzie ktoś ma lepszy lub gorszy dzień.

Przyrządy od ASG - kopia MBUS kupiłem m.in. dlatego, aby sprawdzić czy ten typ mi przypasuje, aby nie wydać zbyt dużej kasy na oryginały. Przypasowały mi średnio - chyba jednak diamond heady bardziej mi odpowiadają, ale ich "obudowa" średnio mi się widzi i pasuje.

Jeżeli mają to być typowo awaryjne przyrządy to można spróbować - nawet dla samego sprawdzenia, ale trzeba mieć świadomość, że jest to loteria jeżeli chodzi o jakość.
Awatar użytkownika
Bartek78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 130
Rejestracja: 14 lutego 2016, 18:48
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mechaniczne przyrządy celownicze do ARa

Post autor: Bartek78 »

@konsky nie wiem jakiej są jakości, ale rzuć okiem na te:
http://gunshelp.com/przyrzady-celownicz ... om=listing
wiciuryn1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 277
Rejestracja: 05 listopada 2016, 00:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mechaniczne przyrządy celownicze do ARa

Post autor: wiciuryn1 »

Larpak i ghostdog- rozwaliliście mnie. Zwłaszcza ghostdog.
Chłopak pyta czy znacie tanią opcję, nie prosi o nieskończenie długą, zbędną dyskusję.

Oczywiście zgadzam się z Larpakiem, jednak nie.o to chodzi.
Jeśli ktoś z was strzela z takich to się chwali i tyle.

Chłopcy nie rozwalajcie systemu.

Piwko wipijcie czy zieloną herbatę
patrycjusz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 25 czerwca 2015, 09:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mechaniczne przyrządy celownicze do ARa

Post autor: patrycjusz »

Z tańszych polecam przyrządy UTG, które kupiłem w USA jakiś czas temu za $40 i jestem zadowolony.



W Polsce też są dostępne, choć nieco droższe:
https://gunfireshooting.pl/product-pol- ... zarny.html
https://gunfireshooting.pl/product-pol- ... zarna.html
Awatar użytkownika
larky
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 204
Rejestracja: 28 listopada 2016, 23:16
Tematy: 14
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mechaniczne przyrządy celownicze do ARa

Post autor: larky »

Proponuję FAB Defence, przynajmniej muszkę, bo ma bardzo wygodną regulację pokrętłem.
Nadwiślańskie Towarzystwo Strzeleckie
Awatar użytkownika
konsky
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 04 lutego 2017, 09:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Mechaniczne przyrządy celownicze do ARa

Post autor: konsky »

Dziękuję Panowie za odzew na mój post.
Wywiązała się nawet niespodziewana acz ciekawa dyskusja :)

Przyjrzałem się proponowany przez Was akcesoriom i na pewno coś z nich dobiorę.
Nie chcę lecieć po totalne taniości, gdyż szkoda kasy na pierdoły.
Łatwo już było...
Chochla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 937
Rejestracja: 04 października 2015, 19:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mechaniczne przyrządy celownicze do ARa

Post autor: Chochla »

A mial ktos "w reku" moze IMI? Sa dwie wersje: aluminiowa i polimerowa i sie tak zastanawiam nad zakupem tej pierwszej. Na zdjeciach wygladaja na calkiem przyzwoite.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”