Szukam dobrego Ałera z górnej półki, budżet 12k max

Moderator: Moderatorzy WBP

patent1222
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 30 marca 2024, 11:51
Tematy: 2
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Szukam dobrego Ałera z górnej półki, budżet 12k max

Post autor: patent1222 »

Cześć.
Zaraz dostanę promesy. Chciałem od dawien dawna mieć AR15 i ten czas w końcu nadszedł, mam odłożone trochę siana na ten zakup.
Przymierzałem sobie trochę modeli w sklepie jak akurat wracałem ze studiów (chwała sklepowi, że pozwala tak oglądać broń) i oglądałem tak:
  • Haenel CR223
  • PWS MK116 MOD 1
  • PSA JAKL
  • Faxon Combat
  • SIG Tread 400 V2
  • POF Renegade
I coś tam jeszcze ale najbardziej spodobał mi się ten Haenel i POF Edge.
Haenel był po prostu idealnie wykończony i spasowany, nie mogłem tej broni zarzucić nic co do jakości jak wziąłem ją do ręki, Edge podobnie. Dodatkowo te bronie mi się bardzo podobają wizualnie.
Mam strzelnice dosłownie po drugiej strony ulicy jak mam robotę, będę tam zajeżdżał prawdopodobnie co 2-3 dni, żeby ponaparzać.
Chcę broni, która jest serio pancerna, ma w pełni obustronny lower i będzie w stanie znieść okolice 3000 pestek rocznie przez przynajmniej te 5 lat i wiem, że mógłbym kupić chińskiego CQ-A, zaorać i potem wziąć nowego ale chciałbym coś serio pancernego, dobrze wykończonego i raczej zza zachodniej granicy.
Teraz pytanie czy ktokolwiek ma zastrzeżenia do tego Haenela i POFa.
DD i BCM już nie próbowałem, to jest kolejne 1500zł ponad już i tak naciągany budżet i nie brałem ich do ręki no chyba, że ktoś stąd powie że serio warto to jeszcze rozmyślę. Chodzi mi jeszcze ten PWS po głowie tylko ta firma ma jakieś problemy z wykończeniem broni, widziałem filmy na necie i sam zobaczyłem na własne oczy po prostu jakieś mikro-skazy na powierzchni broni co nie powinno mieć miejsca, gdy broń kosztuje 9600zł..
Jedyne co mnie odpycha od tych dwóch giwer ale to czysto teoretycznie, że nie mają chromowanych i kutych na zimno luf jak właśnie np. DD natomiast nie wiem czy to ma rzeczywisty wpływ na żywotność lufy czy to tylko marketingowy bełkot do podbicia ceny.
moorgan
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 27 września 2017, 21:01
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Szukam dobrego Ałera z górnej półki, budżet 12k max

Post autor: moorgan »

Zobacz jeszcze hk mr223
HK SFP9 OR MATCH
HK USP 9mm spust MATCH
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 429
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szukam dobrego Ałera z górnej półki, budżet 12k max

Post autor: wujo1 »

A co chcesz strzelać? Tarcza długi dystans czy radosne blachy w dynamice?
Bo to kwestia budżetu na przyrządy celownicze, o których się często nie pamięta kiedy się kupuje pierwszą broń.
patent1222
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 30 marca 2024, 11:51
Tematy: 2
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Szukam dobrego Ałera z górnej półki, budżet 12k max

Post autor: patent1222 »

wujo1 raczej radosne blachy w dynamice. W planach mam holo+powiększalnik albo używany acog, jakiś chwyt przedni i chyba tyle. Na większe odległości bym brał już coś w .308 ale koszt amunicji wyjdzie bardzo wysoki przy moim strzelaniu.
Chce po prostu dobrze spasowaną i wykończoną giwerę na bliski-średni dystans do dynamiki, która zniesie dużo strzelania.
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 429
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szukam dobrego Ałera z górnej półki, budżet 12k max

Post autor: wujo1 »

Rozumiem. Myślę, że znawców łatwiej będzie teraz doradzić.

Mogę podpowiedzieć, że kolega ma Iwi Zion i po wymianie spustu jest to przyzwoity karabin do utylizacji amunicji na pewno lepszy niż diamondback (subiektywnie). Ma od paru lat i nie narzeka na trwałość.
Awatar użytkownika
Sobilak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 107
Rejestracja: 19 lutego 2015, 09:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Nisko
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szukam dobrego Ałera z górnej półki, budżet 12k max

Post autor: Sobilak »

moorgan pisze: 09 kwietnia 2024, 23:28 Zobacz jeszcze hk mr223
Również polecam jeżeli dołożenie 1K jest brane pod uwagę. Łyka wszystko, lufa chrom, spasowanie pierwsza klasa.
HK-USP9mm, HK-USP45 Tactical, HK-USP9mm Tactical, SIG-P320 XCarry Legion, HK-MR223A3 11', Mossberg 590A1, GSG Firefly
em86
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 19
Rejestracja: 18 lutego 2024, 18:51
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szukam dobrego Ałera z górnej półki, budżet 12k max

Post autor: em86 »

Pomyśl jeszcze nad schmeisser m4fl, albo dynamic :) mam m4fl i miałem rozterkę między nim a hk mr223. M4FL wybrałem bo spasowanie jest jak w hk, rura grubościenna, manimulatory obustronne, w zestawie muszka i szczerbinka, za***iste przyrządy do czyszczenia broni. Założyłem do niego powiększalnik 3x Vortexa i kolimator vortexa uh-1 gen2 plus kompenstaor schmeissera od karabinka dynamic i działa to tak za***iście. A i kolbę zmieniłem na magpula CTR bo ta oryginalna ma spore luzy, a na CTR tego nie ma. Wszystko wyniosło mnie jakieś 16.5k, ale warto. Gdybyś szukał kolimatora do ar-15 to mam drugi nowy nieużywany kolimator vortexa uh-1 gen2. Mogę Ci go odsprzedać dużo taniej niż na necie.
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3457
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szukam dobrego Ałera z górnej półki, budżet 12k max

Post autor: Młynek »

"schmeisser" - raczej był unikał po wątkach z ryglami i obsługą gwarancyjną i serwisową.
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
em86
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 19
Rejestracja: 18 lutego 2024, 18:51
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szukam dobrego Ałera z górnej półki, budżet 12k max

Post autor: em86 »

Jak dla mnie ten karabinek działa dobrze i na tle innych wygląda wiele lepiej niż te "tańsze". Ale ja się za bardzo nie znam :D jak się zepsuje to trudno. Stać na karabin to i musi być stać na naprawy :) Hk też nie jest taki krystaliczny :) nawet w Gromie był z nim problem z tego co mówił Lasek. I nie była to wersja sportowa.
krmozejko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 79
Rejestracja: 18 października 2020, 21:09
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szukam dobrego Ałera z górnej półki, budżet 12k max

Post autor: krmozejko »

Wszystko się może zepsuć, ale ostatnio było kilka przypadków Schmeisserów z ryglami wyklepanymi po kilkuset strzałach. Nawet ktoś wrzucił zdjęcie odkształconych rygli po 31 sztukach. Wykonanie może być super, ale jeżeli producent karabinków kosztujących paręnaście tysięcy ma takie problemy z kontrolą jakości, to jest jak dla mnie kompletnie zdyskwalifikowany. Może trafiłeś na dobry egzemplarz i oby służył Ci jak najlepiej, ale ostatnie doniesienia pokazały że to zakup wysokiego ryzyka.
em86
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 19
Rejestracja: 18 lutego 2024, 18:51
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szukam dobrego Ałera z górnej półki, budżet 12k max

Post autor: em86 »

Ja jestem na wstępnym etapie jego testowania :D oddałem 40 strzałów na razie i chciał dalej strzelać :D najtańszą amunicję łyka bez problemu. A dodam do tego, że sam go rozbierałem, rozkonserwowałem przesmarowałem i wymieniłem kompensator tez sam :D a jak składałem to dziwne, bo części mi nie zostało :)
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 962
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szukam dobrego Ałera z górnej półki, budżet 12k max

Post autor: Ultra3000 »

Pomysł też nad JP Patrol. Mam go z przebiegiem ok 4000 szt. Przez ten czas żadnego problemu. Kolega ma model Gladiator z podobnym przelotem i również bez najmniejszych awarii czy zacięć. A samo strzelanie to poezja 8-)
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
KacperO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 68
Rejestracja: 22 lutego 2024, 14:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szukam dobrego Ałera z górnej półki, budżet 12k max

Post autor: KacperO »

Dlaczego ludzie piszą "ałer"? Do czego to nawiązanie?

Strzelnica "co 2-3 dni" i "okolice 3000 pestek rocznie" niezbyt do siebie pasują, chyba że serio chcesz strzelać średnio nie więcej niż 25 razy na wizytę, ale śmiem wątpić.

Kucie na zimno luf, samo w sobie, jest przereklamowane. To nie jest żadna magiczna metoda, i z tego co wiem stosuje się ją głównie ze względu na mniejsze koszty (choć wymaga to znacznej produkcji), niż porównywalnych jakościowo luf innymi metodami. Pod względem celności nie jest to najlepsza technika, przynajmniej jeśli chodzi o potencjał.

Lufy chromowane mają opinię trochę bardziej wytrzymałych od azotowanych, ale te drugie są, albo przynajmniej mogą być, bardziej celne (z wyjątkiem drogich chromowanych luf Criterion, które są docierane ręcznie).

Zamiast Haenela osobiście wolałbym, ze względu na różnice konstrukcyjne, HK.

PSA to firma znana z braku kontroli jakości, wadliwych konstrukcji własnych, oraz zatrudniania do montażu troglodytów.

SIG nie ma dobrych opinii, jeśli chodzi o wykonanie i QC. Ostatnio nawet jeden ze znanych i poważanych amerykańskich rusznikarzy (Chad Albrecht) napomknął o tym.

BCM ma renomę producenta mającego świetną kontrolę jakości, według niektórych najlepszą na amerykańskim rynku (mimo tego, że cenowo to średnia półka), oraz dbającego o dobre wykonanie, w ciasnych tolerancjach, niemniej chyba wciąż nie oferuje broni spełniającej wymagania - mającej obustronne manipulatory. DD też jest wysoce ceniony.

Do 12k, z obustronnymi manipulatorami, jest w Polsce LWRC, broń mająca raczej dobre opinie, choć do mnie nie do końca przemawiająca.
em86
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 19
Rejestracja: 18 lutego 2024, 18:51
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szukam dobrego Ałera z górnej półki, budżet 12k max

Post autor: em86 »

Tak samo dlaczego na buty sportowe mówi się "adidasy" :D
Taka polska nomenklatura :D
moorgan
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 27 września 2017, 21:01
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Szukam dobrego Ałera z górnej półki, budżet 12k max

Post autor: moorgan »

HK MR223 ma system tłokowy z krótkim skokiem
HK SFP9 OR MATCH
HK USP 9mm spust MATCH
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”