Kalibracja lunety

Moderator: Moderatorzy CP

Irek M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 889
Rejestracja: 21 grudnia 2014, 13:44
Tematy: 71
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Kalibracja lunety

Post autor: Irek M »

Ostatnio kupiłem laserowy wskaźnik do kalibracji lunety 45-70 govt. Kalibrował będę lunetę Malcolma montowaną na Sharps Saquaro.
Pytanie czy mój tok postępowania jest prawidłowy. Karabin umieszczam w przysłowiowym imadle - stojak do przestrzeliwania. Laser umieszczam w komorze Sharps'a. I teraz - tak ustawiam wysokość podniesienia lufy by kropka lasera znalazła się w środku tarczy na "10". Kolejny krok to obniżanie lub podwyższanie krzyża lunety + prawo, lewo by środek krzyża pokrył się, że znacznikiem lasera? Czy to się tak odbywa?
Po ostatnim strzelaniu luneta ustawiona była na 200m. Gdy umieściłem laser w komorze to znacznik bez znaczenia czy na 100, 200 czy 400m był bardzo wysoko nad przecięciem krzyża - gdzieś tak w 3/4 od środka. Obniżając lunetę oczywiście punkcik lasera zbliżał się coraz bardziej do środka krzyża.
Więc to mnie trochę dziwi bo to tak jakbym do dalekiego dystansu obniżał diopter zamiast podwyższać. Kalibrował będę jutro na 50m.
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 757
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kalibracja lunety

Post autor: muczacz »

może to Ci pomoże w zrozumieniu promień lasera -luneta-tor lotu pocisku , poza tym ja nie wierzę we wskaźniki laserowe w lufie , służą raczej do wstępnej kalibracji przyrządów celowniczych powiedzmy na 25m i nic więcej się z nich nie wyciśnie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
zbiho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 458
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 00:11
Tematy: 7
Lokalizacja: Bochnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kalibracja lunety

Post autor: zbiho »

Prościej popatrzyć przez lufę na tarczę i potem w to miejsce ustawić krzyż lunety. Ale to do 100m, bo dalej to już opad wchodzi i w tarczy się nie zmieścisz. Dokładnie to tylko strzelając. To jest takie wstępne ustawienie, żeby się w tarczy zmieścić a nie szukać punktu trafienia po krzakach.
Albo rybki i akwarium.
Irek M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 889
Rejestracja: 21 grudnia 2014, 13:44
Tematy: 71
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kalibracja lunety

Post autor: Irek M »

Właśnie o to chodzi by wstępnie ustawić. Dalej to już strzelanie. Wstępnie na spokojnie mogę w "domu" ustawić zamiast tracić czas i nerwy na strzelnicy.
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 757
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kalibracja lunety

Post autor: muczacz »

Irek M pisze: 17 marca 2024, 17:45
Po ostatnim strzelaniu luneta ustawiona była na 200m. Gdy umieściłem laser w komorze to znacznik bez znaczenia czy na 100, 200 czy 400m był bardzo wysoko nad przecięciem krzyża - gdzieś tak w 3/4 od środka. Obniżając lunetę oczywiście punkcik lasera zbliżał się coraz bardziej do środka krzyża.
Więc to mnie trochę dziwi bo to tak jakbym do dalekiego dystansu obniżał diopter zamiast podwyższać. Kalibrował będę jutro na 50m.
no tak ale tu piszesz że sprawdzałeś na dłuższy dystans i oś lufy była dużo wyżej niż krzyż , tak ma być , wskaźnik się do tego nie nadaje wynika to z balistyki
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rusznikarnia - CP”