Tikka t1x vs Cz 457 varmint

Moderator: Moderatorzy WBP

Michal N.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 156
Rejestracja: 04 października 2011, 22:05
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Tikka t1x vs Cz 457 varmint

Post autor: Michal N. »

Część,
Dojrzałem do zakupu 22lr. Długo się biłem z myślami, rezygnowałem z pomysłu ale to wraca jak bumerang.
Mam w swoim mieście kilka opcji
CZ 457 LRP 5tys zł. Z plusów komora match oraz szyna. Osada ma raczej średnie opinie.
CZ 457 At one 4500zl brak szyny wygląda spoko i ma komorę match
Cz 457 varmint 2900zl brak komory match brak szyny i łoże do wymiany

TIKKA t1x 3100zl brak szyny brak komory match brak fajnej osady.

Na papierze Tikka wypada najgorzej mimo to najbardziej chciałbym ją kupić. Jaka ścieżkę powinienem obrać aby stworzyć karabinek do PRS?
Mam długie ręce i sam jestem wysoki więc na pewno będę miał jakieś problemy przy dobraniu osady. Myślałem żeby z sezon postrzelać z tego co bym miał a w między czasie przymierzać się na różnych zawodach do różnych osad.

Czy ta komora match jest aż tak ważna? Przy PRSie nie walczy się o każdy mm na tarczy może to pomijalna cechą?

Tikka podoba mi się jeszcze z jednego powodu. Mógłbym dokupić sobie kiedyś wersję 308. A tam osady do tych systemów pasują.
Feinwerkbau 103
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 158
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t1x vs Cz 457 varmint

Post autor: jarecki13 »

No to kupuj t1x mam i naprawdę sobie chwale pomijając aspekt osady która jest jak dla dziecka ,ale ja ją kupiłem właśnie dlatego aby dzieciak miał zabawę , co do celności to jest taka sama jak w cz z komorą match a nawet lepsza przy gorszej jakościowo amunicji , cz match lubi dobrą amunicję tikka łyka wszystko i robi super wyniki , mam też cz mdt i jeszcze nie dobrałem dobrej amunicji do niej bo nie mam zbytnio czasu na to , ale tak na szybko mogę powiedzieć że przy amunicji sk plus tikka robi lepszy wynik , przy cz mdt jeszcze kombinuje przy dokręcania śrub osady w tikka wiem że zakres 30-35 inch lbs jest idealny do amunicji sk plu. Cz at on jest fajna do strzelania z ławki na siedząco ,leżąc brakuje już większej odległości do lunety (kończy się baka )pomimo wysunięcia jej na max do przodu .W tikka zamek pracuje lepie i ma mniejszy kąt otwarcia co pomaga przy niskim montażu , w cz457 u kuzyna przy średniej wysokości pierścieniach (Vortex tactical)z szyną 0 moa rączka zamka delikatnie szura po podstawie pierścienia . Jak dla mnie jeśli miał bym coś brać gotowego to brał bym Cz457match , ale jeśli stać ciebie wydać trochę więcej kasy to bierz t1x i wymień osadę , cz varmint bym sobie odpuścił tikka jest dużo lepsza , ale też lżejsza co nie zawsze może być plusem.Ogólnie mam straszny sentyment do t1x i jeśli nie dopasuje amunicji do cz mdt to pójdzie na sprzedaż a t1x sobie zostawię i wymienię osadę .
Michal N.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 156
Rejestracja: 04 października 2011, 22:05
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t1x vs Cz 457 varmint

Post autor: Michal N. »

Spotkał się ktoś w sprzedaży samego systemu tikka t1x tak jak było to w przypadku cz 457? W chwili obecnej nie ma oddzielnie samego systemu w Cz457 match. Jedynie w sklepach to co jest to poprzednie dostawy.
Feinwerkbau 103
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 158
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t1x vs Cz 457 varmint

Post autor: jarecki13 »

Niestety t1x nie ma samego systemu co do cz 457 to pisałem Ci w innym temacie że jest w Jeleniej Górze , zadzwoń do sklepu pogadaj z właścicielem może będzie jechał w twoim kierunku i Ci ją sprzeda tak jak to robią one sklepy , ale to już musisz się pytać właściciela czy da radę tak zrobić .
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1415
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 118
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t1x vs Cz 457 varmint

Post autor: zoom2 »

Sprawdź to co piszę, ale zderzyłem się z taką informacją z dość wiarygodnego źródła, że Tikka czy raczej Sako świadomie i celowo nie oferuje w sprzedaży systemów Tikka T1x. Najtańszy sposób wejścia w posiadanie tego systemu to zakup karabinka w najtańszej oferowanej osadzie. Pomijam oczywiście okazyjny zakup z drugiej ręki.
Michal N.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 156
Rejestracja: 04 października 2011, 22:05
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t1x vs Cz 457 varmint

Post autor: Michal N. »

Obdzwonilem w tamtym tyg kilka sklepów i nie jeżdżą w moją stronę albo zakup tylko stacjonarnie. Kupiłbym tikke i najwyżej dokupie osadę krg bravo. Finansowo wyjdzie w cholerę i ciut ciut bo dobrać montaż lunetę itd. ale trudno. Z bronią przerabiałem temat i wiem że jak kupię to co mówi rozum (czyli CZ) to koniec końców będę żałował i kupię tikke.
Feinwerkbau 103
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 158
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t1x vs Cz 457 varmint

Post autor: jarecki13 »

Jedyny minus t1x jeśli chodzi o system to grubość lufy względem cz match , ale nie robi to żadnej różnicy oprócz wagi , co do osady to sprzedaj oryginał i zawsze coś zejdziesz z kosztów , ja t1x mam z szyną contessa i pierścieniami też z tej samej firmy - staram się nie mieszać systemów tzn. wykonawców elementów do optyki , bo np. w cz widzę różnice przy ich szynie i różnych pierścieniach (Vortex ,contessa, swfa) , jak kupisz szynę np. Contessa to kupuj też takie pierścienie - są lepiej spasowane względem siebie i później nie ma problemów ze ściąganiem optyki i zakładaniem jej ponownie - oczywiście ja to robię wszystko kluczem dynamometrycznym aby zawsze +- było podobnie do ostatniego razu , z reguły mam minimalne odchylenie lub w ogóle .
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 158
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t1x vs Cz 457 varmint

Post autor: jarecki13 »

Zapomniałem dodać , że t1x ma dwa rodzaje zamków stary model i nowy który został zmieniony ze względu na ekstrakcję łusek i ich wyrzutnik - nie powiem Ci który lepszy ale ja mam stary i zero problemów w nowym masz też zmieniony wyrzutnik łusek - już nie ma tego pręcika i zamek ma cieńszą prowadnice (coś w rodzaju szyny na dole zamka) czy to jest na plus czy na minus nie jestem Ci w stanie powiedzieć ale jak byś kupował t1x to zapytaj się w sklepie jaki mają model
Awatar użytkownika
lukaszprosport
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 182
Rejestracja: 10 czerwca 2011, 21:59
Tematy: 4
Lokalizacja: POLSKA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t1x vs Cz 457 varmint

Post autor: lukaszprosport »

CZ 457 - ostatnio (kilka dni wstecz) w Edexie (Jasło) mieli same systemy varmint z komorą match plus metalowy magazynek na 10 szt (to koszt ok 200zl,).
Do tego kupisz osadę no mdt lub inną plus szyna 25 moa.

Do tego systemu masz praktycznie wszystko do wyboru do koloru więc dopasujesz wszystko pod siebie.
Mam właśnie pod prs oraz Long gong i chwale ammo szybko dobrałem (u mnie SK Long match).
A tak nawiasem mówiąc kumpel ma powyższy system, moj nie ma komory match i jak trenujemy różnic kompletnie nie ma. Zauważyłem tylko różnice w pracy zamka w match,, dociska,, bardziej nabój w komorze lub mam takie odczucie, co nie zmienia faktu braku innych odczuwanych różnic.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 158
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t1x vs Cz 457 varmint

Post autor: jarecki13 »

Porównaj prędkości , match lata szybciej i do tego jak strzelasz z tłumikiem głośniej , na strzelnicy nie robi to różnicy jeśli chodzi o dźwięk , ale jeśli jesteś myśliwym gdzieś gdzie 22lr jest dopuszczone to inny temat . Moim zdaniem t1x jest dla łowiectwa , niestety nie w Polsce , ale to nie zmienia faktu że system jest naprawdę celny .
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3762
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t1x vs Cz 457 varmint

Post autor: bezduszny »

Michal N. pisze: 23 lutego 2024, 17:46 Jaka ścieżkę powinienem obrać aby stworzyć karabinek do PRS?
457 VARMINT z komorą MATCH lufa 20" jako sam system + osada jaka będzie ci pasowała i będzie do niej odpowiedni szpej... z stosunkowo tanich (nie wyczynowych) masz MDT Oryx i KRG Bravo
Szyna 25 MOA + spust Timney + dobre szkło FFP + bipod Harris
Potem.. dobranie amunicji i dużo trenowania
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 158
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t1x vs Cz 457 varmint

Post autor: jarecki13 »

:piwo: i koniec tematu , ewentualnie t1x ale koszt większy i mniej szpeju
andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 676
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t1x vs Cz 457 varmint

Post autor: andwal »

bezduszny pisze: 23 lutego 2024, 22:50
Michal N. pisze: 23 lutego 2024, 17:46 Jaka ścieżkę powinienem obrać aby stworzyć karabinek do PRS?
457 VARMINT z komorą MATCH lufa 20" jako sam system + osada jaka będzie ci pasowała i będzie do niej odpowiedni szpej... z stosunkowo tanich (nie wyczynowych) masz MDT Oryx i KRG Bravo
Szyna 25 MOA + spust Timney + dobre szkło FFP + bipod Harris
Potem.. dobranie amunicji i dużo trenowania
Jakieś 15tyś szykuj według kolegi to "tanio"+worki do prs,tripod i cos tam jeszcze potrzebnego to myślę że w 20tyś się zmieścisz.
Awatar użytkownika
lukaszprosport
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 182
Rejestracja: 10 czerwca 2011, 21:59
Tematy: 4
Lokalizacja: POLSKA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t1x vs Cz 457 varmint

Post autor: lukaszprosport »

jarecki13 pisze: 23 lutego 2024, 22:28 Porównaj prędkości , match lata szybciej i do tego jak strzelasz z tłumikiem głośniej , na strzelnicy nie robi to różnicy jeśli chodzi o dźwięk , ale jeśli jesteś myśliwym gdzieś gdzie 22lr jest dopuszczone to inny temat . Moim zdaniem t1x jest dla łowiectwa , niestety nie w Polsce , ale to nie zmienia faktu że system jest naprawdę celny .
Prędkości nie mierzyliśmy ale mamy te same poprawki dystansowe na optyce, tą samą ammo.
Gdyby prędkości były znacząco różne opad też byłby rozbieżny np na 70, 110 czy 130 metrach a tego nie ma stąd mój wniosek, nie teoretyczny a praktyczny.
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3762
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t1x vs Cz 457 varmint

Post autor: bezduszny »

andwal pisze: 24 lutego 2024, 08:26 Jakieś 15tyś szykuj według kolegi to "tanio"+worki do prs,tripod i cos tam jeszcze potrzebnego to myślę że w 20tyś się zmieścisz.
Nie da się uniknąć pewnych kosztów.
To tylko jest kwestią czasu (czyli pierwsza impreza lub pierwsze treningi), że zobaczymy czy poczujemy potrzebę ich osiadania.
Na początek można trochę zaoszczędzić na wydawaniu pieniędzy przy zakupie lunety.. i kupić taką do 4k (Element Optic czy coś podobnego) a nie za 8k Stryker'a czy 12k za Razora III... ale dobry system i osada to nie do ruszenia.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”