Test Exactów

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Test Exactów

Post autor: jarni8 »

Cześć,

Korzystając z tego, że nasz kolega Kacper lubi testować i miał praktycznie wszystkie możliwe matryce Exacta z 2023 pokusiłem się o mały test. W swojej wiatrówce testowałem raptem może 5-6 matryc i byłem ciekaw jak latają pozostałe. Dzięki uprzejmości Kacpra otrzymałem 13 matryc z 2023 roku, po 17 sztuk każda.

Interesowało mnie:

1. Czy śruty różnią się kształtem od siebie?
2. Jak różni się ich opad na 42m?
3. Jak wygląda skupienie na 42m i jak wybredna jest lufa?
4. Jaki wyjdzie BC wyliczony z różnicy prędkości V0 i V na 42m?

Po rozpakowaniu zrobiłem zdjęcie śrutom. Oba szeregi prezentują śruty z matryc opisanych wyżej. Zrobiłem 2 szeregi dla minimalnej kontroli, tzn. proste sprawdzenie czy w obu rządkach wyjdzie tak samo.
Exact_porównanie.png
Jak widać kształty mogą się na prawdę różnić. Niektóre główki są stosunkowo płaskie (10,12,50,54,57), a inne bardziej półkoliste (1,11,17,43,62).

Następnie (dzisiaj) wykonałem testy strzeleckie. Na wstępie zaznaczę, że pogoda pozostawiała nieco do życzenia i wiało, w dodatku ze zmiennym kierunkiem. Starałem się strzelać w przerwach od wiatru. Łącznie testy zajęły około 6h z przerwami na kawę itd. Pod koniec czułem się już serio wyczerpany, bo jednak oddać 170 strzałów na pełnym skupieniu potrafi zmęczyć :P

Procedura testowania:
7 strzałów przez chrono na minimalne dostosowanie śrutu do lufy. Średnia z nich to V0. Następnie 10 strzałów z pozycji leżącej HFT palik na 42m. Chrono tuż przed tarczą, osłonięte prowizoryczną zabudową przed postrzałem, osłonięte od słońca mogącego zafałszować wynik. V42 to średnia z prędkości na 42m (wszystkich, które oczywiście przeleciały przez bramkę ;laughing: ). Spisałem przy okazji również Vmin i Vmax na 42m z ciekawości jaki będzie rozrzut. Następnie na podstawie V0 i średniej prędkości na 42m wyznaczyłem BC w Chairgunie korzystając z modelu GA, który rzekomo jest najbliższy śrutowi wiatrówkowemu. Zmierzyłem opad względem punktu celowania (celowałem pierwszym dotem w środek czarnego kółka, więc każdy pomiar był + 42mm). Zanotowałem również rozmiar grupy na papierze (bez odrzucania odskoków) metodą "prostokąta". Zamieściłem swoje subiektywne uwagi. Luneta była wcześniej wyzerowana na 25m na matrycy 54B.Przez wszystkie testy nie kręciłem regulacją na lunecie ani regulacją prędkości. Miałem 2 matryce 54. 54K to matryca od Kacpra, 54B to z Bohumina (54260023). Strzeliłem również z ciekawości z tego co miałem w domu, czyli resztki QYS'a, Olympia Hobby Grzybek oraz H&N Baracuda 8. W tabelki również rozkodowałem kod Exactów zgodnie z tym co podał kiedyś producent. Każde 00 to podobno nieznany/więcej niż 1 osoba.

Wyniki wyszły następujące:
test_exact.JPG
Zdjęcia tarczek, czarne pole ma 30mm średnicy:
111.JPG
222.JPG
Wnioski:
1. Lufa jest baaardzo wybredna lub strzelec du** lub Exact w przypadku niektórych partii to porażka. Pewnie prawda gdzieś po środku :583:
2. Wiaterek mógł zrobić swoje, ale nie zrzucałbym na wiatr więcej niż 2 cm prawo-lewo.
3. Przy najbliższej okazji jak będę w Bohuminie, to kupuję 20 paczek jak mi coś tylko będzie latać porównywalnie do obecnej 54.
4. Wszystkie śruty po za 54B kupionym bezpośrednio w fabryce były na pewno minimum 2x przesyłane kurierami. 1 raz do Kacpra i drugi raz od Kacpra do mnie - mogły być wytrząchane już całkiem mocno.
5. Niektóre matryce latają u mnie poniżej krytyki, szczególnie 10, 13, 50, 57.
6. Matryca 54 z roku 2023 w przypadku obu partii dała porównywalne wyniki - najlepsze z testowanych. Wygląda na to, że sprawdza się teoria, iż tylko matryca i rocznik ma znaczenie.
7. Opad jak i BC może całkiem sporo różnić się w zależności od używanej matrycy.

To chyba tyle. Materiał jest dość obszerny, może ktoś jeszcze coś ciekawego z tego wywnioskuje i oszczędzi sobie kiedyś chociaż części testów :-D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Test Exactów

Post autor: jarni8 »

Zapomniałem chyba o najważniejszym.

Przed testami miałem pewne przypuszczenie, a mianowicie:
"Kształt śrutu ma wpływ na BC oraz opad. Im bardziej kolista główna, tym powinny być mniejsze opory powietrza a co za tym idzie większa prędkość i energia na 42 metrze. Trajektoria powinna być także bardziej płaska, a zatem lepsza do HFT".

Jako najbardziej koliste główki patrząc gołym okiem przyjąłem: 01,11, 17, 43, 62.

Top 3 najwyższego BC wyszło kolejno dla matryc: 17 (0.0260), 01 (0.0250) oraz 62 (0.0245). Wszystkie trzy znajdują się na powyższej liście.

Patrząc na tarczki pod kątem opadu również można zauważyć, że matryce 17 i 1 układają się na tarczy nieco wyżej od pozostałych.

Z pewną dozą niepewności można uznać, że moje przypuszczenie się potwierdziło.

Do czego można to wykorzystać?

Jeśli ktoś ma szczęście i na testach kilka matryc mu lata bardzo dobrze, to nie głupie jest wybranie tego śrutu, który na oko ma najbardziej kolistą główkę. Są spore szanse, że będzie latał bardziej płasko, a zatem mniejsze poprawki dla strzelca HFT :)
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
TwardyHans
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 21
Rejestracja: 01 marca 2022, 19:28
Tematy: 3
Lokalizacja: Zgorzelec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Test Exactów

Post autor: TwardyHans »

Elegancki test, u mnie 50ka lata super !
3 dni przed zawodami zawsze coś nawala…
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1367
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 28
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Test Exactów

Post autor: Kacper_Potocki »

Ale fajny test, kupa czasu poświęcona, ale może się przydać forumowiczom. Widzisz, u mnie najlepiej lata 57, a w Twoim karabinku poniżej krytyki. To jest dla mnie mega ciekawe i zastanawiające - dlaczego?!

No i potwierdza się to co ja myślę - nie ma znaczenie kaliber, a tylko matryca i rocznik. W danym kalibrze znajdziesz matryce, które latają doskonale, średnio i beznadziejnie, więc ten kaliber podawany przez producenta jest bez sensu. Przynajmniej w przypadku JSB.
Grupa BESKID TARGET
--------------------------------------------------------------------
LG400 HFT | LG400 BR | LGM-2 PCA | LG200 PCP | P17
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Test Exactów

Post autor: jarni8 »

Dzięki za miłe słowa :piwo:
TwardyHans pisze: 08 października 2023, 12:43 ...u mnie 50ka lata super...
Kacper_Potocki pisze: 08 października 2023, 14:03 u mnie najlepiej lata 57...
Czyli klasycznie, każda lufa lubi co innego :)

Ta cała różnorodność w JSB to błogosławieństwo i przekleństwo JSB jednocześnie. Gdyby wszystkie ich śruty były takie same, to u jednych latało by WSZYSTKO, a u innych NIC. A tak to jest zawsze szansa, że któraś matryca będzie latać dobrze przez to ich całe multi-kulki ;laughing:

Kacper, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę to, że Ty strzelasz 25m w bezwietrznych warunkach i dobrym podparciem :) Ostatnie 2 czynniki imho mają mniej istotny wpływ, ale ta różnica 25m u Ciebie a 42m u mnie to jest kolejna zmienna. Nie raz słyszałem o doniesieniach, że cos komuś lata fajnie blisko, a na dalszych siewnik i odwrotnie.

Gadałem na ME z Tomkiem Leśnym i opowiadał historię, że na 40 którymś (chyba 43?) metrze matryca latała rewelacyjnie, a parę metrów dalej na 50m było sito pokroju tych moich. Powołując się raz jeszcze na słowa Tomka - tym razem z jakiegoś innego wątku na tym forum - AB25 strzelał z matrycy 54, a już AB50 z innej, bo 54 "przestawała" latać na 50m, a z kolei ta druga którą strzelał 50tkę, na 25 latała tak ooo.

Z tymi śrutami są jaja jak berety i o ile w BR precyzyjnie na dystans można sobie dobrać zestaw śrut-lufa, to w HFT już musi być coś co śmiga na całym przedziale 7-42, a w FT nawet FT 8-50 - tu jest dopiero wyzwanie znaleźć tę właściwą matrycę :D
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
NikczemNik
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 10 stycznia 2021, 14:54
Tematy: 1
Lokalizacja: Wałbrzych
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Test Exactów

Post autor: NikczemNik »

Kawał dobrej roboty :-D
Weihrauch HW97 od Alberta Mazurka, Walther LGU, Weirauch HW30, Diana 430l i Diana Stormrider--- miasto Wałbrzych
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Test Exactów

Post autor: jarni8 »

Na zdjęciu porównawczym wkradł się mały błąd, matrycę 19 podpisałem jako 39. Powinno być 19 :) Reszta jest ok.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Kedorlaomer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 87
Rejestracja: 13 listopada 2014, 23:56
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Test Exactów

Post autor: Kedorlaomer »

Im dłużej patrzę na takie testy, tym bardziej mam ochotę przerobić swoje wiatrówki na wersje z lufą na kulki łożyskowe - tu raczej nie ma lipy z kształtem i powtarzalnością - chyba, że w chińskich wyrobach :)
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1367
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 28
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Test Exactów

Post autor: Kacper_Potocki »

Wielu kolegów robi tak, że nie testuje wszystkich matryc, tylko jak znajdą choć jedną, która dobrze trafia, to kupują 10-20 puszek i strzelają tylko z tego, nie kombinując i nie tracąc czasu. No albo, nawet nie testują nic, tylko do razu kupują w ciemno "54" i tyle. Też są zadowoleni :) Nawet nie ważą, nie myją luf, nie myją i nie oliwią śrutów, i są zadowoleni.

Natomiast jak już chcesz powalczyć o te milimetry (choć jak widać w grę wchodzą też centymetry), to fajnie jest trochę czasu poświęcić i samemu się przekonać. Ale doskonale rozumiem tych, którzy idą na skróty, bo jest wiele innych rzeczy fajniejszych do roboty niż marnowanie czasu testując.

PS. Dlatego też jest możliwośc postrzelania w fabryce z imadła i samemu zdecydowanie co ma najlepsze skupienie i od razu kupno śrutu ile się chce...
Grupa BESKID TARGET
--------------------------------------------------------------------
LG400 HFT | LG400 BR | LGM-2 PCA | LG200 PCP | P17
Awatar użytkownika
Jezzman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 431
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 12:18
Tematy: 8
Lokalizacja: Wado-Vice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Test Exactów

Post autor: Jezzman »

Kurde, mnie by się nie chciało ;laughing: Szacun za robotę :piwo:
"Człowiek nieskalany treningiem" :) - - - - - -|- - - - - - TSAR + EFR, Impact idzie do żymianina, Diana 75
-----------------------------------------------------------------
Małopolski Klub Strzelectwa Terenowego Dragon LOK
Awatar użytkownika
sinmix
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 13 czerwca 2022, 22:49
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Test Exactów

Post autor: sinmix »

TwardyHans pisze: 08 października 2023, 12:43 Elegancki test, u mnie 50ka lata super !
Widzisz to taka dziwna matryca ta 50. Lata mi tylko w 1 lufie z lgm2 ktora siedzi w moim Impact i ktira wywalczylem 3 miejsce na 50m na MP BR. Testowalem ja z kolegami tzn matryce chyba w 6 karabinkach i... Robi taki siewnik na 25m ze nie moglem uwierzyc, potrafi 2 grupy zrobic w odleglosci 5cm od siebie. A na 50m z mojego Antka 9015 byly lotniki po 20cm powaznie i bez wiatru.

Ta matryca to dla mnie zagadka.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
TwardyHans
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 21
Rejestracja: 01 marca 2022, 19:28
Tematy: 3
Lokalizacja: Zgorzelec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Test Exactów

Post autor: TwardyHans »

W czerwonym zerowanie a otwór na czarnej kropce to 5 strzałów na 30m z palika matryca 50 i CZYSTA! Lufa. Po oddaniu około 70 strzałów zaczyna delikatnie siać tzn odskoki do max 10mm, po umyciu lufy wszystko wraca do tak zwanego ,,śrut w śrut”
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
3 dni przed zawodami zawsze coś nawala…
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2599
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 160
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Test Exactów

Post autor: tommylee »

To się nastrzelałeś, ale fajnie :one: Czapka z głowy.
jarni8 pisze: 07 października 2023, 17:53 Następnie na podstawie V0 i średniej prędkości na 42m wyznaczyłem BC w Chairgunie korzystając z modelu GA, który rzekomo jest najbliższy śrutowi wiatrówkowemu
Jeżeli nie strzelałeś przez dwa chronografy jednocześnie to niestety BC będzie przekłamane.
jarni8 pisze: 07 października 2023, 17:53 Luneta była wcześniej wyzerowana na 25m na matrycy 54B.Przez wszystkie testy nie kręciłem regulacją na lunecie ani regulacją prędkości
I to niestety był kolejny błąd.
jarni8 pisze: 07 października 2023, 17:53 Przy najbliższej okazji jak będę w Bohuminie, to kupuję 20 paczek jak mi coś tylko będzie latać porównywalnie do obecnej 54.
Dobry pomysł.

Miałem okazję postrzelać ze Steyra Kacpra.
Różne śruty testowe. Na wszelki wypadek zabieram też pewniaki, które kolega przywiózł z Bohumina, tam dobierał je do swojej lufy.
U mnie też się sprawdzają.

Matryca opisana 62 T-B to dobierana przez Tomka w Bohuminie, nie mam już prawie nic a strzelam z niej AB 50m.
Niezły szok patrząc na pozostałe grupy.
54ME to śrut kupiony na Mistrzostwach Europy. Całkiem spoko.
Powyższe były myte i smarowane.

54/16 - o ile dobrze pamiętam - śrut kupiony kiedyś w Bohuminie. Nie miałem czasu się nim zająć więc strzelałem prosto z puszki.
Myślę, że ma potencjał.

@Jarek
Być może tego nie widać ale co śrut to inny punkt skupienia.
Raz wyżej a raz w bok a jak lufa się ułoży to jeszcze inaczej. Testowo wyzerowałem się a później już tylko strzelałem.
Musisz ustawiać taką samą prędkość na wylocie i zerować karabin do każdego śrutu (czasami nie trzeba zerować).

Jaki z tego morał? Lufa Kacpra wydaje się wybredna ale jak zajedzie na testy do Czech i tam znajdzie śrut to... :124: :one:
Steyr.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
Jezzman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 431
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 12:18
Tematy: 8
Lokalizacja: Wado-Vice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Test Exactów

Post autor: Jezzman »

Coś przez moje ręce ostatnio bardzo fajne lufy przechodzą ;laughing:
W Mk4 była dobra, w Steyrze też, a i obecna w Tsarze niczego sobie :)
"Człowiek nieskalany treningiem" :) - - - - - -|- - - - - - TSAR + EFR, Impact idzie do żymianina, Diana 75
-----------------------------------------------------------------
Małopolski Klub Strzelectwa Terenowego Dragon LOK
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2599
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 160
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Test Exactów

Post autor: tommylee »

Ja bym powiedział, ze takie na pudło w AB. :piwo: :one:
Tsar i Day na 50m zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie.
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”