Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

bruno_Hof pisze: 18 czerwca 2023, 06:59 54!
Sporo osób ją chwali. To chyba taka "uniwersalna" opcja. Lata minimum średnio a u wielu bardzo dobrze. U mnie to póki co jedyna robiąca grosza na 50m, więc kupiłem zapas i głowa spokojna na jakiś czas :)
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 507
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: bruno_Hof »

jarni8 pisze: 18 czerwca 2023, 07:16

U mnie to póki co jedyna robiąca grosza na 50m
Na 50 m powietrze może mieć różną gęstość i termikę, a dla 0,5 gramowego śrutu,to już wyzwanie 😁
HW95K HW50S Typhoon FT.
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

No ta moja groszówka była strzelona w tunelu JSB, czyli załóżmy wiatr = 0. Strzelane z imadła, więc tylko pozostaje lufa i śrut jako zmienna.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

Miałem dziś jechać na strzelnicę, a tu psikus...o 18 wyjątkowo dziś zamykają...ale co się odwlecze to nie uciecze :)

Mając niespodziewanie wolne popołudnie popełniłem pewien eksperyment. Po zakupie wagi 0.001g sprawdziłem jej dokładność. W tym celu zważyłem 4 losowe śruty w 5 seriach w odstępach 5 minutowych, a ostatni odstęp 1h. Wyniki super. Każdy śrut miał odczyty prawie identyczne, tj. max rozrzut to było np. 0.547-0.548 [g]. Wiedząc, że waga się do czegoś nadaje...umyłem 300 świeżo dobranych Exactów matryca 54 w benzynce ekstrakcyjnej, a następnie przeważyłem.

Oto i wynik ważenia:
waga_300_pestek_matryca_54.JPG
Matryca testowana w Bohuminie dała takie wyniki - są to 2 grupy po 14 strzałów (część tarczki wrzuciłem już wcześniej w tym wątku).
matryca 54 Exact.JPG

Pytanie za 100 punktów.

Myślicie, że ten jeden na 28 odskok w prawem grupie (odlot w górę) mógł mieć skrajną wagę, tzn 0.530 albo 0.559? :) Co mówi o tym teoria i praktyka? Ktoś testował jak te skrajne wagomiary latają na dalszych? :wink:

PS. Jutro sprawdzę to osobiście, ale też jestem ciekaw co Wam wyszło tak dla porównania.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1367
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 28
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: Kacper_Potocki »

Nie robiłem tego jeszcze, ale słyszałem od ludzi, którzy to robią od lat (wygrywają masę zawodów), że mycie + oliwienie powoduje, że tych odskoków jest mniej, a jak już jakiś się pojawi to jest mniejszy. Myją, oliwią, ale nie ważą - to dla mnie jest ciekawe.
Grupa BESKID TARGET
--------------------------------------------------------------------
LG400 HFT | LG400 BR | LGM-2 PCA | LG200 PCP | P17
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

Ja z kolei słyszałem, że nawet jeśli nie robi to jakiejś magii i poprawy o nie wiadomo ile, to strzelasz ze spokojna głową, że zrobiłeś ile się dało i nie zwalisz na śrut. A jak nie wyjdzie, to wiesz że to Ty. Umyć i naoliwić paczkę to jest 15 minut. Przeważyć sobie te 40 sztuk na zawody to max kolejne 15. Jeśli 30 minut ma sprawić, że potem idziesz sobie 3h pewniejszy siebie i spokojniejszy na torze...to nawet dlatego warto imho. No chyba, że myty/oliwiony lata ewidentnie gorzej niż ten prosto z puszki w smarze JSB - to wiadomo, że sensu nie ma ta cała zabawa ;laughing:
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
rafhie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 143
Rejestracja: 25 sierpnia 2021, 10:19
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: rafhie »

Kacper_Potocki pisze: 20 czerwca 2023, 23:09 Nie robiłem tego jeszcze, ale słyszałem od ludzi, którzy to robią od lat (wygrywają masę zawodów), że mycie + oliwienie powoduje, że tych odskoków jest mniej, a jak już jakiś się pojawi to jest mniejszy. Myją, oliwią, ale nie ważą - to dla mnie jest ciekawe.

A ja jestem chyba w opozycji. Myłem ważyłem smarowałem i nic z tego nie wynikało. Odskoki były cały czas. Wszystkie komplety w BRce jakie strzeliłem były na śrucie prosto z puszki bez czarowania. Komplet w Głogówku na MP tez był robiony ważonym śrutem z puszki. Kolega strzelil komplet bez wżenia. Jedynym lekarstwem na odskoki jest wizyta w Bohuminie i dobranie matrycy. Chociaz i to tak na 100% nie sprawi ze nie będzie odskoku. Także najpier dobierz śrut do swojej lufy. Czary zostaw na sam koniec
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1367
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 28
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: Kacper_Potocki »

Tak też robię, strzelam serie jedną matrycą, robię fotki i porównuję. Na razie bez żadnych czarów. Doskonale sprawdza mi się matryca 13, natomiast fatalnie lata 45. Ale sprawdzilem dopiero sześć, a mam ich jeszcze kilkanaście. Jak już wybiorę ze dwie lub trzy najlepsze to zacznę czarować i zobaczymy.

PS. W kolejce lezą tez Express i Heavy.
Grupa BESKID TARGET
--------------------------------------------------------------------
LG400 HFT | LG400 BR | LGM-2 PCA | LG200 PCP | P17
rafhie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 143
Rejestracja: 25 sierpnia 2021, 10:19
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: rafhie »

Co ile strzałów zmieniasz śrut ???
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1367
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 28
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: Kacper_Potocki »

Na jedną matrycę idzie mi 75 strzałów testowych oraz od 10 do 20 przygotowawczych. Ogólnie potrzebuję 100 śrutów jednej matrycy, aby móc jakieś wnioski wyciągnąć.
Grupa BESKID TARGET
--------------------------------------------------------------------
LG400 HFT | LG400 BR | LGM-2 PCA | LG200 PCP | P17
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

Ja przy testowaniu nowego "wariantu" strzelam też około 100, czasem 150 pestek, bo jeszcze trening wymuszonych dokładam.
Dla sensowności testów:
1. Przetarcie lufy
2. 20 śrutów przez chrono dla dogrania prędkości i minimalnego przyzwyczajenia lufy do śrutu
3. Testy. Zwykle 42m z paralaksą na 42m i strzelanie do kropek po 10 strzałów grupa.

Póki co z moich obserwacji: tłusty śrut w jakimś ciemnym smarze z pewną ilością pyłku ołowiowego/opiłków (zdjęcie niżej z mycia zaledwie 150 sztuk) na testach z imadła w Bohuminie oraz moich z palika HFT latał bardzo dobrze. Prosto z puszki, bez ważenia, mycia itd.
mycie.JPG
Wczoraj wziąłem już umyty i dodatkowo przeważony śrut na testy. Miałem wagomiary: 536 i lżejsze (min 530), 537-539, 540-544, 545-552 (docelowa grupa na zawody), 553-556, 557 i cięższe (max 559).

Co zauważyłem:
1. Prędkość na chrono znacznie stabilniejsza gdy strzelamy z jednej wagi. 240 m/s ustawione na grupie "zawodowej" daje nam 244 m/s na śrucie 530mg oraz 237m/s na śrucie 559 mg. Jeśli denerwują Cię skoki na chrono to waga jest dla Ciebie.
2. Początkowo ustawiona prędkość na 239-241 m/s po około 120 strzałach spadła w okolice 237-239 m/s (grupa "zawodowa"). Prawdopodobnie brak jakiegokolwiek smaru spowodował wtarcie się większej ilości ołowiu w lufę niż normalnie, co zwiększyło tarcie i spadła prędkość. Ciekawe do jakiego stopnia to zjawisko by było kontynuowane w miarę dalszego strzelania.
3. Chyba najważniejsze: Niestety na suchym śrucie szybko dochodzi u mnie do spadku celności (w mojej lufie przynajmniej). Pierwsza grupa (śrut 21ty do 30ty od początku testu) była przyzwoita. 31-40 gorsza, a idąc z kolejnymi dziesiątkami zaczynało coraz bardziej siać. Po treningu wymuszonych strzeliłem z ciekawości jeszcze jedną grupkę (to były już śruty na pewno ponad 100szt od początku testu) i wyszło słabiutko.
4. Ważenie u mnie ma jakiś tam sens. Śruty najlżejsze miały średni opad aż 12mm mniejszy (!) niż grupa zawodowa. Śruty najcięższe latały tylko minimalnie niżej od grupy zawodowej.

Także wniosek u mnie póki co taki, że suchy na pewno odpada. Zamówiłem smar u kolegi Tommylee i spróbuję jak to będzie latać na "mokro". W smarze z fabryki lata super, to może w takim będzie jeszcze lepiej? Nie mogę doczekać się testów! 8-)

Póki co na pewno mały krok do przodu to waga. Już wiem na pewno, że exact niemyty, ale przeważony będzie mi latał lepiej niż prosto z pudełka - a to już jakiś postęp w tych poszukiwaniach.. :wink: Zobaczymy jak wyjdzie ze smarem...po cichu liczę, że jeszcze się coś uda podciągnąć ten zestaw :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 02 lipca 2023, 16:12 przez jarni8, łącznie zmieniany 1 raz.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

Mogę powiedzieć już, że w swojej lufie wytestowałem sporo:

- śrut QYS, H&N FTT oraz parę matryc JSB,
- ważenie,
- mycie,
- smarowanie,

Jakie wyniki?

Dla mojej lufy w HW-100:
- strzelanie mytym i przeważonym śrutem - SITO,
- strzelanie mytym, smarowanym i przeważonym śrutem - trochę lepiej, ale nadal bez szału,
- strzelanie prosto z puszki przeważonym - bardzo OK,
- strzelanie prosto z puszki nieważonym - bardzo OK :-D

Wnioski:
- z 3 metod poprawy skupienia (waga, mycie, oliwienie) - u mnie największy (chociaż niewielki) sens ma ważenie. Są to niewielkie różnice, bo najlżejsze wagomiary ~532 latały jedynie ok 4mm wyżej niż te idealne wagowo, a ciężkie 559 latały dokładnie tak samo jak średnie, osobiście jak już nie widzę sensu innego ważenia jak brać 540-555, a jedynie bardzo skrajne do innej puszki,
- odskok trafia się raz na ok ~20-30 pestek i jest to albo coś nieskorelowanego z wagą, albo błąd strzelca (może oba?). Grupy lekkie i ciężkie robiły też bardzo dobre skupienia,
- 5 sztuk z rysą na główce miało największy rozrzut na papierze - selekcja optyczna - warto,
- po skończeniu testów wnioski są takie: nie myję, nie smaruję, nie ważę. Tylko dobrana matryca + selekcja optyczna.

A na deser taka grupka strzelona wczoraj z "odpadków" z wagi... 11x7 [mm] na 42m, 5 strzałów, palik leżąca HFT.


11x7.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 507
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: bruno_Hof »

..
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2024, 09:25 przez bruno_Hof, łącznie zmieniany 1 raz.
HW95K HW50S Typhoon FT.
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

Na ostatnich zawodach HFT w Dąbrowicy popełniłem pewien test. Tuż przed strzałem zapamiętywałem w głowie na jaką odległość będę zaraz strzelał, następnie oddawałem strzał, opuszczałem stanowisko i zapisywałem sobie na osobnej kartce swoją "prognozę". Po ogłoszeniu wyników szczegółowych porównałem zapiski z faktycznymi dystansami.

Wyszedł taki wykresik. różnica odległości = dystans faktyczny - moja ocena.
HFT_ODL.JPG
Co ciekawe aż na 13 stanowiskach pomyliłem się o 2 metry (nie doszacowałem). Wynika, że na kolejne zawody zaraz po oszacowaniu trzeba sobie w głowie dodać 2 metry i potem dopiero ciągnąć za spust ;laughing:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
Isie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 12 lutego 2023, 18:05
Tematy: 1
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: Isie »

JA tak już robię z szóste zawody, po oddaniu strzał zapisuje domniemaną odległość.
Dwa metry różnicy to pikuś :-D , u mnie czasami zdarzały się 5m pomyłki....ale ja dopiero co zacząłem zabawę hft.
Zrobiłeś świetną robotę z porównaniem śrutów, matryc myciem oraz ważeniem itd.

Doskonała lektura dla początkujących na co zwracać uwagę :piwo:
Matryca 13 od Krzyśka też u mnie lata spoko, 54 zostawiłem na zawody :502:
Ps
Są różne szkoły jeżeli chodzi o czyszczenie lufy. Czy strzelając z jednej matrycy czyścisz lufę, a jeżeli tak to jak często?
AA S400F + VALIANT THEMYS II 10X32
"Z czasem wszystko nawala, nawet męki Tantala" :-D
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”