Pistolet TT wz. 1933 w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Pistolet TT wz. 1933 w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Kontynuując wątek akcesoriów do polskiej broni strzeleckiej znajdującej się w zasobach LWP/WP.

1. Pistolet: 7,62 mm pistolet wz. 1933 /TT/ - szyfr 56-P-121.
- 7,62 mm pistolet wz. 1933 - z okładkami FB/WP - tutaj ktoś musi zweryfikować to dokładniej bo były też gładkie,
- 7,62 mm pistolet wz. 1933 - z oznaczeniem cal. 30 - wersja eksportowa z tego co udało mi się ustalić,
- 5,6 mm pistolet wz. 1933 "sportowy" - wersja na nabój bocznego zapłonu i tutaj widziałem dwie wersje z lufą "długą", która wystawała nieco poza obrys zamka oraz taką, która nie różniła się od oryginału - możliwe iż tak krótka została przerobiona przez prywatnego użytkownika, aby nie odróżniać się od wersji bojowej. Ta wersja jednakże nie przewija się przez wojskowe instrukcje.

Lufa "długa":
Obrazek

Lufa krótka:
Obrazek

Zamek "cal. 30":
Obrazek

2. Kabury/ładownice.
- czarna,
- brązowa,
- biała,
- skóra blank naturalny.

Obrazek

Obrazek

3. Przybornik:
- wycior mosiężny.

Obrazek

4. Magazynki:
- jednorzędowe na 8 naboi, 2 szt. w komplecie,
- adaptery do amunicji 5,6 mm.

Obrazek

5. Instrukcje:
- Piech. 38/48 - instrukcja piechoty pistolet wz. 1933 - wydanie pierwsze, rocznik 1948 lub 1949 (nie mam chwilowo jak zweryfikować),
- Piech. 38/48 - j.w. - wydanie drugie, rocznik 1961,
- Piech. 38/48 - j.w. - wydanie trzecie, rocznik 1989,
- Uzbr. 22/50 - instrukcja uzbrojenia; część I naprawa 7,62 mm rewolweru wz. 1895; część II naprawa 7,62 mm pistoletu wz. 1933; część III karty naprawcze robót ślusarskich i tokarskich, rocznik 1950,
- Uzbr. 995/68 - katalog zestawów eksploatacyjnych do sprzętu uzbrojenia; część I broń strzelecka, rocznik 1969,
- Uzbr. 1594/74 - DIM częśći sprzętu uzbrojenia (DIM-73), 7,62 mm pistolet wz. 1933 (TT)..., rocznik 1974.

6. Celowniki:
- remontowe grupy celowników:
Obrazek

7. Dodatki:
- amunicja szkolna,
- amunicja treningowa.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet TT wz. 1933 w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

Na pewno niektóre radomskie TT miały numerowane magazynki (nabijane na przedniej części denka magazynka). Wiesz może, w jakich latach fabryka oznaczała tak magazynki?
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet TT wz. 1933 w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Chyba wszystkie nasze TT wz. 33 jakie widziałem miały numerowane magazynki. Te bez numerów to tak jak w pozostałych przypadkach z zestawów remontowych zapewne.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet TT wz. 1933 w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

Jak rozumiem, nie wynikało to z żadnego "indywidualnego pasowania" magazynków, ale ze zwykłej chęci "zachowania porządku"?
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet TT wz. 1933 w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Sprawdzę w domu instrukcje napraw uzbrojenia jak i samej TT co tam o tym napisali, ale wg mnie to nie jest pasowanie, a tylko porządek.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet TT wz. 1933 w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

@rokada:
w instrukcji "przewodnik technologiczny obsługiwania technicznego nr 2 broni strzeleckiej, część I broń piechoty" sygn. uzbr. 2540/88 jest określone, że numery na magazynkach mają być zgodne z tymi na szkielecie i pozostałych elementach broni.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet TT wz. 1933 w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

Skoro nie jest tam napisane "po dopasowaniu magazynka należy nanieść na nim numer, zgodny z numerem broni", to jednak chodziło wyłącznie o porządek.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet TT wz. 1933 w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Nie jest, ale też w pewnym okresie instrukcje nie były aż tak szczegółowe, aby przejść do sporych detali by następnie ponownie być mniej szczegółowymi jak to ma miejsce obecnie.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet TT wz. 1933 w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Serie i długości numerów dla TT wz. 1933 z LWP - w sumie od rocznika 1933, a zatem wykaz obejmuje nie tylko krajową produkcję, rocznik 1981 to prawdopodobnie wytworzony na bazie uszkodzonego egzemplarza pistolet w wersji szkolnej:
Obrazek
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet TT wz. 1933 w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: PMB »

Bardzo ciekawa informacja z zestawienia numerów seryjnych pistoletów jak rozumiem radzieckiej produkcji, które znalazły się w zasobach LWP.
Obrazek

Mogę zapytać jaka była metoda transkrypcji dla liter "Z" i "ZZ" w zestawieniu? Rosyjskie "Z" ma wygląd bardzo zbliżony do cyfry "3" a mianowicie "З" ( duże ) i "з" ( małe ) i w kilku rosyjskich informacjach na temat numeracji broni spotkałem się ze stwierdzeniem iż litera "Z" była pomijana w literowych prefiksach, właśnie w celu uniknięcia pomyłki z cyfrą "3".

A pytam dlatego że mam TT-33 rocznik 1945 z numerem seryjnym "EW" tj. ЭВ i zastanawiam się czy to "Z" z Kolegi tabeli to nie jest jednak litera "E" - Э a nie "Z" З ?
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet TT wz. 1933 w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

@PMB:
szczerze to nie wiem bo te ruskie bukwy są mi obce to raz, a dwa różnie już widziałem je tłumaczone jak i pomijane chociażby na przykładzie akcesoriów i części do AK.

Patrząc na roczniki to te od 1933 do 1948 roku mają poza kilkoma wyjątkami "transkrypcję" z ruskiego alfabetu na polski - wg wikipedii u nas zaczęła się produkcja TT od 1949 roku - chociaż na wykazie serie bez "transkrypcji" są od 1948 roku.
Do tego jeszcze "luka" pomiędzy 45 a 48 rokiem - oczywiście te roczniki mogły być sprzedane wcześniej i dlatego nie ma ich u mnie w wykazach. Może to też kwestia przerw w produkcji u radzieckich i prace nad otwarciem produkcji u nas?

Kiedy kupiłeś swoją TT?
Może pochodzić z AMW? Jest w zakresie numerowy jaki podałem?

Jak chcesz to podeślij mi numer na PW to sprawdzę czy mam ją u siebie.
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet TT wz. 1933 w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: PMB »

Kupiona dawno temu, bez punc remontowych i współczesnych bić, chyba nie była w AMW.

Czy mieści się w zakresie ? To zależy od transkrypcji w tabeli - jeśli w prefiksach mają być litery "Z" ( w co wątpię ) to się nie mieści. Jeśli jednak w prefiksie jest "E" - Э a "B" z transkrypcji jest mechanicznie powtórzonym rosyjskim "W" - "B" to mieści się jak najbardziej i mogła najpierw służyć w w LWP zanim poszła do "cywila" :)

Obrazek
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet TT wz. 1933 w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

O to czy się mieści to chodziło mi o ilość cyfr w numerze.

Z tego co tak na szybko patrzę to w wykazie części do AK to nazwy poszczególnych podzespołów mają transkrypcję liter taką jak: Ju, Ja, Sz, Szu, SzZ, Ch, Ż.

Muszę znaleźć oryginalną książkę uzbrojenia do SWD i porównać wykaz zespołów (a są tam podane) i porównać z instrukcją oraz wykazem polskim - wiem, że aby to rozszyfrować to trzeba było przekształcać te bukwy bo w polskiej książce były już "przetłumaczone" i ciężko było się połapać co jest co.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet TT wz. 1933 w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Niestety sprawdzenie książki od SWD niewiele mi powiedziało - będę musiał jutro ogarnąć jedną osobę, która bardziej ogarnia bukwy ode mnie.
Jednakże nie widzę w polskim wykazie do SWD, aby były tam "Ż", "Z" itp.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet TT wz. 1933 w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

LARPAK pisze: 02 stycznia 2024, 23:19 wg wikipedii u nas zaczęła się produkcja TT od 1949 roku
To jest oczywista nieprawda. W 1949 produkowane były już serie G i H (i może końcówka serii E - serii F nie było w ogóle). Seria A była produkowana w 1947, a pierwsze pistolety wyprodukowano prawdopodobnie już w 1946 (choć pewnie możliwe jest, że złożono je z cześci radzieckich). 061 zamieścił kiedyś zdjęcie TT z wygrawerowanym napisem upamiętniającym "wyprodukowanie w kraju pierwszej broni po wojnie" i datą (też wygrawerowaną) z 1946.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”