Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

rokada pisze: 01 stycznia 2024, 19:26
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 18:09
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 17:50 Na to nie ma rady. Albo nie publikujesz takich danych i nikt (poza paroma innymi osobami, które siedzą głęboko w temacie i mają własne wykazy) ich nie ma, albo publikujesz dane i wtedy wszyscy je mają.
Na tym forum publikowanie innych rzeczy dla tych jełopów nie napawa optymizmem i chęcią do dalszej pracy.
O ile nie jest to bardzo mocno zamknięte forum, to w zasadzie to wszystko jedno, gdzie publikujesz. Wrzucasz do sieci i już wszyscy mogą znaleźć i skopiować te dane.
Przede wszystkim jednak liczy się - przynajmnej dla mnie - to, że te dane zostały zebrane. Zbieram takie dane przecież nie po to, żeby się nimi, chwalić, ale po to, żeby były zebrane i nie zaginęły bezpowrotnie gdzieś w niszczonych starych dokumentach archiwalnych.
Z jednej strony masz rację, z drugiej to kwestia żerowania na czyjejś pracy.
Ostatnio przeczytałem na swój temat to, że kogoś śmieszy iż podpisuję skany, zdjęcia itd. swoim nickiem - przecież skany może każdy opublikować - problem w tym, że ten ktoś korzystał z tych skanów do swoich publikacji, a jak zostało mu to wytknięte na innej platformie to usunął to oraz edytował materiał, tak samo jak edytował tekst do którego się teraz odnoszę.

Na innych forach i nie tylko znalazłem już swoje zdjęcia jak i teksty przeklejone jako "autorskie".
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 19:26
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 18:09 link do ogłoszenia dostałem od świeżaka, który szuka czegoś bardziej użytkowo i był nieco podjarany.
Jeśli użytkowo, to w sumie obejrzałbym koronę i przewód lufy, oraz rygle zamka i opory ryglowe, może stan tłoka i rury gazowej (choć te elementy w miarę łatwo i nie tak drogo da się wymienić). Stan pokrycia to sprawa drugorzędna (albo i trzeciorzędna). Wręcz wolałbym taki egzemplarz, który wygląda niedoskonale, bo byłby tańszy od "nówki".
Osoba ta jest na początku drogi posiadacza broni (na razie kolekcjoner z zacięciem bardziej użytkowym) jednakże nie chciałbym, aby się zraził do broni używanej zarówno z demobilu czy z drugiej lub trzeciej ręki.
Taki egzemplarz kupiony "użytkowo" może za jakiś czas dla niego stać się kolekcjonerskim, do którego będzie chciał dokupić towarzyszące mu akcesoria.

Ostatnio odkopałem kilka kartonów z różnymi rzeczami i się okazuje, że mam oporządzenie z umundurowaniem od LWP po WP, a w tym momencie brakuje mi AKMŁ'a jak i AKM'a, którego miałem na początku swojej służby, aby skompletować całość do tego zestawu startowego od jakiego zaczynałem - i teraz patrząc na to ogłoszenie to jeżeli w zakresie moich zainteresowań byłby AKGN to nie pasowałby on z tą szyną do całości zestawu.
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 19:26
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 18:09 Dlatego dla mnie szemrana oferta - o niuansach takich jak Zsp. 9 a CN70 i różnicach w torbie można nie wiedzieć lub ich nie skojarzyć czy też mieć torbę taką, a którą udało się zdobyć
Zapewne sprzedający nawet nie wiedział, że są różne torby. Mógł też nie wiedzieć, że są różne celowniki. No bo w końcu ile osób zna takie niuanse jak np. to, że CN70 występował w przynajmniej dwóch odmianach?
Pewnie masz rację, ale to jest najmniejszy problem w całym ogłoszeniu.
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 19:26
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 18:09 brak wzmianki o dorobionej szynie bocznej jest już zwykłym kantem.
Nie byłbym aż taki surowy w ocenianiu sprzedającego. Owszem, miło byłoby, gdyby o tym wspomniał w opisie, ale szyna jest doskonale widoczna na zdjęciach i nic nie wskazuje na żadne próby jej ukrycia.

Jest widoczna na zdjęciach - nie każdy jednak musi ją zauważyć, czego nie zrobił kolega, który mi wysłał to ogłoszenie, nie wspomniał o tym sprzedający - więc jak ktoś nie do końca się zna, ale chce mieć AKGN, a nie AKGN składak to dobrze byłoby o tym wspomnieć.
Do tego kolejna rzecz, że nie wiadomo kto i w jaki sposób zamontował tą szynę - czy ona działa, jest poprawnie wykonana, w jakim jest standardzie (nowsza, starsza), z jakich materiałów - oryginał czy kopia, a jak kopia to czy z aliexpress czy może chociaż od Belomo etc., czy trzyma zero itd.

Były już tutaj na forum i nie tylko zdjęcia AKMS z dodaną szyną boczną i płaczem, że coś jest nie tak, a na pytanie czy jest płytka pod szyną odpowiedź padała, że nie i się okazywało, że ktoś zamontował samą szynę czy otwory były źle wykonane itd.

Kupisz coś takiego i okaże się, że nie działa - zdejmiesz szynę, ale zostaniesz z dodatkowymi otworami w broni - średnio to wygląda, a to już nie te czasy, gdzie amunicja do AK kosztowała po 50 groszy (słownie: pięćdziesiąt groszy) i taki egzemplarz można sobie przeznaczyć do radosnej utylizacji amunicji nie patrząc na walory kolekcjonerskie.
Tak samo było kiedyś z CZ 858, która kosztowała 1200 - 1400 zł i ludzie modyfikowali ją na potęgę, a później źródło wyschło i jak ktoś chciał kupić to ceny po 3000 - 5000 zł w zależności od modyfikacji. Tutaj jednak modyfikacja AKGN i dodanie szyny to utrata właściwości kolekcjonerskich całkowicie, a można modyfikować nieinwazyjnie jak i z ingerencją w konstrukcję broni, a to ma przełożenie na walory estetyczne/kolekcjonerskie.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 19:49 Z jednej strony masz rację, z drugiej to kwestia żerowania na czyjejś pracy.
[...]
Na innych forach i nie tylko znalazłem już swoje zdjęcia jak i teksty przeklejone jako "autorskie".
Tego nawet nie ma co komentować.
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 19:49 Osoba ta jest na początku drogi posiadacza broni (na razie kolekcjoner z zacięciem bardziej użytkowym) jednakże nie chciałbym, aby się zraził do broni używanej zarówno z demobilu czy z drugiej lub trzeciej ręki.
Nie nazwałbym tego zrażeniem się. Wkraczając w nieznany świat każdy prędzej czy później musi zapłacić jakieś frycowe, jeśli nie jest prowadzony przez cały czas za rączkę przez bardzo doświadczonego przewodnika. Porażki i błędy są elementami zdobywania doświadczenia. Trzeba przez to przejść i już.
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 19:49 Taki egzemplarz kupiony "użytkowo" może za jakiś czas dla niego stać się kolekcjonerskim, do którego będzie chciał dokupić towarzyszące mu akcesoria.
Z jednej strony masz rację, z drugiej jednak jakoś nie widzę możliwości przemiany GN-a, z którym chodziłem na strzelnicę utylizować tanią amunicję, w poważny zasób kolekcjonerski. Teoretycznie jest to pewnie możliwe, ale wymaga każdorazowo dużej uwagi na strzelnicy i jeszcze większego nakładu pracy po powrocie z niej.
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 19:49 Ostatnio odkopałem kilka kartonów z różnymi rzeczami i się okazuje, że mam oporządzenie z umundurowaniem od LWP po WP, a w tym momencie brakuje mi AKMŁ'a jak i AKM'a, którego miałem na początku swojej służby, aby skompletować całość do tego zestawu startowego od jakiego zaczynałem
Rozumiem, że chodzi o AKMŁ do NSP-3, z tych dwóch trzycyfrowych serii? Nie będzie łatwo, tego było mało. Jeśli do NSP-2, to w sieci są oferty.
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 19:49 patrząc na to ogłoszenie to jeżeli w zakresie moich zainteresowań byłby AKGN to nie pasowałby on z tą szyną do całości zestawu.
To jasne.
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 19:49 Jest widoczna na zdjęciach - nie każdy jednak musi ją zauważyć, czego nie zrobił kolega, który mi wysłał to ogłoszenie, nie wspomniał o tym sprzedający - więc jak ktoś nie do końca się zna, ale chce mieć AKGN, a nie AKGN składak to dobrze byłoby o tym wspomnieć.
Ogłoszenie - przynajmniej to na netgunie - nie wspomina o zgodności wszystkich numerów. Ale to jest elementarz, nawet początkujący kolekcjoner powinien wiedzieć, że należy o to zapytać (a najlepiej poprosić o zdjęcia). Bez tej wiedzy nie warto na serio rozważać zakupu, bo nie da się ocenić, na ile cena odpowiada wartości tej broni.
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 19:49 Do tego kolejna rzecz, że nie wiadomo kto i w jaki sposób zamontował tą szynę - czy ona działa, jest poprawnie wykonana, w jakim jest standardzie (nowsza, starsza), z jakich materiałów - oryginał czy kopia, a jak kopia to czy z aliexpress czy może chociaż od Belomo etc., czy trzyma zero itd.
Jedyna szyna, którą byłbym w stanie jakoś tam zaakceptować na GN-ie, to szyna do NSP-2, stosowana w pmK/ksK. Ale szyna na zdjęciu - na moje oko - ani trochę nie przypomina tej szyny. Jest znacznie mniej "masywna" i wygląda na to, że w połowie długości ma wgłębienie/wyfrezowanie, charakterystyczne dla szyn do NSP-3 - ale nie jest to nawet koszerna szyna od AKMSN-a. Czyli przeszczep typu "gruszka na wierzbie".
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 19:49 Kupisz coś takiego i okaże się, że nie działa
Ale jak to w ogóle miałoby działać? Co tam zamontować - NSP-3, PSO-1 czy PGO-7? :)
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

rokada pisze: 01 stycznia 2024, 21:05
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 19:49 Z jednej strony masz rację, z drugiej to kwestia żerowania na czyjejś pracy.
[...]
Na innych forach i nie tylko znalazłem już swoje zdjęcia jak i teksty przeklejone jako "autorskie".
Tego nawet nie ma co komentować.
No widzisz, a gość, który notabene korzysta/korzystał z tego forum stwierdził, że jego śmieszy podpisywanie przeze mnie skanów, zdjęć itd.
Jednakże jak gdzieś na innej platformie skomentowałem jego pracę jasno stwierdzając, że korzysta z moich materiałów to komentarz został usunięty, a materiał wyedytowany.
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 21:05
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 19:49 Osoba ta jest na początku drogi posiadacza broni (na razie kolekcjoner z zacięciem bardziej użytkowym) jednakże nie chciałbym, aby się zraził do broni używanej zarówno z demobilu czy z drugiej lub trzeciej ręki.
Nie nazwałbym tego zrażeniem się. Wkraczając w nieznany świat każdy prędzej czy później musi zapłacić jakieś frycowe, jeśli nie jest prowadzony przez cały czas za rączkę przez bardzo doświadczonego przewodnika. Porażki i błędy są elementami zdobywania doświadczenia. Trzeba przez to przejść i już.
Wszystko tutaj zależy od tego jak bardzo jesteś czy chcesz być w temacie.
To jest na zasadzie doradzania "jaki pistolet kupić? Kup glocka, ja mam glocka, on ma glocka, pięciu innych ma glocka, glock jest super", a później po zakupie okazuje się, że jest tak sobie, a jak inni koledzy dadzą postrzelać ze swoich CZ, HK, SIG, Canik etc. to okazuje się, że jednak dla niego glock nie jest taki super.
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 21:05
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 19:49 Taki egzemplarz kupiony "użytkowo" może za jakiś czas dla niego stać się kolekcjonerskim, do którego będzie chciał dokupić towarzyszące mu akcesoria.
Z jednej strony masz rację, z drugiej jednak jakoś nie widzę możliwości przemiany GN-a, z którym chodziłem na strzelnicę utylizować tanią amunicję, w poważny zasób kolekcjonerski. Teoretycznie jest to pewnie możliwe, ale wymaga każdorazowo dużej uwagi na strzelnicy i jeszcze większego nakładu pracy po powrocie z niej.
Tutaj jest kwestia co uważasz za "kolekcjonerski", celowo napisałem "dla niego" - swojego AKMSN kupiłem stricte użytkowo i jest to WBP (to było wtedy na rynku), a teraz do niego mam szereg akcesoriów, które robią z niego AKMSN, AKMSŁ AKTYN'a w pewnym sensie itd.
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 21:05
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 19:49 Ostatnio odkopałem kilka kartonów z różnymi rzeczami i się okazuje, że mam oporządzenie z umundurowaniem od LWP po WP, a w tym momencie brakuje mi AKMŁ'a jak i AKM'a, którego miałem na początku swojej służby, aby skompletować całość do tego zestawu startowego od jakiego zaczynałem
Rozumiem, że chodzi o AKMŁ do NSP-3, z tych dwóch trzycyfrowych serii? Nie będzie łatwo, tego było mało. Jeśli do NSP-2, to w sieci są oferty.
Najgorsze jest to, że o jeden numer niżej i wyżej względem mojego pierwszego AKMŁ były już przeznaczone do AMW - jeżeli mój trafi się lub trafił na sprzedaż to chętnie bym go kupił, tak samo jak kbkg wz. 1974 z serii PA z pięciocyfrowym numerem.
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 21:05
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 19:49 Jest widoczna na zdjęciach - nie każdy jednak musi ją zauważyć, czego nie zrobił kolega, który mi wysłał to ogłoszenie, nie wspomniał o tym sprzedający - więc jak ktoś nie do końca się zna, ale chce mieć AKGN, a nie AKGN składak to dobrze byłoby o tym wspomnieć.
Ogłoszenie - przynajmniej to na netgunie - nie wspomina o zgodności wszystkich numerów. Ale to jest elementarz, nawet początkujący kolekcjoner powinien wiedzieć, że należy o to zapytać (a najlepiej poprosić o zdjęcia). Bez tej wiedzy nie warto na serio rozważać zakupu, bo nie da się ocenić, na ile cena odpowiada wartości tej broni.
Zgodność numerów to jedno, zwłaszcza przy takiej "masówce", która też jest ważna, ale już sam fakt elementu, którego tam nie powinno być sprawia, że oferta ta jest do bani.
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 21:05
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 19:49 Do tego kolejna rzecz, że nie wiadomo kto i w jaki sposób zamontował tą szynę - czy ona działa, jest poprawnie wykonana, w jakim jest standardzie (nowsza, starsza), z jakich materiałów - oryginał czy kopia, a jak kopia to czy z aliexpress czy może chociaż od Belomo etc., czy trzyma zero itd.
Jedyna szyna, którą byłbym w stanie jakoś tam zaakceptować na GN-ie, to szyna do NSP-2, stosowana w pmK/ksK. Ale szyna na zdjęciu - na moje oko - ani trochę nie przypomina tej szyny. Jest znacznie mniej "masywna" i wygląda na to, że w połowie długości ma wgłębienie/wyfrezowanie, charakterystyczne dla szyn do NSP-3 - ale nie jest to nawet koszerna szyna od AKMSN-a. Czyli przeszczep typu "gruszka na wierzbie".
No właśnie.
Pół biedy gdyby sprzedający choć słowem się o tym zająknął, a celowo tego nie zrobił bo doskonale wie, że to obniża cenę - zwróć uwagę, że nie proponuje żadnego celownika (typu NSP-2, NSP-3, NSPU) czy montażu na RIS do celownika - bo jeżeli zamontował szynę to musiał mieć coś co zakładał na tą szynę.
Jeżeli sprzedałby to co miał na tej szynie to wspomniałby, że miał i działało, ale montaż i celownik odkupił np. kolega.
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 21:05
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 19:49 Kupisz coś takiego i okaże się, że nie działa
Ale jak to w ogóle miałoby działać? Co tam zamontować - NSP-3, PSO-1 czy PGO-7? :)
Źle zamontowana szyna, brak osiowości itd. itd.
A co miałby zamontować?
Szynę z montażem RIS, aby dać kolimator chociażby.


Wydaje mi się, że nie ma co ciągnąć dalej tej dyskusji, w której notabene jesteśmy zgodni i dopowiadamy sobie niuanse - traci na tym wątek i kwestia serii oraz roczników dla poszczególnych wersji AK z (11).

EDYTA:
cytowanie.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: krzychu22lr »

LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 12:39 Lata produkcji oraz serie numerów poszczególnych wersji AK (wykaz w ciągłym opracowaniu)
Bardzo przydatna tabela, szacun za to, że chce Ci się przebijać przez wykazy AMW! Pozwolę sobie zgłosić "wniosek racjonalizatorski", żeby inaczej ułożyć lewą kolumnę. Moim zdaniem lepiej by się to czytało gdyby poszczególne odmiany zgrupować w kolejności AK-AKS-AKM-AKMS (czyli np. AKM i wszystkie odmiany z optyką jeden po drugim, a dopiero po nich AKMS+jego odmiany z optyką).

W ramach uzupełnienia: mam zdjęcia AKM z roku 1994 z serii "NN" - bodaj warszawski "Regiment" go sprzedawał. "NN" w spisie już jest, ale jako seria AKMS z 1983. W przypadku tego AKM sytuacja jest o tyle ciekawa, że numer był czterocyfrowy ("0002").
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

@krzychu22lr:
nad formą tej tabeli też chwilę spędziłem, ale że lubię pracować na żywych danych to dopiero po jej opracowaniu w tej formie widzę jak bardziej mógłbym ją usprawnić, o podziale jaki napisałeś również myślałem - starałem się to zrobić na zasadzie frezowane szkolne, przekroje, eksponaty, tłoczone szkolne, przekroje, eksponaty, a następnie wersje bojowe frezowane i tłoczone - jest tego jednak trochę i gdzieś w międzyczasie koncepcja ulegała zmianie.

Docelowo będę chciał zrobić wykaz, który będzie zawierał serię oraz ilość cyfr w numerze, ale to chwilę potrwa bo jednak przetwarzanie danych o różnym stopniu sformatowania wymaga przekształcenia danych do jednego formatu, a to jest jednak kilka tysięcy wpisów, z których trzeba wyciągnąć ogólny układ.

Podział, o którym napisałeś "AK-AKS-AKM-AKMS" (pomijając, że u nas nie był to AKS, ale w uproszczeniu wiadomo o co chodzi) to również o tym myślałem, tutaj z kolei przychodzi "AKGN" i gdzie go upchać - do AK czy jako osobna kategoria?
Najprościej by było zacząć od "frezowane", "tłoczone", ale można też iść w układ "kolba stała" i "kolba "składana", a następnie "frezowane" i "tłoczone", a potem z "szyną" jak i "bez szyny" itd. dlatego też wymieniłem wszystko po kolei, a tutaj też mógłbym się nieco czepić to taki:
- AKMS z szyną i to wg naszych instrukcji AKMSN i przynależy mu celownik NSPU,
- AKMS z szyną i celownikiem NSP-3 to AKMSŁ, którego instrukcja jako tako nie wymienia*.

Tak jak pisałem wcześniej - to nie są wykazy AMW, a "do AMW" i zawierają lata 2019 - 2023 więc pewnych serii może w moim opracowaniu nie być.


EDYTA:
* w związku z czym AKMSŁ bez NSP-3 to formalnie AKMSN o czym już pisałem w innym wątku i to potwierdzają nasze instrukcje.
polemass
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 566
Rejestracja: 11 października 2014, 20:04
Tematy: 17
Lokalizacja: Przegnily Wychodek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: polemass »

Panowie,tak z ciekawosci - kupilem kiedys na aledrogo kolbe drewniana odlaczana,podobno od spadochroniarskich AK.Niestety,juz jej nie mam ale jak to bylo z tymi specjalnymi karabinkami???
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Mówisz o kolbie odkładanej do 7,62 mm kbkg wz. 1960/72 – komora frezowana, kolba odłączalna drewniana (wersja desantowa).
Karabinek, zgodnie z instrukcją "Uzbr. 1475/73 – 7,62 mm karabinek – granatnik wz. 1960 (1960/72). Opis i użytkowanie. Sposoby i zasady strzelania. Uzupełnienie do Uzbr. 831/66", przeznaczony był dla pododdziałów desantowych.

Obrazek
Bolo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 137
Rejestracja: 22 listopada 2019, 17:15
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: Bolo1 »

AKGN wz1960/72 eksponat z serią M - prawdopodobnie kolega nazwę przepisał z bazy JIM. Jak w 1958 roku mogła być wersja 60/72? To AKS, prawdopodobnie prototyp GN-a, seria M i trzycyfrowy numer.
Widziałem GN-a, prawdopodobnie prototyp wykonany z broni bojowej, serii BA rocznik 1958.
Mogę się mylić bo moja wiedza w porównaniu do Waszej jest raczej znikoma.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Pod taką nazwą figuruje w wykazie i ja jej nie nadałem.

Numer rzeczywiście jest trzycyfrowy i jest to z dużą dozą prawdopodobieństwa model eksperymentalny czy też testowy - zarówno może to być AKS, który w instrukcjach występuje, ale w naturze już niekoniecznie bo do seryjnej produkcji z tego co wiem to nie wszedł.
Może to też być karabinek przeznaczony do remontu lub zwyczajnie wzięty ze skrzyni i dostosowany do wersji 60/72 - z racji tego, że to już lata kiedy przeszliśmy na AKM to bardziej korzystniej było wziąć ze skrzyni już mniej używany AK z 1959 roku do przerobienia go na testową wersję AKGN desantowego niż brać nowego AKGN wz. 60 z taśmy i w nim rzeźbić.

Nie wykluczone też, że jest to błąd w zapisie, ale nie mam tego jak zweryfikować.
Tak czy inaczej rocznik i seria dają już jakiś ogląd w sytuacji.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

krzychu22lr pisze: 01 stycznia 2024, 23:06 W ramach uzupełnienia: mam zdjęcia AKM z roku 1994 z serii "NN" - bodaj warszawski "Regiment" go sprzedawał. "NN" w spisie już jest, ale jako seria AKMS z 1983. W przypadku tego AKM sytuacja jest o tyle ciekawa, że numer był czterocyfrowy ("0002").
Ten AKM, o którym piszesz, to najnowszy znany mi rocznik AKM-ów. AKMS-y były składane (bo już chyba nie produkowane) do 2000 włącznie.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 23:44 tutaj z kolei przychodzi "AKGN" i gdzie go upchać - do AK czy jako osobna kategoria?
Można go portraktować jako odmianę AK, w końcu bardzo bazuje na nim.
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 23:44 Najprościej by było zacząć od "frezowane", "tłoczone", ale można też iść w układ "kolba stała" i "kolba "składana", a następnie "frezowane" i "tłoczone", a potem z "szyną" jak i "bez szyny" itd. dlatego też wymieniłem wszystko po kolei,
Ja bym proponował coś w rodzaju takiego "drzewka":
- frezowane
-- kolba stała
--- zwykły AK/pmK/ksK
--- z szyną do NSP-2
--- kbkg wz. 60
-- kolba składana
--- z szyną do NSP-2
- tłoczone
-- kolba stała
--- zwykły AKM
--- z szyną do NSP-2
--- z szyną do NSP-3
--- kbkg wz. 74
-- kolba składana
--- z szyną do NSP-3
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

@rokada:
też nad takim czymś myślę, ale przy układzie takim jak w wykazie dla TT wz. 33 już to będzie nieco inaczej wyglądało. Posiedzę nad tym to zobaczę.

Pracuję też nad wykazami i tematami dla PPS, P64, P83, PM63.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

Bolo1 pisze: 02 stycznia 2024, 19:06 AKGN wz1960/72 eksponat z serią M - prawdopodobnie kolega nazwę przepisał z bazy JIM. Jak w 1958 roku mogła być wersja 60/72? To AKS, prawdopodobnie prototyp GN-a, seria M i trzycyfrowy numer.
Były prototypy GN-a z kolbą składaną (taką, jak zwykłe AK z kolbą składaną), które były właśnie z serii M. Może ktoś nie wiedział, że były takie, za to wiedział, że wyprodukowano w 1972 GN-y z kolbą odłączaną, więc po prostu uznał, że musiało chodzić o właśnie taki i z tego powodu wpisał "wz. 60/72"? Tworzący finalną postać tego spisu pewnie nie musiał widzieć tej broni na własne oczy.
No i musiałby to być jakiś bardzo niski numer prototypu, bo M008 jest z 1959.
Bolo1 pisze: 02 stycznia 2024, 19:06 Widziałem GN-a, prawdopodobnie prototyp wykonany z broni bojowej, serii BA rocznik 1958.
To bardzo ciekawe, bo przecież te z prototypowej serii M były robione na pewno także w 1959, czyli później.
Poza tym jesteś pewien, że BA a nie DA?
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: krzychu22lr »

LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 23:44 Tak jak pisałem wcześniej - to nie są wykazy AMW, a "do AMW"
Dzięki za zwrócenie uwagi, ja jestem "cywil banda" i jeśli chodzi o sprawy "formalno-biurokratyczne" to wiele szczegółów mi umyka!

Pomysł by tabela miała formę w stylu tej, którą zrobiłeś dla TT - bardzo popieram!
LARPAK pisze: 02 stycznia 2024, 20:40 Pod taką nazwą figuruje w wykazie i ja jej nie nadałem.
Tu się niestety odzywa ten problem, że osoby przygotowujące te zestawienia często nie wiedzą co tak naprawdę opisują (patrz też dyskusja o transliteracji znaków cyrylicy w wątku o TT). Można dyskutować czy powinno się różne ewidentne babole poprawiać (tak jak ten kbkg wz.60/72 z 1958), ale moim zdaniem tutaj należałoby zachować zgodność ze źródłem, i jedynie może dodać jakiś opis wskazujący, że to jest błąd.

Innymi słowy: dobrze robisz moim zdaniem zostawiając to w oryginale.
rokada pisze: 03 stycznia 2024, 01:00 Ten AKM, o którym piszesz, to najnowszy znany mi rocznik AKM-ów. AKMS-y były składane (bo już chyba nie produkowane) do 2000 włącznie.
Też nowszych AKM nie widziałem (na dobrą sprawę dopóki tego egzemplarza nie zobaczyłem, to myślałem, że ich produkcję zakończono dużo wcześniej). Co do AKMS-ów, jeśli dobrze pamiętam w 1999 wyprodukowano ostatnią serię - w rozumieniu, że była to całościowa produkcja, i to dla WP, a nie jakieś tam "składaki" jak MAG-i. Może nawet i Larpak coś o tym pisał?
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

krzychu22lr pisze: 03 stycznia 2024, 19:08 Też nowszych AKM nie widziałem (na dobrą sprawę dopóki tego egzemplarza nie zobaczyłem, to myślałem, że ich produkcję zakończono dużo wcześniej).
W notatkach mam dużą "dziurę" w danych dla AKM - jako ostatni rocznik przed 1994 mam zapisany 1986 z serią PA (która zresztą chyba zaczęła się w 1985).
krzychu22lr pisze: 03 stycznia 2024, 19:08 Co do AKMS-ów, jeśli dobrze pamiętam w 1999 wyprodukowano ostatnią serię - w rozumieniu, że była to całościowa produkcja, i to dla WP, a nie jakieś tam "składaki" jak MAG-i. Może nawet i Larpak coś o tym pisał?
O ile pamiętam, to SonOfGun miał kiedyś do sprzedania dwie sztuki właśnie z 2000, seria bodajże SW.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”