legalność zestawu do budowania pistoletów wylotowych CP

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
TxGR
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 30 listopada 2020, 11:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Żary
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

legalność zestawu do budowania pistoletów wylotowych CP

Post autor: TxGR »

Czytając forum, widziałem tylko jeden post na temat budowy karabinu ładowanego przez lufę, ale była pełna dyskusja na temat tego, czy nie można legalnie zbudować rewolweru (zakładam, że jest to czapka i piłka).

Saguaro-Arms sprzedaje zestawy. Chcę tylko sprawdzić, czy w Polsce mogę legalnie zbudować karabin lub pistolet ładowany przez lufę z zestawu lub części, prawda? Interesują mnie tylko jednostrzałowe broń czarnoprochowa skałkowa lub caplock.

Chyba potrzebuję pozwolenia na zakup czarnego prochu, ale czy potrzebuję pozwolenia na zbudowanie jednostrzałowej broni ładowanej przez lufę sprzed 1855 roku?

Proszę wybaczyć mi wszelkie błędy pisemne. Używam oprogramowania do tłumaczenia. Nie mówię po polsku. Pochodzę z Ameryki, gdzie budowanie zestawów czarnoprochowych jest bardzo popularne.

Dziękuję Ci,
Brian
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: legalność zestawu do budowania pistoletów wylotowych CP

Post autor: Garfield »

Kupienie zestawu repliki broni odprzodowej sprzed 1885 roku i samodzielne jej złożenie jest w Polsce legalne.
Na samodzielne wytworzenie ( wykonanie jej elementów od zera ) takiej broni potrzebujesz koncesji. Złożenie zestawu koncesji nie wymaga.
Na zakup czarnego prochu nie potrzebujesz pozwolenia tylko EKB - Europejskiej Karty Broni którą uzyskasz rejestrując swój egzemplarz broni czarnoprochowej.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: legalność zestawu do budowania pistoletów wylotowych CP

Post autor: MaciekSz »

As far as I know it is fully legal to build a muzzleloader as long as you're building it from a kit - like the kits sold by Track Of The Wolf or Saguaro Arms.
It would be illegal though if you chose to manufacture the barrel from the scratch (eg. drill it froma a rod and cut the riflings), because in Polish regulations the barrel (and the powder chamber) is considered an "essential/significant part of a firearm" (basically a part that consitutes a firearm) and manufactruring of such parts is restricted.
Maciek
.62 i .69
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: legalność zestawu do budowania pistoletów wylotowych CP

Post autor: Darlon »

hi Brian

regarding your questions:
Saguar sells kits so basically what Maciek said - fully processed metal parts of a gun with stock to be finished and maybe some minor adjustments to the metal with a needle file but nothing to be actually manufactured at home. in polish law it is prohibited to produce essential parts of a weapon as again Maciek said, although it is not prohibited to assembly it and finish (stock oiling, muzzle bluing etc)

when it comes to buying black powder - you need something called european firearms pass: https://en.wikipedia.org/wiki/European_Firearms_Pass

in case you live here and you don't have any EU country citizenship, i believe you will not get one as it is being issued only to EU citizens as far as i know - BUT - getting black powder without that document is fairly common (and easy) in poland. you just need to ask some people here how to do that. it's not against the law, although i would not prefer to speak about it widely in this thread. that document is allwoing you only to buy black powder from stores and official retailers. it has nothing to do with acquiring BP from other individuals.

concluding - if you want to buy a kit from saguaro, go for it. it's legal here. if you want to take 2x4 and 0,5" steel pipe to make yourself a self made defensive vintage shotgun, you are facing one to ten years behind the bars

hope that helps :-D
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Awatar użytkownika
TxGR
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 30 listopada 2020, 11:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Żary
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: legalność zestawu do budowania pistoletów wylotowych CP

Post autor: TxGR »

Dziękuję bardzo za informacje. Tak, to wszystko byłyby zestawy, chociaż niektóre z nich są dość szorstkie. Wszystkie dostarczane są z kompletną lufą i zatyczką, a zamki są kompletne.

Twoje wyjaśnienie jest teraz znacznie jaśniejsze. Rozumiem, dlaczego ten drugi wątek był dla mnie zagmatwany.

Zostanę tu kilka lat. Mój status jest dość nietypowy, ponieważ jestem obywatelem USA, ale jestem tutaj na mocy umowy między naszymi krajami (prawdopodobnie możesz się domyślić). Zgodnie z umową posiadanie broni osobistej jest dozwolone pod warunkiem przestrzegania wszystkich przepisów prawa polskiego obowiązujących obywateli polskich. Nie ma wzmianki o UE. Jestem pewien, że nasz status w żaden sposób nie odnosi się do UE, tylko do Polski i Niemiec. Ciekawa sytuacja z EKB.

Rozumiem, dlaczego ludzie nie chcieliby omawiać niektórych szczegółów na forum publicznym. W Żarach jest pasmo górskie. Jeszcze nie odwiedziłem. Czytałem, że strzela czarnym prochem. Może uda mi się ukończyć mój pierwszy projekt do wiosny. Wtedy pójdę i porozmawiam z nim.

Ponownie doceniam wszystkie informacje i wyjaśnienia. Byłeś bardzo pomocny.

Przepraszam za złe tłumaczenia.
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: legalność zestawu do budowania pistoletów wylotowych CP

Post autor: Darlon »

Brian, one more thing. if you are planning to use black powder arms outside the shooting ranges, be aware, that is not legal. hunting with this kind of arms is not allowed too. moreover, in order to hunt in poland you need to get the hunting license and be a member of polish hunters association - not sure about the translation - but it's an official national hunters union. i don't know about hunting permissions for foreigners. i think it's possible, but you will need to get that on paper for sure. and not with black powder rifle.
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: legalność zestawu do budowania pistoletów wylotowych CP

Post autor: MaciekSz »

Darlon, to "pasmo górskie" to w oryginale zapewne było właśnie "range" w sensie strzelnica ;) Gotta love automatic translators ;)
Maciek
.62 i .69
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: legalność zestawu do budowania pistoletów wylotowych CP

Post autor: Darlon »

awwww damn it :-D
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Awatar użytkownika
TxGR
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 30 listopada 2020, 11:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Żary
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: legalność zestawu do budowania pistoletów wylotowych CP

Post autor: TxGR »

Tak, dziękuję, miałem na myśli oficjalną strzelnicę.

Teksas nie ma zbyt wielu terenów publicznych, ale tam, gdzie są, możemy stworzyć miejsca do kręcenia zdjęć. Oklahoma ma ogromne areały gruntów publicznych i większość z nich ma półformalne obszary, na których ludzie mogą polować lub po prostu dobrze się bawić.

Dobra informacja, której strzelanie na terenach publicznych było nielegalne. Miałem zamiar zadać to pytanie. Chcę dokładnie przestrzegać prawa.

Opublikowałem osobne pytanie dotyczące polowań. Mogę dostać pozwolenie, ale zapotrzebowanie na energię na 100 m jest absurdalnie wysokie. Osobiście bym tego nie zrobił, ponieważ jest to niebezpieczne, ale wielu znanych myśliwych złapało duże żubry za pomocą okrągłej kuli kalibru 0,54. Jednak dla jeleni lub łosi odpowiednia jest okrągła kula .54. Podejrzewam, że ludzie, którzy napisali to prawo, mają taką samą wiedzę na ten temat, jak ludzie, którzy piszą wiele naszych praw: żadnego.

Porzucę swoje marzenie o polowaniu na czarny proch w Polsce. Naprawdę chcę uniknąć kłopotów i problemów prawnych związanych z przynoszeniem karabinu o dużej mocy.

Dzięki za wyrozumiałość dla tłumaczy.
Remik69
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 14 lipca 2013, 20:00
Tematy: 0
Lokalizacja: pierwsza stolica
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: legalność zestawu do budowania pistoletów wylotowych CP

Post autor: Remik69 »

W Polsce nie wolno polować z czarnego prochu.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rusznikarnia - CP”