HW97 i cztery śruty ...

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Marek (wemar)
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 12156
Rejestracja: 12 marca 2003, 00:09
Tematy: 606
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

HW97 i cztery śruty ...

Post autor: Marek (wemar) »

Postanowiłem sprawdzić jak się ma kształt śrutu do tego jak "lata". Dużo sie mówi o tym, że kształt i materiał mają decydujące znaczenie. Dlatego zrobiłem test 3 różnych śrutów, punktem odniesienia był Exact. To tak dla sprawdzenia kondycji strzelca w dniu testu. Jak się okazało nie była najlepsza, skutkiem błędu trzymania, śruty znosiło na prawo :oops: .
Testowi poddano:

Prometheus Dynamic SN1 - 7,95 grain - srut cynkowy, cylindryczny. Zdjęcie

Prometheus Paragon Z7 - 8,0 grain - śrut plastykowo-cynkowy
Eley Wasp - 7,2 grain - śrut ołowiany, duża główka, krótki i miękki płaszcz
Zdjęcie powyższych śrutów

Test w pozycji "samochodowej". Dystanse 15, 20, 30, 40 i 50 metrów. Luneta ustawiona raz i nie korygowana w trakcie strzelania. Powiększenie x24. Punkt celowania, na każdej odległości, to środek czarnego kręgu. Nie brałem jakichkolwiek poprawek. Czarny krążek ma 25,4 mm średnicy, raster kratek to 6,35 mm.
Zdjęcia mają po ok. 30 kB ( to ukłon dla modemowców ).

Exact vs Eley
15 metrów
20 metrów
30 metrów
40 metrów
50 metrów

Paragon Z7 vs Dynamic Sn1
15 metrów
20 metrów
30 metrów
40 metrów
50 metrów

Zakładałem, że Exact i Eley będą latać podobnie, a Z7 i Sn1 to takie "egzotyki". Tymczasem, to Sn1 latał podobnie do Exact'a. Jak widać na zdjęciach nawet do 40 metra prawie mu nie ustępuje.

Niebawem sprawdzę jaką te śruty mają Vo i umieszczę tu jako uzupełnienie.

PS. Zdjęcia są umieszczone na serwerze z limitem transferu, gdyby zdjęcia nie chciały się ładować to proszę spróbować po godzinie.
Nie jest ważne czym strzelasz, ważne byś miał/a z tego radość.
Roar
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1117
Rejestracja: 09 maja 2003, 16:35
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Roar »

Lunete miales wyzerowana na JSB na 15m i potem juz nie zmieniales nastawow, tak?
Marek (wemar)
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 12156
Rejestracja: 12 marca 2003, 00:09
Tematy: 606
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Marek (wemar) »

No tak "mniej więcej" na 15 metrów. Jak widaćna tarczy było to ok. 6 mm powyżej środka celu na 15 metrach. W trakcie strzelania nie zmieniałem nastaw i punktu celowania. Dzięki temu widać trajektorię dla każdego ze śrutów w odniesieniu do Exacta. Jeszcze lepsze by było dla każdego śrutu ustawić lunetę na 15 metrów i wtedy byłby pełan obraz sytuacji. Następnym razem ...
Nie jest ważne czym strzelasz, ważne byś miał/a z tego radość.
Roar
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1117
Rejestracja: 09 maja 2003, 16:35
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Roar »

wemar, zauważyłeś w swojej 97 jakieś różnice w skupieniu pomiędzy JSB 4,51 a 4,52 ?albo exact'em a daystate'em?
Marek (wemar)
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 12156
Rejestracja: 12 marca 2003, 00:09
Tematy: 606
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Marek (wemar) »

Pomiędzy Exactem 4,51 i 4,52 nie ma większej różnicy w skupieniu. Jest nieznaczna w opadzie na 50 metrach, jednak moze to była kwestia ustawienia lunety (nie strzelałem jednego dnia).
Dokładnego porównania tych śrutów, nie prowadziłem. Z pobieżnych strzelań wynika, że różnice sąniewielkie i ew. test musi się odbyć w dobrych warunkach i przy dużym skupieniu strzelającego.
Nie jest ważne czym strzelasz, ważne byś miał/a z tego radość.
Roar
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1117
Rejestracja: 09 maja 2003, 16:35
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Roar »

hay
Posiadam kilka puszek różnych JSB 4,51, 4,52, Daystate czy JSB.
Z każdej puszki wziąłem po 20sztuk i wystrzelalem je na 50m.

**pozycja siedzaca ft, hw97, tarcza ts2, nastawy lunety takie same dla wszystkich strzałów**

Różnice niezauważalne, zarówno skupienie jak i wyniki były porównywalne. Już raz pisałem, ale napiszę ponownie. Średnia z 18 serii 20 strzałowych to 195,5/200. Ewentualne będy to wina braku koncentracji, która chwilami uciekała (trudno utrzymac podobną formę w czasie 360 strzałów).
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”