Luneta obserwacyjna

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Macin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 88
Rejestracja: 21 września 2020, 16:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: Macin »

Tylko projekt 2x tel. zakłada dostęp do sieci na strzelnicy a to nie zawsze działa :(
Druga opcja to WiFi, ale na osiach chyba nikt tego nie udostępnia :(

Przez chwilę jeszcze myślałem nad kablem ale szupla 300m. kabla ... to poroniony pomysł.

Zatem 2x tel, bipod + osłona z hardoxu.
Juz myślałem że uda się kamerkę + aku spiąć i będzie lepiej.

Znalazłem coś takiego

Tu autor opisuje projekt https://www.nightvisionforumuk.com/view ... =3&t=21649
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8535
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 40
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: duber »

Teraz na allegro sprawdzałem ruter 47 zł z gwarancją, modem 70 też z gwarancją, kamerka 110! Z chin 30zl .Używki cena flaszki...
Już taniej chyba nie da rady
308,223,22lr,9x19,9x18,12/70,
Awatar użytkownika
Macin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 88
Rejestracja: 21 września 2020, 16:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: Macin »

Jeszcze jakaś bateria do tego i karta SIM z pakietem internetowym
Podeślesz linnki ?

Jestem kompletnym lajkonikiem w tym temacie :(
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8535
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 40
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: duber »

Pytanko
Jaką apke używacie na dwa fony
Kilka sprawdziłem i straszna kaszana jeśli chodzi o jakość obrazu na max ustawieniach
308,223,22lr,9x19,9x18,12/70,
style7
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 24 maja 2017, 19:09
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: style7 »

Testowałem, po mojemu applowski FaceTime dawał najlepszą jakość.
Próbowałem przez whatsapp, zoom, oraz teams.
Awatar użytkownika
Olo28
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 163
Rejestracja: 04 stycznia 2005, 12:50
Tematy: 0
Lokalizacja: Włodzimierzów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: Olo28 »

Pozwolę sobie odświeżyć temat interesuje mnie luneta obserwacyjna na strzelnicę 300m będę strzelał głównie 38x55 45x90 okazjonalnie 223 rem rozważam zakup Focus Sport Optics Viewmaster ED 20-60x80 WP lub Delta Optical Titanium 65ED podobny zakres cenowy która z nich będzie lepsza.
RKM DP
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 14 grudnia 2023, 13:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: RKM DP »

Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 932
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: Zbigniew Rybka »

Długo by gadać... Co innego potrzebne do śrutu wiatrówkowego, co innego do kalibru .45. Ważne, żeby miał gwint do statywu fotograficznego, bo ręka się trzęsie nawet przy powiększeniu 8x i na tarczę trudno trafić. Większa średnica obiektywu)=większa jasność pola widzenia w kiepskich warunkach (ale cena rośnie z grubsza do kwadratu średnicy :-/ ). Bez zooma wystarcza 50mm, z zoomem i 85mm bywa ciemne przy dużych powiększeniach. Rada ogólna - przejdź się do dobrego sklepu, gdzie będziesz mógł macać wszystko, co mają i wybrać pod siebie. Zamiast tego (lepiej) idź na strzelnicę i poproś strzelających o możliwość popatrzenia przez ich sprzęt, wypytaj o szczegóły. Zobaczysz przestrzeliny w realu i będziesz miał kuuupę wiedzy. A potem przelicz zawartość portfela i decyduj.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
KrzysiekWroc
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 10 października 2023, 21:26
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: KrzysiekWroc »

Zamiast lunety zdecydowanie do treningów kamerka z podglądem na żywo

Budżetowo kamerka do drona plus nadajnik odbiornik fpv podpinasz do telefonu i masz na 300 i 600 m przetestowane i działa bez problemu trochę chęci i masz zestaw za 300-500 zł


Jeśli masz chęć trenować poważnie i dłuższe dystanse wchodzą w gre plus oprogramowanie które pokazuje skupienie itd to wydatek Ok 5000 zł zasięg 2 miłe
308 win
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 417
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: wujo1 »

A dałbyś linka na taką kamerkę z łącznością z tel?
Awatar użytkownika
Wydra
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 86
Rejestracja: 02 lutego 2021, 22:38
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: Wydra »

RKM DP pisze: 09 marca 2024, 17:46 a jaki monokular "na początek" na obserwację 15-25 metrów?
jakie powiększenie, soczewka? stałe powiększenie wystarczy, czy zmienne lepsze?
Przerabiałem ten temat w wersji wiatrówkowej i dla odległości do 20 metrów.
Kupiłem:
https://allegro.pl/oferta/monokular-16x ... 5046609184
Na odległość 20 metrów ledwie widać przestrzeliny. Obraz też nie jest rewelacyjny, ledwie akceptowalny. Na dalsze odległości nie strzelam. Ma futerał i można zawsze zabrać na wycieczkę. Zawsze jednak można wyciągnąć jakieś wnioski.
Kupiłem też lunetę na Ali za około 45 zł (pełna wersja ze statywem) taką jak niżej:
https://pl.aliexpress.com/item/10050046 ... ry_from%3A
Nieco większe powiększenie. W większości aukcji sprzedający chwalą się, że ma powiększenie 10-300x, ale jest to tylko cyfra. U jednego ze sprzedawców było podane, że rzeczywiste powiększenie wynosi 7-17x i jest to bliższe prawdy, aczkolwiek też naciągnięte. Był mały problem, gdyż nie mogłem jej wyciągnąć (rozciągnąć) i nic nie było widać, ale po użyciu siły udało się. Planowałem, że poprzez statyw i załączone mocowanie połączę ją z telefonem i na ekranie będę mógł obserwować wyniki, bez konieczności przykładania jej do oka. Niestety załączony statyw jest tak marny, że nawet po dodatkowym wyciągnięciu nóżek, ma problem z utrzymaniem zestawu (jest niestabilny), a uchwyt na telefon na też tendencje do przesuwania się w stosunku do obiektywu telefonu. Jeśli ktoś ma w telefonie ich kilka, trzeba też trafić, który odpowiada za interesujące nas przybliżenie. Nic z tych planów nie wyszło.
Problem z powyższym monokularem i lunetą jest podobny, a mianowicie dość przeciętna/marna jakość szkieł i co chyba ważniejsze dość małe pole widzenia. Początkowo trudno zlokalizować kulochwyt, aby ocenić wyniki, ale można się przyzwyczaić. Oczywiści dochodzi też problem trzęsących się (naszych) łapek.
Z drugiej strony koszt tego sprzętu to równowartość pudełka śrutu (gorszego lub lepszego). Można się pobawić, a później dać dzieciakom, zabierać na wycieczki, albo obserwować przyrodę.
Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny.
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: piotrjub »

Na małe odległości do 300m luneta obserwacyjna,
A tak naprawdę dobra luneta na broni robi to samo do tej odległości. Kamery miałem i mam różne, czy się sprawdzają?
Dla mnie kiepsko, odległość nie sprzyja takiemu rozwiązaniu.
Od 2020 roku mam tarczę elektroniczną, teraz dostałem innnej firmy.
Jak dodaje producent -
LoRa to protokół bezprzewodowy dalekiego zasięgu o bardzo małej mocy, przeznaczony do wysyłania niewielkich ilości danych z czujników na odległości do 100 km. Zastosowanie tej technologii jest głównym powodem, dla którego ShotMarker obsługuje do 250 celów, bateria wystarcza na 100 godzin i może pracować z dowolnej odległości, nawet bez bezpośredniej linii wzroku.

Kolegą zrobił mi nową tarczownicę, wzorując się na rozwiązaniu kolegi z Włoch
IMG_1218.jpeg
IMG_1223.jpeg
IMG_1224.jpeg
Moje są gotowe, oczywiście rozwiązanie aby się zmieściło w samochodzie.
IMG_1224.jpeg
IMG_1223.jpeg
Problem z odległością usadowienia tarczy praktycznie nie istnieje.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
KrzysiekWroc
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 10 października 2023, 21:26
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: KrzysiekWroc »

Fajne rozwiazanie faktycznie . Z tego co widziałem koszt zestawu na jedna tarcze to Ok 800 $ .

Wiec tak naprawdę wszystko kręci się koło ile chcesz wydać .
308 win
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: adnikauto »

Jestem tradycjonalista.

Wiekszosc rozwiazan opartych na dwoch telefonach, sieciach WiFi czy innych "technologicznych rozwiazaniach" sie nie sprawdza w okreslonych warunkach. Polska to kraj nieduzy powierzchniowo i byc moze jest pokrycie sygnalem telefoni komorkowej calego obszaru kraju. W Stanach niektorzy "prowajderzy" sygnalu - nie pokrywaja czesci kraju a sa miejsca, gdzie nie ma zadnego pokrycia oprocz telefonow satelitarych.
Sprowadza sie to do tego, ze najlepsza rzecza jest optyczna luneta obserwacyjna- najlepsza na jaka nas stac.

Proste i skuteczne rozwiazanie, dzialajace bez zadnych sygnalow z sieci zewnetrznych, baterii czy elektroniki.
Nalezy wziasc tez pod uwage, ze luneta obserwacyjna dobrej jakosci moze byc uzywana nie tylko na strzelnicy ale do obserwacji przyrody, krajobrazu, czy innych ciekawach rzeczy...

Jak to mowia... "Buy once, cry once"
:one:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: piotrjub »

Mam najlepsze lunety obserwacyjne, fajnie je mieć ale z podglądem tarczy to tak nie do końca.

Tu filmik ze strzelania 2 lata temu do tarczy elektronicznej i tak jak wspomniałem odległość jest pomijalna.
Teraz kolega zrobił mi tarczownice składaną aby był mniejszy kłopot z jej przewożeniem.

222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”