Prawidłowe celowanie przy pomocy Lunety.

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

g42
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 11 sierpnia 2003, 13:43
Tematy: 3
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Prawidłowe celowanie przy pomocy Lunety.

Post autor: g42 »

Może to jest banalny temat ale czy zmiana położenia oka względem okularu w CO zmienia położenie krzyża na celu?
Pytam bo luneta którą kupiłem, a która się rozleciała, miała właśnie takie zachowanie. Jeśli tak jest to jest to pewne nieporozumienie.
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10180
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

Witam.
Wyczerpująco odpowiedział na podobne pytanie kolega wemar.
DŁUGIE OKO (ang. eye relief).
Długie oko jest parametrem bardzo ważnym dla osób, które mają wadę wzroku zwaną astygmatyzmem.
Temat o dziwo poruszony był chyba w Kupię-Sprzedam. Może napisze jeszcze raz?
nara.
Ostatnio zmieniony 17 sierpnia 2003, 10:32 przez variag, łącznie zmieniany 1 raz.
Marek (wemar)
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 12156
Rejestracja: 12 marca 2003, 00:09
Tematy: 606
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Prawidłowe celowanie przy pomocy Lunety.

Post autor: Marek (wemar) »

g42 pisze:Może to jest banalny temat ale czy zmiana położenia oka względem okularu w CO zmienia położenie krzyża na celu?
.
Temat całkiem niebanalny. Wiele lunet niestety ma tę "wadę". Efekt ten nie powinien występować jeśli luneta jest przystosowana do dystansu, na którym strzelamy. Najczęściej występuje wtedy gdy używamy lunety "myśliwskiej" na wiatrówce. Te lunety są ustawiane na dystans ponad 50 metrów (czasem ponad 100 m.) Poniżej tego dystansu będziemy wprawdzie mieli ostry obraz krzyża i celu, ale niestety wystąpi wspomniane zjawisko. W niektórych lunetach zjawisko takie występuje do i od pewnej odległości. Najprostszym sprawdzeniem lunetki jest jej położenie na parapecie (lub innym stabilnym miejscu). Patrzymy przez lunetę na cele rozlokowane na różnych dystansach jednocześnie lekko przesuwająć głowąprzed okularem. Bardzo dobrze jest wtedy widać obraz podąża za krzyżem, a gdzie nie.
Dla każdej lunety będzie to inne miejsce i nie zawsze musi wystąpić. Zależy to od konstrukcji lunety i szkieł. Mam małą lunetkę bełomo 4x24, gdzie to zjawisko nie pojawia się wcale i vomza, który jest "felerny" na każdym dystansie. Inną zaś lunetę udało mi się tak przestroić, że od 5-35 metrów jest ok, a błąd pojawia się pow. 35 metra.
Nie jest ważne czym strzelasz, ważne byś miał/a z tego radość.
Mi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 984
Rejestracja: 30 stycznia 2003, 08:19
Tematy: 75
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Mi »

Zjawisko to znika przy strzelaniu z dużych powiekszeń powyżej 20X wtedy nie da się przesunąć oka ani głowy w inne miejsce bo obraz zanika.
M_a_C
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1443
Rejestracja: 28 marca 2003, 12:06
Tematy: 43
Lokalizacja: Świebodzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: M_a_C »

Mi pisze:Zjawisko to znika przy strzelaniu z dużych powiekszeń powyżej 20X wtedy nie da się przesunąć oka ani głowy w inne miejsce bo obraz zanika.
Cześć 8)

Wynika z tego, że im mniejsza "źrenica wyjściowa" tym to zjawisko jest mniej widoczne (trudniej zauważalne).

Pozdrawiam :roll:
MaC :lol:
Marek (wemar)
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 12156
Rejestracja: 12 marca 2003, 00:09
Tematy: 606
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Marek (wemar) »

Tak, bo luneta wymaga od nas bardziej powtarzalnego układu okular-oko. Zjawisko jest najbardziej dokuczliwe przy strzelaniu z różnych pozycji FT.
Nie jest ważne czym strzelasz, ważne byś miał/a z tego radość.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”