Jak sprzedać kastet kolekcjonerski

Łuki, noże, szable, maczety... ale też latarki, GPSy i inne gadżety

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
bebok79
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 239
Rejestracja: 10 lutego 2013, 00:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Bielsko Biała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: bebok79 »

Odgrzeje kotlecika,zeby ludzie wiedzieli co i jak ,bo plota nieraz takie glupoty... ;) Kastet mozna legalnie kupic,sprzedac oraz posiadac,ALE TYLKO W DOMKU W CELACH KOLEKCJONERSKICH.Na noszenie go przy sobie jest wymagane zezwolenie,ktorego to sie w Polsce i tak praktycznie nie wydaje ;) W przypadku kontroli policji kastet jest rekwirowany,a w przypadku uzycia nawet w samoobronie jest ladniutki wyroczek za uzycie SCZEGOLNIE niebezpiecznego narzedzia,bo taki statut ma kastet.Bo niebezpieczne narzedzie to np,legalny noz,palka,a kastet jest obok np nunchaku narzedziem SZCZEGOLNIE niebezpiecznym.Pozdrawiam.
Dale
Gość
Gość
Reactions:
Tematy: 
Grupa: Goście

Post autor: Dale »

Ciekawe rzeczy piszesz, ale rozumiem że masz jakąś podstawę prawną czy coś bardziej wiążącego niż opinia dzielnicowego ?
Awatar użytkownika
bebok79
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 239
Rejestracja: 10 lutego 2013, 00:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Bielsko Biała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: bebok79 »

Dwoch policjantow w rodzinie i znajomy prawnik daja mi podstawe by tak pisac ;) Interesuje sie min.bronia biala,wiec wypadalo by sie znac jak to od strony prawnej wyglada ;) Sa rzeczy ktore mozesz legalnie kupic sprzedac ale nie nosic-rzeczony kastet,nunchaku,tonfe z metalowym rdzeniem(o ile nie pracujesz w ochronie),shuriken,ukrytych ostrzy,indian war club,ale wszystko to mozesz sobie na scianie powiesic i jest ok.Jesli chodzi o KOLEKCJONOWANIE nie ma w Polsce zadnych obostrzen dotyczacych broni bialej.Oczywiscie jesli nie jestes bandyta,nie atakujesz ludzi,gdyz w tym przypadku nawet jak pierdniesz w miejscu publicznym policja to obroci przeciw Tobie ;)
Awatar użytkownika
bebok79
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 239
Rejestracja: 10 lutego 2013, 00:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Bielsko Biała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: bebok79 »

Namieszalem cos,dwa razy mi ten sam post wyskoczyl.Edytowalem i zmienilem na to co teraz pisze,ale jak sie kasuje posty?
Dale
Gość
Gość
Reactions:
Tematy: 
Grupa: Goście

Post autor: Dale »

Ok, rozumiem. Rozumiem też że jako osoby odpowiedzialne biorą na siebie wszelkie konsekwencje (między innymi finansowe) skutków prawnych jakie może ponieśc osoba, która zastosowała się do tych zasad...
Nie będę się rozdrabniał co do detali, które wymieniłeś (rzutki wszelkie np) ale chętnie wysłał bym tych panów na kurs doszkalający.
ps. w żadnej ustawie nie spotkałem takiej interpretacji (kupić tak, posiadać też, nosić nie) - z ciekawości, zapytaj ich jak sobie wyobrażają transport takiego kastetu ze sklepu do domu....
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

Dale pisze:.
Nie wypowiadam sie co do całosci, ale co do transportu:
Poczta Polska dostarczy przedmiot do domu. :651:
Ostatnio zmieniony 12 maja 2014, 14:05 przez mkl1, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Dale
Gość
Gość
Reactions:
Tematy: 
Grupa: Goście

Post autor: Dale »

Bardzo dobra koncepcja... Słuszna :) Jeden z najmniej kłopotliwych sposobów na wplątanie się w kłopoty
Awatar użytkownika
bebok79
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 239
Rejestracja: 10 lutego 2013, 00:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Bielsko Biała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: bebok79 »

Kolego Dale,doszkalanie nie bedzie potrzebne,radze samemu sie troszeczke doszkolic,poczytac ,popytac.To o czym my tu piszemy to po prostu wymysl Smutnych Panow Komendantow ktorzy mimo iz chetnie by zarobili na wydawaniu pozwolen na bron biala (ok 1000 zl),w swojej nieskonczonej laskawosci postanowili nie czepiac sie gdy pospolstwo wiesza sobie w domku kastet na scianie,ale gdy juz chce nosic to niebezpieczne narzedzie w celach dajmy na to-obronnych,to juz nie jest tak latwo.Nie bez przyczyny zreszta i niech tak zostanie.Zreszta bron biala kolekcjonerska mozna dla spokoju ducha zarejestrowac,ale nie jest to obligatoryjne jak w przypadku np. wiatrowek FAC.Podobnie jest np. w Wielkiej Brytanii z nozami z blokowanym ostrzem.W domu miej,ale po ulicach sie z tym nie szwedaj.Zrob sobie taki maly tescik-idz do LEGALNEGO sklepu,kup LEGALNIE kastet (dostepny bez zezwolenia wylacznie w celach kolekcjonerskich-tak przewaznie pisza w opisie tego niebezpiecznego narzedzia),a nastepnie zadzwon na komende i powiedz ze chcesz zezwolenie na NOSZENIE.Koszt ok 1000 zl. ale i tak zezwolenia nie dostaniesz bo to prawie niemozliwe.Co najwyzej Ci zarejestruja jako bron kolekcjonerska.Mieszkajac w tym kraju powinienes przyzwyczaic sie do zawilosci prawa polskiego.A co do transportu to polecam poczte lub kuriera,ew. jak kupiles osobiscie to fajnie miec paragon.W razie rewizji-kupilem i niose do domu.Gdy kupujesz "uzywke" sprawa sie komplikuje.Chowasz do plecaka(bron Boze do kieszeni-wtedy jest podejrzenie ze jestes gotowy uzyc) i w razie kontroli mowisz ze jestes grzeczny chlopak,kupiles bo kolekcjonujesz i niesiesz do domu.I liczysz na dobry humor pana Policjanta.Tyle mojego wywodu.Pozdrawiam.
Dale
Gość
Gość
Reactions:
Tematy: 
Grupa: Goście

Post autor: Dale »

Ale oczywiście znasz podstawę prawną, czy tylko tak uradzili niedouczeni panowie przy wódce ?
Bo ustawa o obroni jasno wymienia co jest bronią białą... A co ta bronią nie jest.
Awatar użytkownika
Miałczyński
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 141
Rejestracja: 17 maja 2012, 17:16
Tematy: 3
Lokalizacja: Kartuzy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Miałczyński »

Zaglądam do UoBiA i czytam art. 4 ust. 1 punkt 4 podpunkt a):
"Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć(...)broń białą w postaci(...)kastetów i nunczaków".

Natomiast art. 9 ust. 3 mówi:
"(...)urządzenia, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3
i 4, można posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwego ze względu na
miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta
powiatowego Policji, a w przypadku żołnierzy zawodowych — na podstawie pozwolenia wydanego
przez właściwego komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej."

Nigdzie w UoBiA nie ma wzmianki o możliwości posiadania kastetu bez pozwolenia, z wyłączeniem możliwości jego noszenia. Przynajmniej nie zauważyłem :)
Awatar użytkownika
bebok79
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 239
Rejestracja: 10 lutego 2013, 00:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Bielsko Biała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: bebok79 »

Miałczyński pisze:Zaglądam do UoBiA i czytam art. 4 ust. 1 punkt 4 podpunkt a):
"Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć(...)broń białą w postaci(...)kastetów i nunczaków".

Natomiast art. 9 ust. 3 mówi:
"(...)urządzenia, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3
i 4, można posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwego ze względu na
miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta
powiatowego Policji, a w przypadku żołnierzy zawodowych — na podstawie pozwolenia wydanego
przez właściwego komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej."

Nigdzie w UoBiA nie ma wzmianki o możliwości posiadania kastetu bez pozwolenia, z wyłączeniem możliwości jego noszenia. Przynajmniej nie zauważyłem :)
Ustawa ustawa,policja i tak ma swoja wlasna interpretacje,jak to mam miejsce np. w przypadku broni czarnoprochowej i prochu.Piszesz ze nie ma wmianki o mozliwosci posiadania kastetu i tp bez zezwolenia.Dziwne.Mozna kupic cos legalnie,w legalnym sklepie,ale nie mozna tego posiadac?Palki,kastety,przedmioty z ukrytymi ostrzami-w takim razie sklepy sprzedaja to nielegalnie :shock: Polecam naprawde zapoznac sie z wymogami prawnymi dotyczacymi kolekcjonowania broni.
Awatar użytkownika
bebok79
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 239
Rejestracja: 10 lutego 2013, 00:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Bielsko Biała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: bebok79 »

A co do posiadania broni z wylaczeniem noszenia,to cos takiego jest uskuteczniane np w tym ze bron palna mozna posiadac a)do obrony b)w celach sportowych c)w celach kolekcjonerskich.Podobnie jest z bronia biala,tylko nie ma takich obostrzen jak w przypadku broni palnej.W ustawie temat ten jest traktowany dosyc pobieznie wiec jest duze pole do popisu dla panow Komendantow.
Jeżyn
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 475
Rejestracja: 26 listopada 2009, 17:31
Tematy: 0
Lokalizacja: Puławy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jeżyn »

Tzn nie mogę nosić np. karabeli ? :shock:
Jeżyn
Awatar użytkownika
Miałczyński
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 141
Rejestracja: 17 maja 2012, 17:16
Tematy: 3
Lokalizacja: Kartuzy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Miałczyński »

bebok79 pisze:Ustawa ustawa,policja i tak ma swoja wlasna interpretacje,jak to mam miejsce np. w przypadku broni czarnoprochowej i prochu.
O ile mi wiadomo, problemu z zakupem i posiadaniem prochu już nie ma. Wystarczy wyrobić EKB, która w tym momencie staje się tym, czym jest Legitymacja Posiadacza Broni dla osoby chcącej kupić amunicję.
bebok79 pisze:Polecam naprawde zapoznac sie z wymogami prawnymi dotyczacymi kolekcjonowania broni.
Z wielką chęcią, tylko podaj mi chociażby nazwy dokumentów z którymi mam się zapoznać :wink:
bebok79 pisze:A co do posiadania broni z wylaczeniem noszenia,to cos takiego jest uskuteczniane np w tym ze bron palna mozna posiadac a)do obrony b)w celach sportowych c)w celach kolekcjonerskich.Podobnie jest z bronia biala,tylko nie ma takich obostrzen jak w przypadku broni palnej.W ustawie temat ten jest traktowany dosyc pobieznie wiec jest duze pole do popisu dla panow Komendantow.
Nie jest to "uskuteczniane", tylko wynika z celu posiadania broni :roll: Masz broń do celów sportowych, to używasz jej tam gdzie się powinno (czyli na strzelnicy - na treningach lub zawodach) i przenosisz też tylko w tym zakresie. Chcesz biegać z giwerą po mieście, to robisz pozwolenie na broń do ochrony osobistej. W ustawie temat ten jest opisany wystarczająco w taki sposób, by nawet dziecko nie miało problemu z jego interpretacją (akurat w tym przypadku). Tak czy inaczej jak wyżej wspomniałem, proszę o nazwy dokumentów odnośnie kolekcjonowania broni z którymi powinienem się zapoznać i które przeczą naszemu rozumowaniu, a potwierdzają twoje :wink:
Awatar użytkownika
bebok79
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 239
Rejestracja: 10 lutego 2013, 00:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Bielsko Biała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: bebok79 »

Ech...Widze ze sie nie przebije.W takim razie prosze zlozyc wizyte na najblzszej komendzie policji i spytac osoby kompetentniejsze ode mnie.To chyba najlepsze wyjscie.Ja nie jestem prawnikiem i jako zwyklemu szaremu czlowieczkowi ciezko mi wytlumaczyc i ubrac w slowa i przyklady to co chce przekazac.Tutaj mala probka jak wyglada uzyskanie pozwolenia na bron biala.Kurde,nie moge linkowac :cry: Na forum Airguns.pl jest temat pana M.Majstruka "Pozwolenie na bron biala".
Oczywiscie wszystko zalezy od danej Komendy Policji.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń biała, survival i militaria”