Norinco M305 (M14)

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

amunicji ciężkiej GECO PLUS (metalowa okrywa, miękki płaszcz w środku - charakterystyczne - jakby miseczka wycięta z góry... ;-) )
miekki to rdzeń
Tak poza tym warto było by wszystko wymienić, oprócz oczywiście "rdzenia karabinu"

Coś mi się wydaje, że nie :roll: i jeszcze rusznikarz potrzebny???
To tak jakbyś kupował "malucha 126, by by mieć co najmniej VW :)
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Awatar użytkownika
Zlewozmywak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1177
Rejestracja: 20 maja 2011, 20:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Zlewozmywak »

E tam ... jak to wszystko powymieniasz to już nie będzie M14 ..... :P
Methestel
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 15 grudnia 2013, 16:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Methestel »

Zlewozmywak pisze:E tam ... jak to wszystko powymieniasz to już nie będzie M14 ..... :P
???

eee.... a niby co to będzie? Liczę, że to będzie lepsze M14. :mad:

Co do naboju - to tak myślałem o rdzeniu a napisałem "płaszcz" - ot taka mała pomyłka... lapsus...

Natomiast nadal brak odpowiedzi na moje pytania... :027:
Awatar użytkownika
Bomb_Squad
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 320
Rejestracja: 27 grudnia 2012, 20:58
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Bomb_Squad »

Methestel pisze: Teraz mam pytania do kolegów:
- jak to jest z tym indeksowaniem lufy? Rusznikarz to stwierdzi - czy indeksowanie lufy jest potrzebne?
- czy każdy rusznikarz sobie poradzi z tym modelem broni? (chcę oddać w ręce dobrego i znanego w moim rejonie rusznikarza)
- mam atrapę tłumika - chcę założyć oryginalny tłumik Springfielda - jak będzie ze ściągnięciem tej atrapy? - widziałem na filmiku na YouTube jak facet dosłownie wali w chiński tłumik młotkiem aby go "wyłamać".... ja nie mam tłumika tylko atrapę - także ją młotkiem należy potraktować????! i jak się to będzie miało do założenia nowego tłumika???
Nie każdy egzemplarz trzeba indeksować, tłumik płomieni ja zdjąłem lekkim puknięciem ale wcześniej delikatnie zeszlifowałem miejsce gdzie jest atrapa zgrzana z lufą. Na lufie mogą zostać małe zadziory (u mnie nie było) położyłem trochę oksydy i założyłem oryginalny tłumik płomieni. Okazało się że w oryginalnym gwint na śrubkę zabezpieczającą jest calowy a w m305 jest metryczny więc trzeba jeszcze dobrać śrubkę.
Jeśli chodzi o łoże Promag Archangel musiałem dopasować poprzez zeszlifowanie trochę pod urządzenie spustowe (5 minut roboty) ale teraz jest dopasowane bardzo ciasno i lepiej niż w oryginalnym M14, jest to bardzo dobre łoże pod ten karabin :)
Krzysztof66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 485
Rejestracja: 20 stycznia 2009, 15:43
Tematy: 0
Lokalizacja: mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Krzysztof66 »

U mnie tłumik (nie atrapa) też był zgrzany/przyspawany do lufy. Nakrętka mocująca nie była mocno dokręcona, ruszała się lekko, zablokowana śrubką. Jako, że tłumik był i tak przyspawany, nie przyszło mi do głowy, aby ją dokręcić. Przy strzelaniu na 25m - zerowanie przyrządów wystrzeliłem 60 szt. naboi. Ostatnie dwie serie po 5 szt. troszkę rozjechały się w poziomie w stosunku do poprzednich. W domu stwierdziłem, że tłumik sam się "odspawał" i ma luz. Po odkręceniu nakrętki blokującej zdjąłem go z lufy. Na lufie w miejscu łączenia nie było zadziorów, trochę było wewnątrz tłumika. Podszlifowałem je i dokręciłem mocno nakrętkę blokującą. Następne strzelanie (50szt.), niestety też na razie 25m, było ok.
9x19, 5,56 NATO, 12/76.
Awatar użytkownika
miess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 213
Rejestracja: 13 grudnia 2011, 19:58
Tematy: 0
Lokalizacja: Gorzów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: miess »

- jak to jest z tym indeksowaniem lufy? Rusznikarz to stwierdzi - czy indeksowanie lufy jest potrzebne?
Ponieważ w M14 lufa jest wkręcana w komorę zamkową (Receiver) zdarza się, że jest dokręcona "nieosiowo" (chodzi oczywiście o oś poprzeczną lufy a nie podłużną) Jest to o tyle istotne, że wpływa to na położenie wślizgu naboju (są dwa) oraz na pion muszki. Nieosiowy wślizg zazwyczaj nie jest problemem ale muszka nie trzymająca pionu przeszkadza :-D To dosyć powszechne zjawisko w M305 ale M1A Springfield też nie jest wolny od tej przypadłości. Jeżeli będziesz strzelał tylko z lunety to problem znika. A jak sprawdzić poprawność indeksowania? Poprostu należy zwrócić uwagę czy podstawa muszki (która jest zintegrowana z tłumikiem) trzyma poziom. Chińczycy rozwiązują problem przesuwając muszkę w lewo bądź w prawo. Gdy jest problem z indeksowaniem to mucha jest często w skrajnym położeniu.
- mam atrapę tłumika - chcę założyć oryginalny tłumik Springfielda - jak będzie ze ściągnięciem tej atrapy?
No to pytanie odpowiedź już padła. U mnie również nie było problemów ze ściągnięciem tłumika. Wystarczyło lekkie puknięcie młotkiem. To spawanie tłumika jest w zasadzie trochę takie udawane. Też widziałem gościa szalejącego z młotem dlatego nie brałem się za to. Zachęciły mnie relacje kolegów. Czekam teraz na tłumik Springfielda, przy czym ten chiński nie jest zły. Być może nawet bym go nie ruszał ale chciałem sprawdzić czy wykończenie korony lufy jest OK. Okazało się, że nie trzeba nic poprawiać.

Jeżeli chcesz popracować nad skupieniem M305 to musisz poszukać odpowiedniej amunicji. Jest to chyba najważniejsza rzecz do odrobienia. Wymiana np prowadnicy sprężyny też jest ważna i warta zachodu ale nie tak ważna jak dobór ammo.
Pozdrawiam, Michał.
KSK PRETOR Gorzów / 3GUN LIGA ZACHODNIA
Methestel
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 15 grudnia 2013, 16:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Methestel »

Bomb_Squad , Krzysztof66 i miess - dzięki wielkie koledzy - dobre rady nie są złe! :-D

Czekam teraz na spokojnie na części - rady Sobie wezmę do serca. Na pewno się przydadzą.

Dużo czytałem na temat właśnie "prowadnicy sprężyny" oraz samej sprężyny... stwierdziłem (na przykładzie wpisów kolegów z różnych forum internetowych w USA), że to jedna z najtańszych i najszybszych form wpłynięcia na poprawę działania broni... (celność, powtarzalność...)

Koszt nie wielki a na pewno będzie lepiej niż "oryginalne Chińskie" części.

Ktoś tam wcześniej wpisał, że Ja chcę zrobić z malucha vw czy jakoś tak... pozwolę się z tym nie zgodzić - te części zakupują i wymieniają w pierwszej kolejności także i właściciele oryginalnych Springfieldów... mi na oryginał M14 szkoda kasy 2000-4000euro (bo tyle w Niemczech trzeba dać) za coś co można mieć za 2500 zł a dalej warto/trzeba kupić niektóre części? C'mon! :!: Wolę Chińskie + części i jeszcze na optykę zostanie i na "paczkę" naboi...

Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia. Mianowicie "miess" - piszesz, że dobry dobór amunicji - wiem z czego ostatnio strzelałeś - Hornady. Ok - tylko ja chcę dobrać amunicję ciężką - półpłaszczową. (z wiadomych celów)

Kwestia która mnie męczy to taka - czy faktycznie "z karabinów" strzela się dobrze taką amunicją???(ciężką) :-/

Niby logika sugeruje, że jak kaliber ok, to i kulki pasują... a może "karabiny" bardziej lubią pełny płaszcz i amunicję lekką?

Coś tam czytałem, że amunicja ciężka bardziej męczy/niszczy lufę... do tego "skok gwintu lufy" także ma wpływ na to jaką ciężkość amunicji dobierać?

Prawda to? Jeśli się mylę poprawcie mnie/wyjaśnijcie....

A właśnie.... jaki skok gwintu lufy ma Norinco m305?

Bomb_Squad - po wymianie łoża waga broni się zmieniła? Cięższa, lżejsza - bez różnicy?
Awatar użytkownika
miess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 213
Rejestracja: 13 grudnia 2011, 19:58
Tematy: 0
Lokalizacja: Gorzów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: miess »

Lufa w Norinco M305 ma 1:12 co oznacza, że cięższa amunicja też dobrze poleci. Ja się nie będę za dużo o amunicji rozpisywał bo są lepsi w tym temacie na tym forum więc nich piszą i poprawiają. Generalnie nie ma prostego przełożenia, że np lekka lata zazwyczaj lepiej a ciężka gorzej. Oczywiście nieodpowiedni skok gwintu może psuć skupienie przy cięższej amunicji ale w przypadku Norinco nie powinno być z tym problemu. Istotniejsze jest co lufa lubi. A dlaczego lubi ten nabój a inny nie, to czasami tylko Bóg raczy wiedzieć. Trzeba niestety testować. Założysz lunetę, kupisz po kilka sztuk różnej ale odpowiadającej ci ammo i będziesz wiedział która jest OK, która może być, i która jest do kosza.

Jeżeli chodzi o półpłaszcz to dotychczas strzelałem z GECO Teilmantel (11,0g/170gr) i SAKO Super Hammerhead (9,7g/150gr). Źle nie było więc być może okaże się, że będziesz zadowolony. Być może w/w amunicja lata jeszcze lepiej niż myślę ponieważ dotychczas strzelałem tylko z przeziernika. Do lunetki planuję przymierzyć się na wiosnę.
Pozdrawiam, Michał.
KSK PRETOR Gorzów / 3GUN LIGA ZACHODNIA
Awatar użytkownika
Wesley01
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 232
Rejestracja: 22 lutego 2013, 15:05
Tematy: 0
Lokalizacja: New Jersey
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Wesley01 »

Oryginalny wyslalem do Polski dla kolegi wlasnie na "chinca", a zalozylem firmy SMITH ENTERPRISE. Chwalony, niestety troche drogi.

Obrazek
Awatar użytkownika
Bomb_Squad
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 320
Rejestracja: 27 grudnia 2012, 20:58
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Bomb_Squad »

Methestel pisze:Bomb_Squad - po wymianie łoża waga broni się zmieniła? Cięższa, lżejsza - bez różnicy?
U mnie się zmieniła jest dużo lżejsza choć nie ważyłem :) tylko ja mam wersję w drewnie która jest cięższa od plastiku...
Jeśli chodzi o porównanie do Springfielda to miałem okazje dokładnie porównać i postrzelać z obu, nie mam wątpliwości wydatek w naszych realiach na oryginalnego M14 jest nieuzasadniony, skupienie na tarczy tą samą amunicją jest praktycznie takie same nawet ze wskazaniem na M305 (nowszy egzemplarz od oryginału :) )
Methestel
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 15 grudnia 2013, 16:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Methestel »

Witam,

koledzy a więc podzielę się z wami jak idzie upgrade sprzętu m305 Norinco...

Mianowicie łoże stock (Chiński polimer) wymieniłem na łoże Promag Archangel - tu i ówdzie (na youtubie) można usłyszeć głosy że trzeba zrobić lekkie "piłowanko" łoża aby je spasować i, że pasuje idealnie do oryginalnego Springfielda a nie do Norinco. :) Dobra wiadomość jest taka, że po około 1h czasu (tak wiem nie mało...) udało mi się zamknąć "zamek" mechanizmu spustowego i prawidłowo zainstalować "broń" w nowym łożu. Co się namęczyłem to moje - jednak satysfakcja gwarantowana.

Zamocowałem także montaż Sadlaka - i tutaj na razie nie mocowałem na stałe (w sensie mocno) - jedynie prawidłowo "zamocowałem" - ostateczne dokręcenia (i przestrzelenie) zrobię jak przyjdzie mi odpowiedni klucz dynamometryczny... (stwierdziłem, że najpierw spróbuję części założyć swoimi siłami a nie od razu rusznikarz)

Sadlak dla m1a/m14 ma kilka wersji montaży, ja wybrałem najtańszy aluminiowy. Są droższe - stal/tytan... Mam nadzieję, że ten aluminiowy starczy na "całe życie broni"... :-D

Teraz podzielę się przestrogą - zakupiłem także spring guide SADLAKA i tutaj moje rozczarowanie - część oczywiście pasuje - jednak NIE DO CHIŃSKIEJ sprężyny (spring rod)... Jak bym nie próbował - tej Chińskiej sprężyny nie mogę "naciągnąć" na sadlaka spring guide (prowadnicę sprężyny)... Z tego co sądzę muszę zamówić nową sprężynę do prowadnicy i z nią dopiero wymienić tą część... Chyba, że myślicie że "siłowo" mam tą Chińską naciągnąć na prowadnice Sadlaka?

Jak ktoś już kiedyś wymieniał prowadnicę to proszę o radę.

Na koniec sobie zostawiłem zamontowanie oryginalnego tłumika ognia/odrzutu marki Springfield(ten "dziurkowany"). Wszystko przyszło w oryginalnym pudełeczku od Springfielda z odpowiednim kluczem. Klucz się przydał - nie powiem - bez niego bym nie dał rady... Mój sposób = odkręcenie śrubki max a później młotek i wybijak... i znowu śrubka (jak wybijak przesunął "tłumik" o te 2-3mm) i wybijak, i tak 3-4 razy... w końcu zeszło a ten Chiński "udawacz tłumika płomieni" jest dość głęboko nasadzony na lufę... ( u mnie nie zostawił żadnych śladów na lufie - jednak "spaw/zgrzanie" było na tyle solidne, że trzeba mi było kapkę "postukać"...)

Instalacja oryginału zajęła 5 minut. Mam nadzieję, że założyłem prawidłowo. (ciekawe jak to sprawdzić? :wink: ) [3 rowki na lufie i w tłumiku chyba niwelują nie prawidłowe zamontowanie części a później jak już lufa zblokowała tłumik - dokręcenie śrubki na sporą siłę i zablokowanie pinem/śrubką]

Jak przyjdzie do mnie lunetka i klucz dynamometryczny to po instalacji przyjdzie czas na zerowanie lunety i przestrzelanie broni. Później pewnie dojdzie do mnie nowa sprężyna do prowadnicy Sadlaka... [głupio by było już teraz mając tą część jej nie wymienić]

Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tematem.
Old Cadet
Ekspert WBP
Ekspert WBP
Reactions:
Posty: 3992
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, 12:55
Tematy: 0
Grupa: Ekspert WBP

Post autor: Old Cadet »

A bez lunety nie strzelisz?
When you have to shoot...Shoot! Don't talk.
Old Cadet
Ekspert WBP
Ekspert WBP
Reactions:
Posty: 3992
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, 12:55
Tematy: 0
Grupa: Ekspert WBP

Post autor: Old Cadet »

A bez lunety nie strzelisz?
When you have to shoot...Shoot! Don't talk.
Methestel
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 15 grudnia 2013, 16:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Methestel »

Old Cadet pisze:A bez lunety nie strzelisz?
Nie ma to jak napocić się przy opisie i dostać mega pytanie/czepianie...

Odp.: "Oczywiście strzelę - otwartych przyrządów jednak nie mam ustawionych, bo i mi się ich ustawiać nie chciało - czekam na lunetę..."

Zadowalająca odpowiedź?

eh... :-/
radams
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 63
Rejestracja: 17 października 2011, 12:06
Tematy: 0
Lokalizacja: ZKS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: radams »

Methestel pisze:
Nie ma to jak napocić się przy opisie i dostać mega pytanie/czepianie...
Coś Kolega bardzo wrażliwy:-)

Jak się jeszcze pomęczysz chętnie poczytam. Fajny zakup i od razu full wypas:-)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”