Norinco M305 (M14)

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Snipper_is »

Na rem 700 kal.30-06 odległość 100 m. Przesunięcie około 5 cm w dół przy zdjętym tłumiku. Tłumik to ten model co jest na SWD. Po zdjęciu tłumika dźwięku ( około 450 gr ) przesunięcie do góry około 13 cm.
Snipper
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

de Fresz pisze:Naprawdę te kilkadziesiąt do góra pewnie ze 150 g aż tak wpływa na zmianę drgań? Jakie to są realnie zmiany w ŚPT?
Bardzo... Tikka t3 30-06 (lufa srednicy 17 mm) przesuniecie na 100m ok 12 cm lewy dół...
Remington 700 Varmint (.308) tylko 5 cm w prawo???
ale zawsze..
Ważna jest też długośc lufy i skręt gwintu....
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
de Fresz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1276
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:28
Tematy: 6
Lokalizacja: Wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: de Fresz »

Dzięki panowie za wyjaśnienia, nie sądziłem, że to mogą być aż takie różnice.
Awatar użytkownika
Zlewozmywak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1177
Rejestracja: 20 maja 2011, 20:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Zlewozmywak »

Kupiłem ten karabin więc dorzucę swoje 3 grosze. Karabin jest solidny, ciężki, jeśli chodzi o budowę absolutnie niczym nie odbiega od oryginalnych M14, to po prostu zwykły M14 w samopowtarzalnej wersji, z resztą ponoć produkuje się je na oryginalnych amerykańskich maszynach. Jakoś wykonania, cięzko mi powiedzieć bo nie miałem w ręce oryginalnych amerykańskich, wiem że duża część chińskich M14 ma problem z indeksowaniem lufy, czyli lufa jest albo nie dokręcona, albo dokręcona za bardzo, co owocuje krzywym zamocowaniem hamulca wylotowego a więc i muszki. W moim było podobnie, jednak krótka wizyta u kolegi rusznikarza załatwiła problem i jest prosto. Swoją drogą wyczytałem, że sporo amerykańskich M14stek miało to samo, więc być może po prostu "ten typ tak ma". Poza tym, broń nie ma żadnych innych wad. Miałem początkowo problemy z wyrzucaniem łuski z lufy, zacinało się to masakrycznie, ale po 20-30 strzałach problem sam się rozwiązał. Wiązałem to z tanią amunicją, więc dziś przetestowałem broń na 3 innych typach (Lapua,Sako,Geco) i na wszystkich karabin działał wyśmienicie, wróciłem więc do tej poprzedniej amunicji na której miałem zacięcia (Partizan) i o dziwo wszystko działa i na niej. Wrażenia ze strzelania super ! Czuć ten kaliber, tę moc, a zarazem broń nie kopie jak koń, zapewne z powodu masy jak i sposobu działania. Choć oczywiście kopie znacznie bardziej niż kałach, beryl itp. Celność - wierzcie mi : imponująca. Strzelałem na 50 i 100m w pozycji siedzącej bez podparcia lufy (tylko oboma łokciami na stole) i spokojnie bez lunety można robić grupy na 4 cm rozpiętości na 100m. Bardzo łatwo ustawić celownik zarówno góra-dół jak i prawo-lewo. Ogólnie przyrządy celownicze w M14 uznaje się za jedne z najlepszych i w pełni się z tym zgadzam.

Reasumując - za świetną cenę, dostaje się naprawdę piekną, ciekawą i celną broń, w której po małych poprawkach można się zakochać :) Karabin ma wysoki współczynnik "badass"... if ju noł łot aj min :)
Awatar użytkownika
miess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 213
Rejestracja: 13 grudnia 2011, 19:58
Tematy: 0
Lokalizacja: Gorzów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: miess »

Gratuluje udanego zakupu. Czy możesz napisać jak rusznikarz poradził sobie z indeksowaniem lufy? Pytam bo jak wiesz sam mam podobny problem, a w M14 bez dedykowanych narzędzi ciężko kręcić lufą. Z amunicji odradzam jeszcze S&B, natomiast godna polecenia jest np SAKO Gamehead 8,0g. Duże nadzieje wiążę z Hornady Steel Match którą wkrótce będę testował. Jeżeli lata tak dobrze jak Hornady .223 to przy cenie 4zł/szt. nie będę się nawet za SAKO oglądał. Twoje skupienie w okolicach 4cm to rzeczywiście dobry wynik. Z innych ciekawostek mogę napisać o delikatnie ruszającym się przezierniku. To też zdarza się w oryginalnych M14 :-D U ciebie siedzi sztywno czy może jednak troszeczkę się poddaje gdy ruszasz nim na boki?
Pozdrawiam, Michał.
KSK PRETOR Gorzów / 3GUN LIGA ZACHODNIA
passiv
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 172
Rejestracja: 04 listopada 2011, 14:07
Tematy: 2
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: passiv »

Ktoś z Was testował ciężką amunicję 11,7 g? Bo chciałbym kupić 14-stkę głownie na zbiorówki, a wiadomo im cięższa kulka tym lepiej ;)

Jeszcze mam jedno pytanie, w kraju można kupić szynę z montażem pod optykę?
Awatar użytkownika
Zlewozmywak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1177
Rejestracja: 20 maja 2011, 20:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Zlewozmywak »

miess pisze: Czy możesz napisać jak rusznikarz poradził sobie z indeksowaniem lufy? Pytam bo jak wiesz sam mam podobny problem, a w M14 bez dedykowanych narzędzi ciężko kręcić lufą.
Złe indeksowanie lufy to wada fabryczna której usunięcie jest dość trudne i tak jak piszesz bez narzędzi specjalistycznych to poważna robota. Dlatego nie warto tego robić, za to można po prostu zdjąć urządzenie wylotowe które ma bodajże 3 szyny które wsuwają się w wyżłobienia na lufie i podpiłować te szyny tak, aby był na nich luz, przekręcić hamulec wylotowy aż będzie prosto a nastepnie zamocować to na stałe i można to zrobić albo poprzez roztopienie cyny, pokrycie nią tych żłobień i wbicie na lufę urządzenia wylotowego, albo można zamocować urządzenie wylotowe na dwa małe wkręty. Wybrałem pierwszą opcję bo nie chciałem by te zmiany były widoczne. Kosztowało mnie to stówkę i jakieś 3-4 godziny roboty. Najtrudniej bylo ściągnąć na początku cały ten hamulec, mocują to solidnie. Metal też okazał się konkretny bo poddał się dopiero jak został zaatakowany pilnikami diamentowymi. Warto, bo teraz mam wszystko prosto i regulacja punktu trafienia to nie problem, muszki już nie trzeba ruszać i wszystko można sobie wygodnie robić pokrętłami.
miess pisze: Z innych ciekawostek mogę napisać o delikatnie ruszającym się przezierniku. To też zdarza się w oryginalnych M14 :-D U ciebie siedzi sztywno czy może jednak troszeczkę się poddaje gdy ruszasz nim na boki?
Siedzi sztywno.

Pozdrawiam i miłego strzelania.
Awatar użytkownika
miess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 213
Rejestracja: 13 grudnia 2011, 19:58
Tematy: 0
Lokalizacja: Gorzów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: miess »

mocują to solidnie
doceniam eufemizm :-D bo Chińczycy te tłumiki zgrzewają z lufą. Od strony prawnej było to chyba rozwiązanie niewystarczające bo ostatnio sprzedają M305 z atrapami tłumika.

A co do szyny pod optykę to polecany jest przede wszystkim ten montaż: http://www.brownells.com/optics-mountin ... 31672.aspx

Nie jest tani ale warto. Są rozwiązania inne ale zawsze należy zwrócić uwagę na krążące w sieci opinie bo niektóre montaże są... takie sobie. Może być tylko problem ze zgodami eksportowymi bo Brownells bez tego nie wyśle (ponad 100USD). Ale jest to do przejścia tylko wymaga czasu. Najlepsza opcja to "wujek lub ciotka" w USA.
Pozdrawiam, Michał.
KSK PRETOR Gorzów / 3GUN LIGA ZACHODNIA
Awatar użytkownika
miess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 213
Rejestracja: 13 grudnia 2011, 19:58
Tematy: 0
Lokalizacja: Gorzów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: miess »

No i wreszcie, po długiej przerwie, mogłem wrócić do mojego M305. Tak jak zapowiadałem udało mi się dzisiaj strzelić z Hornady i… wygląda na to, że pożegnam się bez żalu z SAKO. Strzelałem na 100m leżąc, w użyciu był bipod Harris oraz przyrządy mechaniczne. Wygląda na to, że przy dobrej amunicji i przyrządach (wymieniłem chiński przeziernik na Springfield National Match) da się zrobić dobre skupienie. Mam go niby od wiosny ale dotychczasowe doświadczenia z SAKO, S&B lub Geco nie były zachwycające.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Michał.
KSK PRETOR Gorzów / 3GUN LIGA ZACHODNIA
Krzysztof66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 485
Rejestracja: 20 stycznia 2009, 15:43
Tematy: 0
Lokalizacja: mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Krzysztof66 »

Fajne wyniki. Jak montowałeś Harrisa, czy potrzebny był dodatkowy pin montażowy, specjalnie do M14?
9x19, 5,56 NATO, 12/76.
Awatar użytkownika
miess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 213
Rejestracja: 13 grudnia 2011, 19:58
Tematy: 0
Lokalizacja: Gorzów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: miess »

Pozdrawiam, Michał.
KSK PRETOR Gorzów / 3GUN LIGA ZACHODNIA
Krzysztof66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 485
Rejestracja: 20 stycznia 2009, 15:43
Tematy: 0
Lokalizacja: mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Krzysztof66 »

Aha, dzięki. Rozglądam się za montażem bocznym do optyki, u nas są, ale do ASG. Te w USA poniżej 100USD (40-50$) wyglądają (i są opisane) jak te nasze do ASG. Czy montaże do ASG (te droższe-lepsze?) nadają się do M305? Optyka raczej ma być do rekreacji, nie do sportu.
9x19, 5,56 NATO, 12/76.
Awatar użytkownika
miess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 213
Rejestracja: 13 grudnia 2011, 19:58
Tematy: 0
Lokalizacja: Gorzów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: miess »

Jeżeli rekreacje rozumiesz jako strzelanie do balonów to zawsze można założyć byle co, przy czym może się okazać, że już po kilku strzałach montaż zacznie mieć luzy:) Natomiast jeżeli zależy Ci na jakimś tam skupieniu, powtarzalności to odżałowałbym trochę USD i kupił montaż Pro Mag (132USD) a najlepiej A.R.M.S. (170USD). Wiem, że w znanym sklepie w mieście Tarnobrzeg strzelali trochę z tanich montaży ale efekt tego nie był pozytywny. Podsumowując, można wydać mniej niż 100USD i sprawdzić przy okazji czy powiedzenie "kto tanio kupuje, dwa razy kupuje" zawsze się sprawdza. Słyszałem, że nie zawsze, choć często:)
Pozdrawiam, Michał.
KSK PRETOR Gorzów / 3GUN LIGA ZACHODNIA
Krzysztof66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 485
Rejestracja: 20 stycznia 2009, 15:43
Tematy: 0
Lokalizacja: mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Krzysztof66 »

Też wolałbym dobry montaż, ale jak kupić z USA coś powyżej 100$, raczej nie chcą wysyłać :cry:
9x19, 5,56 NATO, 12/76.
Methestel
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 15 grudnia 2013, 16:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Methestel »

Witam.

To i ja się dołożę do tematu. Broń zakupiłem w tamtym tygodniu - pod kątem polowań zbiorowych - nie było większych problemów aby każdy (sprawdzałem dwa okoliczne sklepy) sklep myśliwski mi broń ściągnął.

Zapłaciłem 2500 zł za czarny polimer.

JEST. (przyszło z 2 magazynkami 20 nabojowymi - dokupiłem extra 5 nabojowy_

Szybko stwierdziłem, że czas na strzelnicę - sprawdzić czy to w ogóle strzela. ;-)

2 paczki amunicji ciężkiej GECO PLUS (metalowa okrywa, miękki płaszcz w środku - charakterystyczne - jakby miseczka wycięta z góry... ;-) )
Tarcza ustawiona na 100m - 7 strzałów... (nie miałem za bardzo czasu i nie byłem przygotowany na tą wizytę na strzelnicy - ot tak aby sprawdzić czy broń działa)
Lecę sprawdzić wynik... = 0 w tarczy... :-(((( ;-)

hmm... ok - tarcza na 25 metrów - strzał i... 20 cm w dole i 15 na prawo od środka... krótka regulacja wysokości i było już ok... lewa-prawa regulacja za bardzo nie chciało mi się to-to przekręcić (jakimś kluczem to się ustawia?) więc dałem spokój... czas mnie gonił i trzeba mi było uciekać...

Wniosek = broń działa! ;-))))
- z otwartych przyrządów celowniczych jednak do regulacji/ustawienia....
a że szykuję broń pod lunetę - poczekam aż przyjdą części - które zamówiłem, ale o nich poniżej.

Zaznaczę, że broń mi przyszła już z "ohydną" atrapą tłumika.

Teraz może napiszę o tym jak broń ma docelowo wyglądać i w jakie części "na początek" ją "uruchomię":

- czarne Chińskie łoże polimerowe idzie w odstawkę - zakładam "ProMag Archangel M1A Precision Stock"

- tłumik ognia "Springfield Armory California Legal Flash Hider";
- "Sadlak National Match Spring Guide M1A, M14":
- montaż pod lunetę "Sadlak Scope Mount M1A, M14 Aluminum";
- sprężynkę "Springfield Armory Ejector Spring Springfield";

Docelowo na montażu będzie "siedzieć" typowa luneta biegowa Zeiss Duratyl 1.2-5x36 z podświetleniem.

Część kolegów pisze, że jest problem aby kupić montaż, części itp.
Owszem - to prawda, w Europie tego raczej się nie kupi... zostają Stany...

Łoże "ProMag Archangel" kupiłem przez sklep Amazon - bez problemu przyszło do domu - zapłaciłem coś koło 150 zł cła... Naprawdę ładnie wykonane łoże no i z pełną regulacją. Na youtubie można się spotkać z opinią, że do amerykańskich Springfieldów pasuje idealnie i że w chińskich modelach może być potrzebna lekka "mechaniczna korekta"... Ciekawe co mają na myśli?...

Ja w każdym razie poczekam na wszystkie części i udam się do rusznikarza z tym wszystkim.

Pozostałe części na które aktualnie czekam (pewnie przyjdą po świętach lub na początku przyszłego roku) zakupiłem w internetowym sklepie MidwayUSA.

Nie obyło się (bo do Europy zakaz wysyłki) bez pośrednika w postaci (w moim przypadku) polameronline.

Teraz mam pytania do kolegów:
- jak to jest z tym indeksowaniem lufy? Rusznikarz to stwierdzi - czy indeksowanie lufy jest potrzebne?
- czy każdy rusznikarz sobie poradzi z tym modelem broni? (chcę oddać w ręce dobrego i znanego w moim rejonie rusznikarza)
- mam atrapę tłumika - chcę założyć oryginalny tłumik Springfielda - jak będzie ze ściągnięciem tej atrapy? - widziałem na filmiku na YouTube jak facet dosłownie wali w chiński tłumik młotkiem aby go "wyłamać".... ja nie mam tłumika tylko atrapę - także ją młotkiem należy potraktować????! i jak się to będzie miało do założenia nowego tłumika???
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”