Norinco M305 (M14)

Moderator: Moderatorzy WBP

wozzi
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 15 czerwca 2013, 20:49
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: wozzi »

@miess, miałeś mnie na myśli? Nie pamiętam, abym podawał ta wielkość... :-/

Wczoraj wstrzeliwałem mój Norinco M305, bo wymieniałem tłumik ognia z oryginalnego na ten http://www.smithenterprise.com/products07.html (pierwszy z góry), a ze muszka jest montowana na tłumiku, to i ona została "przekwaterowana"... Ze mam dostęp na 300m częściej niz na 100m, wiec wstrzeliwałem na 300m. Z pierwszych 5 strzałów 4 były w tarczy, ale w lewej jej części. Tarcza duża, dla broni historycznej, niestety nie mogę wkleić zdjęcia... Po wprowadzeniu poprawki na oko, bo nie wiem jaki jest przeskok przy pokrętle, dałem 3 w prawo, wszystkie pociski leżały w tarczy. Wynik nie był oszałamiający (7, 7, 6, 5, 2), ale jestem zadowolony, bo rzadko strzelam bez optyki i miałem do tego słońce na skraju tarczy, wiec było to właściwie strzelanie na czuja... Dokładniej wstrzelam, jak "dojdę" na 100m, co może trochę potrwać, bo mam termin tylko raz w miesiącu i pracuje na zmiany...
Lepiej trafić z .22lr, niż spudłować z .45 ACP.
Awatar użytkownika
Zlewozmywak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1177
Rejestracja: 20 maja 2011, 20:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Zlewozmywak »

Strzelałeś może więcej z tego karabinu ? Jestem ciekaw celności na 100 .... Obejrzałem już chyba wszystko na temat tej giwery na YT i kurde ... same właściwie superlatywy ludziska mówią i to Amerykanie i Kanadyjczycy którzy mają dostep do znacznie droższych zabawek. Właściwie wychodzi na to, że te "chińskie" M14 tak naprawdę nie są chińskie tylko amerykańskie bo cała maszyneria na której je produkują jest oryginalna z USA, sprzedana w latach 60-tych. Chińskia jest reszta czyli osada i tylko tu zdarzają się niedoróbki.
Krzysztof66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 485
Rejestracja: 20 stycznia 2009, 15:43
Tematy: 0
Lokalizacja: mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Krzysztof66 »

Przymierzam się do zakupu takiego karabinu. Nie wiem tylko, jaką wybrać osadę: drewno czy czarny polimer. Chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej na temat osady tego karabinu od użytkowników.
9x19, 5,56 NATO, 12/76.
Awatar użytkownika
miess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 213
Rejestracja: 13 grudnia 2011, 19:58
Tematy: 0
Lokalizacja: Gorzów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: miess »

Wg mnie oraz kilku innych gości, zdecydowanie lepszy jest polimer który jest całkiem do przyjęcia. Tylko czasami trzeba coś poprawić ale generalnie są równe jakościowo. U mnie np jest OK więc nawet nie myślałem o szlifowaniu lub wymianie. Natomiast z drewnem jest tak, że zdarzają się egzemplarze o ładym usłojeniu jak i też... obrzydliwym. To jednak problem estetyczny który pojawia się gdy zamawiamy broń w ciemno bez możliwości wcześniejszego zobaczenia. Natomiast poważniejszą sprawą jest kiepska jakość drewna bo zdarza się też buk lub brzoza. Natomiast orzech ponoć nijak się ma do prawdziwego orzecha włoskiego czy greckiego. Poza tym takie drewno może różnie pracować a M14 pływającej lufy nie ma. No chyba, że ostatnie wypusty chińczyków są inne lub robione pod zamówienie.
Pozdrawiam, Michał.
KSK PRETOR Gorzów / 3GUN LIGA ZACHODNIA
Krzysztof66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 485
Rejestracja: 20 stycznia 2009, 15:43
Tematy: 0
Lokalizacja: mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Krzysztof66 »

Dziękuję za informacje. Myślę o łożu polimerowym, bo te drewniane np. ze sklepu w Tarnobrzegu na zdjęciach nie wyglądają najlepiej, poza tym nakładka wyglada na plastikową.
9x19, 5,56 NATO, 12/76.
Awatar użytkownika
miess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 213
Rejestracja: 13 grudnia 2011, 19:58
Tematy: 0
Lokalizacja: Gorzów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: miess »

Nakładka, czyli handguard (jak się domyślam) rzeczywiście jest polimerowa tyle, że w oryginale też jest polimerowa. Natomiast jeżeli komuś zależy bardzo na drewnie to może kupić używane osady. Dodam jeszcze, że polimerowe osady w M305 są przez chińczyków szlifowane tak więc nie mają zadziorów na łączeniach formy ani też innych skaz. Zrobione są dość przyzwoicie, powiedzmy, że w skali od 1 do 6 dałbym czwórkę.
Pozdrawiam, Michał.
KSK PRETOR Gorzów / 3GUN LIGA ZACHODNIA
Krzysztof66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 485
Rejestracja: 20 stycznia 2009, 15:43
Tematy: 0
Lokalizacja: mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Krzysztof66 »

Dzięki, chyba kupię w polimerowej osadzie. O drewnianej pomyślę później.
9x19, 5,56 NATO, 12/76.
Krzysztof66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 485
Rejestracja: 20 stycznia 2009, 15:43
Tematy: 0
Lokalizacja: mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Krzysztof66 »

Czy Norinco M305 sprzedawane w Polsce mają "zaczep" bagnetu i szczelinowy tłumik płomienia? Te z Tarnobrzegu (Tarnobrzega :?: ) podobno mają, a jak w innych sklepach?
9x19, 5,56 NATO, 12/76.
Awatar użytkownika
miess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 213
Rejestracja: 13 grudnia 2011, 19:58
Tematy: 0
Lokalizacja: Gorzów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: miess »

Zgadza się, M305 z Tarnobrzegu to ostatnia znana mi partia z prawdziwym tłumikiem i mocowaniem bagnetu. Następna partia która trafiła np do Saguaro ma już atrapę tłumika. Wcześniej wszystkie tłumiki były delikatnie spawane natomiast teraz Chińczycy zdecydowali się na bardziej radykalne rozwiązanie i dają atrapy. Nie wiem czy wynika to z chińskich czy europejskich przepisów (są kraje w których tłumik płomienia jest zakazany). Podobnie jest z chińskimi M4 które były za bardzo military i nie mają od jakiegoś czasu wyprofilowanej lufy pod montaż granatnika. Wracając do tematu, nie wiem jak mocowana jest atrapa ale jeżeli jest to spaw podobny do tego który jest w prawdziwym tłumiku to można atrapę wymienić na jeden z wielu tłumików do M14/M1A. Niestety w Brownellsie tłumików płomienia nie wysyłają natomiast są jeszcze pośrednicy lub eGun.
Pozdrawiam, Michał.
KSK PRETOR Gorzów / 3GUN LIGA ZACHODNIA
Krzysztof66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 485
Rejestracja: 20 stycznia 2009, 15:43
Tematy: 0
Lokalizacja: mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Krzysztof66 »

Czy brak tłumika, a raczej atrapa zamiast tłumika ma wpływ na strzelanie, np. na celność broni? Bo atrapa bez odpowiednio wyprofilowanych szczelin to to samo co kawałek rurki na lufie. W USA takie tłumiki są w wielu sklepach, ale co z tego, jak na WSZYSTKIE urządzenia wylotowe mają teraz zakaz eksportu?
9x19, 5,56 NATO, 12/76.
wozzi
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 15 czerwca 2013, 20:49
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: wozzi »

Dawno mnie tutaj nie bylo...
Krzysztof66 pisze:Czy brak tłumika, a raczej atrapa zamiast tłumika ma wpływ na strzelanie, np. na celność broni? Bo atrapa bez odpowiednio wyprofilowanych szczelin to to samo co kawałek rurki na lufie. W USA takie tłumiki są w wielu sklepach, ale co z tego, jak na WSZYSTKIE urządzenia wylotowe mają teraz zakaz eksportu?
Zależy jak to pytanie "Czy brak tłumika, a raczej atrapa zamiast tłumika ma wpływ na strzelanie, np. na celność broni?" rozumieć. Bron z tłumikiem płomienia ma inny punkt trafienia, niż bez, ale tłumik płomienia nie ma wpływu, o ile nie jest spaprany, na celność broni. Tlumiki SmithEnterprise miał do niedawna, wiec może jeszcze ma ten kolega: http://www.hornerarms.de/ Krótkie zapytanko pod info@hornerarms.de zapewne wyjaśni sprawę. U niego kupiłem mój. Kosztował mnie 200€, ale to już kilka miesięcy temu było, wiec cena mogła się zmienić. Jestem prawie pewien, że jeśli będzie zainteresowany, a na magazynie nic by nie było, to Matthias będzie w stanie ściągnąć coś ze Stanów.

@Zlewozmywak
Na 100m jeszcze nie dotarłem i w najbliższym czasie nie dotrę, bo mam prawie ze wyłącznie popołudniówki, tak ze nie mogę podać celności na tym dystansie. Zamocowałem jedna optykę i przy najbliższej okazji wstrzelam ja na 300m i może coś więcej o celności na 300m się dowiemy.
Lepiej trafić z .22lr, niż spudłować z .45 ACP.
Krzysztof66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 485
Rejestracja: 20 stycznia 2009, 15:43
Tematy: 0
Lokalizacja: mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Krzysztof66 »

Właśnie kupiłem M305, w Tarnobrzegu, z zaczepem bagnetu i tłumikiem płomienia. Wybrałem osadę czarną polimerową, były jeszcze w drewnianej i w polimerowej w kamuflażu. Osada drewniana faktycznie nie jest najlepsza, drewno wygląda na dość słabe, nie jest za ładne. Poza tym jak dla mnie była sporo grubsza od polimerowej, np przy chwycie pistoletowym (szyjce kolby). Dziękuję kolegom za porady i informacje o tej broni, teraz będę ją sprawdzał w praktyce :-D .
9x19, 5,56 NATO, 12/76.
de Fresz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1276
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:28
Tematy: 6
Lokalizacja: Wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: de Fresz »

wozzi pisze:Bron z tłumikiem płomienia ma inny punkt trafienia, niż bez
Dlaczego?
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Snipper_is »

De Fresz
Bo zmienia charakterystyka drgań lufy w trakcie strzału. Tłumik daje dodatkowy ciężar na końcu lufy
Snipper
de Fresz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1276
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:28
Tematy: 6
Lokalizacja: Wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: de Fresz »

Naprawdę te kilkadziesiąt do góra pewnie ze 150 g aż tak wpływa na zmianę drgań? Jakie to są realnie zmiany w ŚPT?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”