Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1146
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: VIS »

W żadnym przypadku nie biorę tego do siebie. Tylko sam mam robotę, taką trochę urzędniczą i nie wyobrażam sobie bym podpisał się pod czymś, czego do końca nie sprawdzę lub nie jestem w 100% pewien stanu faktycznego.

Pomyślmy o konsekwencjach. Kupuję dajmy na to gazówkę (czyli broń palną gazową) na której posiadanie nie mam pozwolenia. Złożyłem wniosek o rejestrację tej gazówki i został on uwzględniony. Urzędnik mi potwierdzi fakt zarejestrowania "broni" w legitymacji posiadacza broni, a potem co ? Zadzwoni do mnie że mam odesłać legitymację bo to była taka pomyłka. System systemem, ale ja mam legalnie potwierdzony fakt zarejestrowania broni której nie powinienem mieć. I, co najgorsze, to nikt mi nic nie jest w stanie zarzucić, bo ani nie poświadczyłem nieprawdy, ani nie posłużyłem się żadnym podrabianym czy poprawianym własnoręcznie dokumentem.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1216
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 12
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: Mumin_ »

VIS pisze: 09 kwietnia 2024, 16:47 I, co najgorsze, to nikt mi nic nie jest w stanie zarzucić, bo ani nie poświadczyłem nieprawdy, ani nie posłużyłem się żadnym podrabianym czy poprawianym własnoręcznie dokumentem.
Nie jest tak słodko. Ty powinieneś wiedzieć najlepiej, na co konkretnie masz pozwolenie (bo o to występowałeś). Urzędnik bazuje na informacjach przekazanych przez Ciebie. I wtedy wchodzi Art. 272.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1419
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: rokada »

VIS pisze: 09 kwietnia 2024, 16:47 Kupuję dajmy na to gazówkę (czyli broń palną gazową) na której posiadanie nie mam pozwolenia. Złożyłem wniosek o rejestrację tej gazówki i został on uwzględniony.
W ten sposób dość modelowo wyłudziłeś poświadczenie nieprawdy przez funkcjonariusza publicznego.
VIS pisze: 09 kwietnia 2024, 16:47 Urzędnik mi potwierdzi fakt zarejestrowania "broni" w legitymacji posiadacza broni, a potem co ? Zadzwoni do mnie że mam odesłać legitymację bo to była taka pomyłka.
Obstawiałbym raczej, że dostaniesz wezwanie w celu złożenia wyjaśnień.
VIS pisze: 09 kwietnia 2024, 16:47 System systemem, ale ja mam legalnie potwierdzony fakt zarejestrowania broni której nie powinienem mieć.
Na tym właśnie polega wyłudzenie.
VIS pisze: 09 kwietnia 2024, 16:47 I, co najgorsze, to nikt mi nic nie jest w stanie zarzucić, bo ani nie poświadczyłem nieprawdy, ani nie posłużyłem się żadnym podrabianym czy poprawianym własnoręcznie dokumentem.
Dokonałeś nieuprawnionego wejścia w posiadanie broni. Jako posiadacz pozwolenia na broń powinieneś wiedzieć, do posiadania jakiej broni uprawnia Cię to pozwolenie, więc IMHO jest wysoce prawdopodobne, że przyjmą założenie, że zrobiłeś to świadomie. Jeśli będziesz twierdził, że zrobiłeś to nieświadomie, bo wtedy dodatkowo dasz WPA kolejny argument za cofnięciem pozwolenia (pokażesz jasno, że nie rozumiesz nawet, na jaką broń masz pozwolenie).
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1146
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: VIS »

Ad. 1. Nic nie wyłudziłem. Urzędnik dał mi dokument, na który kupiłem "gazówkę", potem w ustawowym terminie wnioskuję o jej rejestrację, a urzędnik mi to rejestruje. Przy założeniu że dokumentu samowolnie nie przerabiałem.

Ad. 2. Może i dostanę wezwanie. Tylko gdzie tu jest moja wina. Sprzedawca mi na podstawie promesy sprzedał, ja kupiłem, przedstawiłem do rejestracji, WPA zarejestrował. Mam legalnie zarejestrowaną "gazówkę". A że nie mam w decyzji - myślałem że mam skoro urzędnik wystawił mi taką a nie inną promesę.

Ad. 3. A czym takim się posłużyłem, że cokolwiek wyłudziłem.

Ad. 4. Może i wszedłem w nieuprawnione posiadanie broni. Ale na jakiejś podstawie urzędnik stwierdził że jednak posiadanie jest legalne, co potwierdził swoim podpisem i pieczątką. A ja nie muszę się znać. To urzędnik musi się znać i mi jeszcze to w sposób zrozumiały wyłożyć. Nie mam po ręką KPA, więc podstaw prawnych nie podam z pamięci.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1146
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: VIS »

Mumin_ pisze: 09 kwietnia 2024, 17:35
VIS pisze: 09 kwietnia 2024, 16:47 I, co najgorsze, to nikt mi nic nie jest w stanie zarzucić, bo ani nie poświadczyłem nieprawdy, ani nie posłużyłem się żadnym podrabianym czy poprawianym własnoręcznie dokumentem.
Nie jest tak słodko. Ty powinieneś wiedzieć najlepiej, na co konkretnie masz pozwolenie (bo o to występowałeś). Urzędnik bazuje na informacjach przekazanych przez Ciebie. I wtedy wchodzi Art. 272.
Słodko nie jest. Tylko jak sobie troszeczkę orzecznictwa poczytałem to jednak przestępstwa nie popełniam. By zaistniało przestępstwo z art. 272 KK (bo zakładam że o KK Ci chodzi, bo na pewno nie KPA - ten kończy się na art. 269) to musiałbym posłużyć się podstępem. Złożenie oświadczenia że mogę mieć "gazówkę" to trochę za mało, tym bardziej, że urzędnik może to oświadczenie od ręki zweryfikować (tak było tu: Sąd Najwyższy – Izba Wojskowa z 04.06.2003 r., sygn. akt: WA 26/03). Musiałbym przynajmniej posłużyć się przerobionym, a najlepiej podrobionym dokumentem, albo powołać na świadków osoby, które będą kłamać na moją korzyść co do istoty sprawy. Samo kupienie broni zgodniej z nieprawidłowo wystawionym dokumentem i przedstawienie jej do rejestracji nie wyczerpuje przestępstwa z art. 272 KK.

Czy urzędnik da radę to odkręcić - prawnikiem nie jestem i nie mam co do tego pewności. I jest trochę za późno by szukać w przepisach.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1419
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: rokada »

VIS pisze: 10 kwietnia 2024, 00:00 A że nie mam w decyzji - myślałem że mam skoro urzędnik wystawił mi taką a nie inną promesę.
OK, przyjmijmy, że nie podpadniesz po art. 272 (a dokładniej, że po złożeniu przez Ciebie wyjaśnień nie zostaną Ci postawione zarzuty). Jednak nadal mam poważne obawy, że podejście...
VIS pisze: 10 kwietnia 2024, 00:00 A ja nie muszę się znać. To urzędnik musi się znać i mi jeszcze to w sposób zrozumiały wyłożyć.
...jest słabe, bo masz to jasno wyłożone przez urzędnika w decyzji, zezwalającej Ci na posiadanie broni. Być może na tyle słabe, że może spowodować cofnięcie pozwolenia (z uzasadnieniem "skoro nie umiesz odpowiedzialnie i zgodnie z prawem korzystać z przywileju, to nie zasługujesz na ten przywilej"). Tu występuje jasna sprzeczność rodzaju nabywanej broni z zakresem rodzajów broni, na jaką masz pozwolenie, a nie szara strefa typu "czy można kupić i zarejestrować dryling na sportowe".
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1216
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 12
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: Mumin_ »

rokada pisze: 10 kwietnia 2024, 23:26 Jednak nadal mam poważne obawy, że podejście...
VIS pisze: 10 kwietnia 2024, 00:00 A ja nie muszę się znać. To urzędnik musi się znać i mi jeszcze to w sposób zrozumiały wyłożyć.
...jest słabe,
Eeee, to jest świetne podejście! Nie ma to jak przyznać się, że dokumenty o zdanym egzaminie "ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz z umiejętności posługiwania się tą bronią".też się wyłudziło/sfałszowało :)
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Awatar użytkownika
1krzysztof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1188
Rejestracja: 17 sierpnia 2005, 16:04
Tematy: 41
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: 1krzysztof »

Tak wygląda rewers moich promes wydanych na broń sportową do celów sportowych wydanych bez podziału na rodzaje broni:
Obrazek
Nie ma tu żadnych wątpliwości, jaką broń sklep może Ci sprzedać.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1146
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: VIS »

Koledzy rokada i Mumin.

Zgadzam się z wami. Sprawa wygląda bardzo ślisko. Ale jak to w naszym pięknym kraju bywa - ostatnie słowo ma Sąd. I to w bliźniaczych przypadkach może wydać całkiem odmienne postanowienia. Nie ulega jednak wątpliwości, że najwięcej ciała dał urzędnik, poprzez niezachowanie należytej staranności.

Kolego 1krzysztof.

Ja to znam. Sam mam wydawane w ten sposób promesy. Nawet na awersie jest napisane, że rodzaje broni do jakich jestem uprawniony są "na odwrocie". Ale miałem w rękach promesę wydaną na "zakup broni do celów kolekcjonerskich w ilości 1 (słownie jednego) egzemplarza. Na rewersie nie było nic. By nie doszło do niepotrzebnych problemów - poprosiłem nabywcę o okazanie decyzji, by wiedzieć co mu mogę sprzedać. A raczej czy kolega może kupić pistolet, który zamierzam sprzedać.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”