Zwrot broni z wadą Ak Jack

Moderator: Moderatorzy WBP

Pkw88
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 11 kwietnia 2024, 00:32
Tematy: 
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Zwrot broni z wadą Ak Jack

Post autor: Pkw88 »

Witam.Mam prośbę o pomoc w sprawach proceduralnych. Tydzień temu po miesiącach czekania zakupiłem WBP Jacka 556, parę dni później zarejestrowałem w WPA i zabrałem na strzelnicę. Okazało się, że jest problem z komorą, ponieważ łuski blokują się w komorze nabojowej a pazur zrywa kryzę. Testowane na różnych markach także ewidentna wada fabryczna. Zaniosłem do sklepu i zażądałem zwrotu pieniędzy a tam powiedziano mi, że "to broń i to tak nie działa bo już zarejestrowałeś, wyślemy na gwarancji na naprawę do producenta i jak się z nim dogadasz żeby zutylizowali broń to ci zwrócimy pieniądze". Spisane zostało zlecenie naprawy i teraz czeka na wysyłkę do Rogowa. Straciłem kompletnie wiarę w firmę i nie chcę już mieć z tym nic do czynienia.
Także stąd pytanie, co mogę w tej sytuacji zrobić? Czy mimo to złożyć zaświadczenie o odstąpienie od umowy ze względu na wadę? Chrzanić się potem ze sprzedawaniem " naprawionego" sprzętu? Chciałbym to zakończyć jeszcze przed upływem 14 dni od zakupu
Ostatnio zmieniony 12 kwietnia 2024, 16:02 przez Pkw88, łącznie zmieniany 1 raz.
michalwalc
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 166
Rejestracja: 28 grudnia 2007, 13:20
Tematy: 
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zwrot broni z wadą Ak Jack

Post autor: michalwalc »

A co ci da zakończenie sprawy przed 14 -oma dniami?
Kupiłeś broń stacjonarnie, jest wada, reklamujesz, naprawiają i po sprawie. Dopiero przy kolejnej awarii możesz iść w stronę odstąpienia od umowy.

"W przypadku niezgodności towaru z umową konsumenci mają prawo reklamować wadliwy towar. W takiej sytuacji ich uprawnienia określa art. 8 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Zgodnie z tym przepisem jeżeli towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, kupujący może żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy." - źródło : infor.pl

Bądźmy poważni, fakapy zawsze się zdarzają, akurat trafiło na ciebie. Jeżeli sprzedawca wywiąże się z naprawy w określonym czasie to nie można mu nic zarzucić.
Natomiast teraz pytanie : czy złożyłeś reklamację na zasadach rękojmi czy gwarancji? Rękojmia ogranicza czas do 14 dni na rozwiązanie reklamacji od dnia jej złożenia. Z gwarancją jest inaczej, niestety ogólnie gorzej dla konsumenta / klienta.
Glock 19x MT 9mm --- Diamondback CCMLB .223 rem
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2027
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zwrot broni z wadą Ak Jack

Post autor: Dexter »

Powołujesz się na ustawę która od lat już nie obowiązuje (Data uchylenia:2014-12-25) a w dodatku na rzeczy których i tak w tej ustawie nie było. Podajesz nieprawdziwe informacje i wprowadzasz pytającego w błąd.

Pkw88,
sklep próbuje Cię klasycznie wydymać licząc na Twoją nieznajomość przepisów. Sprzedający klasycznie przerzucił to z rękojmi na gwarancję :D. Typowe. W takim przypadku, jeśli masz jakieś dowody na działanie sklepu np maile czy smsy gdzie masz zapis tej dyskusji to by już mogło podchodzić pod oszustwo chyba. Ale jak znam życie sklep to załatwił ustnie bo na piśmie by Ci tego na pewno nie dali :D. Napisz co to za sklep taki cwany.

Do meritum. Broń to taki sam towar jak każdy inny, rejestracja nie ma tu nic do rzeczy a kodeks cywilny działa tak samo przy zakupie broni jak trampek. Parę cytatów z KC:
Art. 556
. Jeżeli kupującym jest konsument, a wada została stwierdzona przed
upływem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej, domniemywa się, że wada lub jej
przyczyna istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego.
Art. 560. § 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć
oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca
niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie
uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.
Resztę sobie doczytasz ALE czytaj obowiązujące przepisy a nie internetowe wypociny doradzaczy :).
Piotr2075
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 156
Rejestracja: 22 lipca 2023, 17:47
Tematy: 
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zwrot broni z wadą Ak Jack

Post autor: Piotr2075 »

Broń to towar. Jeżeloi uważasz że twoje prawa zostały naruszone przez sklep to możesz udac sie do bodajże starostwa powiatowego. Tam znajdziesz Rzecznika konsumentów. Udzielają pomocy bezpłatnie i znają przepisy.
michalwalc
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 166
Rejestracja: 28 grudnia 2007, 13:20
Tematy: 
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zwrot broni z wadą Ak Jack

Post autor: michalwalc »

Art. 560. § 1. ---... Albo wadę usunie.

Jak usunie w terminie 14 dni od momentu złożenia reklamacji na podstawie rękojmi to temat załatwiony (wg. mnie).

Ludzie narzekają na rosnące ceny a jednocześnie nie dają szansy normalnie załatwić sprawy ze sklepem (nie tylko z bronią)
W pewnym momencie przedsiębiorcy zaczynają kalkulować i doliczają dodatkowe % na wypadek takich ludzi którzy coś kupią, coś nie zadziała jak powinno i mimo że można usterkę usunąć bez problemu od razu żądają zwrotu pieniędzy.
Uważam że zawsze należy sprawę spróbować rozwiązać rozsądnie i z dobra wolą obu stron a gdy to nie pomaga to zawsze można wstąpić na drogę prawną.

BTW...
ubezpieczycielem też kalkuluje ubezpieczenie kierowców bmw czy audii drożej niż innych nie bez podowdu :wink:
Glock 19x MT 9mm --- Diamondback CCMLB .223 rem
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2027
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zwrot broni z wadą Ak Jack

Post autor: Dexter »

To poczytaj jeszcze artykuł 561 no i nie zapominaj o art 556. I nie zapominaj również, że zdanie które zacytowałeś jest dłuższe. Ominąłeś fragment:
Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć
oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca
niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie.
Może po prostu nie doradzaj w kwestii praw konsumenta.

Co do reszty i płakania nad losem przedsiębiorcy no to już raz ten przedsiębiorca pokazał swoją dobrą wolę. Chyba wystarczy.
Pkw88
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 11 kwietnia 2024, 00:32
Tematy: 
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Zwrot broni z wadą Ak Jack

Post autor: Pkw88 »

Dexter
Dzięki za info, nadal myślę jak by to bez zbędnego zamieszania załatwić.
Ostatnio zmieniony 17 kwietnia 2024, 12:23 przez Pkw88, łącznie zmieniany 1 raz.
adam_l
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 189
Rejestracja: 18 lutego 2009, 14:30
Tematy: 
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zwrot broni z wadą Ak Jack

Post autor: adam_l »

Lepiej napisz jaki sklep, co by ostrzec kolegów przed takimi praktykami.
A co do jacka - nie jest to przypadkiem ten karabin, co pewien hehe guntuber shillowal usilnie jaki to jest super, i nawet po fabryce łaził?
Trochę smiesznie się ostatnio składa, z tymi wszystkimi """""obiektywnymi""""" opisami.

Rękojmia to rękojmia, gwarancja to gwarancja. Broń może być tematem niszowym w polsce, nadal jest to produkt za który zapłaciłes i miał byc bez wad, a wady są. Fakt ze jest zarejestrowane nie ma tutaj znaczenia, możesz wyrejestrować jak bedzie trzeba, a jeśli wymienią jednostkę a nie naprawią to i tak będziesz musiał to zrobić, bo numery seryjne się zmienią.

edit:
nvm, w ostatnim poście był wspomniany sklep, dzięki!
9x19, 5.56x45, .357
awz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 21 sierpnia 2023, 12:13
Tematy: 
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Zwrot broni z wadą Ak Jack

Post autor: awz »

Problem w fabryce może się zdarzyć. Każdej firmie. Nie wiem jakie są zasady współpracy pomiędzy WBP a sklepami ale dziwnie wygląda bronienie się sklepu przed złożeniem reklamacji przez klienta. W idealnym świecie sklep powinien przyjąć reklamację, w ciągu 14 dni określić się czy zgadza się z jej treścią czy nie (nie znaczy to, że ma naprawić w ciągu 14 dni) i uzyskać od producenta części na wymianę/nowy sprzęt albo uzasadnić odrzucenie reklamacji. A jakieś wymyślanie typu:

- u nas rękojmia nie działa
- przyjmujemy reklamacje tylko na swoim formularzu
- spadaj kliencie

„świetnie” świadczy o tymże przedsiębiorcy.

Parę razy „bujałem” się z takimi sklepami. Nie trzeba od razu płacić za prawnika. Czasem wystarczy polecony za potwierdzeniem odbioru, czasem pomoże rzecznik praw konsumenta. Czasem pomaga płatność kartą (chargeback).

Ogólnie: warto nie dać się zbyć i powalczyć o swoje :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”