Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: oscyp »

miejsce przechowywania broni to zgodnie z ustawą szafa o klasie co najmniej S1

a formularze takie czy siakie - prawa nie stanowią
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: KG92RS »

oscyp pisze:miejsce przechowywania broni to zgodnie z ustawą szafa o klasie co najmniej S1
Czasami jeszcze stojąca w pomieszczeniu wyposażonym w dodatkowe zabezpieczenia, określone w art.4 ust.1, pkt. 1-4 :)
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2019, 11:51 przez KG92RS, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Włodek61
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 414
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 15:08
Tematy: 0
Lokalizacja: PT już nie, teraz Łowicz i TM - czasami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: Włodek61 »

KG92RS pisze:
oscyp pisze:miejsce przechowywania broni to zgodnie z ustawą szafa o klasie co najmniej S1
Czasami jeszcze stojąca w pomieszczeniu wyposażonym w dodatkowe zabezpieczenia, określone w art.4 ust.1, pkt. 1-4 :)
To dotyczy magazynu broni , po co mieszać ?
chcę wrócić do dawnego hobby .....i tyle :kukaracza:
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: KG92RS »

Włodek61 pisze: To dotyczy magazynu broni , po co mieszać ?
Nie magazyn miałem na myśli. Chodziło o sytuację, kiedy "prywatny" posiadacz broni, mam jej więcej, niż 50 sztuk. Wtedy, miejscem przechowywania broni jest "szafa S1 stojąca w pomieszczeniu wyposażonym w dodatkowe zabezpieczenia, określone w art.4 ust.1, pkt. 1-4". Nie w "magazynie broni", ale "w pomieszczeniu wyposażonym w dodatkowe zabezpieczenia, określone w art.4 ust.1, pkt. 1-4" -> to BARDZO istotna różnica.
Awatar użytkownika
Włodek61
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 414
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 15:08
Tematy: 0
Lokalizacja: PT już nie, teraz Łowicz i TM - czasami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: Włodek61 »

KG92RS pisze:
Włodek61 pisze: To dotyczy magazynu broni , po co mieszać ?
Nie magazyn miałem na myśli. Chodziło o sytuację, kiedy "prywatny" posiadacz broni, mam jej więcej, niż 50 sztuk. Wtedy, miejscem przechowywania broni jest "szafa S1 stojąca w pomieszczeniu wyposażonym w dodatkowe zabezpieczenia, określone w art.4 ust.1, pkt. 1-4". Nie w "magazynie broni", ale "w pomieszczeniu wyposażonym w dodatkowe zabezpieczenia, określone w art.4 ust.1, pkt. 1-4" -> to BARDZO istotna różnica.
Żadna różnica: art4 ust. 1punkt 1-5 rozporządzenia o przechowywaniu broni mówi wyraźnie o magazynie broni. Prywatni posiadacze broni o których mowa w art.5, posiadający broń w ilości powyżej 50 szt. muszą spełnić wymagania dotyczące magazynu broni z wyjątkiem pkt. 5 czyli skrzyni z piaskiem.
Polecam przeczytać DZ.U, 2014 poz. 1224.
Pozdrawiam.
Moim zdaniem to wymagania dla "prywatnych posiadaczy" broni w ilości powyżej 50 szt. są bardziej rygorystyczne niż wymagania dla magazynu broni. Oczywiście może to być dowolne pomieszczenie bez wymagań dla magazynu broni czyli konstrukcja niepalna itp. to po pierwsze: nie sadze by ktoś trzymał broń w baraku drewnianym, a więc i tak spełnia wymagania, a po drugie dochodzi konieczność posiadania szaf S1 a przy ilości ponad 50 szt. to już niezła kasa :-D
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2019, 18:26 przez Włodek61, łącznie zmieniany 1 raz.
chcę wrócić do dawnego hobby .....i tyle :kukaracza:
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: KG92RS »

Włodek61 pisze: Żadna różnica: art4 ust. 1punkt 1-5 rozporządzenia o przechowywaniu broni mówi wyraźnie o magazynie broni. Prywatni posiadacze (...) muszą spełnić wymagania dotyczące magazynu broni z wyjątkiem pkt. 5 czyli skrzyni z piaskiem.
(...)
Moim zdaniem to wymagania dla "prywatnych posiadaczy" broni w ilości powyżej 50 szt. są bardziej rygorystyczne niż wymagania dla magazynu broni.
Też mi się tak jeszcze niedawno wydawało. Ale ma to sens. Dlaczego? Ano dlatego, że mając powyżej 50 szt. broni NIE MUSIMY spełniać WSZYSTKICH wymagań dotyczących magazynu broni. I nie mam tu na myśli słynnego punktu 5 mówiącego o skrzyni z piaskiem. Mam na myśli początkową treść art4. ust.1 PRZED punktami, czyli to:
"Magazyn broni stanowi oddzielne pomieszczenie w budynku o konstrukcji niepalnej, wydzielone ścianami murowanymi,usytuowane w miarę możliwości na piętrze"
Nie musimy się martwić konstrukcją budynku i ścian. Możemy sobie trzymać broń w drewnianej, górskiej chacie. I wtedy własnie wymóg S1 nabiera sensu.
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2019, 20:51 przez KG92RS, łącznie zmieniany 2 razy.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: rokada »

Włodek61 pisze:dochodzi konieczność posiadania szaf S1 a przy ilości ponad 50 szt. to już niezła kasa :-D
Jeśli ktoś kolekcjonuje tylko broń krótką, i nie zamierza mieć w zapasie bardzo dużej ilości amunicji, to koszt posiadania szaf(y) S1 może okazać się nie tak duży...
mpw1
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 29 czerwca 2020, 07:09
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: mpw1 »

Witam
Czy mogę zostawić na parę godzin broń w szafie S1 kolegi, jestem w innym mieście nie chcę latać z bronią po mieście, kolega ma pozwolenie i szafę.
Czy mogę zostawić broń na parę godzin w magazynie broni w klubie ?
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1129
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: Mateusz70 »

O ile nic się nie zmieniło, to należy spisać umowę użyczenia broni koledze i niech każdy podpisze (https://kololowieckie41los.pl/wp-conten ... -broni.pdf ; https://www.pzlbydgoszcz.pl/files/forms ... _broni.pdf). Jeśli dobry i rozsądny kolega, to można oczekiwać, dobrze bronią się zaopiekuje.
Na klub raczej bym nie liczył. Może ktoś z klubu się podejmie wziąć w użyczenie?
mpw1
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 29 czerwca 2020, 07:09
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: mpw1 »

Czyli trzeba latać z bronią :-(
Awatar użytkownika
kulfon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 223
Rejestracja: 04 września 2017, 17:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: kulfon »

Oczywiście umowa pisemna jest bezpieczniejsza niż np umowa ustna. Ale w Polsce umowa ustna też jest obowiązująca i tak samo ważna.
9x19 9x18 7.62x39 8x57 7.62x25 45acp 223rem
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: KG92RS »

mpw1 pisze: 19 grudnia 2020, 00:29 Czy mogę zostawić na parę godzin broń w szafie S1 kolegi, (...) kolega ma pozwolenie i szafę.
Pod warunkiem, że kolega ma pozwolenie sportowe lub myśliwskie i mógłby zarejestrować na nie broń, którą chcesz u niego zostawić. Jeśli tak, to zawieracie ustną umowę użyczenia i nie ma z tym najmniejszego problemu.
dadro
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 26 lutego 2024, 15:00
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: dadro »

Thrud pisze: 30 stycznia 2019, 23:07 Koleżanki i koledzy. Raz na zawsze - miejsce zameldowania ≠ miejsca stałego pobytu ≠ miejsca przechowywania broni.

Miejsce zameldowania to adres pod którym jesteście oficjalnie zameldowani. Widnieje on w systemie PESEL i to pod ten adres przychodzą urzędowe pisma (chyba że w danym urzędzie podaliście inny adres, ale nawet wtedy nie zawsze to zadziała). Jest to o tyle ważne, że list polecony przesłany na taki adres, a nie odebrany w przeciągu 14 dni, jest traktowany jako doręczony, z wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami.

Miejsce stałego pobytu to aktualnie najważniejszy adres w waszym życiu. To tam trzymacie swój majątek, to tam wracacie. Sami określacie jakie to miejsce. I nie musicie tam spędzać przeważającej części miesiąca, istotna jest wasza ocena.

A miejsce przechowywania broni to dowolna lokalizacja w której stoi szafa. Żaden przepis nie narzuca obowiązku aby było to miejsce zameldowania lub miejsce stałego pobytu. Jeżeli chcecie, poinformujcie WPA gdzie przechowujecie broń - ułatwi to ewentualną kontrolę. Jednak jest to tylko wasza dobra wola.
istotna nieścisłość, ustawa o ewidencji ludności precyzuje że należy zameldować się pod adresem stałego pobytu więc adres zameldowania = adres stałego pobytu i ten się powinno zgłosić, wyjątek chwilowe zameldowanie pod czasowym adresem, ale nie powinno się wymeldować ze stałego bo traci się prawo do broni bez adresu stałego pobytu patrz art. 15 ust.5
Tomtap
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 622
Rejestracja: 31 października 2018, 09:47
Tematy: 21
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: Tomtap »

dadro pisze: 26 lutego 2024, 16:39 ustawa o ewidencji ludności precyzuje że należy zameldować się pod adresem stałego pobytu więc adres zameldowania = adres stałego pobytu i ten się powinno zgłosić, wyjątek chwilowe zameldowanie pod czasowym adresem, ale nie powinno się wymeldować ze stałego bo traci się prawo do broni bez adresu stałego pobytu patrz art. 15 ust.5
Od 20 lat nie mam zameldowania, w tym czasie tylko w jednym przypadku - rejestracja motocykla - w jednym urzędzie dzielnicy, żądano ode mnie podpisania oświadczenia, że się zamelduję (czego nie uczyniłem) - poza tym na setki spraw załatwianych w urzędach, bankach, podpisywanych umów, rejestrowanych firm, udziału w wyborach i - otrzymaniu, a następnie rozszerzaniu pozwoleń na broń w trzech WPA - to wszystko w 5ciu województwach i chyba ponad 10 miejscach zamieszkania - nikt nigdy nic mi nie zakwestionował z powodu braku zameldowania.

A Ty twierdzisz, że nie mam prawa do posiadania broni. Paradne ;laughing:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”