WPA Olsztyn i pozwolenie kolekcjonerskie

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

sebano79
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 18 października 2020, 12:27
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

WPA Olsztyn i pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: sebano79 »

Posiadam od kilku lat pozwolenie na broń do celów łowieckich ale chodzi mi po głowie rozszerzenie o kolekcję, głównie w celu zakupu pistoletu. Szczególnie teraz, gdy egzamin potaniał prawie o połowę i "wystarczy" 90% prawidłowych odpowiedzi. Szukam jednak informacji , jak to wygląda od strony praktycznej, czy Olsztyn robi "pod górkę", gdzie i jak przebiegają egzaminy teoretyczny i praktyczny, itp. Jak ktoś ma w miarę świeże doświadczenia to będę wdzięczny, jak się nimi podzielić.
Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 4743
Rejestracja: 30 listopada 2002, 08:15
Tematy: 159
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: WPA Olsztyn i pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: TZ »

Cześć,
Ja co prawda po W-wie jestem, ale coś się na świeżo podzielę, bo dopiero co dostałem kwity z WPA, że owe 10 promes dostanę. Po pierwsze i najważniejsze nie 90% poprawnych, ale 100%. To nie Prawo jazdy, gdzie możesz zrobić 1 czy 2 błędy. Dostajesz 10 losowych pytań z Ustawy i Rozporządzeń i musisz wystrzelić 10 na 10 :-D Niestety. Więc wrycie na pałkę Ustawy konieczne, aby zaliczyć teoretyczny.
Praktyczny dla ciebie myśliwego problemem być nie powinien. Pomijam boczny zapłon, bo sam wolę wiatrówki, z kałaszem, czy strzelbą problemów nie będziesz miał, wiesz o co kaman. Niemniej jeśli chodzi ci o klamkę, to nie wiem jak w Olsztynie (dopytasz), ale w większości strzela się z Glocka 17. I tutaj odpada najwięcej abiturientów. 2,5 kg na spuście bojowym robi swoje. Warto wydać i poćwiczyć sporo przed egzaminem. Reszta sprzętów to pestka. Wątpię, aby ci twoi lokalsi z WPA robili cokolwiek pod górę. Mają przed sobą ustawę, ty masz skreślić na teorii 10 na 10 a potem wystrzelać tyle ile Ustawa każe w bezpiecznym anturażu i swoim zachowaniu. Więc raczej spoko.
Pozdr,
TZ
ps w Olsztyńskim WPA masz nawet plik testów egzaminacyjnych - gotowiec. Wejdź i sprawdź się. Co byś zakreślił w pyt 115? 8-)
PFTA/WKFT więcej wiatru, trochę nitro
ktc
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 12 października 2023, 21:03
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Olsztyn i pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: ktc »

A może jeśli to chęć posiadania broni krótkiej to można pójść droga sportową.
Zapisać się do klubu z licencja PZSS, zrobic patent, potem licencje i pozwolenie sportowe, kolekcję ograniczoną do sportu oraz broni myśliwskiej i dopuszczenie.
Pozdrawiam
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Olsztyn i pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: rokada »

sebano79 pisze: 11 września 2023, 00:03 Posiadam od kilku lat pozwolenie na broń do celów łowieckich ale chodzi mi po głowie rozszerzenie o kolekcję, głównie w celu zakupu pistoletu.
W Twoim przypadku (łowieckie) nie da się bez egzaminu dostać pozwolenia kolekcjonerskiego, które pozwalałoby na zakup pistoletu. Art. 16 ust. 2 wyraźnie stwierdza, że zwolnienie przysługuje jedynie w zakresie broni myśliwskiej.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Olsztyn i pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: rokada »

TZ pisze: 17 września 2023, 07:45 Po pierwsze i najważniejsze nie 90% poprawnych, ale 100%. To nie Prawo jazdy, gdzie możesz zrobić 1 czy 2 błędy. Dostajesz 10 losowych pytań z Ustawy i Rozporządzeń i musisz wystrzelić 10 na 10 :-D
Nowe rozporządzenie (z lipca 2023) "w sprawie egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania broni oraz umiejętności posługiwania się bronią" stwierdza w § 4.:
2. Teoretyczna część egzaminu trwa 30 minut i jest przeprowadzana w formie testu. Test składa się z 20 pytań jednokrotnego wyboru, którego wyniki wpisuje się na karcie egzaminacyjnej z części teoretycznej egzaminu.
3. Warunkiem zdania teoretycznej części egzaminu jest udzielenie przez zdającego prawidłowej odpowiedzi na co najmniej 18 pytań.

18 z 20 to 90%.
TZ pisze: 17 września 2023, 07:45 Niemniej jeśli chodzi ci o klamkę, to nie wiem jak w Olsztynie (dopytasz), ale w większości strzela się z Glocka 17. I tutaj odpada najwięcej abiturientów.
Śmiem się nie zgodzić. Moim zdaniem najwiecej ludzi odpadało zawsze na krótkiej bocznego. W poprzednim rozporządzeniu (z kwietnia/maja 2015) pistolet bz strzelało się na 25 metrów i trzeba było osiągnąc minimum 35 punktów pięcioma strzałami. Z pistoletu cz trzeba było osiągnąć także minimum 35 punktów, ale z odległości 15 metrów i sześcioma strzałami.
Teraz ktoś wreszcie nieco otrzeźwiał i w nowym rozporządzeniu w obu przypadkach odległość to 15 metrów, ale nadal centralny to 6 strzałów, a boczny tylko 5.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Olsztyn i pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: rokada »

ktc pisze: 12 października 2023, 21:10 A może jeśli to chęć posiadania broni krótkiej to można pójść droga sportową.
Jeśli nie ma się ciśnienia na noszenie broni i nie jest się fanem współzawodnictwa w dyscyplinach PZSS, to pełne kolekcjonerskie może finansowo wypadać lepiej niż sportow (a pod względem zakresu rodzajów broni na pewno wypada lepiiej).
Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 4743
Rejestracja: 30 listopada 2002, 08:15
Tematy: 159
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: WPA Olsztyn i pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: TZ »

rokada pisze: 12 października 2023, 23:42
TZ pisze: 17 września 2023, 07:45 Po pierwsze i najważniejsze nie 90% poprawnych, ale 100%. To nie Prawo jazdy, gdzie możesz zrobić 1 czy 2 błędy. Dostajesz 10 losowych pytań z Ustawy i Rozporządzeń i musisz wystrzelić 10 na 10 :-D
Nowe rozporządzenie (z lipca 2023) "w sprawie egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania broni oraz umiejętności posługiwania się bronią" stwierdza w § 4.:
2. Teoretyczna część egzaminu trwa 30 minut i jest przeprowadzana w formie testu. Test składa się z 20 pytań jednokrotnego wyboru, którego wyniki wpisuje się na karcie egzaminacyjnej z części teoretycznej egzaminu.
3. Warunkiem zdania teoretycznej części egzaminu jest udzielenie przez zdającego prawidłowej odpowiedzi na co najmniej 18 pytań.

18 z 20 to 90%.
Jesteś pewien, że nie chodzi o pzzsowkie patenty? Bo autor pytał o kolekcję ... Ja tam zdawałem w lipcu kolekcję i u mnie było 10/10 = 100%, ale jeśli co się zmieniło i weszło w życie, no to hajda piekła nie ma. Co mi tam, ja już mam to za sobą, klamki się pasą w szafie a czy ja głupoty gadam, czy nie, to już niech następni mądrzy sprawdzają. Odpowiadałem autorowi zgodnie ze swoją wiedzą i w najlepszej wierze. Jeżeli się mylę i na kolekcje wystarczy 90% zaliczyć - przeproszę każdego, kto będzie tego sobie życzył :one:
Pozdr,
TZ
PFTA/WKFT więcej wiatru, trochę nitro
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Olsztyn i pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: rokada »

TZ pisze: 13 października 2023, 18:14 Jesteś pewien, że nie chodzi o pzzsowkie patenty? Bo autor pytał o kolekcję ...
Jestem.
TZ pisze: 13 października 2023, 18:14 to już niech następni mądrzy sprawdzają.
Sam możesz to sprawdzić na stronie sejmowego Internetowego Systemu Aktów Prawnych.
TZ pisze: 13 października 2023, 18:14 Ja tam zdawałem w lipcu kolekcję i u mnie było 10/10 = 100%,
Po pierwsze, rozporządzenie co prawda weszło w życie z dniem ogłoszenia, ale zostało opublikowane w DU dopiero ostatniego dnia lipca 2023.
Po drugie IANAL, ale mam wrażenie, że postępowania, wszczęte w pewnym stanie prawnym, są kontynuowane w tym stanie,
Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 4743
Rejestracja: 30 listopada 2002, 08:15
Tematy: 159
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: WPA Olsztyn i pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: TZ »

W taką razie wszcznę postępowanie administracyjne o zwrot strat moralnych, że tego gówna musiałem się nauczyć i zapamiętać na 100% 8-) 8-) 8-) i niech mi teraz zwracają co moje przynależne 10 :090: Mój Boże, do śmierci będę pamiętał ile lat doświadczenia w zawodzie musiał mieć "zakonnik" po KUL'u badający moją psychę, czy mi klamkę wolno ;laughing: ;laughing: ;laughing: Panie przenajświętszy, gdzie ja żyję :-/
W ramach rozliczeń będę wnosił, aby ten od granatnika ogródek mi do zimy przygotował i będziemy kwita :one: Kilka godzin roboty, taki ekwiwalent moich 10% na wrycie urzędniczych wypocin, aby dla równego było a i browara po wszystkim postawię :piwo: ... może i granatnikiem da mi się pobawić :wink:
Pozdr,
TZ
PFTA/WKFT więcej wiatru, trochę nitro
sebano79
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 18 października 2020, 12:27
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Olsztyn i pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: sebano79 »

Dzięki wszystkim za odzew. Może faktycznie warto wybrać drogę sportowe+kolekcja. Tym bardziej, że podobno można za jakiś czas zrezygnować z członkowstwa w klubie i przerejstrować broń ze sportowej na kolekcjonerską. Dobrze mówię, czy tkwię w błędzie?
nzpetter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 212
Rejestracja: 08 października 2016, 02:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Elbląg
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Olsztyn i pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: nzpetter »

Siema,

tak dokładnie tak. Ja robiłem pozwolenie na broń sportową do celów sportowych i jednocześnie pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich oraz dopuszczenie. Zrobiłem tak z dwóch względów - po pierwsze (jak na razie) pozwolenie sportowe daje prawo noszenia broni, a po drugie jakby kiedyś mi się sport znudził, to mogę wszystko przepisać na kolekcję. Na kolekcję WPA dało mi 3 razy więcej slotów niż na sport.

Mimo iż podpadam obecnie pod WPA Olsztyn, to kwity robiłem w Gdańsku (gdzie w 2017 mieszkałem). WPA Olsztyn jest jednym z lepszych WPA w Polsce - rejestrację obrabiają w ciągu tygodnia (włącznie z przesyłką pocztą), a nie tak jak w Gdańsku miesiącami (przykład kolegów z klubu którzy czekają po kilka miesięcy na rejestrację broni).

Powodzenia.

PS. Napiszę na priv, bo kolega mieszka w okolicach Kościerzyny i szuka koła łowieckiego które chciałoby przygarnąć "świeżaka".
-----------------------------------------
Obrazek
Awatar użytkownika
HANS13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 105
Rejestracja: 01 stycznia 2016, 22:13
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: WPA Olsztyn i pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: HANS13 »

sebano79 pisze: 30 października 2023, 22:12 Może faktycznie warto wybrać drogę sportowe+kolekcja.
Widzę, że chyba w głównej mierze chodzi koledze o broń krótką ;) Istnieją jednak jeszcze dwie możliwości przy pozwoleniu do celów łowieckich. Rozszerzenie i pozwolenie na broń łowiecką do celów kolekcjonerskich. Jeżeli chciałbyś tylko powiększyć "arsenał" to są to opcje najmniej obciążające budżet :-D Oczywiście pomijam kwestię późniejszych zakupów :-D Dwie drogi opisane są w tych artykułach.
Pozwolenie kolekcjonerskie dla myśliwego
Rozszerzenie pozwolenia – jak zdobyć więcej promes?
Obrazek
sebano79
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 18 października 2020, 12:27
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Olsztyn i pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: sebano79 »

Ciekawe artykuły, jednak nadal nie umożliwi mi to zakupu pistoletu. Rozszerzać póki co nie muszę, bo mam dopiero 3 jednostki a pozwolenie na 8 (Olsztyn jest hojny 😉). Niemniej jednak warto wiedzieć, że jest taka możliwość rozszerzenia. 👍
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”