sprawdzenie broni czarnoprochowej przez prowadzącego strzelanie.

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
rawla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 185
Rejestracja: 24 sierpnia 2023, 12:47
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

sprawdzenie broni czarnoprochowej przez prowadzącego strzelanie.

Post autor: rawla »

Jak przeprowadzić strzelanie z broni czarnoprochowej a w szczególności jak sprawdzić po strzelaniu karabin kapiszonowy ładowany odprzodowo pistolet Derringer oraz rewolwer czarnoprochowy?
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1027
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: sprawdzenie broni czarnoprochowej przez prowadzącego strzelanie.

Post autor: slepe_oko »

:512:
Awatar użytkownika
rawla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 185
Rejestracja: 24 sierpnia 2023, 12:47
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: sprawdzenie broni czarnoprochowej przez prowadzącego strzelanie.

Post autor: rawla »

slepe_oko pisze: 11 października 2023, 19:27 Zaczyna się viewtopic.php?t=206842
Pytania zadaje poważnie, bo chcę wiedzieć. Nie jest moją winą, że odpowiadają na niepoważni ludzie.
Skoro taki poziom reprezentuje tu towarzystwo tego forum - dziękuje za odpowiedź, nie ma do Was więcej żadnych pytań.
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 933
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: sprawdzenie broni czarnoprochowej przez prowadzącego strzelanie.

Post autor: Zbigniew Rybka »

Czy chodzi Ci o sprawdzenie swojego karabinu/pistoletu/rewolweru (np. po treningu), czy o procedurę stosowaną na zawodach? Rozumiem, że chodzi o upewnienie się, że broń jest rozładowana? W pierwszym przypadku sam sprawdzasz swoją broń (zdjęcie resztek kapiszona z kominka jest oczywistością, rozsądnie jest również wetknąć pobojczyk w lufę i zobaczyć, czy znacznik na pobojczyku informuje o braku czegokolwiek w lufie), prowadzący strzelanie może, ale nie musi sprawdzać Twojej broni. Na zawodach (zależy gdzie i jakiej rangi) najczęściej stosuje się zgłoszenie przez zawodnika zakończenia strzelania i wtedy sędzia podchodzi i sprawdza, czy na kominku karabinu lub pistoletu nie ma kapiszona (niezależnie od tego, czy wystrzelony, czy nie, ma go tam nie być) oraz informuje zawodnika, że broń należy schować, co ma umożliwić sędziom pójście do tarcz. W przypadku rewolweru sędzia sprawdza, czy wszystkie kominki są wolne od kapiszonów (jak wyżej) i patrząc z ukosa na wylot komór bębna (nie w lufę!) sprawdza, czy w komorach nie zostały jakieś niewystrzelone kule/pociski i poleca schować broń. Na zawodach najwyższej rangi (Mistrzostwa Świata i Europy) nie zdarzyło mi się, żeby sędzia po zgłoszeniu zakończenia konkurencji zażądał okazania rozładowanej broni, natomiast może nakazać jej schowanie po ogłoszeniu zakończenia rundy strzelań (jeżeli zawodnik sam tego nie zrobił). Ale na tych zawodach startują zawodnicy, którzy przez domniemanie znają zasady obchodzenia się z bronią...
W przypadku broni skałkowej sędzia zawodów sprawdza, czy na panewce nie znajduje się proch, w razie wątpliwości poleca oczyścić panewkę z prochu, może również nakazać wykonanie strzału kontrolnego po oczyszczeniu panewki.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Awatar użytkownika
rawla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 185
Rejestracja: 24 sierpnia 2023, 12:47
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: sprawdzenie broni czarnoprochowej przez prowadzącego strzelanie.

Post autor: rawla »

@Zbigniew Rybaka, dziękuje za odpowiedź - dokładnie odczytałeś moje intencje. Tak dokładnie chodziło mi o to co opisałeś. Jeszcze raz dziękuję, chociaż jeden normalny. :piwo: Może jedynie mała informacja dla Ciebie. Moje pytania biorą się stąd, że jestem po kursie prowadzącego strzelanie zorganizowanego przez PZSS, na którym nie padły odpowiedzi na te i kilka innych pytań jego uczestników, ale przeszła mi już ochota pytać o to tu kogo kolwiek.
Awatar użytkownika
Ryba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 933
Rejestracja: 13 marca 2012, 17:25
Tematy: 107
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: sprawdzenie broni czarnoprochowej przez prowadzącego strzelanie.

Post autor: Ryba »

Nie dramatyzuj. Po prostu jak wszędzie - są tu żartownisie, złośliwcy, frustraci, wszystkowiedy itd. itp. Jest też jednak cała rzesza ludzi normalnych, służących swoją rzetelną wiedzą tym, którzy pytają. Tak, że nie zniechęcaj się :piwo:
...nie wiesz co ci powie Ryba i skąd nadpływa...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”