Krótka i długa

Wiatrówki chińskie i inny sprzęt na tym poziomie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

zaradek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 19
Rejestracja: 31 grudnia 2019, 17:58
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Krótka i długa

Post autor: zaradek »

Dzień dobry wieczór!
Zakup wiatrówki chodzi mi po głowie od prawie pięciu lat - odkąd pierwszy raz poszedłem na strzelnicę.
Strzelanie z "prawdziwej" broni - super sprawa, ale jednak, jak na mój osobisty budżet - ciut droga.
To bardziej mnie zmotywowało do zakupu wiatrówki. Latka lecą, w przyszłym tygodniu kończę okrągłe dziesięciolecie - a że nie stać mnie na kabriolet (a i na rozmiar... nie mam co narzekać :wink: ) - to postanowiłem zakupić wiatrówkę.
Do zakupu mam 2 typy: pistolet i broń dłuższą.
Jeżeli chodzi o pistolet, to myślałem o sprzęcie zasilanym CO2, przeznaczonym bardziej do "zabawy" w ogrodzie u sąsiada (u mnie nie ma odpowiednich warunków).
Jako, że jestem typem człowieka lubiącego gadżety, to brałem pod uwagę coś z Blow Back'iem.
Wiem, że o jakieś 20% jest strata pojemności naboju CO2, ale jestem skłonny to zaakceptować.
Co do konkretów, to myślałem o CZ 75 p-07 duty blow back - ale sam nie wiem, czy to dobry pomysł. Możecie coś doradzić?
Oprócz tego chciałbym kupić coś "większego" - ale również do celów rekreacyjno-zabawowych.
Bardzo mnie kusi PCP. Wygoda i tak zwany "bajer".
Wcześniej prawie już kupiłem jakieś Gamo*, ale poczytałem opinie i odpuściłem.
Budżet na to mam całkiem mały (może niewystarczający?).
Myślałem np. o Hatsan'ie at-44s. Czy możecie coś poradzić na początek?
Co do wymagań w tym zakresie, to chciałbym PCP oraz dodatkowo muszkę i szczerbinkę (oprócz możliwości montażu lunety).
Wiem, że za porównywalne pieniądze, można kupić mega sprężynę - ale jestem typem "gadżeciarza" - i jednak wolę PCP.
Bardzo proszę Was o poradę.
Dodam (i to warto podkreślić), że nie jestem profesjonalistą, wiatrówki (krótką i długą) chcę używać jedynie do celów rekreacyjnych.
Pozdrawiam Was Wszystkich!
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 586
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Krótka i długa

Post autor: Januszpelle »

"przeznaczonym bardziej do "zabawy" w ogrodzie u sąsiada (u mnie nie ma odpowiednich warunków)"
Nie wiem jakie masz stosunki z sąsiadem, ale proszę rozważyć pistolet PCA.
Od jakiegoś czasu jestem jego orędownikiem. W zimne lub gorące dni jest lepszy ni CO2.

Co do długich, mam tylko jedną faworytę: HW100 :-D
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
zaradek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 19
Rejestracja: 31 grudnia 2019, 17:58
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Krótka i długa

Post autor: zaradek »

HW100 niestety przekracza mój budżet dwukrotnie :-(
a co do "krótkich" PCA, jestem otwarty na propozycje ;-)
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Krótka i długa

Post autor: Yurko »

Jeśli przeczytałeś jakieś złe rzeczy o Gamo (czy BSA), to dokładnie to samo można powiedzieć o Hatsan-ie i każdym innym tureckim wyrobie (np. marki Kral) Z tą tylko różnicą że hiszpańskie wiatrówki są minimalnie lepszej jakości. Tak więc tego AT-44 lepiej sobie daruj :-D
Jeśli masz budżet na poziomie 50-60% HW100 i nie chcesz za bardzo majsterkować, to (osobiście) nie widzę niczego innego poza CZ200 / Air Arms S200 ...
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
GreedyDuck
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 05 września 2019, 11:04
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Krótka i długa

Post autor: GreedyDuck »

Mam to CZ 75 P-07 z BB od ASG.
W moim wypadku jest to tak, że drugi raz bym pewnie nie kupił, ale skoro już mam to nawet się cieszę, że mam. Jeśli to traktować jako substytut broni palnej, czyt. zabawkę, to człowiek jest zadowolony, że się może pobawić czymś co wygląda jak prawdziwe. Jeśli chodzi o celność to ja wolę precyzję, a strzeladła na BBsy tego nie mają. Dochodzi też problem z gazem - nie da się strzelać w zimie, a uszczelki trzeba konserwować. Mam też wrażenie, że te tanie repliki gazowe są bardzo kruche i łatwo coś zepsuć. Jeden kolega z forum twierdzi, że jego egzemplarz jest bardzo celny na 15 metrów i jest zadowolony. Ja w jakimś stopniu też, ale dla mnie to poboczna zabawka. Rozważ też Beemana P17 - dwa razy tańszy, dużo celniejszy. Tylko łapa boli od ładowania. ;laughing:

Jaki masz budżet?
Może zamiast taniego PCP jakiś starszy PCA? Za ok. 1700pesos na allegro są starsze FWB 601 itp. Super karabinki, nie trzeba też ładować forsy w butle i pompki. Szukaj serwisu interarms, dają roczną gwarancję na karabin.
Walther LG 210 / FWB 65 / FWB 150 // Walther Terrus / Beeman P-17 // Crossman Vigilante.
zaradek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 19
Rejestracja: 31 grudnia 2019, 17:58
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Krótka i długa

Post autor: zaradek »

Rozumiem, no tak - BB są mniej celne w porównaniu do "grzybków" - pytanie, jak bardzo? Ogólnie chciałbym wiedzieć, że nie trafiłem, bo źle celowałem / strzelałem - a nie, że kulka źle poleciała...
Myślałem też o Glock 17 TB Blow Back Diabolo/BB 4,5 mm - (chociaż trochę nie podoba mi się ten "pypek" na końcu lufy). Ale tu zamek nie blokuje się po wystrzeleniu ostatniego pocisku, co uważam za sporą wadę.
Nie upieram się co do CO2, ale to pierwsze mi przyszło do głowy jako sprzęt do zabawy.
Beeman P17 - wygląda ciekawie, ale ta jednostrzałowość...
W sumie, to BlowBack - jest równie bajerancki, jak colt... a jak pisałem - nie chodzi mi o samo strzelanie, tylko żeby dodatkowo też to fajnie wyglądało. Blow Back jest najbardziej bajeranckim elementem. Crosman P1377BR może jest i dobry, ale wygląd totalnie mi nie leży.
Może za dużo wymagań a za mały budżet ;-)
Myślałem też o colcie (w sensie rewolweru) - obracający się bęben też jest fajnym elementem broni. Może coś z tego?
Jeżeli chodzi o pistolet, to myślałem o cenie do ok 500, natomiast w przypadku PCP, to obstawiałem coś około 2000...
Wiem, że można kupić za te pieniądze super sprężynę, ale jak już pisałem - chodzi mi o wygodę (i bajer też nie jest obojętny). "Zabawkowe" strzelby też można kupić taniej, ale jak mnie najdzie, żeby pojechać na jakieś amatorskie zawody, to kolejnej wiatrówki nie kupię (nie wspominając o finansach - to jeszcze żona mnie powiesi :124: )
PCA też nie wykluczam - najwyżej bardziej "przypakuję" bicepsy ;-) - jak dużo siły trzeba w to włożyć? Nie należę do "siłaczy", ale trochę ruchu na pewno by nie zaszkodziło. Jestem wygodny, dlatego myślałem o PCP - na sprężyny nie patrzyłem głównie dlatego, że nie chciałem po każdym strzale łamać lufy / naciągać sprężyny w inny sposób. Zależy mi na wygodzie samego strzelania (opcja z magazynkiem).
Kurka, tyle wątpliwości... :583:
Awatar użytkownika
wooden
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 11 października 2018, 06:56
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Krótka i długa

Post autor: wooden »

Co do kosztów i zasilania PCP jest na to osobny budżet?
Z opcji to:
- pompka (chińska 200-300zł) lecz jak nie chce się naciągać sprężyny to pompowania też nie za bardzo widzę...
- butla z przetoczką to koszt jakieś 800-900zł (6L 300/450)
zaradek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 19
Rejestracja: 31 grudnia 2019, 17:58
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Krótka i długa

Post autor: zaradek »

Tak, zasilanie PCP uwzględniam osobno.
Sprężyny nie chcę naciągać po każdym strzale - a pompowanie jest jak najbardziej OK - raz napompuję i potem w ramach 'odpoczynku' mogę sobie postrzelać ;-)
Jeżeli HATSAN też nie bardzo, to ARTEMIS pewnie jeszcze gorszy?
Z drugiej strony - nie mam porównania, bo nie strzelałem z tego typu karabinków i jestem totalnym amatorem. Może porywam się z motyką na słońce...?
A jak do tego ma się np. BSA Buccaneer SE? Tylko tu nie ma muszki i szczerbinki...
Awatar użytkownika
GreedyDuck
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 05 września 2019, 11:04
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Krótka i długa

Post autor: GreedyDuck »

Nie znam się na PCP, ale siedząc na tym forum jakiś czas dowiedziałem się tyle, że z budżetowych PCP najbardziej opłacalny jest Air Arms S400, ale zestaw z butlą i lunetą raczej wykracza poza budżet. Teoretycznie jest jeszcze Walther Rotex, który na Combat.pl był za 1600zł: https://www.combat.pl/001000999-karabin ... -4-5m.html
Opinie znajdziesz na forum. Posiadacze wydają się być względnie zadowoleni, inni forumowicze twierdzą, że z Air Arms oraz HW nie ma porównania. Nie wiem, nie miałem, czytałem tylko tematy na forum, które możesz zam przejrzeć. Uczulam jednak na polimerowe łoże, karabinek na żywo wygląda bardzo tandetnie - na youtube znajdziesz wideorecenzje, gdzie widać miejsca gdzie plastik wygląda bardzo tanio.

Co do PCA - u mnie w klubie ludzie sarkają na PCA, że po 90 strzałach na zawodach męczy im to rękę i widzą jakieśtam spadki w celności. Osobiście nie mam takiego problemu, PCA w karabinie chodzi bardzo łatwo, kwestia przestawienia dźwigni.
Polecam tego użytkownika: https://allegro.pl/uzytkownik/interarms ... i-1-5-0318
Za okolice tysiaka kupisz kultowe sprężyny FWB z diopterem. Świetnie wyglądają i strzelają "laserem". Tak jak wspominałem, sprzedawca to serwis wiatrówek, udzielają rocznej gwarancji. Moim zdaniem to najlepszy wybór w tym budżecie. Sam kupowałem od nich mojego Walthera LG210.

Z pistoletów na CO2 to fajny jest też LOV 21. Ma bardziej pistoletowy wygląd, jest jednostrzałowy i bardzo celny. Tutaj przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy chcesz strzelać celnie czy szybko. Wiatrówki w tym przedziale cenowym to albo-albo. Albo chcemy strzelać celnie i wybieramy jakieś niezbyt bojowo wyglądające potworki, albo kupujemy zabawko-replikę z pełną świadomością, że strzały będą od czasu do czasu latały gdzie popadnie. Wiatrówki na BB to w moim odczuciu podrasowane zabawki na kulki dla dorosłych. Oczywiście wynalazki na śrut grzybkowy Diabolo z pewnością będą celniejsze, ale mogą być droższe - względnie interesujący w tej kwestii jest pewien wypust Sig Sauera, ale cena to ok. 700zł. Przy czym prawdopodobnie Beeman P17 za dwie stówy będzie strzelał celniej lub porównywalnie.


Artemis to zdaje się Kandar, czyli turek. BSA to Gamo w przebraniu.
Walther LG 210 / FWB 65 / FWB 150 // Walther Terrus / Beeman P-17 // Crossman Vigilante.
zaradek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 19
Rejestracja: 31 grudnia 2019, 17:58
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Krótka i długa

Post autor: zaradek »

Tak, też patrzyłem na Air Arms S400, ale ciut ponad moim budżetem. Z drugiej strony, "goły" Air Arms S400F Carbine 4,5 mm na alledrogo jest za 2499 - może lepiej dołożyć do mojego zakładanego budżetu i go kupić?
Z drugie strony, sporo tańszy jest ten Walther Rotex i on też mi się podoba (a myślę, że jak dla amatora, to nie będzie to zły wybór). Dzięki za polecenie, poczytam o nim jeszcze. Ewentualnie, jakby ktoś miał coś więcej do dodania na temat tego Rotexa, to śmiało, zapraszam :wink:
Co do broni krótkiej - to może zamiast Blow Backa, zainteresować się typem rewolweru np. Umarex Legends S40.
Czy może ktoś coś więcej na jego temat napisać? Szukałem tu o nim na forum, ale nie udało mi się nic znaleźć.
Awatar użytkownika
GreedyDuck
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 05 września 2019, 11:04
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Krótka i długa

Post autor: GreedyDuck »

- 4:31 widać ten plastik. Na moim Terrusie mi on aż tak nie przeszkadza, głównie dlatego, że dałem za niego 600zł, ale i tak kombinowałem jak się go pozbyć. Wersja Rotexa w drewnie jest jednak droga. Poszukaj lupką tematy na forum o tej wiatrówce, tam się czegoś dowiesz. Rozważ też znalezienie używanych zestawów, czasami można dorwać gotowy komplet w cenie nówki i to w bardzo dobrym stanie. Co do rewolwerów to z tańszych jest jeszcze Crosman Vigilante, chociaż on wygląda jak zabawka dla dzieci. Strzela za to całkiem spoko, jest na Diabolo/BB, ale BBsy stalowe mogą zrywać gwint. Polecam poprzeglądać recenzje na youtube, nawet te w innych językach - dużo jest recenzji niemieckich, ale z samych ujęć "testów" na tarczy można złapać pojęcie do czego można oczekiwać od takiej zabawki. No i kwestia zobaczenia tego, czego producent i sklep w zdjęciach nie pokażą, czyli np. tandetnego plastiku na Rotexie.

Co do dokładania do AirArmsa - moim zdaniem lepiej dołożyć z samego względu, że przez lepsze opinie ludzie wydają się chętnie kupować używane AirArmsy. Jeśli niczego nie zepsujesz, a Ci się znudzi to najprawdopodobniej łatwo odzyskasz pieniądze. Rotex z kolei już nowy jest mocno przeceniony na combacie...

Jeśli nie miałeś nigdy PCP to pooglądaj/poczytaj jak wygląda proces pompowania lub konserwacji kartusza i użytkowania butli.
Walther LG 210 / FWB 65 / FWB 150 // Walther Terrus / Beeman P-17 // Crossman Vigilante.
Awatar użytkownika
wooden
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 11 października 2018, 06:56
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Krótka i długa

Post autor: wooden »

Na OLX masz w Warszawie s400 za 2200zł, jednak nie wiem czy na Twoim miejscu nie zrezygnował bym z pistoletu i poszedł w s410F Classic, które masz za 2800, a do rozrywki zawsze ciekawiej z tym magazynkiem.

Możesz też poczekać i przeglądać bazarek, co jakiś czas coś się pojawia tutaj.
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 482
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Krótka i długa

Post autor: Leon83 »

A w międzyczasie czytać forum... wszystko jest napisane. Dział piaskownica, wiatrówki, testy sprzętu, warsztat....

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
zaradek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 19
Rejestracja: 31 grudnia 2019, 17:58
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Krótka i długa

Post autor: zaradek »

Dziękuję Wszystkim,
tak (z)robię. Forum ma całą masę informacji, ciężko to wszystko na raz ogarnąć - ale będę próbował.
Obstawiam, że wiatrówka (czy też dwie - krótka i długa) będą moimi pierwszymi i zarazem pewnie ostatnimi - także chcę kupić coś fajnego, dobrego i taniego (wiem, to trochę nie idzie w parze), co mi posłuży na dłuższy czas.
Poszukam w necie czegoś o tym Umarex Legends S40 4,5 mm, bo mnie zaciekawił (wizualnie).
zaradek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 19
Rejestracja: 31 grudnia 2019, 17:58
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Krótka i długa

Post autor: zaradek »

Tak, chyba zdecyduję się na tego Umarexa Legends S40 4,5 mm - może nie ma on zakładanego wcześniej BlowBacka, ale obracający się bębenek też jest fajny.
Prześpię się z tematem - i jak nic innego ciekawego nie wymyślę (albo ktoś zdąży mi go tu odradzić), to pewnie go kupię.

Jeżeli chodzi o PCP, rzeczywiście jest trochę plastiku w tym Walther Rotex RM8 Lothar - ale jak jest 1000zł tańszy od innych metalowych, to chyba mógłbym się do niego przyzwyczaić. Reszta elementów jest chyba w porządku (+ z tego, co mówią recenzenci - ogólnie jest godny polecenia). Niestety w podanym wcześniej linku jest już niedostępny za te 1599 zł - teraz najtaniej za 2000.
Jeszcze muszę przemyśleć ten temat - bo z drugiej strony, jak mnie nie stać na w miarę dobre PCP (albo inaczej - nie-badziew), to może trzeba odpuścić i zacząć zbierać w skarbonkę albo popatrzeć za jakąś solidną sprężyną (jednak)?
Ech... jakiś ostatnio mało zdecydowany jestem :-/
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „"Najlepsze, najszybsze, najtańsze"”