Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Moderator: Moderatorzy WBP

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: LARPAK »

Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Na fali pewnego tematu (na tym i/lub innym forum) postanowiłem zrobić zbiór dokumentów jakie warto mieć w szafie w przypadku kontroli przez OŻW czy WPA (dzielnicowego), który potrafi wymyślać różne dziwne przypadki jak to, że jako posiadacze broni do celów sportowych czy kolekcjonerskich to musimy mieć magazynki rozładowane, a broń krótka w stojakach pod kątem 45 stopni itp. bzdury nie mające odzwierciedlenia w przepisach.


I. To my jako posiadacze broni palnej musimy znać dokładnie przepisy i zasady przechowywania broni palnej jaką posiadamy.
Nie możemy dać kontrolującemu sobie wmówić, że jest tak jak on mówi skoro rzeczywistość jest znacznie inna!
II. Na każde „złamanie prawa” jakie nam próbuje wmówić jak załadowany magazynek, broń w stojakach itd. od razu prosimy o podanie podstawy prawnej przy czym obecnie ustawę czy rozporządzenie można mieć na poziomie smartfona.

III. W szafie trzymamy następujące dokumenty:
1. Ustawa o broni i amunicji (tekst ujednolicony):
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 9990530549
2. Rozporządzenie w sprawie przechowywania broni:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0140001224
Tutaj w wersji, gdzie zaznaczyłem kogo dotyczą jakie przepisy, gdzie paragraf odnośnie podmiotów często jest podawany przez dzielnicowych jako ten, który musi przestrzegać posiadacz broni, który podmiotem nie jest (zwyczajnie nie znają się na tym więc czytają coś tam na szybko i później wychodzą dziwne rzeczy):
Obrazek
3. Stanowisko KGP w sprawie braku konieczności kotwienia szaf S1:
Obrazek

IV. Mam mieć kontrolę w miejscu przechowywania broni – o co będą mnie pytali i co będą sprawdzali?
 sprawdzeniu zostanie poddana broń: jej stan ilościowy i numerowy, zgodnie z wpisami w legitymacji posiadacza broni,
 sprawdzone zostanie urządzenie do przechowywania broni: czy posiada klasę co najmniej S1 oraz hologram IMP,
 zapytają o kotwienie szafy i tutaj jak już wcześniej opisałem – nie ma takiego wymogu (patrz pismo KGP w tej sprawie), ale dla własnego spokoju lepiej to zrobić,
 zapytają, gdzie są przechowywane klucze i odpowiedź tutaj jest jedna i prosta: poza dostępem osób nieupoważnionych,
 zapytają, gdzie przechowujesz zapasowe klucze i odpowiedź tutaj jest taka sama: poza dostępem osób nieupoważnionych i niestety nie mogę tego panu powiedzieć bo nie jest pan upoważniony do tego, abym mógł zdradzić taką informację,
 mogą zadawać różne podchwytliwe pytania z cyklu czy NOSISZ broń (do celów kolekcjonerskich – co najwyżej przemieszczasz – patrz definicja noszenia i zakaz noszenia broni do celów kolekcjonerskich bez zgody), czy ktoś z rodziny ma dostęp do kluczy itp.
 przede wszystkim powoływać się na przepisy obowiązującego prawa, a przy wszelkich twierdzeniach, że jest inaczej prosić o podstawę prawną
 akty prawne można teraz w telefonie bez żadnych problemów na bieżąco sprawdzić!

V. Posiadanie w szafie broni palnej, która została nam użyczona na podstawie art. 28 Ustawy.
Tutaj należy mieć świadomość, że ustawa zezwala posiadaczom pozwolenia do celów łowieckich i sportowych wzięcie w użyczenie broni odpowiadającej celom sportowym lub łowieckim stosownie do posiadanego pozwolenia. Teoretycznie wg poniższych zapisów jest możliwe wzięcie w użyczenie broni np. od kolekcjonera jeżeli jest się sportowcem lub myśliwym, ale jest to jeszcze takie na pograniczu bo „niby można, ale…” więc lepiej nie ryzykować dla własnego spokoju.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


POPRAWIONA WERSJA ROZPORZĄDZENIA Z ZAZNACZONYMI FRAGMENTAMI DO DRUKU.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
poeta
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 878
Rejestracja: 02 czerwca 2015, 09:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: poeta »

Ale Cie musieli przeczołgać, do mnie dzielnicowy przyszedł spisał co napisane było na tabliczce zapytał czy może dotknąć broń bo mu się podobała, wypił kawę i poszedł nie miałem ani pół dokumentu, nawet potwierdzenia homologacji s1 na papierze.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: LARPAK »

Mnie nie przeczołgali bo jak się okazało przepisy znałem lepiej od tych co mnie kontrolowali.

Na kilku innych forach wątek ten jest już wrzucony od pewnego czasu, ale dzisiaj stwierdziłem, że wrzucę go i tutaj po przeczytaniu na innym forum jak to przebiegła jedna z kontroli w wykonaniu ŻW.

Tutaj jednak powinien być szerszy zasięg tego postu.
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3223
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: biper »

A możesz opisać tą wątpliwą przyjemność jaką ktoś zaznał ze strony ŻW?
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: LARPAK »

Wpis z forum Braterstwa:
Fidelis pisze:
Kilka uwag po niedawnej i niezapowiedzianej wizycie ŻW w domu:

– legitymacja wysłana do OŻW celem rejestracji kolejnej jednostki, zażądano ksero mimo, że przedstawiciel organu kontrolującego miał szczegółowy wykaz mojego zbioru;
– stwierdzono że data na papierowym (tabliczka znamionowa jest jak należy) certyfikacie mojej fabrycznie nowej szafy S1 ze stalpolu upływa za parę lat i wtedy szafa przestanie być S1…(moim zdaniem to stalpolowi upływa termin a nie szafie ;))
– zarządano zaświadczenia o opłacie członkowskej w klubie strzeleckim;
– według kontrolującego nie mogę we własnej szafie trzymać broni z podpiętym, niezaładowanym magazynkiem (a co to oddziałowy magazyn broni??);
– zarządano rachunków za zakupioną amunicję (oczywiście mam tylko zgodną z posiadaną bronią).
– odnotowano średnicę kotw którymi zamocowałem szafę do ściany jakby były na to przepisy.

Moim zdaniem to jakieś jaja. Jak ktoś chce przyjąć taktykę dochodzenia do normalności Organów metodą słownego oporu, może wykorzystać powyższe informacje. Można też przyjąć taktykę potakiwania celem najszybszego odrzucenia przeciwnika za próg domu.
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3223
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: biper »

No fajne chłopaki w tej ŻW.. Nudzą się przeokropnie chyba..
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: KG92RS »

Właśnie dzisiaj (dobra - wczoraj) miałem kontrolę przechowywania (rozszerzam). Dzielnicowych było dwóch (nie pytałem po co, wyglądało, że wpadli do mnie przy okazji jakichś innych czynności). Jeśli czytają (jeden się przyznał, że jest na forum), to pozdrawiam :)

Żadnych kłopotów, wątpliwości, czy podchwytliwych pytań. Nawet nieszczególnie oglądali broń. Amunicja w ogóle ich nie interesowała. Nawet ta w magazynkach, na widoku. Tego, co mam poustawiane na półkach (atrapy - bez prochu i spłonek), starali się - na wszelki wypadek - nie zauważać.
Żeby było wygodniej, zrobiłem wcześniej ksero wszystkich legitymacji -> wyciągałem broń z szafy w kolejności, jaka dla mnie była wygodna, a nie w kolejności wpisów (polecam, to naprawdę upraszcza). Jeden zaznaczał na moich kopiach, a drugi sprawdzał w książeczkach. Wszystko sprawnie, szybko i tak, żeby wszyscy mieli jak najmniej kłopotu. Nie cudowałem z terminem -> jak zadzwonili, to stwierdziłem, że mogą przyjechać nawet za 10 minut - akurat mi nie przeszkadzało -> byli za 15 :)
W szafie tylko popatrzyli na tabliczkę.

Może to dlatego, że przygotowany byłem tak, jak to LARPAK wyżej opisał :)
Awatar użytkownika
Borek56
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 143
Rejestracja: 19 października 2014, 11:44
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: Borek56 »

Czy mogą się przyczepić do szafy która umieszczona jest w wiatrołapie,czyli blisko drzwi wejściowych?
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: carambas »

Na 99% kontrola przechowywani broni będzie przebiegała gładko i w miłej atmosferze. Ale znajomość przepisów i ich wykładni, którą przedstawił Larpak nie zaszkodzi, tylko może pomóc.
Awatar użytkownika
calak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 03 stycznia 2016, 13:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: calak »

właśnie jest kilka postów powyżej napisane, że szaf nie trzeba kotwić ale widzę kolega dalej swoje o tym kotwieniu.. Panowie litości
Awatar użytkownika
Twilight7
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 450
Rejestracja: 29 marca 2017, 11:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: Twilight7 »

@LARPAK
Dzięki za zebranie tych wszystkich informacji razem :piwo:
Warto mieć to wydrukowane w sejfie na okoliczność mniej przychylnych kontrolujących.
Chochla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 937
Rejestracja: 04 października 2015, 19:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: Chochla »

LARPAK pisze:Wpis z forum Braterstwa:
Ten to się musiał dowódcy czymś "zasłużyć" :) :P
Mikun
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 221
Rejestracja: 21 sierpnia 2016, 21:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: Mikun »

calak pisze:właśnie jest kilka postów powyżej napisane, że szaf nie trzeba kotwić ale widzę kolega dalej swoje o tym kotwieniu.. Panowie litości
Wszystko ok,ale wyobraź sobie że, nie tak dawno słyszałem o przypadku wyniesienia z pomieszczenia całej szafy wraz z zawartością... chyba lepiej żeby było solidnie,później same problemy...
HW 100 FSB. FX WILDCAT. KANDAR CP1 :-D Daystate Pulsar
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: KG92RS »

Mikun pisze: nie tak dawno słyszałem o przypadku wyniesienia z pomieszczenia całej szafy wraz z zawartością...
Wszystko OK, ale ten wątek traktuje o tym, co jest WYMAGANE przepisami, a nie zdrowym rozsądkiem.
Fokat
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 985
Rejestracja: 26 listopada 2017, 17:16
Tematy: 8
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: Fokat »

Dodam od siebie, że oprócz dokumentów, warto też pamiętać ( w przypadku wizyt ZAPOWIEDZIANYCH ), żeby starać się nie witać dzielnicowego z bronią przy pasie z podpiętym magazynkiem, większość tego nie LUBI i za bronią nie przepada. Wiem, że czasami chęć pochwalenia się, posiadanym uprawnieniem jest silniejsza i oczywiście odezwą się głosy, że skoro mam, to dlaczego się ograniczać. Ale u większości przedstawicieli naszych służb, taka sytuacja powoduje DYSKOMFORT i może być przyczyną niepotrzebnych napięć.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”