Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
lasooch
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 200
Rejestracja: 12 marca 2017, 14:37
Tematy: 0
Lokalizacja: Pruszków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: lasooch »

Również dołączam się do podziękowań za stworzenie patenstrzelecki.eu :) Raz przeczytałem ustawę, rozporządzenie i przepisy sportowe, później już tylko fiszki i testy na telefonie w drodze do pracy i z pracy.
Uczciwie przyznaję, że przygotowywałem się do teoretycznej części egzaminu o wiele krócej, niż planowałem początkowo, a mimo wszystko w dniu egzaminu miałem teorię w przysłowiowym małym palcu :one:
Carambas, jeśli tylko nadarzy się okazja, stawiam duże :piwo:
Awatar użytkownika
John_Doe
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 96
Rejestracja: 17 maja 2017, 13:37
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: John_Doe »

Kawał dobrej roboty, podziękować ! :piwo:
Jak zobaczyłem kartę pytań na egzaminie w Siemianowicach to mi się morda ucieszyła i po 120 sekundach byłem zweryfikowany pozytywnie:)
Uwaga, nie zdawać egzaminów na pałę, tylko starannie czytać pytania. Były lekko zmodyfikowane zdania, a wstawienie czasem "nie" może drastycznie zmienić znaczenie...

W sumie wystarczyło 2x przeczytać ustawę i spędzić dwa wieczory po 3h nad testami na stronie. Więcej stresu było z zakuciem tabelki konkurencij,wag,długości broni etc
9x19 : .223Rem : .22LR : 12/76 : 5,45x39 : 7,62x25 : 7,62x39 : 9x18 : 308Win
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: carambas »

John_Doe pisze:Więcej stresu było z zakuciem tabelki konkurencij,wag,długości broni etc
Nie jestem w stanie znaleźć żadnego logicznego usprawiedliwienia dla wymogu pamiętania tej tabelki na egzaminie. Poza krótką chwilą egzaminu nigdy mi się to nie przydało i nie przyda (mam Google, mogę sobie sprawdzić). Patent nie powinien być wkuwaniem bzdur na pamięć, tylko zapoznaniem z prawem i obowiązkami. Tabelka to kompletna strata czasu i nie powinno jej być.

Tej tabelki nie znają nawet sędziowie klasy państwowej (zapytajcie kiedyś, z ciekawości). Jestem niemal pewien, że nawet jej twórca nie byłby w stanie jej powtórzyć bez sięgania do notatek. No cóż, taka u nas edukacja; w szkole jest jeszcze gorzej.

=======================
Dodałem jeszcze 3 pytania, żeby wszyscy z rankingiem 1 zjechali niżej. Życie to ciągła walka, nie wytrzymasz na szczycie zbyt długo bez ustawicznego wysiłku. Każdego zje w końcu entropia i należy się do tego mentalnie przygotowywać.

Chyba zacznę dodawać do PS.eu filmiki na temat podstaw obsługi broni, bezpieczeństwa i zachowania na strzelnicy. Na pierwszym kursie na patent, który poprowadziłem w zeszłym tygodniu, spędziliśmy z godzinę na tłumaczenie podstaw. W efekcie się okazało, że zrobiliśmy to źle, informacje były niekompletne, niektórzy kursanci nie zrozumieli sensu, itd. Trzeba było powtarzać te informacje jeszcze kilka raz w trakcie szkolenia. Zapewne świadczy to raczej o mnie, jako głównym prowadzącym (osoby, które mi pomagały były do tego dobrze przygotowane i działały bez zarzutu), ale jestem pewien, że można lepiej.

Myślę, że lepiej jest pokazać kursantom wcześniej co ich czeka. Dzięki temu nie muszą się wszystkiego uczyć szybko i od ręki na miejscu. Uczenie ludzi od zera, w dynamicznym środowisku wieloosobowych szkoleń wymaga dobrego przygotowania, umiejętności przekazywania wiedzy i czytelnego, przemyślanego planu. Bywa to trudne, często nieskuteczne, a zazwyczaj nieco chaotyczne.
Jeśli kursanci zapoznają się wcześniej z odpowiednimi materiałami, chociażby na totalnie podstawowym poziomie, jest szansa, że będą wiedzieli czego nie wiedzą. Dobrze zadane pytania często podciągają poziom szkolenia.
Ostatnio zmieniony 11 czerwca 2017, 09:29 przez carambas, łącznie zmieniany 1 raz.
Revolut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 426
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 15:03
Tematy: 17
Lokalizacja: RSA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: Revolut »

Skoro już powstał rozłam na kolekcjonerkę i sportowe, to proponuję dodać jeszcze jeden dział pytań do kolekcjonerskiego.

Mianowicie pytania/zadania z części praktycznej.

Na początek same pytania itd, później można nagrać kilka filmików typu "pozorowany egzamin".

Całkiem inaczej się uczy tylko czytając wzorcowy regulamin itd, a inaczej jak sobie czytasz dodatkowo pytania i odpowiadasz na nie.

Nie widziałem nigdzie np też całego strzelania na egzaminie. Tzn pokazanie z czego i jak się strzela, jak prezentuje się broń do sprawdzenia itd.

Wiadomo, że praktyczny za każdym razem może być inny, ale ogólny zarys zostaje.

Oczywiście na początku trzeba zaznaczyć, że jeśli egzaminator na praktycznym poda nam inna instrukcję, to słuchamy i wykonujemy, a nie idziemy w zaparte, że przeczytałaś coś innego.
Wiatr, CP, Nitro.
Awatar użytkownika
lasooch
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 200
Rejestracja: 12 marca 2017, 14:37
Tematy: 0
Lokalizacja: Pruszków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: lasooch »

To może jeszcze o krok dalej... Jakiś film instruktażowy z zasad obsługi konkretnych modeli broni? Ja przykładowo kurs robiłem na kilku modelach Rugera, a egzamin zdawałem na Margolinie. Gdybym tydzień wcześniej nie strzelał z Margolina na zawodach, to byłbym szczerze zdziwiony chociażby faktem, że zamek nie zostaje w tylnym położeniu :583: Z resztą nawet w obrębie kolejnych generacji Rugera są różnice w obsłudze - np. zrzut magazynka. Druga sprawa - strzelba. Na szkoleniu miałem jedynie styczność z dubeltówką bodajże Beretty, na egzaminie pompka Mossberg 500. Miałem wcześniej okazję strzelać z innej pompki, ale gdyby nie youtube dzień przed egzaminem, nie wiedziałbym np. o magicznym przycisku koło spustu. Z resztą w grupie z którą zdawałem, był jeden chłopak, który zdołał wyrzucić w piach 5 pełnych naboi, nie oddając ani jednego strzału. W przypadku karabinków .22 chyba jest najłatwiej, bo wszystkie spotykane na egzaminach są zbliżone budową i funkcjonalnością.
Są tu ludzie z całej Polski, każdy chyba pamięta na czym zdawał, więc można się pokusić o zestawienie prostych filmów instruktażowych do modeli broni wykorzystywanych na egzaminach. Czy to filmy własnego autorstwa czy zapożyczone gdzieś z youtuba, ale zgromadzone w jednym miejscu, byłyby na bank pomocne :)
Awatar użytkownika
merkant
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 85
Rejestracja: 27 marca 2017, 22:49
Tematy: 0
Lokalizacja: lubelskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: merkant »

Generalnie czy PZSS albo KGP (w zależności gdzie jest egzamin) powinno opracować zamknięty katalog 100 czy 200 pytań. Wtedy byłoby fair. A tak zawsze można podrzucić kukułcze nowe pytanko z regulaminu i zonk.... Część praktyczna tez powinna być przewidywalna (np. 5 modeli broni z których 1 na pewno będzie do rozebrania). No i wymogi celności - skoro ktoś dopiero zaczyna to nie można od niego wymagać super wprawy.
Dlatego mimo że zawzięcie uczę się z PS.eu, czytam też te durne regulaminy ISSF i za diabła nie wiem co z tego jest do zapamiętania. Z regulaminów IPSC też bywaja pytania?
Crossman Copperhead, HW40, CZ SP-01 Shadow 9x19, Star FR Sport .22LR
Awatar użytkownika
merkant
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 85
Rejestracja: 27 marca 2017, 22:49
Tematy: 0
Lokalizacja: lubelskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: merkant »

Znalazłem takie pytanie:
Pozwolenie na broń wydane do celów kolekcjonerskich uprawnia do posiadania następujących rodzajów broni:
1: samoczynnej broni palnej, zdolnej do rażenia celów na odległość.
2: broni palnej bojowej, gazowej, alarmowej w postaci pistoletów lub rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrach od 6 mm do 12 mm.
3: broni alarmowej albo innej broni palnej, konstrukcyjnie przeznaczonej do strzelania wyłącznie amunicją ślepą, w tym samoczynnej.
I teraz zagwozdka:
odp 2 to art. 10 ust 4 pkt 1 UOBIA
odp 3 to art. 10 ust 4 pkt 6
Art. 10 ust 4 pkt 7 UOBIA mówi, że pozwolenie do celów kolekcjonerskich uprawnia do posiadania broni wymienionej w art. 10 ust 4 pkt 1-6
Pytanie:
Dlaczego prawidłowa jest tylko odpowiedź 2?
Crossman Copperhead, HW40, CZ SP-01 Shadow 9x19, Star FR Sport .22LR
Revolut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 426
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 15:03
Tematy: 17
Lokalizacja: RSA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: Revolut »

Ze względu na to, że jest to broń szczególnie niebezpieczna.
Wiatr, CP, Nitro.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: carambas »

No tak, to jest pytanie z archiwum policyjnego. Wyroki sądów potwierdziły, że kolekcjonerzy prywatni nie mogą posiadać broni samoczynnej. Stąd takie dziwne pytanie.

WPA pyta zatem nie tylko z treści ustaw, ale też z ich interpretacji. Nie wiem czy tak powinni robić, ale tak robią.
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: variag »

carambas pisze:
John_Doe pisze:Tabelka to kompletna strata czasu i nie powinno jej być.
Tej tabelki nie znają nawet sędziowie klasy państwowej (zapytajcie kiedyś, z ciekawości). Jestem niemal pewien, że nawet jej twórca nie byłby w stanie jej powtórzyć bez sięgania do notatek.
Znają, bo jest to jak 10 przykazań. Mniemam że jej twórca by się uśmiał z tego co tu napisałeś.
:-D
To taka moja mała uwaga na marginesie :wink:
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
merkant
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 85
Rejestracja: 27 marca 2017, 22:49
Tematy: 0
Lokalizacja: lubelskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: merkant »

Owszem, samoczynna, zdolna do rażenia celów na odległość jest bronią niebezpieczną. Ale przystosowana TYLKO do amunicji ślepej?
Art. 10 ust 5 UOBIA /definicja broni niebezpiecznej/ wyraźnie mówi o rażeniu, więc pepesza na ślepaki się na to nie łapie.
Zresztą w jednym z pytań testu prawidłowa jest odpowiedź, że kolekcjoner może posiadać broń przeznaczoną do rekonstrukcji historycznych - bez żadnych wyłączeń :)
Ostatnio zmieniony 24 czerwca 2017, 06:20 przez merkant, łącznie zmieniany 1 raz.
Crossman Copperhead, HW40, CZ SP-01 Shadow 9x19, Star FR Sport .22LR
Revolut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 426
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 15:03
Tematy: 17
Lokalizacja: RSA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: Revolut »

Tak, ale wtedy to jest broń przystosowana do strzelania ślepymi nabojami, w tym samoczynna.

Samoczynna zdolna do rażenia na odległość to nie jest broń przeznaczona do rekonstrukcji :D


Co do interpretacji to ja miałem na egzaminie pytanie o przechowywanie amunicji w szafach. I prawidłowa odpowiedź była, że nie można w magazynach. A jak wiadomo, to podmioty nie mogą, cała reszta przechowuje po prostu w szafach.

Tak więc na egzamin pasuje wykuć interpretację WPA i mieć spokój :D
Wiatr, CP, Nitro.
Awatar użytkownika
merkant
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 85
Rejestracja: 27 marca 2017, 22:49
Tematy: 0
Lokalizacja: lubelskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: merkant »

Chciałbym tu i teraz złożyć gorące podziękowania i przekazac wyrazy szacunku twórcy strony patentstrzelecki.eu. Zabawa z fiszkami a potem egzaminy świetnie porzadkują, poszerzają i utrwalają wiedzę. Gdyby nie ta strona, dziś na egzaminie miałbym problem z 2 pytaniami. A tak 10/10 :-D
Crossman Copperhead, HW40, CZ SP-01 Shadow 9x19, Star FR Sport .22LR
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: carambas »

Przyłożyliście się. 23 czerwca było 3159 egzaminów na PS.eu. To 2.5 raza więcej niż w jakikolwiek inny dzień w historii. Chyba się spora część kursantów uczyła dzień przed egzaminem, co?

80tys egzaminów oraz 1 milion 180 tys przerobionych pytań za nami.
Ostatnio zmieniony 24 czerwca 2017, 22:34 przez carambas, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
merkant
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 85
Rejestracja: 27 marca 2017, 22:49
Tematy: 0
Lokalizacja: lubelskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: merkant »

Wystarczy rzut oka na terminarz egzaminów na PZSS. Wielki wysyp przed wakacjami i pewnie mnóstwo zdających....
Crossman Copperhead, HW40, CZ SP-01 Shadow 9x19, Star FR Sport .22LR
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”