Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Moderator: Moderatorzy WBP

besmirch
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 35
Rejestracja: 28 lutego 2017, 13:16
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: besmirch »

.22LR, 9x19, .45ACP, .223REM, 5.56×45, 7.62x39
Awatar użytkownika
gregor40
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 444
Rejestracja: 08 kwietnia 2004, 18:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Miasto stołeczne
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: gregor40 »

Ja dołączam do podziękowań. Uczyłem się z fiszek. Jest to dość czasochłonne, ale bardzo skuteczne. Kilka uwag, któe mogłyby nieco usprawnić działanie serwisu:
- Przydał by się przy fiszkach guzik "zgłoś pytanie". Gdzieś był dosłownie jeden błąd, ale niestety nie zanotowałem :( Błąd nie był natury merytorycznej, tylko logicznej (po prostu pytanie nie miało sensu).

Czasem (choć też jedno, może dwa pytania) - pytanie było sformułowane w sposób, który nie dawał możliwości wydedukowania o jaką odpowiedź chodzi. Przykład (choć syntetyczn, znów nie zanotowałem pytania) "W przypadku złamania reguły zgłoszenia utraty broni..." i teraz nie wiadomo czy chodzi o "...organ może cofnąć pozwolenie na broń" czy "...można ukarać sprawcę karą aresztu lub grzywny". Może sprawę załatwiłyby numery fiszek, tak, by można było zgłaszać problem po numerze fiszki.

Funkcjonalność której mi brakuje - to możliwość zobaczenia całości egzaminu po jego zrobieniu. Teraz pojawia się tylko błędna odpowiedź. Czasem było tak, że nie byłem na 100% pewny odpowiedzi, wybierałem jakąś, była poprawna, ale po zakończeniu egzaminu nie mogłem przeglądnąć pytań.

I na koniec - egzamin na patent wymaga zrobienia 0 błędów w pierwszych 4 pytaniach, w 6 kolejnych można pomylić się raz. Egzamin na stronie tego nie implementuje (i błąd oznacza egzamin za niezaliczony).

Dziękuję, zdałem 10/10. Żeby tak ze strony dało się nauczyć strzelać do tych nieszczęsnych rzutków :D
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: carambas »

Dziękuję wszystkim za miłe słowa.
gregor40 pisze:guzik "zgłoś pytanie".
Fiszki i testy muszą dobrze wyglądać na komórkach. Nie ma miejsca na dodatkowe przyciski, bo powodują, że interfejs jest "zapchany". W takich przypadkach zawsze zachęcam do wysyłania informacji mailem na braterstwo.eu@gmail.com
gregor40 pisze:sformułowane w sposób, który nie dawał możliwości wydedukowania o jaką odpowiedź chodzi
To się nie powinno zdarzać, bo pytania które wymagają zobaczenia dostępnych odpowiedzi są dostępne wyłącznie na testach. Na fiszkach, gdy musimy zgadnąć odpowiedź z głowy zamieszczam tylko pytania na które odpowiedz jednoznacznie wynika z treści samego pytania.

W takich przypadkach najlepiej napisać do mnie maila z treścią fiszki. Po treści mogę bez problemu odnaleźć takie pytanie i je osobiście zweryfikować.

gregor40 pisze:zobaczenia całości egzaminu
Myślałem nad tym (mogę to łatwo zrobić), ale wydaje mi się, że to utrudniałoby odszukanie błędów w egzaminach. Zwłaszcza w dłuższych egzaminach. Moim zdaniem lepiej jest od razu zobaczyć błędną odpowiedź niż musieć jej szukać wśród 49 innych, poprawnych. Ale będę jeszcze myślał o oglądaniu wyników, bo rzeczywiście dobrze było by zobaczyć te odpowiedzi, które były raczej zgadywane.
gregor40 pisze:w 6 kolejnych można pomylić się raz
No tak, bo my mamy wyższe standardy po prostu :).
A tak na poważnie: nasze egzaminy nie są zbilansowane tak jak na patencie. Może się zdarzyć tak, że wszystkie pytania będą wyłącznie z tematu broni sportowej. System po prostu losuje 10 pytań (lub inną, wybraną przez użytkownika ilość) z całej bazy. Dlatego zalecam powtarzać egzamin wielokrotnie, a także robić dłuższe wersje, np 50 lub 100 pytań. Dzięki temu minimalizujemy szansę, że z jakimś pytaniem w ogóle się nie spotkamy.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: carambas »

carambas pisze:wydaje mi się, że to utrudniałoby odszukanie błędów w egzaminach.
Rzecz jasna nie miałem racji. Przecież mogę zrobić wybor dla użytkownika, prawda?

Poprawiłem to. Obecnie od daty "2017-04-02 21:23:25" zapisywane są egzaminy z pełną historią odpowiedzi (także odpowiedzi poprawne są widoczne). Można przełączać widok na wszystkie odpowiedzi lub wyłącznie niepoprawnie rozwiązane.
Wcześniejsze egzaminy dalej mają taki sam widok na stronie jak do tej pory, w tych nowych widać całą historię.
W ten sposób to wygląda na przykładowym egzaminie. Tutaj są 3 błędy (na 10 pytań) i można przeskakiwać miedzy widokiem wszystkich 10 odpowiedzi, a tylko tych 3 z błędami.

Testowałem trochę i wszystko funkcjonuje nieźle. Mam nadzieję, że udało mi się uniknąć błędów.

gregor40, dzięki za podpowiedź. Ja sam nie korzystam z modułu egzaminów, więc często nie dostrzegam potrzeb użytkowników. Dobrze, że zażądałeś tej funkcjonalności. Jeśli jesteś członkiem Braterstwa to się odezwij (mam kilku 'gregorów' w bazie), zwalniam Cię z rocznej składki za dobry pomysł na usprawnienie.
Ostatnio zmieniony 02 kwietnia 2017, 22:49 przez carambas, łącznie zmieniany 3 razy.
jorge5
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 27 grudnia 2016, 18:37
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: jorge5 »

Dzięki wielkie za stworzenie tej strony. Uczyłem się głównie z niej i egzamin zdany 10/10.

Niestety nie ze wszystkimi przeglądarkami pracuje moduł egzaminowy.
W iphonie 6 nie działało na safari (wysypywał się), a na chromie jak się odpowiedziało źle to też dalej nie działało.
Bardzo dobrze za to działa na Dolphin i ta przeglądarkę polecam do tego.

Kolega też miał jakieś różne atrakcje z ipadem ze trzeba znaleźć właściwa przeglądarkę.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: carambas »

jorge5 pisze:Kolega też miał jakieś różne atrakcje z ipadem ze trzeba znaleźć właściwa przeglądarkę.
Racja: na sprzęcie Apple występowały kłopoty. Wynikało to z faktu, że przeglądarka dokładała trochę swojego kodu do strony -- uważała, że pewne ciągi cyfr to numer telefonu i dorzucała do niego jakieś cechy. Ja tymi cyframi sprawdzałem poprawność odpowiedzi, więc działanie przeglądarki psuło skrypt.
Naprawiłem ten błąd. Obecnie jestem już po testach na Firefox i Chrome, a inny użytkownik przetestował u siebie na IPadzie i wszystko działa. Proszę o monit w przypadku gdyby były problemy.

Naprawiłem też błąd, który powodował, że po odświeżeniu strony w trakcie fiszek i testów pojawiało się ostatnie przerobione pytanie (zamiast kolejnego), a na egzaminie pojawiały się dziwne znaki. To była mała usterka, ale już jej niema. Można spokojnie odświeżać stronę (nie ma takiej potrzeby, ale można) i nic się nie powinno dziać.
Przetestowałem fiszki, testy i egzaminy zarówno lokalnie, jak i na stronie (już wszystko jest tam zaktualizowane) i działa. Dzięki za konstruktywne uwagi.

Skoro już jestem przy temacie: ostatnio napotkałem w WKSie osobę układającą z trudem pytania na patent. Aż mu się oczy rozjarzyły z radości jak pokazałem PatentStrzelecki.eu i powiedziałem, że może korzystać z tych pytań do woli. Być może zatem osoby zdające patent we Wrocławiu będą miały podobne pytanie na realnym egzaminie jak na stronie :)
Ostatnio zmieniony 05 kwietnia 2017, 15:52 przez carambas, łącznie zmieniany 1 raz.
jorge5
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 27 grudnia 2016, 18:37
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: jorge5 »

Od siebie dodałbym jeszcze zliczanie ilości egzaminów zrobionych w systemie (teraz liczyłem i zrobiłem 50 ucząc się) i może średnia ilość % zaliczeń jakie udało się uzyskać z tym że powinien przeliczać też ilość pytań w każdym egzaminie. Ja robiłem zarówno takie po 10 pyt jak i po 25, 50 i 100.
Chciałem sobie teraz sprawdzić ile zrobiłem i pomyślałem że takie statystyki byłyby ciekawe dla użytkownika.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: carambas »

jorge5 pisze:Pomyślałem że takie statystyki byłyby ciekawe dla użytkownika.
W sumie racja, to może być ciekawe. W końcu skąd ludzie mają wiedzieć, kiedy "wystarczy" nauki? Wprawdzie niektórzy twierdzą, że nauki nigdy dosyć, ale nie przesadzajmy. Zaprojektowałem to co zaproponowałeś. Jest już widoczne dla każdego w jego profilu.
Rzecz jasna, jeśli z jednego klucza korzysta wiele osób (na pustym kluczu jest zapisanych 1,5 tys egzaminów) to tego typu statystyki są bezwartościowe. Dlatego warto wchodzić na unikalnym kluczu.

Brane są pod uwagę wszystkie egzaminy po "wielkiej schizmie", czyli po 2017-04-02 21:23:25. Dopiero od tego momentu zapisuję pełne dane, które pozwalają na tego typu statystyki. Podoba mi się poprawianie tego kursu. Obecni kursanci mają o niebo lepiej niż nieszczęśnicy, którzy uczyli się np z wersji styczniowej.

Tak wygląda postęp nauki tych kilkudziesięciu osób, które robiły egzaminy podając pusty klucz. Ta statystyka nie daje żadnej wiedzy, ale nie chcę dawać linka do czyjegoś profilu (mając taki link inni ludzie mogliby rozwiązywać egzaminy na dane konto). Co ciekawe, zrobili prawie 19 tys pytań, a w dalszym ciągu NIGDY nie udało im się poprawnie odpowiedzieć na jakieś trzy pytania :)

Wrzucam zatem także zrzut ekranu przy sensowniej wyglądających statystykach, dla potomnych:

Obrazek

PS. Jorge, jeśli jesteś członkiem Braterstwa, odezwij się. Zwalniam Cię z jednorocznej składki w ramach podziękowań za dobry pomysł.
Ostatnio zmieniony 07 kwietnia 2017, 00:17 przez carambas, łącznie zmieniany 3 razy.
coolik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 75
Rejestracja: 07 lutego 2017, 20:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Wro
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: coolik »

Ja pamiętam jak się w grudniu uczyłem z wersji która wtedy była dostępna i już wtedy spełniała moje oczekiwania i była pomogła mi zdać patent :) Az ciekawości zajrzę i zobaczę co się zmieniło przez te 4 miesiące :)
I przy okazji dziękuję, za pomysł i jego realizację.
jorge5
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 27 grudnia 2016, 18:37
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: jorge5 »

carambas pisze: Wrzucam zatem także zrzut ekranu przy sensowniej wyglądających statystykach, dla potomnych:
Obrazek
U mnie wygląda to tak, lecz ja robiłem wszystkie przed 02.04, 02.04 zdałem egzamin :)


nie umiem tego wrzucic inaczej :(

Btw. jestem członkiem braterstwa, odezwe sie tam :)

Ogolnie wielkie dzieki i gratulacje tego projektu, zdalem glownie dzieki tej stronie :)
Ostatnio zmieniony 07 kwietnia 2017, 15:02 przez jorge5, łącznie zmieniany 1 raz.
kiler
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 22 maja 2016, 21:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: kiler »

Witam,
W pierwszej kolejności składam wyrazy szacunki i podziękowania za kurs. :516:

Jeśli można coś zasugerować to dobrze byłoby gdzieś na początku materiałów kursu opublikować informacje na jaki dzień jest uwzględniony stan prawny, lub informację że np. kursant powinien sam to ustalić.
Ma to moim zdaniem znaczenie również w odniesieniu do fiszek i testów.

Jeszcze raz wielkie podziękowania.
Ostatnio zmieniony 25 kwietnia 2017, 10:47 przez kiler, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: carambas »

Dzięki za miłe słowa.

Sprawuję stałą opiekę merytoryczną nad całością kursu. W miarę mojej skromnej wiedzy i doświadczenia, rzecz jasna, ale na razie wystarczyło. Wszystkie pytania, teksty i narzędzia powinny być cały czas aktualne i zgodne z bieżącym stanem prawnym.

Jeśli tylko ktoś zauważy, że jakaś treść na PS.eu nie odpowiada rzeczywistości, proszę o kontakt. Chociaż tyle siedzę na internecie, że raczej będę to na bieżąco zmieniał.
Rozkręcam teraz powoli sekcję sportową i wykorzystuję PS.eu w mojej codziennej (już niedługo) pracy z kursantami. Z tego powodu zależy mi równie mocno jak wam, żeby to było przydatne, wygodne i aktualne narzędzie.

==newsletter PS.eu==
W segmencie statystyk dodałem procent pozytywnych odpowiedzi, ale biorąc pod uwagę wyłącznie egzaminy, w których ilość błędów nie przekroczyła 25% liczby pytań. Chodzi o to, żeby każdy kierownik klubu mógł zweryfikować, czy dany kursant rzeczywiście opanował materiał, czy strzelał na ślepo.

Pomyślałem, że najlepszą metodą sprawdzenia wiedzy byłby wymóg, żeby kursant odpowiedział poprawnie na większość pytań z całej bazy. W Braterstwie ustaliłem próg wewnętrznej zdawalności na 60%. Niestety, nieuczciwi kursanci (to raczej totalny margines, ale jestem realistą) mogliby wtedy na ślepo klikać w egzaminy, np ciągle wybierając odpowiedź "A". Statystycznie taki egzamin były w 33% zdany i kursant robiąc ich 50-100 na pewno zaliczyłby nasz próg zdawalności. Niedopuszczalne.

A teraz, patrząc na odsetek pozytywnych odpowiedzi w dobrze rozwiązanych egzaminach wiem, że kursant nie zgadywał, tylko uczciwie przerabiał. I znów komputer przychodzi w sukurs szefom klubów. Nie trzeba nic robić, nic myśleć, rzut oka i wiadomo.
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: Garfield »

Czy jest możliwe aby zrobić "prawdziwy" egzamin? Tzn po 2 pytania z każdego działu wiedzy - ustawy, zasad bezpieczeństwa i regulaminu strzelnicy, budowy broni sportowej, regulaminów ISSF i kodeksu karnego? Bo teraz można wylosować 10 pytań z regulaminu strzelnicy albo trzy pytania o wagomiar w jednym teście. Co prawda nie narzekam, strona jest ogromnie pomocna ale testy mogłyby wyglądać nieco bardziej realnie.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: carambas »

Wszystko mógłbym zrobić. Wydaje mi się jednak, że to nie jest dobry sposób nauki. 10 pytań to za mała ilość, żeby zweryfikować wiedzę. Robienie egzaminów na 10 pytań jest dla mięczaków, prawdziwi mężczyźni (lub kobiety) robią testy na 50 lub 100 pytań. Jak zrobisz egzamin na 100 pytań i wszystkie będziesz miał dobrze, to masz pewność, że Cię niczym nie zaskoczy byle dziesięciopytaniowy egzaminek z PZSSu.

Robiąc egzaminy 10 pytaniowe raz możesz trafić na łatwe i masz 10/10, a innym razem na trudne i masz 7/10. I nie wiadomo, czy umiesz, czy nie umiesz.

Więc w teorii mogę to zrobić, ale w praktyce zmniejszyłoby to czytelność strony, musiałbym dodawać kolejne opcje (użytkownicy nie lubią zbyt dużego wyboru), itp. To nie byłaby dobra decyzja. Rób egzaminy na 100 pytań i jak będziesz miał 98 lub więcej poprawnych, to umiesz.

Jak się uczyłem na prawo jazdy to wszystkie 500 pytań się znało na blachę, żeby na testach nie myśleć. Tutaj jest nieco trudniej, ale styl nauki mógłby być podobny.
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: Garfield »

Egzamin zdałem już jakiś czas temu ale polecam twoją stronę każdemu znajomemu który zdawać musi. I jak na razie działa. Można pisać o twardzielach, itp. ale jak mam przebiec 110 metrów przez płotki to nie muszę biegać przez te płotki maratonu. 10 płotków styknie a oprócz czterech pierwszych mogę sobie jeden przewrócić.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”