Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Moderator: Moderatorzy WBP

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: LARPAK »

Tylko ta "nowa" decyzja ma nowy numer bo musi mieć zapewne, ale nie opiewa na nowe pozwolenie, a tylko na zmianę ilości w poprzedniej decyzji.
Należałoby tutaj zapytać kogoś dokładniej biegłego w przepisach czy zmiana decyzji wydana przez organ z nowym numerem jest zupełnie nową decyzją (nowym pozwoleniem) czy tylko korektą starej decyzji (starego pozwolenia).
Awatar użytkownika
epaa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 839
Rejestracja: 14 września 2005, 18:51
Tematy: 0
Lokalizacja: trój miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: epaa »

9x19 weryfikował temat korekty decyzji i S1
Po początkowej zgodzie na wymysł WPA o konieczności S1 przy korekcie ilości doprowadził ich do właściwej interpretacji.
To tylko kwestia jak daleko damy sobie wejść na głowę przy kontroli czy innych tematach.
migeater
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 125
Rejestracja: 07 października 2016, 21:19
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: migeater »

Zmiana decyzji administracyjnej następuje w drodze decyzji. Decyzja zmieniająca oczywiście otrzymuje nowy znak (numer - sygnaturę). Z punktu widzenia rozporządzenia jest to jednak bez znaczenia. Istotne jest określenie daty, w której podmiot "uzyskuje nowe pozwolenie na broń".

W mojej ocenie dla rozstrzygnięcia powyższej kwestii decydujące znaczenie ma określenie, czy żądanie wnioskodawcy w przedmiocie zmiany decyzji mieści się w granicach „sprawy administracyjnej” rozstrzygniętej pierwotną decyzją. Jeżeli mieści się w tych granicach, nie można mówić o nowym pozwoleniu na broń. W granicach tych nie będzie się natomiast mieścić w przypadku żądania zmiany celu, w jakim pozwolenie zostało wydane oraz zmiany podstawy prawnej (ustawy).

Podsumowując: zmiana decyzji administracyjnej w trybie przepisu art. 155 k.p.a. nie stanowi "uzyskania nowego pozwolenia na broń" z uwagi na to, że żądanie wnioskodawcy w przedmiocie zmiany decyzji mieści się w granicach „sprawy administracyjnej” rozstrzygniętej pierwotną decyzją.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: Leśny Dziadek »

Hubert pisze:
Pogadaj z WPA i dzielnicowym, który przychodzi na kontrolę. Dla WPA liczy się data gdy wydali nową decyzję i wymagali ode mnie S1. Nie wiem jak to obronić prawniczo, na jaki paragraf się powołać.
Zmiana ilości to nie nowe pozwolenie. Wymagali od Ciebie na piśmie? Pewnie nie, bo nie mieliby podstawy prawnej.

Ja trzykrotnie zwiększałem ilość, po trzecim razie przyszedł dzielnicowy na kontrolę. Spisał protokół, dzwoniłem do WPA, (Wrocław), stwierdzili, że przecież ciągle mam decyzję sprzed wejścia przepisów.
Na esjedynki przesiadłem się dopiero, gdy otrzymałem drugą decyzję, na szkoleniówkę.
Awatar użytkownika
RedSiedemosiem
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 402
Rejestracja: 19 marca 2017, 21:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa, Kraków, Olkusz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: RedSiedemosiem »

Choc KPA 155 jest przejrzysty, to dla zdezorientowanych odpowiedzia sa... pieniadze. Placilismy za decyzje? Tak -> nowe pozwolenie. Nie placilismy? To znaczy, ze mielismy tylko zmiane decyzji.
Lesny Dziadek jak zwykle dobrze prawi.
ROMB, Braterstwo, KS Garda.
Awatar użytkownika
Rostik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 46
Rejestracja: 18 lipca 2021, 14:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: Rostik »

Chłopaki, może padnie kolejne głupie pytanie (jakich na tym forum sporo))), ale... czy można trzymać sejf/szafę na broń u siebie na balkonie?
Może ktoś ma takie doświadczenie, albo zna kogoś kto tak robi i wszystko jest OK? ;laughing:
Interesuje mnie aspekt prawny. Szafa waży 157 kg, nikt jej tam nie ukradnie, poza tym balkon to wciąż moje mieszkanie (jedyny minus, o którym się teraz domyślam, to wyjmowanie/włożenie broni do szafy w tak niepozorny sposób by sąsiedzi naprzeciwko nic nie zauważyli, nie widzieli do czego ta szafa służy). Tylko 40 cm górnej części szafy będą wystawać poza obrys płyty balkonu, czyli większa część szafy ze wszystkich stron będzie ukryta od wzroku obcych...nie wiem czy to dobry pomysł.
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1324
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: sql »

Co prawda nie ma żadnych wytycznych jak to należy trzymać, ale można domniemywać, że w przypadku kradzieży mogą być problemy. Zadzwoń na próbę do firmy ubezpieczeniowej, powiedź że chcesz Rolexy za 200kpln ubezpieczyć i że trzymasz je w sejfie na balkonie - czy nie będzie kłopotu z tym :-).
A jesteś w ogóle pewien, że Ci konstrukcyjnie balkon wytrzyma? Nie będzie na niego padać deszcz, żeby nie zaczął korodować?
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1209
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 12
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: Mumin_ »

Obrazek
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Awatar użytkownika
Rostik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 46
Rejestracja: 18 lipca 2021, 14:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: Rostik »

sql pisze: 08 czerwca 2022, 16:14 A jesteś w ogóle pewien, że Ci konstrukcyjnie balkon wytrzyma? Nie będzie na niego padać deszcz, żeby nie zaczął korodować?
Korodować nie będzie - jest zadaszenie. Konstrukcyjnie wytrzyma, przecież to waga 3 przeciętnych osób albo 2 x kałduniarzy.
A kradzież…to ostatnie piętro, pusta szafa waży 157 kg, klucze przy mnie…chyba tylko Tom Cruise jak w Mission Impossible mógł by coś tam ukraść zwisając z dachu budynku (albo śmigłowca) na takim specjalnym urządzeniu ;) Mam obaw tylko przed sąsiadami, którzy teoretycznie mogliby coś gdzieś zobaczyć jak bede wyjmował/wkładał broń do szafy, bo jedynie 40 cm szafy będą widoczne z budynku naprzeciwko. No i z punktu widzenia prawa nie jest niby jasne.
Obrazek
kelvinpiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 09:31
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: kelvinpiotr »

Rostik pisze: 08 czerwca 2022, 12:58 Interesuje mnie aspekt prawny. Szafa waży 157 kg, nikt jej tam nie ukradnie,
I tego bym nie traktował jako pewnik , szczególnie przy dzisiejszych cenach złomu :wink: Pamiętam jak kilkanaście lat temu moja ekipa demontowała u klienta grzejniki żeliwne , stojące , wysokości z 1,4m , takie stare poniemieckie . Jeden zestaw ważył pod 200 kg licząc wagę żeber nie doliczając kamienia po tylu latach . Moi nie bardzo się do tego palili , 2 piętro , stara kamienica , spróbowali raz i mówią że tego nie dadzą rady wynieść we trzech . Na dodatek niewygodne do niesienia nawet z wkręconymi kruciakami . Klientka chwilę pogmerała w karteczkach przy telefonie i zadzwoniła do ekipy złomiarzy . Za pół godziny wpadło dwóch gości , jak zobaczyli ten grzejnik , chwycili go momentalnie i poszli ... w dół , że moi nie nadążyli im drzwi otwierać. Chwila moment i byli na ulicy.
Od tej pory ostrożnie podchodzę do stwierdzenia, że jak coś jest ciężkie to nikt tego nie weźmie . :wink: :wink: :)
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2018
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: Dexter »

Broń to nie goła d, żeby się z nią koniecznie chować po krzakach żeby się nie narazić na popełnienie czynu nieobyczjanego. Nie musisz utrzymywać faktu posiadania broni w tajemnicy, nie musisz się z nią chować przed sąsiadami i przejmować, że ktoś coś zobaczy. Zobaczy to zobaczy i tyle. Zapewniam Cię, że 99% sąsiadów ma w nosie Ciebie, twój balkon, szafę na nim i to co w niej chowasz, nawet jeśli to Twoja broń. Pozostały 1% Ty miej w nosie. Ty masz przestrzegać przepisów ustawy, rozporządzeń i wszelkich innych które Cię dotyczą. Nie kojarzę żadnego zapisu w akcie prawnym który robił by problem z faktu, że ktoś zobaczy twoją broń kiedy ją chowasz do szafy. Nie kojarzę też żadnego który wykluczał by przechowywanie broni w szafie na własnym balkonie. Nie szukaj sobie na siłę problemów tam, gdzie ich nie ma :). Tutaj jest rozporządzenie https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 141224.pdf
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1324
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: sql »

Z szafą, zwłaszcza na ostatnim piętrze widziałbym podobny problem, jak z bankomatami. Pewnej nocy może się okazać, że dwóch gości myśląc, że w środku jest biżuteria po prostu wyrzuci szafę przez balkon, licząc na to, że podczas upadku się rozwali, a oni szybko zgarną garść diamentów czy złota.
Co do obciążenia zaś, to pamiętaj że 3 (albo i więcej, bo amunicja jest bardzo ciężka) rzadko stoi przez cały czas na balkonie. W dodatku jednej na drugim, w zasadzie punktowo.
Coś takiego znalazłem:
Należy jednak pamiętać, że dopuszczalne obciążenie balkonu wynosi 250 kg na 1 metr kwadratowy.
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
Awatar użytkownika
Hoz85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 26 czerwca 2018, 22:33
Tematy: 10
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: Hoz85 »

@Dexter

Ja bym tak zdroworozsądkowo do ludzi nie podchodził. W naszym społeczeństwie, a tym samym także wśród sąsiadów, jest sporo panikarzy i osób lubiących robić aferę z byle czego.

Pamiętam, że swojego czasu była nie mała afera jak pewien Panicz kupił sobie nową lunetę i przymierzał/ustawiał ją na broni...na balkonie. Ktoś zauważył mości Pana i zadzwonił na Policję z uprzejmym donosem jakoby jakiś świr celował i chciał strzelać do ludzi z broni! :651:

Jak to się skończyło - nie pamiętam, ale afera była na tyle duża, że był o tym gdzieś artykuł.

Sęk w tym, że najzwyczajniej lepiej z bronią się nie afiszować. Broń przyciąga uwagę. Jeden powie drugiemu, drugi trzeciemu i pół miasta wie kto ma co i gdzie trzyma. Po co ma się nam na kwadrat wbić jakaś ekipa, która pilnie poszukuje giwer do porachunków z inną ekipą? Tak przypomian, że każda nielegalna broń była kiedyś legalna (chyba, że nielegalnie wytworzona).

Nie dalej jak kilka dni temu, w USA koleś uskuteczniał open carry ze swoim wiernym ARem. Nosił go robiąc zakupy w spożywczaku. Tak to uskuteczniał, że jakiś ziomeczek przystawił mu do głowy pistolet i poprosił i dokonanie darowizny ARa.
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2018
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: Dexter »

Nie porównujmy schowania broni do szafy z celowaniem w "coś" z balkonu czy okna, żeby sobie popodziwiać jakość optyki bo to nie to samo. Nie porównujmy też Polski do USA. Ekia? Wbić na kwadrat, żeby broń zrabować? :D

Ktoś zobaczy, przestraszy się i... no i co? Zanieczyści bieliznę, nie wiem? Przyjedzie policja, zapyta "czy chował pan broń do szafy panie Kowalski dziś wieczorem?". Tak panie posterunkowy, chowałem. Aha, dziękuję, do widzenia (bo niby co innego by się miało wydarzyć?).

Można się nie afiszować ale między "nie afiszować się" a "robić sobie problem z tego co pomyśli sąsiad" to dwie różne sprawy, granica między zdrowym rozsądkiem a manią prześladowczą zawsze wydawała mi się dosyć szeroka ale jak tak czytam forum to czasem mi się wydaje, że niektórym się ona zaciera. Ogólnie bardzo wysoko cenię sobie nie popadanie w paranoję :).
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1209
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 12
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: Mumin_ »

Hoz85 pisze: 08 czerwca 2022, 19:50 Pamiętam, że swojego czasu była nie mała afera jak pewien Panicz kupił sobie nową lunetę i przymierzał/ustawiał ją na broni...na balkonie. Ktoś zauważył mości Pana i zadzwonił na Policję z uprzejmym donosem jakoby jakiś świr celował i chciał strzelać do ludzi z broni! :651:

Jak to się skończyło - nie pamiętam, ale afera była na tyle duża, że był o tym gdzieś artykuł.
W Katowicach w Superjednostce. Po przeciwnej stronie jest duży biurowiec pełen znudzonych ludzi gapiących się w okna, więc nic dziwnego, że ktoś go zobaczył. A potem było wszystko prawidłowo - widz się przejął i zadzwonił po policję, panowie policjanci przyjechali, sprawdzili, że broń legalna, spytali, po co pan z nią stał na balkonie. Pan powiedział, że podziwiał promienie słońca igrające na nowiuśkiej baskili (czy jakoś tak), panowie policjanci podziękowali i pojechali dalej. A sama sytuacja wyglądała tak: Obrazek
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”