Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
zbiho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 458
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 00:11
Tematy: 7
Lokalizacja: Bochnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: zbiho »

Witam kolego,
To tak od końca,
jaki smar? taki jak do Minie, miękki, wosk i olej silnikowy 0W40 jak Węgier każe?
Kokili nie zamówię, najwyżej sam zrobię.
Wycinak heksagonalny muszę zrobić, bo jak robiłem kolegom to dla siebie nie zrobiłem, ale szewc bez butów.
piszesz:
" zamówić gotową prasę .45 na gładkie pociski w owijce"

Prasę czy kokilę? ktoś takie prasy robi?
Zamówić se musze prase u siebie, tylko jak zamówienie sformułować? :mad: oto jest pytanie, cała rzecz w tym jak tę prasę zrobić, gdzie podpatrzyć?

Jeszcze poprosiłbym o parę pocisków do pomiarów, bo masz ładne z łagodnym przejściem z sześciokantu w okrągłą głowicę, a został mi tylko jeden od Ciebie i po pomiarach poobijany.
Albo rybki i akwarium.
Zielonorogi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1312
Rejestracja: 19 stycznia 2007, 09:34
Tematy: 49
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: Zielonorogi »

...
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2023, 11:15 przez Zielonorogi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zbiho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 458
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 00:11
Tematy: 7
Lokalizacja: Bochnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: zbiho »

No, bez przesady Zielonorogi, taki zielony to ja już nie jestem.
Odlew dawno zrobiony i pomierzony, skręt gwintu też dziwnym trafem się zgadza.
Już elektroda do drążarki się robi na frezarce.
Pociski od kolegów zbieram, tutaj wielkie dzięki dla Syberiusa, pociski dotarły, właśnie po to żeby pomacać różne modele i wykonania, a nie żeby mi do lufy pasowały.(A jak będą pasować to jeszcze lepiej)
Takie co mi będą pasować to sobie muszę sam zrobić, bo jak coś ma być zrobione dobrze.......... :-/
Prasy jakie są to każdy wie, wolałbym zobaczyć matryce do nich, przejścia, kąty, stemple.

Syberius, jeszcze raz dziękuję, pociski piękne.
-Gładki idealny, do wymiaru lufy brakuje mu .008" czyli dwa razy papierem .002". byłby idealny, Tobie pewnie też pasuje?
-Ten ze śmieszną czapeczką i dwoma rowkami wpadł do lufy, luz jakieś .003", ale przy brudnej lufie by mógł latać, smaru przymało w tych rowkach, lekki, jakby go zrobić z twardszego stopu to byłby na mniejsze odległości fainy.
-Pięcio-rowkowy z trójdzielnej kokili, chyba się lekko nie domknęła, przy głowicy dwa wymiary .452" trzeci .450" wepchałem do czystej lufy, ciężko, ale wszedł, każdy rowek kilo więcej od 2 do 7 kilo ostatni rowek. rozszerza się do głowicy, gdyby był równy to pewnie 2 kilo.
Jakby był kalibrator to byłby ideał.

Jeszcze taki pomysł, żeby owalny pocisk przecisnąć przez kalibrator hexa, lżej by było niż prasować, może nawet na dwa razy, przez dwa kalibratory.
Albo rybki i akwarium.
Awatar użytkownika
Domino81
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 11 grudnia 2014, 10:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: Domino81 »

Podeślij adres na PW, to podeślę kilka sztuk i owijkę..
D.
Awatar użytkownika
syberius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 486
Rejestracja: 17 września 2013, 22:55
Tematy: 12
Lokalizacja: Daleka Północ.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: syberius »

zbiho pisze: 23 sierpnia 2021, 08:28 Syberius, wytłumacz mi jeszcze ostatnie zdanie Twojego postu, bo mi się miesza, góra, dół, tył, przód pocisku.
Tłok ma formować głowicę czy odwrotnie, chciałbym zrobić tył wklęsły, jak Minie, strzelałem z tego Whitwortha pociskami HB 405 grain i kompresowały się do sześciokantu, na pewno im jest łatwiej niż płaskodennym.
Zalozmy, ze to jest Twoja kokila do przeformatowywania pociskow cylindrycznych w heksagonalne, ona jest na tym zdjeciu w lewym gornym rogu:
https://photos.app.goo.gl/QgHhU1he4E1e3xZz8
Kokila sklada sie z 2 oddzielnych czesci, tym wypadku ta czesc o wiekszej srednicy jest polaczona z czescia o mniejszej srednicy za pomoca drobnozwojnego, precyzyjnego gwintu.
Lub tez jesli ktos poza tokarka dysponuje takze frezarka to moze sie pokusic o polaczenie obu czesci kokili za pomoca gwintu sektorowego.
Takim rodzajem gwintu jest np polaczona lufa z komora zamkowa w DP-28
https://photos.app.goo.gl/G6ccbKTL85SvB4at9
https://photos.app.goo.gl/eboZvjAbmiEs5HXY6
Polaczenie takie jest bardzo wygodne bo do otwarcia dolnej czesci kokili w celu wypchniecia pocisku nie trzeba wtedy krecic wiele obrotow ale wystarczy tylko przekrecic dolna czesc o kilkadziesiat stopni.

Dolna czesc kokili wg mnie powinna byc wydrazona negatywem glowicy.
A tlok w tym wypadku ma byc precyzyjnie dopasowanym negatywem heksagonalnym kokili.
Takim jak na tym zdjeciu po lewej czy prawej stronie:
https://photos.app.goo.gl/Y57wz4W6iDhZH5ST9

Moje osobiste zdanie jest takie, ze dol pocisku powinien byc plaski, bez wglebien.
Pociski do Whitwortha sa pociskami typowo kompresyjnymi. (mowa o pociskach cylindrycznych ale w niewielkim zakresie dotyczy to takze heksagonalnych.)
Jak uksztaltujemy im dupke w stylu Minie to w zasadzie powinno sie je ladowac bez przybitki, bezposrednio na proch.
Mozna sobie wyobrazic, w ktorym z pociskow przybitka pracowac bedzie prawidlowo, tzn nie zostanie wcisnieta w otwor...
https://photos.app.goo.gl/vUXm8e4m18ekqPit8
Przybitka ma uszczelniac pocisk w pierwszym okresie po zaplonie prochu.
A jak zostanie wcisnieta w otwor ekspansyjny to jak ma to zrobic jesli straci kontakt z polami gwintu?

Co do tloka to osobiscie uwazam, ze powinien ksztaltowac dno bo wtedy jego konstrukcja bedzie prostsza i bardziej sztywna.
Jesli bedzie formowal czesc glowicowa to bedzie bardziej wiotki i w niekorzystnych warunkach moze dochodzic do przeciskania sie olowiu przez krawedzie takiego tloczka.
Ale moze jak by go dopracowac to dalo by sie wyeliminowac takie zjawisko?
Z dwojga zlego lepiej zeby takie minimalne przecisniecie sie olowiu nastapilo w czesci dennej pocisku jak w czesci glowicowej.
Ta bowiem ma zdecydowanie wieksze znaczenie dla poprawnego lotu pocisku.

Ale ostatecznie to czy pociski z dupka plaska czy tez wyposazona we wglebienie ekspansyjne sa lepsze czy gorsze to tez jest temat na przyszle testy.
Marek- pisze: 23 sierpnia 2021, 10:41
Jako, ze nikt z nas nie zrobil jeszcze udokumentowanych testow porownawczych pociskow heksagonalnych i cylindrycznych .
Ja kiedyś robiłem, na 300m już zdecydowanie było widać różnice.
No wlasnie i szkoda, ze Marek nie udokumentowal tych testow fotograficznie.
Ten temat bowiem powraca regularnie na forum o czym mozna sie przekonac czytajac ten poradnik od poczatku.
Juz kilka razy prowadzilismy dyskusje na dokladnie ten sam temat.
A jak by byly zdjecia i testy to podlinkowujemy to i sprawa dla kolejnego ciekawskiego jest jasna.
Zwlaszcza gdyby ktos z nas wykonal takie same testy porownawcze i wyniki by sie pokrywaly z wynikami Marka.

Stad moj apel - robcie dokumentacje fotograficzna waszych testow.
Jedno zdjecie zastepuje tysiac slow.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co sie tyczy jeszcze celnosci Whitwortha i tego slynnego testu porownawczego z kb Enfield:
Odleglosc 500y, 20 strzalow:

https://photos.app.goo.gl/XechU85aNi8BQxV3A

To wiekszosc obserwatorow nie zdaje sobie sprawy, ze tutaj zastosowano skale "figure of merit"
Tutaj gosc doskonale wyjasnia na czym polega istota tej skali i jakie jest to odniesienie do epokowego testu skupienia Whitwortha.

https://www.youtube.com/watch?v=cUd2RQGfL7E

Przekladajac wyniki tych epokowych 20 strzalow Whitworthem z fabrycznej, wyciskanej amunicji na wspolczesna tarcze uzywana np na Long shot to wygladaloby to tak:

https://photos.app.goo.gl/s9S419DkP7dDRXbk7

I teraz:

Czarne pole od piatki, 600 mm srednicy, szerokosc pierscienia punktowego 50 mm
Zalozmy serie trzynasto strzalowa, trzy najgorsze odrzucamy.

Trafienia wybrane proporcjonalnie do zawartości w tych wszystkich 20 strzalach.
Wiec zostaje jedna centralna 10, dwie zwykłe 10, pięć dziewiątek, dwie ósemki
Razem 91 punktów.

I to jest wlasnie wynik epokowego testu Whitwortha przelozony na grunt wspolczesny.
Awatar użytkownika
zbiho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 458
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 00:11
Tematy: 7
Lokalizacja: Bochnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: zbiho »

-Przekonałeś mnie do płaskiej dupki ;laughing:
-Pocisk w prasie głową w dół a cisniemy w du..
-Tłok hexagonalny, część głowicowa musi być łatwo odczepialna,ale główna ma zostać na miejscu bo ciśniemy dalej aż pocisk wyjdzie dołem.
-Teraz dwie drogi, albo sciskamy już odlany pocisk i zachowujemy jego ciężar, albo ciśniemy do punktu w którym ołów wypłynie przez otwory boczne,
tu dziękuję Zielonorogiemu za linki do pras i matryc. Do takiej prasy możemy wkładać kawałki pręta ołowianego mniej więcej wagi i średnicy pocisku, z naddatkiem na wypływ. Ktoś wie jakie ciśnienie lub nacisk powoduje przepychanie ołowiu przez Fi 2mm? Pole przekroju pocisku 1,3 cm2.
Albo rybki i akwarium.
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: Marek- »

No wlasnie i szkoda, ze Marek nie udokumentowal tych testow fotograficznie..
Takie rzeczy zawsze fotografuje 😉 było to kilka lat temu, poszukam w wolnej chwili.
Mi się nie udało cylindrycznym pociskiem dorównać hexogonalnemu, może się da ale ja odpuściłem jak porównałem. Ogólnie to dla mnie był to karabin do zabicia nudy zimą gdy spotykaliśmy się na 300m postrzelali trochę, upiekli po kiełbasie na ognisku, a celem było bardziej spotkanie z kolegami niż osiągnięcia na tarczy, bo do tego mam inne karabiny. Może kiedyś do tego karabinu wrócę, u mnie zawsze lubił spore naważki i pociski w owijkch papierowych, na ołowianych bywało gorzej.
Awatar użytkownika
syberius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 486
Rejestracja: 17 września 2013, 22:55
Tematy: 12
Lokalizacja: Daleka Północ.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: syberius »

Marek, jesli mozesz to odszukaj te fotografie i zalacz do tematu.
Tylko zeby byly w jakims hostingu, ktory nie zniknie zaraz bo akurat te dane sa jednymi z kluczowych i jak widac co jakis czas ten temat wyplywa.
A jak juz wyplynie to wprowadza zamet bo czesc strzelcow twierdzi, ze nie ma roznicy w skupieniu heks i cylindrow a pozostala czesc twierdzi , ze jest roznica.

Jak beda zdjecia i opis a najlepiej jeszcze ktos zrobi podobne porownanie ( mam nadzieje, ze sam sie wyrobie i podejde do takiego testu) to sprawa bedzie gruntownie wyjasniona.
Zielonorogi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1312
Rejestracja: 19 stycznia 2007, 09:34
Tematy: 49
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: Zielonorogi »

...
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2023, 11:15 przez Zielonorogi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zbiho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 458
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 00:11
Tematy: 7
Lokalizacja: Bochnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: zbiho »

A co miał powiedzieć, sam to wymyślił, ja też jak coś zrobię to uważam że jest najlepsze :)

A jeszcze a propos pocisków hexagonalnych, to te kupione nie wchodzą do lufy, jeden wymiar zawyżony o .003" i drą papier, trzeba je przez kalibrator przepuścić, no bo jak se sam nie zrobisz... :-/
Albo rybki i akwarium.
Zielonorogi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1312
Rejestracja: 19 stycznia 2007, 09:34
Tematy: 49
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: Zielonorogi »

...
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2023, 11:14 przez Zielonorogi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zbiho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 458
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 00:11
Tematy: 7
Lokalizacja: Bochnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: zbiho »

Dalej nie wierzę jego słowom, jak sam nie sprawdzę to nie uwierzę (kojarzysz?) potwierdzanie badaniami czy widzimisiem własnych twierdzen jest dyskusyjnie wątpliwe :-? Chciałbym żeby to była prawda i tak też by mi pasowało.

Gdyby pociski trzymały wymiar pasowały by do mojej lufy idealnie, co z tego że dwie pary bruzd są .444" jak trzecia jest .447",
ta kokila była robiona pod jajowatą lufę? :roll:

Jakoś pociski od Syberiusa pasują jak ulał. :532: :piwo:
Ostatnio zmieniony 26 sierpnia 2021, 19:51 przez zbiho, łącznie zmieniany 1 raz.
Albo rybki i akwarium.
Awatar użytkownika
syberius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 486
Rejestracja: 17 września 2013, 22:55
Tematy: 12
Lokalizacja: Daleka Północ.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: syberius »

zbiho pisze: 26 sierpnia 2021, 14:34 ...jak sam nie sprawdzę to nie uwierzę...
Bardzo mi sie to zaczyna podobac.
Bo to brzmi jak zapowiedz nadciagajacych testow praktycznych.
Zbyszek, tylko pamietaj zeby je dobrze dokumentowac i zdjecia zalaczac do tematu w hostingu w ktorym one nie znikaja.
Nic tak nie denerwuje jak wpis wykastrowany ze zdjec.
Zielonorogi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1312
Rejestracja: 19 stycznia 2007, 09:34
Tematy: 49
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: Zielonorogi »

...
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2023, 11:14 przez Zielonorogi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zbiho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 458
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 00:11
Tematy: 7
Lokalizacja: Bochnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: zbiho »

Choćbyś zrobił skan objawienia to i tak sam sprawdzę, nie odbieraj mi tej przyjemności, proszę, może chcę powyważać otwarte drzwi. :P
Ale dziękuję za zainteresowanie, te dane na pewno pomogą i uwzględnię je oczywiście, a czy potwierdzę to wyjdzie. :651:
Albo rybki i akwarium.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amunicja - CP”